ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

На кожному історичному етапі розвитку країни, морський флот відігравав важливу роль в економічній та політичній складовій держави. Інтенсивний розвиток національної економіки без ефективного використання транспорту неможливий, тому транспортна система держави повинна працювати взаємопов'язано і чітко, покращуючи економічні показники і сприяючи її зростанню, отримуючи прибуток як від будівництва суден, так і від їхньої експлуатації. Комерційний флот був, є і залишається основою транспортної безпеки держави, показуючи її стратегічну міць і забезпечуючи економічну незалежність.

Створення

1917 рік, перша світова війна, революція, громадянська війна, в країні розруха, злидні, голод. Однак уряд 14 лютого 1918 видає декрет Раднаркому «Про організацію робітничо-селянського Червоного Флоту». Цей основоположний документ ліг в основу відродження російського флоту. Тут важливо відзначити, що за період революції і громадянської війни країна втратила близько 60 суден і близько 310 були викрадені та відправлені за кордон. Однак до початку Великої Вітчизняної війни (1941-1945рр.), за короткий (20 - ти річний) історичний період, уряд і народ змогли відновити втрати. До 1941 р. торговий флот СРСР нараховував близько 700 комерційних (вантажних) суден. Втрачений флот був не тільки відновлений, але він докорінно відрізнявся від царського флоту новими ідеями, конструкторськими рішеннями, технічними характеристиками. Країна мала у своєму розпорядженні як військові кораблі, так і комерційний флот, що не поступався закордонним аналогам.

Велика Вітчизняна війна (1941 - 1945рр.) завдала непоправної шкоди флоту країни, а також суднобудівним та судноремонтним заводам, портам та припортовій інфраструктурі, транспортній системі країни.

У післявоєнний період почалося відродження суднобудівної промисловості і флоту Радянського Союзу.Тут дуже важливо відзначити, що дані питання вирішувалися комплексно. Відродження суднобудівних, судноремонтних заводів і суднобудівної галузі загалом, велося паралельно із розвитком суднобудівної інфраструктури, флоту і портів, наукової бази, підготовки інженерно-технічного складу та робочого персоналу. Роль і інтерес держави в будівництві вітчизняного комерційного флоту був першочерговим. Він полягав не тільки в його будівництві, приділялася велика увага його технічному розвитку, новим конструкторським рішенням, комерційній складовій. Роль судноплавних компаній (пароплавств) полягала у підготовці кадрового складу, розробці та впровадженні абсолютно нових напрямків у грамотній експлуатації отриманих суден. Не можна не відзначити абсолютно новий напрямок у вітчизняному суднобудуванні, спрямований на розробку проектів, впровадження у виробництво і будівництво рибодобувного і рибопереробного флоту. Паралельно вівся розвиток берегової бази (будівництво рибних портів, холодильників, консервних заводів, рибопереробних підприємств) і розвиток на промисловій основі необхідної інфраструктури. Наука визначила абсолютно новий напрямок в роботі флоту, видобуток морепродуктів у світовому океані. Весь процес перебував під пильною увагою перших осіб держави, Ради Міністрів СРСР, а також державних структур - міністерства морського флоту, міністерства річкового флоту, міністерства рибного господарства, міністерства військово-морського флоту, міністерств залізничного та автомобільного транспорту. До 1990 року в країні налічувалося близько 300 суднобудівних заводів, а суднобудівна інфраструктура дозволяла будувати і комплектувати судна продукцією вітчизняних виробників.

Важливо також відзначити, що система розвитку транспорту та транспортної інфраструктури країни була вибудувана на науковій основі, вона була тісно пов'язана із планами економічного розвитку регіонів, вантажною базою, експортною та імпортною складовими держави. Директори заводів мали чіткі плани з будівництва суден, що давало можливість здійснювати розвиток виробничого сектора, проводити модернізацію підприємств, кадрову політику, забезпечувати одночасне будівництво різних типів суден. Суднобудівна галузь СРСР вже до 70-х років вийшла на лідируючі позиції у світі, завдяки чому СРСР стала провідною морською державою. 5-е місце по тоннажу посідав комерційний флот, перше місце в світі за кількістю рибодобувних і переробних суден. Розвиток річкового флоту вівся такими темпами, з якими не змогла зрівнятися жодна закордонна країна. А судна змішаного («річка-море») плавання вражали всіх своїми сучасними конструкторськими рішеннями. Проекти суден «річка-море», були настільки грамотно прораховані і технічно виконані, що за весь час експлуатації не було жодної катастрофи, жодного руйнування корпусу, жодної великої аварії. Все, що створювали російські конструктори, було втілено в метал руками робітників і інженерною думкою, фахівцями суднобудівних заводів.

У даній статті на прикладі Української РСР нам хотілося би проаналізувати розвиток суднобудівної промисловості республіки, морського і річкового флоту та транспортної інфраструктури зокрема.

Військовий корабель

 

Ця стаття тільки про сучасні військові кораблі. Про історію кораблебудування і їх бойового застосування див.Корабель.

 

Лінійний корабель «Айова»ВМС США (15 серпня 1984 року)

Військо́вий корабе́ль — корабель, який належить збройним силам будь-якоїдержави, має зовнішні розпізнавальні знаки державної належності, знаходиться під командуванням офіцера, який перебуває на службі уряду цієї держави та прізвище якого занесене до відповідного списку військовослужбовців, а також укомплектований екіпажем, який підпорядковується регулярній дисципліні. В Україні до військових кораблів відносяться кораблі Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Військовий корабель, призначений для виконання бойових завдань — бойовий корабель. Основним бойовим призначенням корабля є знищення або послаблення сил і засобів противника бойовим впливом. З цією метою на бойових кораблях встановлюється декілька видів корабельної зброї: ракетна,артилерійська, мінна, торпедна, засоби ППО тощо. Кожен корабель виконує бойові завдання як самостійно, так і у взаємодії з іншими кораблями, авіацією, береговими ракетно-артилерійськими частинами, морською піхотою, а також частинами інших видів збройних сил.

Військовий корабель, що знаходиться під прапором певної держави, має суверенний імунітет проти втручання офіційних осіб іншої держави: військові кораблі є власністю держави прапора, і де б вони не знаходилися, підкоряються тільки її законам.

Зміст

[сховати]

· 1 Класифікація сучасних бойових кораблів і катерів

· 2 Примітки

· 3 Джерела

· 4 Див. також

Класифікація сучасних бойових кораблів і катерів[ред. • ред. код]

В залежності від призначення, озброєння і тактико-технічних елементів, військові кораблі діляться на класи: клас кораблів складають кораблі з однаковим бойовим призначенням та основним озброєнням. В межах класів, з урахуванням дальності плавання, тоннажу або спеціалізації, — на підкласи. Тип (проект) складають кораблі одного підкласу, які мають одні тактико-технічні характеристики, відрізняються від інших кораблів класу (підкласу) корабельною архітектурою, конструктивними деталями і технічною оснащеністю. В ряді флотів з метою визначення старшинства командирів кораблі також діляться на ранги. В ВМС ЗС України існує чотири ранги кораблів[1]. Вищий — перший.

Зображення Найменування класу (підкласу) Класифікаційні ознаки
Повне Аббр.[2] Основне призначення Інші завдання Конструктивні особливості
Підводні човни
1. Підводні човни атомні
Підводний човен атомний з ракетами балістичними ПЧАРБ [3] SSBN Знищення групи стратегічних наземних цілей Знищення групи надводних кораблів Атомна енергетична установка,міжконтинентальні балістичні ракети
Багатоцільовий підводний човен атомний ПЧА [4] SSN Знищення наземних цілей, підводних човнів і надводних кораблів на океанському морському театрі воєнних дій Розвідка, постановка мінних загороджень Атомна енергетична установка, відсутність міжконтинентальних балістичних ракет
2. Неатомні підводні човни [5]
Багатоцільовий підводний човен НАПЧ/ДПЧ SSI/SSK Знищення наземних цілей, підводних човнів і надводних кораблів на морському театрі воєнних дій Розвідка, постановка мінних загороджень Дизель-електричнаабо анаеробна енергетична установка, тоннажпонад 200 т.
Підводний човен спеціального призначення ПЧСП SSA Виконання рятувальних і дослідницьких завдань Виконання спеціальних завдань В залежності від призначення
  Надмалий підводний човен НМПЧ SSM Доставка і висадка розвідувально-диверсійних груп Розвідка Носії водолазів-розвідників, тоннаж до 200 т.
Надводні кораблі
1. Авіаносці
Авіаносець багатоцільовий атомний АВБА CVN Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧОоперативного з'єднання (ОЗ) Атомна енергетична установка, суцільна польотна палуба, тоннаж понад 60000 т.
Авіаносець багатоцільовий АВБ [6] CV Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧО оперативного з'єднання Неатомна енергетична установка, суцільна польотна палуба, тоннаж до 60000 т.
2. Універсальні бойові кораблі основних класів
Крейсер КР [7] CG Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧО оперативних з'єднань Тоннаж понад 10000 т або за національною класифікацією
Ескадрений міноносець (есмінець) ЕМ [8] DDG Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів, ППО і ПЧО оперативних з'єднань ППО і ПЧО ДесЗ, конвоїв тощо Тоннаж від 6000 до 10000 т або за національною класифікацією
Фрегат ФР [9] FFG Знищення надводних цілей, ППО і ПЧО ДесЗ і конвоїв Знищення наземних цілей, ППО і ПЧО ОЗ Тоннаж від 2000 до 6000 т або за національною класифікацією
Корвет (малий фрегат) КРВ [10] FG Знищення надводних цілей, ППО і ПЧО ДесЗ і конвоїв Знищення наземних цілей, ППО і ПЧО ОЗ Тоннаж від 500 до 2000 т або за національною класифікацією
3. Бойові катери
Ракетний катер РКА FSG Знищення надводних кораблів Знищення наземних цілей Тоннаж до 500 т,керована ракетна зброя
Торпедний катер ТКА PTF Знищення надводних кораблів Знищення підводних човнів Тоннаж до 500 т,торпедні апарати
Патрульний катер ПКА [11] PGG Знищення малих надводних і берегових цілей Мінні постановки Тоннаж до 500 т, розвиненеартилерійське озброєння
4. Кораблі протимінної оборони
Загороджувач мінний ЗМ ML/MCS Постановка міннихзагороджень, постановка сітьових загороджень Управління силами ПМО, забезпечення дій тральщиків Спеціальний мінний трюм, пристрої для їх постановки
Тральщик-шукач мін ТЩ-ШМ MCM/MHS Пошук і знищення мін на океанському морському театрі воєнних дій Постановка мінних загороджень Спеціальне озброєння для пошуку і знищення мін по курсу корабля
Морський тральщик МТЩ MSO Пошук і знищення мін на океанському морському театрі воєнних дій Постановка мінних загороджень Тоннаж понад 900 т,мінний трал
Базовий тральщик БТЩ MSI Пошук і знищення мін в прибережних районах івузькостях Постановка мінних загороджень Тоннаж від 300 до 900 т, мінний трал
Рейдовий тральщик РТЩ [12] MSC Пошук і знищення мін в бухтах, на рейдах і врічках Постановка мінних загороджень Тоннаж до 300 т, мінний трал
5. Амфібійні сили [13]
Універсальний десантний корабель УДК LHD/LHA Перевезення і висадкаморського десанту з використаннямдесанто-висадочних засобів Управління ОЗ, ударні операції з використаннямвертольотів Тоннаж понад 30000 т, суцільна польотна палуба, ангар, доковакамера
Десантний вертольотоносний корабель-док ДВКД LPD/LPA Перевезення і висадка морського десанту з використанням десанто-висадочних засобів Ударні операції з використанням вертольотів Тоннаж від 15000 до 30000 т, суцільна польотна палуба або кормава ЗПС, докова камера
Десантний транспорт-док ДТД LSD Перевезення і висадка морського десанту з використанням десанто-висадочних засобів Перевезення військ і вантажів Тоннаж від 8000 до 15000 т, докова камера, можлива наявність ЗПС
Танко-десантний корабель ТДК LST Перевезення і висадка морського десанту безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Твіндек для техніки десанту, щонайменше однаапарель
Великий десантний корабель ВДК [14] LSTM Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж понад 1000 т, твіндек для техніки десанту, щонайменше одна апарель
Малий десантний корабель МДК [15] LCM/ACVM Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж від 500 до 1000 т, щонайменше одна апарель
Десантний катер ДКА LCU/ACV Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж до 500 т
6. Кораблі спеціального призначення [16]
Корабель управління КУ AGF Управління оперативним з'єднанням Радіоелектронна розвідка Розвинені радіоелектронні засоби
Корабель вимірювального комплексу КВК AGM Ведення траекторних вимірювань польотуракет і космічних апаратів, зв'язок з ними Радіоелектронна розвідка Розвинені радіоелектронні засоби
Розвідувальний корабель РЗК [17] AGIM Радіоелектронна розвідка Доставка розвідувально-диверсійних груп Розвинені радіоелектронні засоби з великою кількістю антен
Навчальний корабель УК AX Забезпечення бойової підготовки особового складу Виконання функцій КУ, військові перевезення Велика кількість запасних місць, навчальні класи

Примітки[ред. • ред. код]

↓ Показувати повністю

1. Вгору↑ Однотипні з кораблями ВМС кораблі Морської охорони ДПС мають ранг на ранг вище.

2. Вгору↑ Разом з українськими скороченнями приведені загальноприйняті англомовні скорочення класів/підкласів кораблів.

3. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ ПЧАРБ починаючи з проекту 667А прийнято називати РПКСН — ракетні підводні крейсери спеціального призначення.

4. Вгору↑ У ВМФ РФ класифікуються як БПЧАТРК (рос. МПЛАТРК) — багатоцільові підводні човни атомні торпедні з ракетами крилатими.

5. Вгору↑ У ВМФ РФ класифікуються як ДЕПЧ — дизель-електричні підводні човни.

6. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ функції авіаносців виконують важкі авіанесучі крейсери (рос. ТАВКР).

7. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ в залежності від функцій крейсери розділяються на авіанесучі (ТАВКР), ракетні (РКР) і протичовнові (ПЧКР).

8. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до есмінців також радянські/російські великі протичовнові кораблі (ВПК) 1-го рангу.

9. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до фрегатів також радянські/російські сторожові кораблі (СКР) 2-го рангу.

10. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до корветів також радянські/російські малі протичовнові кораблі (МПК).

11. Вгору↑ В ряді країн з класу патрульних катерів виділяють окремий підклас «Артилерійські катери» (АКА), аналог в береговій охороні — «Прикордонний сторожовий катер» (ПСКА).

12. Вгору↑ В ряді країн класифікуються як катери-тральщики (КТЩ).

13. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ, та флотах деяких інших країн класифікуються як «Десантні кораблі і катери».

14. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ існував клас «Середні десантні кораблі» (СДК) тоннажем від 1000 до 3000 т, який об'єднаний з ВДК.

15. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ інколи розділяють клас на два підкласи МДК, який включає кораблі з традиційною формою корпусу і МДКПП — «Малі десантні кораблі на повітряній подушці».

16. Вгору↑ У ВМС більшості країн світу віднесені до військових суден забезпечення.

17. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ розділяють на підкласи «Великі розвідувальні кораблі» (ВРЗК) і «Малі розвідувальні кораблі» (МРЗК).

Джерела[ред. • ред. код]

· Довідник з питань міжнародного морського і військового права. — Сімферополь: Міністерство оборони України, 2000. — С. 21.

· Корабельный устав Военно-Морского Флота СССР. — Москва: Министерство обороны СССР, 1978. — С. 5—6.

· Военно-морской словарь. — Москва: Воениздат, 1990. — С. 183—184. — ISBN 5-203-00174-X.

· Кузык Б.Н., Никольский В.И., Новичков Н.Н. Военные флоты мира. Справочник. — Москва: Национальный центр научно-технической информации, 2005. — С. 26—29. — ISBN 5-98384-005-3.

· Jane's Fighting Ships 2009—2010. — London, United Kingdom: Jane's Information Group, 2009. — ISBN 0-71062-623-1.


Найвідоміші кораблі.

З того самого моменту, як ще печерна людина раптом зрозумів, що дерево може плавати, а не тонути, море стало невід'ємною частиною людської історії. Починаючи від видовбаних з дерева пиріг і закінчуючи сучасними кораблями з атомними двигунами, людина не втрачав зв'язку з судами. До епохи парових двигунів це був, по суті, єдиний спосіб переміщати товари по всьому світу.

Можна сміливо стверджувати, що кораблі - невід'ємна частина цивілізації. Та й як військовий засіб вони активно застосовувалися. З поліпшенням дизайну корабля пов'язані всі інновації в морській історії - від парової сили до будівельної техніки. Таким чином, кораблі продовжують чарувати нас, маючи часом містичне до себе тяжіння.

Уявити майбутнє без них - просто немислимо. Протягом тисячоліть людство зуміло побудувати мільйони судів, деякі з яких зуміли вплинути на історію. Деякі з кораблів прославилися своїми досягненнями, інші ж стали своєрідним символом, що об'єднує народи. Всі ці легенди пережили століття, про них буде розказано нижче.

Санта-Марія.Хоча в довжину цю суденце було всього близько 70 фунтів(21,4 метра) і, за великим рахунком, воно було повільним і непримітним, мало хто може заперечувати його славу. Саме воно принесло Христофора Колумба в Новий Світ. Хоча мандрівник і придбав в результаті погану репутацію, особливо за свою жорстокість в якості губернатора Еспаньйолу, але, незважаючи на всі його слабкості, популярність принесла йому сміливість. Адже Колумб не побоявся відправитися в невідомість, зумівши перетнути Атлантику в результаті цілих 4 рази. На жаль, неміцна Санта-Марія не змогла повторити подорож свого капітана - вона сіла на мілину на Різдво в 1492 році. Її деревина була врятована, вона готувалася для будівництва нового корабля, La Navidad, що означає "Різдво", так як крах якраз припало на цю дату. Початковий легендарний корабель давно вже зник, але з тих було побудовано мінімум чотири копії Санти-Марії і всі вони могли ходити в море. На жаль нікого з них не можна назвати точною копією, так як оригінальної конструкції корабля записів не залишилося. Це дало можливість створювати різні конфігурації попередньої Санта-Марії.

Х.Л.Ханли.Цей ранній прототип підводного човна був насправді більш небезпечним для своїх власних флотських екіпажів, ніж супротивників. Однак саме це судно початок революції у військово-морському інженерному справі, плоди якої ми користуємося до цих пір. Човен була створена конфедератами в 1863 році спеціально, щоб затопити судна сіверян, які заблокували ряд портів. Човен здійснила всього декілька рейсу, в ході яких загинули 13 членів екіпажу, в тому числі і сам творець, Х.Л.Хантер. Перше бойової хрещення було призначено на вечір 17 лютого 1864 року. Мало хто хотів служити на Ханли, ось і підібралася команда з чоловіків з суїцидальними нахилами. До носа корабля була прикріплена піку з прикріпленим до неї смертоносним зарядом. Капітан Діксон вибрав мета - паровий шлюп Хаузатоник. Піка була встромлена в штирборт, підводний човен дала задній хід, а спусковий шнур змусив детонувати заряд. В результаті вибуху Хаузатоник затонув, ставши першим кораблем в історії, потопленим підводним човном. До нещастя, маленька човен не повернулася в док, затонув з невідомих причин. Цілих 136 років вона залишалася на дні разом з вісьмома членами екіпажу. Лише через 136 років в гавані Чарльстона Х.Л.Ханли було виявлено та піднято у серпні 2000 року з великою помпою. Судно на диво добре збереглася, сьогодні вона зберігається в спеціальному контейнері. А до роману Жуля Верна "20 тисяч льє під водою" було цілих 5 років ...

USS "Монітор" і CSS "Вірджинія" (або "Меррімак").Нехай багатогодинна битва між цими броненосцями в Хемптоні, штат Вірджинія, і була відносно незрелищной і закінчилася внічию. Зате це битва вважають одним з найбільш важливих в історії військово-морського флоту. Адже вперше в поєдинку зійшли два судна, зроблені не з дерева, а з заліза. Монітор до того ж мав честь бути першим кораблем з обертовою гарматної вежею. Така конструкція в наступному столітті змінила напрям побудови суден. Броненосець Конфедерації, Вірджинія, був побудований на основі піднятого з дна фрегата "Меррімак", затопленого раніше. Це і визначило плутанину з назвами. "Меррімак" був затоплений, коли Норфолк потрапив у полон південців в квітні 1861 року. Піднятий корабель був оснащений масивними металевими пластинами. Він виявився не тільки непроникним для гарматного вогню, але і став небезпечною зброєю південців, використовуваним для затоплення пари традиційних дерев'яних кораблів Союзу за день до історичної битви. Ні "Монітор", ні "Вірджинія" помітної ролі у війні не зіграли, незабаром затонув. Вірджинія була підірвана в травні 1862 року, коли союзні війська відвоювали Норфолк. Монітор був втрачений в ході шторму біля мису Хаттерас на Новий Рік в тому ж 1862 році. Тоді потонуло і 16 членів екіпажу. До речі, місце аварії судна біля мису в штаті Вірджинія в 1973 році було відзначено національним пам'ятником. З тих пір було знайдено безліч артефактів з корабля, в тому числі - вежі, гармати, гвинт, анкер, двигун, особисті речі екіпажу. В даний час всі речі демонструються в Морському Музеї в Ньюпорт-Ньюс, штат Вірджинія.

USS "Конституція".В Америці це судно відомо під ім'ям "Old Ironsides". Судно, завдяки своїй міцній конструкції є найстарішим недоторканим кораблем країни і служить в якості музею в Бостоні, штат Массачусетс. Конституція на плаву вже 213 років, її термін служби незвичайної довгий. Корабель був в експлуатації з 1797 року і аж до Громадянської війни, після чого з нього зробили навчальний судно. Конституція періодично виходила в море аж до остаточного виходу на пенсію у 1881 році. За час свого життя вона встигла взяти участь у двох конфліктах. Спершу, у першій Барбарианской війні, коли "Конституція" билася проти самих справжніх піратів у Середземному морі і у війні 1812 року, коли корабель відзначився, перемігши британські фрегати "Гуэрьер" і "Ява". Саме ці обставини дали "Конституції" репутацію корабля, який може дати відсіч британцям в особистому сутичці. На той час це було чималим досягненням, враховуючи, що Королівський флот був на той момент найбільшим і найпотужнішим у світі. Саме слава врятувала корабель від руйнування і з 1907 року. Він став виступати в якості музею на воді. "Конституція" відновлювалася і ремонтувалася так багато разів, що сьогодні навіть кіль містить лише частину оригінального. Інші ж частини протягом десятиліть змінювалися неодноразово. "Конституція" все ще на ходу, що і доводить щороку, коли її буксирують в Бостонську гавань. Там вона демонструє свої борту у всій красі, зустрічає регати. Офіційно "Конституція" все ще залишається військовим кораблем, на борту служить шістдесят членів екіпажу, які є дійсними членами ВМС США.

Лінкор "Міссурі".Нехай цей корабель і не був активним учасником великих військово-морських битв. Тим не менш, "Могутні Мо", як його називали між собою члени екіпажу, отримав честь стати тим самим судном, на якому були підписані документи про закінчення Другої Світової війни. Сталося це в Токійському затоці 2 вересня 1945 року. Але не тільки ця війна відзначилася у долі корабля. Лінкор з водотоннажністю в 48 тисяч тонн довгий час знаходився в морі. Будучи списаним після війни він відновив свою діяльність під час війни в Кореї, а потім і в 1984 році, коли став частиною плану Рональда Рейгана про 600 судах. "Міссурі" несла службу під час першої війни в Перській затоці в 1991 році, коли з корабля запускали крилаті ракети і 16-дюймові снаряди проти цілей в Іраку. Сьогодні корабель знаходиться на вічній мирної стоянці в Перл-Харборі, служачи в якості музею та військового меморіалу. Цікаво, що від місця швартування всього кілька сотень метрів від місця аварії лінкора "Арізона". По суті з палуби корабля можна побачити місця, де для американців почалася війна і де вона закінчилася.

HMS "Вікторія".HMS розшифровується, як "корабель Її Величності". Жоден інший корабель не служив краще символом тієї влади, якою володів Королівський флот в кінці вісімнадцятого на початку дев'ятнадцятого століття. Адже Вікторія було знаменитим і, по суті, легендарним флагманом лорда Нельсона. Корабель є однією з найбільших дерев'яних коли-небудь побудованих. Він бачив значні дії в останні десятиліття вісімнадцятого століття, а саме боротьбу як з французьким, так і з іспанським флотами. "Вікторія" увійшла в історію в ході знаменитої Трафальгарської битви в 1805 році. Адже саме на її борту був смертельно поранений адмірал Нельсон, встигнувши перед тим розгромити комбінований флот французів та іспанців. Ця перемога дозволила врятувати Англію від військового вторгнення. Корабель спочатку планувалося списати після закінчення наполеонівських війн. Історія свідчить, що "Вікторія" була врятована дружиною морського міністра, яка, дізнавшись, що судно, яке слугувало так довго і хоробро, буде зруйновано, просто розплакалася і зажадала від чоловіка скасувати злам судна. Чиновник був не дурень, він зрозумів, як потрібно підтримувати сімейну рівновагу, і зробив саме те, що від нього вимагала дружина. У результаті наступні сто років корабель став школою підготовки моряків. У 1922 році британський уряд зробив великі відновлювальні роботи. Зараз корабель працює в якості музею в Портсмуті, що робить "Вікторію" одним з самих старих кораблів на плаву в світі.

Броненосець "Мен".Деякі кораблі прославилися не за те, що вони зробили, а за те, що вони взагалі уявляли. Броненосець Мен був крихітним порівняно з тими монстрами-линкорами, які на його основі з'являться пізніше. Але загибель цього корабля стала приводом для початку іспано-американської війни. Ті події об'єднали націю. Корабель розташовувався в мілководній гавані Гавани, як раптом 15 лютого 1898 року він був розірваний на дві частини таємничим вибухом. З 355 членів екіпажу врятувалися лише 89 чоловік, сам же "Мен" затонув за лічені хвилини. Причина вибуху так і залишилася неясною. Сьогодні деякі історики і військово-морські інженери припускають, що він міг бути результатом випадково детонації боєзапасів всередині судна внаслідок загоряння вугілля. Проте влада відразу ж запідозрили навмисну диверсію. Нібито іспанці заздалегідь встановили міну. Ці події втягнули країну на найближчі кілька місяців у війну, коротку, але неймовірно успішну. Участь іспанців в інциденті в результаті доведено ніколи не було, воно було б невигідним для них. Але фахівці стверджують, що від міни в корпусі судна утворилася б пробоїна, тоді як воно було розірвано навпіл. У будь-якому випадку американці отримали бойовий клич "Пам'ятай Мен", який залишався популярним ще протягом кількох десятиліть після цього. Що ж стосується самого судна, то в 1911 році його останки були разом з брудом підняті з дна Гаванського порту, так як вони стали представляти небезпеку для інших кораблів. Шматки "Мена" вивезли у відкрите море і затопили з усіма військовими почестями. Таким чином, кінець броненосця став гідним. Він, хоч і зробив на своєму віку мало, зате став причиною безлічі наслідків та переділ колоніальних володінь.

Німецький панцерник "Бісмарк"."Бісмарк" став головною грозою британського флоту навесні 1941 року. Судно довжиною 823 футів з максимальною швидкістю до 30 вузлів було найшвидшим з тих, щоб були на плаву. В кінці травня "Бісмарк" вийшов з бази в польській Гдині, маючи намір полювати на торгові британські судна. Подальші події стали найбільшої військово-морської полюванням в історії Королівського флоту, запам'яталася обом сторонам надовго. Вранці 24 травня біля берегів Ісландії відбувся бій "Бісмарка" з англійським крейсер "Худ" і лінкором "Принц Уельський". Після короткої перестрілки "Худ" вибухнув - снаряд, мабуть, потрапив в льох. В результаті загибелі судна потонуло 1417 членів екіпажу, врятуватися вдалося лише трьом. "Принц Уельський" отримав важкі ушкодження і змушений був тікати з поля бою. Сам "Бісмарк" був пошкоджений і прагнув до французького узбережжя на ремонт. Під час походу корабель був атакований англійськими торпедоносцами. В результаті німецький корабель був наздоженуть англійськими линкорами "Ріднею" і "Король Джордж V". Їх вогнева міць змогла відправити гордість Гітлера на дно. У результаті двогодинного бою і так поранений корабель був остаточно добитий. Потонули близько 2000 членів його екіпажу, в живих залишилося лише близько 200 моряків. Місце загибелі "Бісмарка" було виявлено лише в 1989 році Робертом Баллардом, який трьома роками раніше виявив і "Титанік". Німецький лінкор був ретельно вивчений. Незважаючи на минулі роки, виявилося, що важкі ушкодження в ході останньої битви його корпус виявився практично незайманим. Тим не менш були виявлені серйозні помилки в конструюванні, які призвели до втрати управління при пошкодженні керма. Це дало можливість припустити, що лінкор все ж не був потоплений англійцями, а був затоплений. Останній бій "Бісмарка" показав, що лінкори втратили своє значення - чільна роль на море перейшла до авіаносцях.

Лінкор "Арізона".Серед американських ветеранів мало таких кораблів, які викликають емоції особливого роду. Одним з них і є "Арізона", яка отримала назву на честь одного зі штатів. Корабель встиг взяти участь у Першій світовій війні, нічим особливим не відзначившись, а його активну участь у Другій світовій тривало всього 15 хвилин. Саме стільки знадобилося японських бомбардувальників, щоб потопити цей лінкор. Під час нальоту японців на Перл-Харбор в Арізону потрапили відразу чотири важкі авіабомби. Вони пробили кілька палуб і вибухнули глибоко всередині, де розташовувалися снаряди і запаси пального. Страшний постріл розірвав лінкор на частини, утворилася хвиля кшталт цунамі. В результаті з 1400 членів екіпажу загинули 1177, у тому числі капітан і адмірал. Останки судна горіли ще кілька днів. Аризона було настільки сильно пошкоджена, що відновлювати її вже не було сенсу. Корабель залишився в бухті Перл-Харбора і донині, вже в якості військового меморіалу, який щорічно відвідують мільйони людей. Враховуючи популярність корабля сьогодні, цікаво, що мало навіть самих американців знає про долю Арізони протягом кількох наступних за війною років. Військові цензори замовчували той факт, що лінкор лежав забутим на мілководді протягом десятиліть після тієї атаки. Меморіал виник лише наприкінці 1960-х. ставши символом рішучості Америки і даниною пам'яті полеглим. Щороку 7 грудня тут проходить молебень за полеглих, новообраний президент країни за традицією відвідує його. Довгий час з машинного відділення корабля по краплі просочується машинне масло, розпливаючись по воді фіолетовою плямою. "Арізона" плаче за своїм екіпажу ...


Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

На кожному історичному етапі розвитку країни, морський флот відігравав важливу роль в економічній та політичній складовій держави. Інтенсивний розвиток національної економіки без ефективного використання транспорту неможливий, тому транспортна система держави повинна працювати взаємопов'язано і чітко, покращуючи економічні показники і сприяючи її зростанню, отримуючи прибуток як від будівництва суден, так і від їхньої експлуатації. Комерційний флот був, є і залишається основою транспортної безпеки держави, показуючи її стратегічну міць і забезпечуючи еконо

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти