ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Плакат як різновид образотворчого видання. Загальна характеристика.

Плакат (латин. placatum – оголошення, афіша) – аркушеве образотворче видання, що містить малюнок, фотографію, монтаж або яке-небудь спеціальне зображення з невеликим текстом пояснення. Випускають у формі одного чи кількох аркушів друкованого матеріалу встановленого формату, віддрукованих з одного чи обох боків аркуша, призначають для експонування.

Плакат є різновидом графіки, твором мистецтва, лаконічним, помітним (кольоровим) зображенням з коротким текстом, на великому аркуші паперу. Сучасний плакат є зазвичай поліграфічним чи комп’ютерним відтворенням створеного художником оригіналу. Особливий вид плаката – фотоплакат, створений фотографічним способом. Він містить фотомонтаж, побудований винятково на фотографічному матеріалі. Комбінований плакат використовує фотографію, малюнок, друковану видання і весь підручний ілюстративний матеріал.

За цільовим призначенням плакати поділяються на такі різновиди:

- громадсько-політичні (висвітлюють важливі події політичного, економічного, культурного життя країни);

- нормативно-інструктивні, до яких належать:

1) плакати, що містять роз’ясненнястандартів, технічних умов, нормативів;

2) плакати з охорони праці і техніки безпеки:

- виробничо-практичні (популяризують прогресивні методи роботи в різних галузях промисловості, сільського господарства, охорони здоров’я, освіти, культури);

- науково-популярні (присвячені історії, філософії, економіці, призначені для лекційної роботи, на допомогу бібліотечним, музейним працівникам тощо);

- навчальні (виконують функції навчально-наочних посібників на всіх рівнях навчання);

- рекламні (плакати торговельні та рекламні плакати з мистецтва: оголошення про виставки присвячені майстрам живопису, архітектури, декоративно-прикладного і народного мистецтва, плакати з музики, естради, цирку, театрального і кіномистецтва). Різновидом рекламного образотворчого видання є афіша – рекламне чи довідкове аркушеве видання, що повідомляє про певний культурний захід і призначене для розклеювання.

За знаковою природою інформації плакати поділяють на образотворчі (складаються з напису і зображення) і текстові (містять лише художньо виконаний текст).

За технікою відтворення фотоплакати бувають:

- друковані – видані масовим тиражем за допомогою літографічних чи офсетних машин;

- трафаретно-шовкографські – тиражовані ручним способом за допомогою трафаретів із картону чи матриць на шовковій або нейлоновій сітці;

- мальовані від руки – в одному чи кількох примірниках;

- світлові – статичні чи динамічні, що поєднують світло з зображенням, або тільки шрифтові з використанням кольорового тону і аргону чи звичайних електричних ламп;

- об’ємні – складні за конструкцією побудови, поширені в торговельній рекламі.

За засобами виконання оригіналу художником (графічним чи живописним) плакати бувають площинними, об’ємно-просторовими чи комбінованими, одноколірними чи багатоколірними. Всі перераховані різновиди плакатів випускають різними форматами, найпоширенішим є формат 60 х90 і похідні від нього.

Плакати випускають:

- як окремі видання;

- як випуск серійного видання із зазначенням приналежності до тієї чи іншої серії;

- як комплектне виданнядобірка плакатів, поєднаних загальною темою і скріплених в одну видавничу обкладинку (манжетку) чи папку із загальними вихідними відомостями.

Серійні видання є характерними для виробничих образотворчих плакатів; комплектами випускають майже всі їх різновиди.

 

Художня репродукція як різновид образотворчого видання. Ззагальна характеристика.

Художня репродукція – аркушеве видання, що відтворює твір образотворчого мистецтва (картину, малюнок тощо) чи художню фотографію. Цільове призначення художньої репродукції – популяризація кращих творів українського і зарубіжного мистецтва серед широких кіл споживачів, розвиток естетичного смаку.

Художня репродукція – це відтиск зображення, одержаний в результаті репродукування – процесу поліграфічного відтворення фотознімків, картин, малюнків фотомеханічними чи іншими способами.

Художню репродукцію друкують у формі аркушів, листівок чи їх комплектів кольоровим офсетом на коленкорі (паперовому палітурному матеріалі, просоченому крохмалем чи фарбником), вона досить точно передає особливості оригіналу.

Особливо цінними є факсимільні репродукції, що з максимальною точністю відтворюють специфіку твору, що репродукується.

Художня фотографія – це тиражований фотоетюд. Вона базується на документальній основі (знімок конкретного явища), підноситься до образної характеристики за рахунок вибору ракурсу, композиції, емоційно-смислового застосування особливостей фототехніки. Розрізняють художні фотографії архітектурних і скульптурних пам’ятників, краєвиди визначних місць, фотографії видатних діячів науки, культури, мистецтва, фотографії кольорів, рослин, тварин тощо.

 

 

Естамп як різновид образотворчого видання. Загальна характеристика.

Естамп (фр. estampe – відбиток, відтиск) – аркушеве образотворче видання, що є відтисненням твору образотворчого мистецтва з друкованої форми, виготовленої художником. Рівноцінні відтиски зображень друкують із гравюри (фр. dravure - вирізувати) – друкарського відтворення малюнка, вирізаного чи випаленого на металевій або дерев’яній дошці, камені тощо.

За читацьким призначенням естамп – це масове видання, розраховане на всі категорії читачів, хоча його випускають невеликим тиражем.

За технікою виконання розрізняють такі різновиди естампів:

- ксилографія (гравюра на дереві);

- ліногравюра (гравюра на лінолеумі);

- офорт (фр. eauforte – азотна кислота) – вид заглибленої гравюри на металі;

- літографія – є способом плоского друку з каменя чи металевої пластини.

Естампи належать до творів друкованої графіки, вони є оригінальними творами образотворчого мистецтва, незалежно від кількості відбитків. Естампи виходять як окремими аркушами, так і в комплектах.

 

Художня листівка як різновид образотворчого видання. Загальна характеристика.

Листівка – це карткове образотворче видання встановленого формату, один бік якої є репродукцією, малюком або фотографією, а інший може бути використаний для письма чи тексту, що пояснює зображення. Листівки є картковими, окремими чи серійними, комплектними виданнями. Цей вид образотворчих видань, що виник як засіб пересилання повідомлень (листівка – відкритий лист), з часом перетворився на масовий засіб комунікації, естетичного виховання й образного пізнання навколишнього світу.

За цільовим призначенням розрізняють такі види листівок:

- громадсько-політичні листівки присвячені суспільно-політичній тематиці, містять портрети політичних діячів або художньо-образні твори;

- науково-популярні листівки поділяються на два різновиди:

1. листівки, що репродукують і пропагують твори мистецтва (репродукції живописних і графічних творів, ілюстрації до літературно-художніх творів, відтворення скульптур або архітектурних об’єктів);

2. відтворюють науково-пізнавальні зображення, які пояснюють суть суспільних і природних явищ.

- листівки для дозвілля –сувенірні, вітальні, видові, пам’ятні (що відображають види місцевості, історичні, архітектурні пам’ятники, скульптури, інтер’єри будівель тощо). Вітальні листівки, як правило, видають до пам’ятних дат, великим тиражами. Видові листівки містять види міст та визначних місць України і зарубіжних країн, архітектурні, скульптурні пам'ятки, меморіальні споруди й ансамблі, шедеври палацово-паркової архітектури, містять ілюстрації до літературно-художніх творів, підготовлені одним-двома художниками до найвідоміших творів художньої літератури.

Листівки-репродукції містять зображення творів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти