ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


НАЙВІДОМІШІ В ІСТОРІЇ КОРАБЛІ ТА СУДНА

“Арго”— перший корабель, збудований, за міфами, за допомогою Афіни, на якому 50 аргонавтів, героїв стародавньої Еллади (серед яких були Геракл, Кастор і Поллукс), вирушили під проводом Ясона до Колхіди (так називалась у стародавні часи сучасна Грузія) по золоте руно чарівного барана і зазнали у дорозі незвичайних пригод.

“Аврора” — крейсер військового російського флоту, що 7.ХІ.1917 р. начебто спрямував свій вогонь на Зимовий палац у Петербурзі, де перебував Тимчасовий уряд Росії. За комуністичним тлумаченням крейсер дав сигнал до збройного повстання, яке стало початком Жовтневої соціалістичної революції.

“Фрам” — корабель славного дослідника Арктики норвежця Фрітьофа Нансена, на якому він 1893 р. досяг 96° північної широти.

“Красін”— радянський криголам, який 1928 р. врятував членів італійської експедиції Умберта Нобіля. Нобілівці дрейфували на кризі після того, як розбився дирижабль. “Італія”, на якому вони хотіли виконати переліт над Північним полюсом.

“Лузітанія” — англійський пасажирський корабель, потоплений німецьким підводним човном 7.Х/.1915 р. При цьому загинуло 1198 осіб, в тому числі 120 громадян США. Ця подія значно вплинула на те, що Сполучені Штати Америки оголосили війну Німеччині.

“Наутілус” — американський підводний човен, перше в світі судно з атомним двигуном, спущене на воду 1954 р., проплив під льодами Північного полюсу. Назву одержав від фантастичного підводного човна з роману Жюля Берна (1828—1905) “20 000 миль під водою”.

“Санта Марія” — флагманський корабель Христофора Колумба, трищоглова каравела, на якій у серпні 1492 р. він вийшов з порту Палос разом з двома меншими кораблями “Пінта” і “Ніна”, маючи намір дістатися Індії шляхом, що йде на захід через Атлантичний океан. У вересні доплив до групи Багамських островів, а згодом — до Куби і Гаїті. “Санта Марія” розбилася біля узбережжя Гаїті.

“Саваннах” — перший парово-вітрильний корабель, збудований американцями, що переплив Атлантичний океан 1819 р. Ту саму назву мав перший американський корабель з атомним двигуном, будова якого розпочалася у США 1958 р.

“Титанік” — величезний англійський пасажирський пароплав. Затонув внаслідок зіткнення з айсбергом 1912 р. під час свого першого рейсу. Загинуло близько 1500 осіб. “Титанік” на той час вважався найшвидшим пасажирським кораблем. Причиною катастрофи була надмірна швидкість, яку попри застереження розвинув “Титанік” у гонитві за “Блакитною стрічкою” — призом для найшвидшого трансатлантичного корабля.

“Вікторія” — флагманський корабель адмірала Гораціо Нельсона, на якому він здобув перемогу в битві під Трафальгаром (1805). Варто додати, що єдиний корабель, який залишився цілим під час експедиції Магеллана, — першої людини, котра здійснила подорож навколо світу, також мав назву “Перемога” — “Вікторія”.

“Шлезвіг Гольштейн” — лінкор, навчальний корабель гітлерівського військового флоту. Незадовго до початку другої світової війни прийшов до Гданська начебто з візитом ввічливості. У перші дні вересня обстріляв гарматним вогнем групу польських солдатів, котрі мужньо оборонялися на Вестерплатте. Його було затоплено в 1945 р. на вході до Гданського порту.

Найвідоміші кораблі.

З того самого моменту, як ще печерна людина раптом зрозумів, що дерево може плавати, а не тонути, море стало невід'ємною частиною людської історії. Починаючи від видовбаних з дерева пиріг і закінчуючи сучасними кораблями з атомними двигунами, людина не втрачав зв'язку з судами. До епохи парових двигунів це був, по суті, єдиний спосіб переміщати товари по всьому світу.

Можна сміливо стверджувати, що кораблі - невід'ємна частина цивілізації. Та й як військовий засіб вони активно застосовувалися. З поліпшенням дизайну корабля пов'язані всі інновації в морській історії - від парової сили до будівельної техніки. Таким чином, кораблі продовжують чарувати нас, маючи часом містичне до себе тяжіння.

Уявити майбутнє без них - просто немислимо. Протягом тисячоліть людство зуміло побудувати мільйони судів, деякі з яких зуміли вплинути на історію. Деякі з кораблів прославилися своїми досягненнями, інші ж стали своєрідним символом, що об'єднує народи. Всі ці легенди пережили століття, про них буде розказано нижче.

Санта-Марія.Хоча в довжину цю суденце було всього близько 70 фунтів(21,4 метра) і, за великим рахунком, воно було повільним і непримітним, мало хто може заперечувати його славу. Саме воно принесло Христофора Колумба в Новий Світ. Хоча мандрівник і придбав в результаті погану репутацію, особливо за свою жорстокість в якості губернатора Еспаньйолу, але, незважаючи на всі його слабкості, популярність принесла йому сміливість. Адже Колумб не побоявся відправитися в невідомість, зумівши перетнути Атлантику в результаті цілих 4 рази. На жаль, неміцна Санта-Марія не змогла повторити подорож свого капітана - вона сіла на мілину на Різдво в 1492 році. Її деревина була врятована, вона готувалася для будівництва нового корабля, La Navidad, що означає "Різдво", так як крах якраз припало на цю дату. Початковий легендарний корабель давно вже зник, але з тих було побудовано мінімум чотири копії Санти-Марії і всі вони могли ходити в море. На жаль нікого з них не можна назвати точною копією, так як оригінальної конструкції корабля записів не залишилося. Це дало можливість створювати різні конфігурації попередньої Санта-Марії.

Х.Л.Ханли.Цей ранній прототип підводного човна був насправді більш небезпечним для своїх власних флотських екіпажів, ніж супротивників. Однак саме це судно початок революції у військово-морському інженерному справі, плоди якої ми користуємося до цих пір. Човен була створена конфедератами в 1863 році спеціально, щоб затопити судна сіверян, які заблокували ряд портів. Човен здійснила всього декілька рейсу, в ході яких загинули 13 членів екіпажу, в тому числі і сам творець, Х.Л.Хантер. Перше бойової хрещення було призначено на вечір 17 лютого 1864 року. Мало хто хотів служити на Ханли, ось і підібралася команда з чоловіків з суїцидальними нахилами. До носа корабля була прикріплена піку з прикріпленим до неї смертоносним зарядом. Капітан Діксон вибрав мета - паровий шлюп Хаузатоник. Піка була встромлена в штирборт, підводний човен дала задній хід, а спусковий шнур змусив детонувати заряд. В результаті вибуху Хаузатоник затонув, ставши першим кораблем в історії, потопленим підводним човном. До нещастя, маленька човен не повернулася в док, затонув з невідомих причин. Цілих 136 років вона залишалася на дні разом з вісьмома членами екіпажу. Лише через 136 років в гавані Чарльстона Х.Л.Ханли було виявлено та піднято у серпні 2000 року з великою помпою. Судно на диво добре збереглася, сьогодні вона зберігається в спеціальному контейнері. А до роману Жуля Верна "20 тисяч льє під водою" було цілих 5 років ...

USS "Монітор" і CSS "Вірджинія" (або "Меррімак").Нехай багатогодинна битва між цими броненосцями в Хемптоні, штат Вірджинія, і була відносно незрелищной і закінчилася внічию. Зате це битва вважають одним з найбільш важливих в історії військово-морського флоту. Адже вперше в поєдинку зійшли два судна, зроблені не з дерева, а з заліза. Монітор до того ж мав честь бути першим кораблем з обертовою гарматної вежею. Така конструкція в наступному столітті змінила напрям побудови суден. Броненосець Конфедерації, Вірджинія, був побудований на основі піднятого з дна фрегата "Меррімак", затопленого раніше. Це і визначило плутанину з назвами. "Меррімак" був затоплений, коли Норфолк потрапив у полон південців в квітні 1861 року. Піднятий корабель був оснащений масивними металевими пластинами. Він виявився не тільки непроникним для гарматного вогню, але і став небезпечною зброєю південців, використовуваним для затоплення пари традиційних дерев'яних кораблів Союзу за день до історичної битви. Ні "Монітор", ні "Вірджинія" помітної ролі у війні не зіграли, незабаром затонув. Вірджинія була підірвана в травні 1862 року, коли союзні війська відвоювали Норфолк. Монітор був втрачений в ході шторму біля мису Хаттерас на Новий Рік в тому ж 1862 році. Тоді потонуло і 16 членів екіпажу. До речі, місце аварії судна біля мису в штаті Вірджинія в 1973 році було відзначено національним пам'ятником. З тих пір було знайдено безліч артефактів з корабля, в тому числі - вежі, гармати, гвинт, анкер, двигун, особисті речі екіпажу. В даний час всі речі демонструються в Морському Музеї в Ньюпорт-Ньюс, штат Вірджинія.

USS "Конституція".В Америці це судно відомо під ім'ям "Old Ironsides". Судно, завдяки своїй міцній конструкції є найстарішим недоторканим кораблем країни і служить в якості музею в Бостоні, штат Массачусетс. Конституція на плаву вже 213 років, її термін служби незвичайної довгий. Корабель був в експлуатації з 1797 року і аж до Громадянської війни, після чого з нього зробили навчальний судно. Конституція періодично виходила в море аж до остаточного виходу на пенсію у 1881 році. За час свого життя вона встигла взяти участь у двох конфліктах. Спершу, у першій Барбарианской війні, коли "Конституція" билася проти самих справжніх піратів у Середземному морі і у війні 1812 року, коли корабель відзначився, перемігши британські фрегати "Гуэрьер" і "Ява". Саме ці обставини дали "Конституції" репутацію корабля, який може дати відсіч британцям в особистому сутичці. На той час це було чималим досягненням, враховуючи, що Королівський флот був на той момент найбільшим і найпотужнішим у світі. Саме слава врятувала корабель від руйнування і з 1907 року. Він став виступати в якості музею на воді. "Конституція" відновлювалася і ремонтувалася так багато разів, що сьогодні навіть кіль містить лише частину оригінального. Інші ж частини протягом десятиліть змінювалися неодноразово. "Конституція" все ще на ходу, що і доводить щороку, коли її буксирують в Бостонську гавань. Там вона демонструє свої борту у всій красі, зустрічає регати. Офіційно "Конституція" все ще залишається військовим кораблем, на борту служить шістдесят членів екіпажу, які є дійсними членами ВМС США.

Лінкор "Міссурі".Нехай цей корабель і не був активним учасником великих військово-морських битв. Тим не менш, "Могутні Мо", як його називали між собою члени екіпажу, отримав честь стати тим самим судном, на якому були підписані документи про закінчення Другої Світової війни. Сталося це в Токійському затоці 2 вересня 1945 року. Але не тільки ця війна відзначилася у долі корабля. Лінкор з водотоннажністю в 48 тисяч тонн довгий час знаходився в морі. Будучи списаним після війни він відновив свою діяльність під час війни в Кореї, а потім і в 1984 році, коли став частиною плану Рональда Рейгана про 600 судах. "Міссурі" несла службу під час першої війни в Перській затоці в 1991 році, коли з корабля запускали крилаті ракети і 16-дюймові снаряди проти цілей в Іраку. Сьогодні корабель знаходиться на вічній мирної стоянці в Перл-Харборі, служачи в якості музею та військового меморіалу. Цікаво, що від місця швартування всього кілька сотень метрів від місця аварії лінкора "Арізона". По суті з палуби корабля можна побачити місця, де для американців почалася війна і де вона закінчилася.

HMS "Вікторія".HMS розшифровується, як "корабель Її Величності". Жоден інший корабель не служив краще символом тієї влади, якою володів Королівський флот в кінці вісімнадцятого на початку дев'ятнадцятого століття. Адже Вікторія було знаменитим і, по суті, легендарним флагманом лорда Нельсона. Корабель є однією з найбільших дерев'яних коли-небудь побудованих. Він бачив значні дії в останні десятиліття вісімнадцятого століття, а саме боротьбу як з французьким, так і з іспанським флотами. "Вікторія" увійшла в історію в ході знаменитої Трафальгарської битви в 1805 році. Адже саме на її борту був смертельно поранений адмірал Нельсон, встигнувши перед тим розгромити комбінований флот французів та іспанців. Ця перемога дозволила врятувати Англію від військового вторгнення. Корабель спочатку планувалося списати після закінчення наполеонівських війн. Історія свідчить, що "Вікторія" була врятована дружиною морського міністра, яка, дізнавшись, що судно, яке слугувало так довго і хоробро, буде зруйновано, просто розплакалася і зажадала від чоловіка скасувати злам судна. Чиновник був не дурень, він зрозумів, як потрібно підтримувати сімейну рівновагу, і зробив саме те, що від нього вимагала дружина. У результаті наступні сто років корабель став школою підготовки моряків. У 1922 році британський уряд зробив великі відновлювальні роботи. Зараз корабель працює в якості музею в Портсмуті, що робить "Вікторію" одним з самих старих кораблів на плаву в світі.

Броненосець "Мен".Деякі кораблі прославилися не за те, що вони зробили, а за те, що вони взагалі уявляли. Броненосець Мен був крихітним порівняно з тими монстрами-линкорами, які на його основі з'являться пізніше. Але загибель цього корабля стала приводом для початку іспано-американської війни. Ті події об'єднали націю. Корабель розташовувався в мілководній гавані Гавани, як раптом 15 лютого 1898 року він був розірваний на дві частини таємничим вибухом. З 355 членів екіпажу врятувалися лише 89 чоловік, сам же "Мен" затонув за лічені хвилини. Причина вибуху так і залишилася неясною. Сьогодні деякі історики і військово-морські інженери припускають, що він міг бути результатом випадково детонації боєзапасів всередині судна внаслідок загоряння вугілля. Проте влада відразу ж запідозрили навмисну диверсію. Нібито іспанці заздалегідь встановили міну. Ці події втягнули країну на найближчі кілька місяців у війну, коротку, але неймовірно успішну. Участь іспанців в інциденті в результаті доведено ніколи не було, воно було б невигідним для них. Але фахівці стверджують, що від міни в корпусі судна утворилася б пробоїна, тоді як воно було розірвано навпіл. У будь-якому випадку американці отримали бойовий клич "Пам'ятай Мен", який залишався популярним ще протягом кількох десятиліть після цього. Що ж стосується самого судна, то в 1911 році його останки були разом з брудом підняті з дна Гаванського порту, так як вони стали представляти небезпеку для інших кораблів. Шматки "Мена" вивезли у відкрите море і затопили з усіма військовими почестями. Таким чином, кінець броненосця став гідним. Він, хоч і зробив на своєму віку мало, зате став причиною безлічі наслідків та переділ колоніальних володінь.

Німецький панцерник "Бісмарк"."Бісмарк" став головною грозою британського флоту навесні 1941 року. Судно довжиною 823 футів з максимальною швидкістю до 30 вузлів було найшвидшим з тих, щоб були на плаву. В кінці травня "Бісмарк" вийшов з бази в польській Гдині, маючи намір полювати на торгові британські судна. Подальші події стали найбільшої військово-морської полюванням в історії Королівського флоту, запам'яталася обом сторонам надовго. Вранці 24 травня біля берегів Ісландії відбувся бій "Бісмарка" з англійським крейсер "Худ" і лінкором "Принц Уельський". Після короткої перестрілки "Худ" вибухнув - снаряд, мабуть, потрапив в льох. В результаті загибелі судна потонуло 1417 членів екіпажу, врятуватися вдалося лише трьом. "Принц Уельський" отримав важкі ушкодження і змушений був тікати з поля бою. Сам "Бісмарк" був пошкоджений і прагнув до французького узбережжя на ремонт. Під час походу корабель був атакований англійськими торпедоносцами. В результаті німецький корабель був наздоженуть англійськими линкорами "Ріднею" і "Король Джордж V". Їх вогнева міць змогла відправити гордість Гітлера на дно. У результаті двогодинного бою і так поранений корабель був остаточно добитий. Потонули близько 2000 членів його екіпажу, в живих залишилося лише близько 200 моряків. Місце загибелі "Бісмарка" було виявлено лише в 1989 році Робертом Баллардом, який трьома роками раніше виявив і "Титанік". Німецький лінкор був ретельно вивчений. Незважаючи на минулі роки, виявилося, що важкі ушкодження в ході останньої битви його корпус виявився практично незайманим. Тим не менш були виявлені серйозні помилки в конструюванні, які призвели до втрати управління при пошкодженні керма. Це дало можливість припустити, що лінкор все ж не був потоплений англійцями, а був затоплений. Останній бій "Бісмарка" показав, що лінкори втратили своє значення - чільна роль на море перейшла до авіаносцях.

Лінкор "Арізона".Серед американських ветеранів мало таких кораблів, які викликають емоції особливого роду. Одним з них і є "Арізона", яка отримала назву на честь одного зі штатів. Корабель встиг взяти участь у Першій світовій війні, нічим особливим не відзначившись, а його активну участь у Другій світовій тривало всього 15 хвилин. Саме стільки знадобилося японських бомбардувальників, щоб потопити цей лінкор. Під час нальоту японців на Перл-Харбор в Арізону потрапили відразу чотири важкі авіабомби. Вони пробили кілька палуб і вибухнули глибоко всередині, де розташовувалися снаряди і запаси пального. Страшний постріл розірвав лінкор на частини, утворилася хвиля кшталт цунамі. В результаті з 1400 членів екіпажу загинули 1177, у тому числі капітан і адмірал. Останки судна горіли ще кілька днів. Аризона було настільки сильно пошкоджена, що відновлювати її вже не було сенсу. Корабель залишився в бухті Перл-Харбора і донині, вже в якості військового меморіалу, який щорічно відвідують мільйони людей. Враховуючи популярність корабля сьогодні, цікаво, що мало навіть самих американців знає про долю Арізони протягом кількох наступних за війною років. Військові цензори замовчували той факт, що лінкор лежав забутим на мілководді протягом десятиліть після тієї атаки. Меморіал виник лише наприкінці 1960-х. ставши символом рішучості Америки і даниною пам'яті полеглим. Щороку 7 грудня тут проходить молебень за полеглих, новообраний президент країни за традицією відвідує його. Довгий час з машинного відділення корабля по краплі просочується машинне масло, розпливаючись по воді фіолетовою плямою. "Арізона" плаче за своїм екіпажу ...


© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти