ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Суднобудівні верфі міста Миколаїв

Чорноморський суднобудівний завод, історія заводу починається з 1895 року. З 1917 по 1941 роки заводом побудовано 113 одиниць, як комерційних суден, так і військових кораблів, серед яких: крейсер «Молотов», есмінці і підводні човни. Однак у період ВВв завод був повністю зруйнований. З 784 будівель вціліло тільки два. Після визволення Миколаєва (28 березня 1944 р.), з квітня почалося його відновлення. Одночасно велася підготовка фахівців для суднобудівної промисловості в училищах РУ, ФЗН, суднобудівному технікумі та суднобудівному інституті. У 1945 р. почалася добудова евакуйованих судів. А з 1947р. було розпочато будівництво нових суден. Після відновлення (відродження), ЧСЗ став не тільки найбільшим заводом в СРСР, він став багатофункціональним сучасним заводом, модернізованим і технічно оснащеним.

 

Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

Китобійна база «РАДЯНСЬКА УКРАЇНА»

 

З 1945 р. по 1991р. почався тривалий період творення. Важливо відзначити, що завод вів одночасно будівництво військових кораблів (близько 40% замовлень) і комерційних суден (приблизно 60% замовлень): серед яких криголами, буксири, китобійні бази, суховантажі, науково-дослідні судна, плавбази, супертраулери, танкери, балкери, БМРТ, плавмайстерні та ін типи суден. За даний період завод побудував і здав замовнику понад 500 суден. Однією з найяскравіших сторінок в історії заводу було будівництво китобійної бази «Радянська Україна», вертольотоносців «Москва» і «Ленінград», а потім авіанесучих кораблів: «Київ» і «Мінськ» для ВМФ СРСР.

Суднобудівний завод «Океан», заснований у 1951 р. Гордість радянського суднобудування. З 1952 р. до 1972 р. завод побудував і здав замовнику понад 200 суден, серед них: 7 морських суховантажів типу «Іргіз» дедвейтом 2290 т, 46 рефрижераторів типу «Таврія» дедвейтом 5400 т, 2 лісовоза типу «Малоярославець» і 12 лісовозів типу «Сибір», 15 траулерів типу «Алтай», побудованих для Мурманського тралового флоту.

З 1960 р. по 1964 р. на заводі була проведена перша реконструкція, а в 1968 р. почалося виробництво морозильних супертраулерів «Алтай» дедвейтом 6470 т. з дизель-електричною установкою 5000 к.с. Дана серія склала 31 судно.

У 1970 р. була розпочата друга модернізація заводу, яка включала будівництво сухого доку, найбільшого в Європі, що дозволило заводу почати будівництво крупнотоннажних суден, нафто-рудовозів типу «Борис Бутома» дедвейтом 100.000 т. і серію з 26 балкерів, типу «Зоя Космодем'янська» («Харитон Греку») дедвейтом 52700 т. Даний проект був розроблений ЦКБ «Чорноморсуднопроект». А також рибовидобувні бази та науково-дослідні судна.

«Суднобудівний завод ім. 61 комунара». Один з найстаріших заводів країни, заснований у 1788 р. У 1920 р. відбулося злиття трьох підприємств «Руссуд», «Ремсуд» і «Темвод», проте їхні потужності були незначні. До 1930р. завод був повністю відновлений і реконструйований. У 1931 р. він отримав назву «Суднобудівний завод імені 61 комунара». Основна спеціалізація заводу - це військові кораблі: ескадрені міноносці, есмінці, підводні човни та інші плавзасоби для ВМФ країни. Приблизно третина військових кораблів СРСР були побудовані на саме на цьому заводі.

 

Суднобудування України: минуле і сьогодення мовою цифр і фактів

 

Рефрижераторне судно. Продукція «Суд.з-ду ім.61 комунара».

 

Після війни завод був відновлений, модернізований і продовжував будувати військові кораблі. З початку 1960 року завод починає освоювати будівництво комерційних (цивільних) суден: рефрижератори, суховантажі, рибальські траулери. Для цивільного флоту завод побудував 90 комерційних суден різної вантажопідйомності, 25 з яких для іноземних компаній. За час свого існування заводом побудовано 2000 військових кораблів та комерційних суден.

Отже, підводячи підсумки розвитку суднобудування в СРСР, важливо відзначити, що Україна відігравала не тільки ключову роль, як у розвитку суднобудівної галузі країни, так і у розвитку флоту. Тут були сконцентровані найбільші судноплавні компанії країни. Конструкторські бюро та науково-дослідні інститути змогли розробити і впровадити у виробництво, а суднобудівні заводи освоїти, будівництво всіх видів комерційних суден, сучасних військових кораблів, річкових суден, рибодобувних і рибопереробних суден, суден обслуговування (портового флоту), науково-виробничих і навчальних суден . Тільки морські пароплавства країни отримували понад 100 комерційних суден різних типів щорічно. Частина продукції, що випускалася, відправлялася на експорт для зарубіжних судноплавних компаній. Важливо відзначити, що творчий порив охопив всю транспортну галузь, де злилися воєдино інтереси держави, далекоглядність уряду країни, високий потенціал наукової та інженерної думки, високий ентузіазм технічного та робочого персоналу. Це дало можливість Радянському Союзу стати провідною морською державою в світі і зайняти гідне п'яте місце по загальному тоннажу в світовому рейтингу. Тут є чому повчитися, є що проаналізувати, є над чим замислитися.

Михаил Мореходов


Військовий корабель

 

Ця стаття тільки про сучасні військові кораблі. Про історію кораблебудування і їх бойового застосування див.Корабель.

 

Лінійний корабель «Айова»ВМС США (15 серпня 1984 року)

Військо́вий корабе́ль — корабель, який належить збройним силам будь-якоїдержави, має зовнішні розпізнавальні знаки державної належності, знаходиться під командуванням офіцера, який перебуває на службі уряду цієї держави та прізвище якого занесене до відповідного списку військовослужбовців, а також укомплектований екіпажем, який підпорядковується регулярній дисципліні. В Україні до військових кораблів відносяться кораблі Військово-Морських Сил Збройних Сил України та Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Військовий корабель, призначений для виконання бойових завдань — бойовий корабель. Основним бойовим призначенням корабля є знищення або послаблення сил і засобів противника бойовим впливом. З цією метою на бойових кораблях встановлюється декілька видів корабельної зброї: ракетна,артилерійська, мінна, торпедна, засоби ППО тощо. Кожен корабель виконує бойові завдання як самостійно, так і у взаємодії з іншими кораблями, авіацією, береговими ракетно-артилерійськими частинами, морською піхотою, а також частинами інших видів збройних сил.

Військовий корабель, що знаходиться під прапором певної держави, має суверенний імунітет проти втручання офіційних осіб іншої держави: військові кораблі є власністю держави прапора, і де б вони не знаходилися, підкоряються тільки її законам.

Зміст

[сховати]

· 1 Класифікація сучасних бойових кораблів і катерів

· 2 Примітки

· 3 Джерела

· 4 Див. також

Класифікація сучасних бойових кораблів і катерів[ред. • ред. код]

В залежності від призначення, озброєння і тактико-технічних елементів, військові кораблі діляться на класи: клас кораблів складають кораблі з однаковим бойовим призначенням та основним озброєнням. В межах класів, з урахуванням дальності плавання, тоннажу або спеціалізації, — на підкласи. Тип (проект) складають кораблі одного підкласу, які мають одні тактико-технічні характеристики, відрізняються від інших кораблів класу (підкласу) корабельною архітектурою, конструктивними деталями і технічною оснащеністю. В ряді флотів з метою визначення старшинства командирів кораблі також діляться на ранги. В ВМС ЗС України існує чотири ранги кораблів[1]. Вищий — перший.

Зображення Найменування класу (підкласу) Класифікаційні ознаки
Повне Аббр.[2] Основне призначення Інші завдання Конструктивні особливості
Підводні човни
1. Підводні човни атомні
Підводний човен атомний з ракетами балістичними ПЧАРБ [3] SSBN Знищення групи стратегічних наземних цілей Знищення групи надводних кораблів Атомна енергетична установка,міжконтинентальні балістичні ракети
Багатоцільовий підводний човен атомний ПЧА [4] SSN Знищення наземних цілей, підводних човнів і надводних кораблів на океанському морському театрі воєнних дій Розвідка, постановка мінних загороджень Атомна енергетична установка, відсутність міжконтинентальних балістичних ракет
2. Неатомні підводні човни [5]
Багатоцільовий підводний човен НАПЧ/ДПЧ SSI/SSK Знищення наземних цілей, підводних човнів і надводних кораблів на морському театрі воєнних дій Розвідка, постановка мінних загороджень Дизель-електричнаабо анаеробна енергетична установка, тоннажпонад 200 т.
Підводний човен спеціального призначення ПЧСП SSA Виконання рятувальних і дослідницьких завдань Виконання спеціальних завдань В залежності від призначення
  Надмалий підводний човен НМПЧ SSM Доставка і висадка розвідувально-диверсійних груп Розвідка Носії водолазів-розвідників, тоннаж до 200 т.
Надводні кораблі
1. Авіаносці
Авіаносець багатоцільовий атомний АВБА CVN Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧОоперативного з'єднання (ОЗ) Атомна енергетична установка, суцільна польотна палуба, тоннаж понад 60000 т.
Авіаносець багатоцільовий АВБ [6] CV Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧО оперативного з'єднання Неатомна енергетична установка, суцільна польотна палуба, тоннаж до 60000 т.
2. Універсальні бойові кораблі основних класів
Крейсер КР [7] CG Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів ППО і ПЧО оперативних з'єднань Тоннаж понад 10000 т або за національною класифікацією
Ескадрений міноносець (есмінець) ЕМ [8] DDG Знищення наземних цілей, надводних кораблів і підводних човнів, ППО і ПЧО оперативних з'єднань ППО і ПЧО ДесЗ, конвоїв тощо Тоннаж від 6000 до 10000 т або за національною класифікацією
Фрегат ФР [9] FFG Знищення надводних цілей, ППО і ПЧО ДесЗ і конвоїв Знищення наземних цілей, ППО і ПЧО ОЗ Тоннаж від 2000 до 6000 т або за національною класифікацією
Корвет (малий фрегат) КРВ [10] FG Знищення надводних цілей, ППО і ПЧО ДесЗ і конвоїв Знищення наземних цілей, ППО і ПЧО ОЗ Тоннаж від 500 до 2000 т або за національною класифікацією
3. Бойові катери
Ракетний катер РКА FSG Знищення надводних кораблів Знищення наземних цілей Тоннаж до 500 т,керована ракетна зброя
Торпедний катер ТКА PTF Знищення надводних кораблів Знищення підводних човнів Тоннаж до 500 т,торпедні апарати
Патрульний катер ПКА [11] PGG Знищення малих надводних і берегових цілей Мінні постановки Тоннаж до 500 т, розвиненеартилерійське озброєння
4. Кораблі протимінної оборони
Загороджувач мінний ЗМ ML/MCS Постановка міннихзагороджень, постановка сітьових загороджень Управління силами ПМО, забезпечення дій тральщиків Спеціальний мінний трюм, пристрої для їх постановки
Тральщик-шукач мін ТЩ-ШМ MCM/MHS Пошук і знищення мін на океанському морському театрі воєнних дій Постановка мінних загороджень Спеціальне озброєння для пошуку і знищення мін по курсу корабля
Морський тральщик МТЩ MSO Пошук і знищення мін на океанському морському театрі воєнних дій Постановка мінних загороджень Тоннаж понад 900 т,мінний трал
Базовий тральщик БТЩ MSI Пошук і знищення мін в прибережних районах івузькостях Постановка мінних загороджень Тоннаж від 300 до 900 т, мінний трал
Рейдовий тральщик РТЩ [12] MSC Пошук і знищення мін в бухтах, на рейдах і врічках Постановка мінних загороджень Тоннаж до 300 т, мінний трал
5. Амфібійні сили [13]
Універсальний десантний корабель УДК LHD/LHA Перевезення і висадкаморського десанту з використаннямдесанто-висадочних засобів Управління ОЗ, ударні операції з використаннямвертольотів Тоннаж понад 30000 т, суцільна польотна палуба, ангар, доковакамера
Десантний вертольотоносний корабель-док ДВКД LPD/LPA Перевезення і висадка морського десанту з використанням десанто-висадочних засобів Ударні операції з використанням вертольотів Тоннаж від 15000 до 30000 т, суцільна польотна палуба або кормава ЗПС, докова камера
Десантний транспорт-док ДТД LSD Перевезення і висадка морського десанту з використанням десанто-висадочних засобів Перевезення військ і вантажів Тоннаж від 8000 до 15000 т, докова камера, можлива наявність ЗПС
Танко-десантний корабель ТДК LST Перевезення і висадка морського десанту безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Твіндек для техніки десанту, щонайменше однаапарель
Великий десантний корабель ВДК [14] LSTM Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж понад 1000 т, твіндек для техніки десанту, щонайменше одна апарель
Малий десантний корабель МДК [15] LCM/ACVM Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж від 500 до 1000 т, щонайменше одна апарель
Десантний катер ДКА LCU/ACV Перевезення і висадка морського десанту на плав або безпосередньо на берег Перевезення військ і вантажів Тоннаж до 500 т
6. Кораблі спеціального призначення [16]
Корабель управління КУ AGF Управління оперативним з'єднанням Радіоелектронна розвідка Розвинені радіоелектронні засоби
Корабель вимірювального комплексу КВК AGM Ведення траекторних вимірювань польотуракет і космічних апаратів, зв'язок з ними Радіоелектронна розвідка Розвинені радіоелектронні засоби
Розвідувальний корабель РЗК [17] AGIM Радіоелектронна розвідка Доставка розвідувально-диверсійних груп Розвинені радіоелектронні засоби з великою кількістю антен
Навчальний корабель УК AX Забезпечення бойової підготовки особового складу Виконання функцій КУ, військові перевезення Велика кількість запасних місць, навчальні класи

Примітки[ред. • ред. код]

↓ Показувати повністю

1. Вгору↑ Однотипні з кораблями ВМС кораблі Морської охорони ДПС мають ранг на ранг вище.

2. Вгору↑ Разом з українськими скороченнями приведені загальноприйняті англомовні скорочення класів/підкласів кораблів.

3. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ ПЧАРБ починаючи з проекту 667А прийнято називати РПКСН — ракетні підводні крейсери спеціального призначення.

4. Вгору↑ У ВМФ РФ класифікуються як БПЧАТРК (рос. МПЛАТРК) — багатоцільові підводні човни атомні торпедні з ракетами крилатими.

5. Вгору↑ У ВМФ РФ класифікуються як ДЕПЧ — дизель-електричні підводні човни.

6. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ функції авіаносців виконують важкі авіанесучі крейсери (рос. ТАВКР).

7. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ в залежності від функцій крейсери розділяються на авіанесучі (ТАВКР), ракетні (РКР) і протичовнові (ПЧКР).

8. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до есмінців також радянські/російські великі протичовнові кораблі (ВПК) 1-го рангу.

9. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до фрегатів також радянські/російські сторожові кораблі (СКР) 2-го рангу.

10. Вгору↑ Сучасна класифікація відносить до корветів також радянські/російські малі протичовнові кораблі (МПК).

11. Вгору↑ В ряді країн з класу патрульних катерів виділяють окремий підклас «Артилерійські катери» (АКА), аналог в береговій охороні — «Прикордонний сторожовий катер» (ПСКА).

12. Вгору↑ В ряді країн класифікуються як катери-тральщики (КТЩ).

13. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ, та флотах деяких інших країн класифікуються як «Десантні кораблі і катери».

14. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ існував клас «Середні десантні кораблі» (СДК) тоннажем від 1000 до 3000 т, який об'єднаний з ВДК.

15. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ інколи розділяють клас на два підкласи МДК, який включає кораблі з традиційною формою корпусу і МДКПП — «Малі десантні кораблі на повітряній подушці».

16. Вгору↑ У ВМС більшості країн світу віднесені до військових суден забезпечення.

17. Вгору↑ У ВМФ СРСР і РФ розділяють на підкласи «Великі розвідувальні кораблі» (ВРЗК) і «Малі розвідувальні кораблі» (МРЗК).

Джерела[ред. • ред. код]

· Довідник з питань міжнародного морського і військового права. — Сімферополь: Міністерство оборони України, 2000. — С. 21.

· Корабельный устав Военно-Морского Флота СССР. — Москва: Министерство обороны СССР, 1978. — С. 5—6.

· Военно-морской словарь. — Москва: Воениздат, 1990. — С. 183—184. — ISBN 5-203-00174-X.

· Кузык Б.Н., Никольский В.И., Новичков Н.Н. Военные флоты мира. Справочник. — Москва: Национальный центр научно-технической информации, 2005. — С. 26—29. — ISBN 5-98384-005-3.

· Jane's Fighting Ships 2009—2010. — London, United Kingdom: Jane's Information Group, 2009. — ISBN 0-71062-623-1.


© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти