ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Ціноутворення на ринках різних типів

 

Витікає, що цінова політика підприємства в корені залежить від типу ринку, на якому вона застосовується. На сьогодні розрізняють чотири основні типи ринкової структури:

· ринок чистої конкуренції;

· ринок монополістичної конкуренції;

· ринок олігополістичної конкуренції;

· ринок чистої монополії.

Ринок чистої конкуренції складається з безлічі продавців і покупців якого-небудь схожого товарного продукту. Жоден окремий покупець або продавець не робить великого впливу на рівень поточних ринкових цін. Продавець не в змозі запропонувати ціну, вище ринковою, оскільки покупці можуть вільно придбати будь-яке необхідне ним кількість товару за середньою ринковою ціною. Не будуть продавці запрошувати і ціну, нижче ринковою, оскільки можуть продати все, що потрібне, за існуючою ринковою ціною. В умовах вільної конкуренції попит найбільш еластичний щодо ціни. Причиною цього є те, що на ринку діє велика кількість підприємств, причому жодне з них не контролює скільки-небудь значну частку ринку. Проте залежність між попитом і ціною на ринку чистої конкуренції є назад пропорційній в рамках галузі, тобто зниження ціни викликає збільшення попиту. Іншими словами, якщо пропозиція товару в галузі виросте, то ціна знизиться, причому для всіх підприємств, незалежно від їх об'єму виробництва. Продавці на цих ринках не витрачають багато час на розробку стратегії маркетингу, оскільки поки ринок залишається ринком чистої конкуренції роль маркетингових досліджень, діяльності по розробці товару, політики цін, реклами, стимулювання збуту і інших маркетингових заходів мінімальна.

Ринок монополістичної конкуренції складається з безлічі покупців і продавців, що зумовлює широкий діапазон цін. Наявність діапазону цін визначається здатністю продавців запропонувати покупцям різні варіанти товарів. Реальні вироби можуть відрізнятися один від одного якістю, властивостями, зовнішнім оформленням, сервісом, який супроводжує товар, то тут має місце розбіжність в так званих «товарних пропозиціях». Покупці усвідомлюють різницю в товарних пропозиціях і готові платити за товари по-різному. Щоб чимось, окрім ціни, відрізнитися, продавці прагнуть розробити різні пропозиції для різних споживчих сегментів і широко застосовують практику привласнення товарам марочних назв, рекламу і методи особистого продажу. Особливу роль в процесі розробки товарних пропозицій грає формування ціни на товар виходячи із структури попиту, цін конкурентів, витрат виробництва і тому подібне. Із-за наявності великої кількості конкурентів стратегії їх маркетингу роблять на кожну окрему фірму менший вплив, чим в умовах олігополістичного ринку.

Олігополістічний ринок складається з невеликої кількості продавців, дуже чутливих до політики ціноутворення і маркетингових стратегій конкурентів. Їх товари можуть бути схожими, а можуть бути і несхожими. Невелика кількість продавців є наслідком наявності серйозних бар'єрів для виходу конкурентів на ринок. Кожен продавець чутливо реагує на стратегію і дії конкурентів. Підприємство на ринку олігополістичної конкуренції не має упевненості щодо довгострокового результату за рахунок зниження цін.

З іншого боку, якщо підприємство підвищить ціни, конкуренти можуть не наслідувати його приклад. І тоді йому доведеться або повертатися до колишніх цін, або йти на ризик втратити клієнтуру на користь конкурентів. В умовах олігополістичної конкуренції застосовуються безліч цінових стратегій. Одна з них — координація дій за встановлення цін, яке існує в двох формах: ухваленні угоди про ціни і проведення «паралельної цінової політики». У деяких країнах укладання угод про цінову політику забороняється законом. «Паралельна цінова політика» — це, по суті, та ж координація цін. Вона полягає в тому, що підприємства калькулюють витрати виробництва по уніфікованих статтях, після чого, за допомогою обговореного методу, визначають ціну. Власне кажучи, на ринку такого типу під впливом ринкових чинників ціни всіх операторів ринку змінюються в тих же пропорціях і напрямах.

При чистій монополії на ринку існує один продавець. Це може бути державна монополія, приватна регульована монополія або приватна нерегулюєма монополія. У кожному з цих випадків ціноутворення складається по-різному. Державна монополія за допомогою політики цін може добиватися досягнення самих різних цілей. Вона може встановити ціну, нижче за собівартість, якщо товар має важливе значення для покупців, які не в змозі отримати його за повну вартість. Ціна може бути такій, що покриває витрати або приносить дохід. У разі регульованої монополії держава дозволяє компанії встановлювати розцінки, які забезпечують отримання «справедливої норми прибули», яка дає їй можливість підтримувати виробництво, а при близькості до влади і чиновників і розширювати його.

І навпаки, у разі нерегульованої монополії фірма сама вільна встановлювати будь-яку (яку витримає ринок) ціну. Проте з ряду причин фірми не завжди запрошують максимально можливу ціну.

Отже, можливості і проблеми політики цін змінюються залежно від типу ринку. За винятком випадків роботи на ринках чистої конкуренції, фірмам доцільно мати впорядковану методику встановлення початкової ціни на свої товари.


2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА:

2.1. Загальна характеристика ВАТ "КЗБН "Росинка"

2.1.1 Структура ВАТ "КЗБН "Росинка"

ВАТ «КЗБН «Росинка» знаходиться в місті Києві на вулиці
Єжена Потьє, 6.

Організаційно-правова форма підприємства – відкрите акціонерне товариство.

Голова правління – Олів’є Пiкар.

Тимчасово виконуюча обов’язки Голови Правління - Євець Ірина Володимирівна

Дата реєстрації: 26.10.2006р.

Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 00382496.

Основнi виробничі потужності розташованi за юридичною адресою товариства. Площа заводу 3.1124 га, загальна площа цехів - 7500 м.кв.

До складу товариства входить Кримська філія ВАТ "КЗБН "Росинка" у м. Євпаторія.

Підприємство користується послугами:

· Банк, який обслуговує товариство: АТ "Калiон Банк Україна". Акцiонерний банк - здiйснює професiйну депозитарну дiяльнiсть зберiгача .

· Мiжрегiональний фондовий союз - надає послуги щодо обслуговування випуску цінних паперів товариства.

· Аудиторсько-консалтингова фірма "Грата" надає аудиторські послуги по підтвердженню фінансової звiтностi товариства.

Київський завод безалкогольних напоїв «Росинка» входить до когорти кращих виробників України. Це стало можливим завдяки постійному

вдосконаленню виробництва, впровадженню новітніх технологій і розширенню асортименту продукції. Новiтнi технологiї плюс вода з джерела Юрського горизонту, глибиною 315 метрiв, роблять всi напої торгової марки "Росинка" надзвичайно смачними, м'якими та корисними для органiзму.

Продукцiя торгової марки "Росинка" популярна в Українi, а також її знають i цiнують за кордоном. Напої торгової марки "Росинка" споживає населення Молдови, Росiї, Естонiї, Нiмеччини, Сполучених штатiв Америки, Канади, Грецiї, Iсландiї, Азербайджану, Великобританiї, Кiпру. Вiдкрите акцiонерне товариство "Київський завод безалкогольних напоїв "Росинка" понад 45 років на ринку безалкогольних напоїв.

Продукція випускається на шести лiнiях з розливу, чотири з яких комп’ютеризовані. За час існування заводу постійно нарощувались потужності, оновлювались технології, підвищувалась продуктивність праці.

Завод постійно розширює асортимент, розробляє нові рецепти напоїв, вдосконалює дизайн етикеток та форми пляшок, підсилює захист продукції від підробок. Вся продукція, що випускається заводом, сертифікована. Затверджені схеми технохімічного та мікробіологічного контролю, виробничий процес стандартизований. "Росинка" отримала сертифікат якості на Міжнародну систему управління якістю 180 9001-2001, "Європейська якiсть", що означає постiйний контроль за якiстю продукцiї.

Виробнича лабораторiя забезпечена всiма необхiдними приладами для контролю сировини, допомiжних матерiалiв та готової продукцiї. Кожна партія сировини та допоміжних матеріалів приймається лише за наявності гігієнічного висновку МОЗ України, сертифіката відповідності та сертифіката якості і проходить вхідний фізико-хімічний та мікробіологічний контроль у лабораторії. Зберігання та додаткова перевірка сировини та матеріалів забезпечується створенням необхідних умов на складах та у виробничих приміщеннях. На кожну реалізовану партію товару видається сертифікат якості.

Понад 100 нагород і 9 премій Гран-прі за вищу якість продукції свідчать про високі стандарти. Так «Росинку» тричі було визнано «Кращою торгівельною маркою» (2002, 2003, 2004 рр.), а також марка здобула перемогу на Міжнародному конкурсі «Золота торгівельна марка, 2003».

Товариство створено внаслiдок реорганiзацiї шляхом перетворення Київського колективного заводу безалкогольних напоїв "Росинка" у Вiдкрите акцiонерне товариство "Київський завод безалкогоьлних напоїв "Росинка".
Товариство є правонаступником Київського колективного заводу безалкогольних напоїв "Росинка".

До 1962 року завод випускав тiльки мiнеральну воду "Софія Київська" на п'яти напівавтоматичних лініях по 30 тис. пляшок на добу. Прагнучи відповідати очікуванням споживачів, постійно розширюється асортимент продукції.

Предметом господарської дiяльностi товариства є:

- виобництво та реалiзацiя безалкогольних напоїв;

- надання послуг населенню;

- торгово-закупiвельна дiяльнiсть;

- науково-технiчна дiяльнiсть;

- виробництво та реалiзацiя пива, алкогольних i слабоалкогольних напоїв;

- виробництво та реалiзацiя продуктiв харчування i харчових добавок.

Відділ продажів "Росинка" поділив Україну на декілька секторів і доручив окремим групам менеджерів їх курирувати. Кожна група менеджерів відповідальна за контакти з дистриб'юторами в кожному з регіонів (секторів). Практично в усіх областях країни, за винятком західної Українии, є дистриб'ютори "Росинка".

Основною проблемою для товариства є недосконалiсть податкового законодавства та непередбачуваннiсть щодо змiн у оподаткуваннi.
Крiм того, високi вiдсотки за користування кредитами банкiв також слiд вважати основною проблемою.

Основним конкурентом вважається АТ "Оболонь".

Джерелами постачання сировини є: ВАТ "Ветропак Гостомельський Склозавод", ТОВ "Хекро Пет Лтд", ТОВ "Укрторгтранссервiс", ТОВ "Ековтор", ДП "Укрспецпостачзбуд", ТОВ "Цурковий завод", ТОВ "Агропродiнвест", АК «Київенерго», ЗАТ „Костопільський склозавод”.

Товариство фiнансує свою дiяльнiсть як за рахунок власних коштiв, так i за рахунок позикових коштiв (кредитiв банку). Товариство має достанi резерви та розмiри власного капiталу для забезпечення виробничої дiяльностi. ВАТ «Київський завод безалкогольних напоїв «Росинка» - це підприємство із майже 100% іноземними інвестиціями.

Виходячи з цього можна визначити такі цілі:

1. Щодо продукції. Забезпечення подальшого контролю за екологічною чистотою виробництва продукції.
2. Щодо цін. Встановлення цін з урахуванням умов конкуренції і потреб підприємства.
3. Щодо місця і способів продажу. Виходу продукції підприємства на ринки всієї України і за її межі.
4. Щодо шляхів поширення інформації про підприємство. Нова рекламна стратегія.
5. Щодо споживачів. Вдосконалення іміджу для підвищення привабливості товарів.  
6. Щодо обсягу реалізації продукції (послуг). Перетворення продукції підприємства в продукцію масового споживання за рахунок ефективної цінової політики.

SWOT- аналіз

 

SWOT - аналіз - аналіз сильних і слабких сторін підприємства, а так само вихідних із зовнішнього середовища можливостей і загроз, а так само встановлення зв'язків між ними з метою визначення основи для вироблення стратегії організації.

 

Сила Слабкість
Широка номенклатура продукції, що випускається; Хороша репутація в основних споживачів; Оптимальне співвідношення ціни та якості; Сучасний дизайн, що задовольняє потреби споживачів Використання екологічно чистої сировини; Налагоджені зв'язки з постачальниками сировини; Висока якість продукції, що сприяє зміцненню здоров'я людини; Давній досвід роботи на ринку даної галузі в різноманітних умовах; Широка кліентурна база підприємства, що склалася до даного моменту; Зниження матеріальних витрат на виробництво за минулий період; Власна сировинна база для виробництва основної продукції підприємства; Можливість надання послуг з доставки продукції для посередників підприємства; Планування здійснення активної маркетингової політики керівництвом; Відсутність вільних обігових коштів у підприємства на даний момент; Низька платоспроможність українського споживача протягом багатьох років; Сильне податковий тиск на підприємство в силу існуючого законодавства України; не високий технологічний рівень виробничої бази підприємства; Низький рівень життя великої маси населення країни; Незадовільний стан навколишнього середовища в державі і в регіоні, так як Харків - найбільших промисловий центр України; Залежність обсягів продукції, що продається від пори року, а так само природних та кліматичних змін на території;  
Можливості Загрози
Позитивні тенденції зміни середнього попиту на що випускається підприємством, за останній кілька років; Утримання лідерства в ціновій політиці призводить до залучення основної маси споживачів; Можливість розширення ринків збуту без організації власних торгових точок; Зниження витрат на виробництво дає можливість знижувати і робити більш конкуренто-спососбной ціну реалізації, а так само збільшити прибутковість виробництва; Невелика кількість дійсно сильних конкурентів організації; Можливість розширення виробництва за рахунок власних виробничих потужностей непослідовно, поспішне прийняття законодавчих актів владою країни; Загроза виснаження резервних фінансових можливостей підприємства, необхідних на оплату податків; Нестабільність курсу національної валюти може знизити прибутковість внутрішніх поставок; Підвищення цін на матеріали, упаковку, етикетки та інші необхідні супутні товари може скоротити прибутковість і викликати необхідність підвищення цін на продукцію; Зниження цін конкурентами може залучити значну частину клієнтів підприємства;

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти