ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Композиція та засоби декоративного оздоблення.

План заняття

І. Організаційна частина:

§ Перевірка учнів за списком;

§ Постановка теми та мети заняття.

ІІ. Основна частина:

1. Вступний інструктаж:

- актуалізація опорних знань та умінь;

- початкова мотивація навчальної діяльності студентів: бесіда по темі( ознайомлення з основними та теоретичними положеннями та технічними прийомами);

- демонстрація зразків;

- оголошення і видача завдання.

Самостійна робота студентів:

- перевірка організації робочих місць;

- виконання практичної роботи.

2. Поточний інструктаж:

- перевірка якості виконання запланованого об’єму роботи.

3. Заключний інструктаж:

- аналіз практичних робіт;

- підведення підсумків виконаного об’єму роботи.

ІІІ. Заключна частина:

§ повідомлення про об’єм самостійної роботи, методи і прийоми її виконання, рекомендована література;

§ оголошення теми та змісту наступного заняття, необхідні інструменти та матеріали (декор в екстер’єрі – творча композиція; матеріали, які потрібно підготувати: виконати ескіз в кольорі, підготувати матеріали для виконання проекту: планшет, папір, фарби чи інші художні засоби для створення композиції, продумати як правильно закомпонувати проект та підібрати шрифт для його підписання.

§ прибирання робочих місць.


 

Хід заняття

І.Організаційна частина

Перевірка учнів за списком. За списком в 467 група складається з 9-ти чоловік: Боднарчук Ілона, Боярська Аннастасія, Динисова Аліна, Климко Ілона, Луценко Віталій, Михайлюк Ксенія, Олійник Аліна, Чубан Євгенія, Шевцова Іванна.

Староста групи – Динисова Аліна.

Постановка теми та мети заняття.

Тема нашого заняття «Композиція декоративно-оформлювального призначення. Створення ескізу декоративного оздоблення екстер’єру навчального закладу.»

Основні питання які ми будемо розглядати це:

§ Основи декоративно-оформлювальної композиції;

§ Загальні відомості про монументальне мистецтво;

§ Дизайн в інтер’єрі та екстерєрі;

§ Використання творчих композицій у сучасній світській архітектурі.

Мета нашого заняття ознайомитися з головними творчими засобами композиції, головними видами монументального мистецтва, які залежать від архітектури, характерними особливостями створення декоративного оздоблення екстер’єру та історією виникнення панно в оздобленні фасадів будівель; навчитись творчо мислити, фантазувати та втілювати набуті професійні уміння та навички у створені авторської ідеї монументального мистецтва.

ІІ. Основна частина

1. Вступний інструктаж:

Актуалізація опорних знань та умінь. Початкова мотивація навчальної діяльності студентів: бесіда по темі (знайомство з основними теоретичними положеннями та технічними прийомами).

2. Самостійна робота студентів:

Перевірка організації робочих місць. Студенти повинні мати: зразки робіт, папір для виконання ескізу, олівець, гумку, наочні приклади сучасних митців.

Виконання практичної роботи. Ескіз створюється на основі побаченого та проаналізованого матеріалу та особистого творчого задуму. Послідовність виконання творчого процесу індивідуальна.

Дім-кактус у Роттердамі, Голландія

 

Людина ХХІ століття, випробувавши на собі всі принади і недоліки великого міста, прагне максимально наблизитись до природи. Ось чому «зелені технології» зараз модні як ніколи.

Білосніжний 19-поверховий дім-кактус будується в Роттердамі. Такий колір архітектори обрали для меншого нагрівання будівлі за жаркої погоди. Дім-кактус складається із пластин-пелюсток, кожна з яких неодмінно закінчується озелененим балконом або лоджією. Нерегулярне чергування «пелюсток» дозволяє сонячному світлу максимально проникати в дім і освітлювати «райські садочки» під різними кутами. А широкий простір 98-ми квартир дозволяє щасливим мешканцям займатися садівництвом, не виходячи з дому!

Вальсуючий будинок у Празі

 

Інакше як шедевром архітектури ХХ століття його не назвеш. Хоч і ніяк не вписується ця будівля у картину історичного району Праги. «Стакан», — саме так називають споруду місцеві жителі. Екскурсоводи найчастіше іменують її «танцюючим будинком». Є іще одна назва — «Джинжер і Фред». Саме так звати славетних американських танцюристів, що надихнули архітекторів на створення фантастичного Вальсуючого будинку.

Будинок-саксофон у Каліфорнії

Цей незвичайний будинок у Каліфорнії є ще одним прикладом музичного напрямку в архітектурі. Здається, ще трішки — і все у ньому заграє, затанцює під чарівні звуки саксофону.

Будинок-корзина в США

Думаєш, це витвір комп’ютерної графіки? А от і ні. Цей будинок, мабуть, — найдивовижніша адміністративна споруда, яку Ти міг собі уявити. Будівля штаб-квартири компанії Longaberger, що займається виготовленням корзин і інших плетених виробів, точно копіює форми реального виробу — плетеної корзини.

Будівництво цього неймовірного шедевру тривало 2 роки і коштувало 30 мільйонів доларів. Будинок займає площу 180 тисяч метрів квадратних.

Будинок-слон у Таїланді

Як виділити офісну будівлю з поміж сотні інших? Звичайно ж, збудувати її у формі слона! Мабуть, саме таку відповідь дав би архітектор з Таїланду, автор цього витвору мистецтва. Височенні вежі, вікно у формі ока і балкон, схожий на бивень слона, не дадуть архітектурному шедевру загубитися серед інших будівель Бангкока.

Будинок-книга, Канзас (США)

Книги прикрашають цей витвір мистецтва не лише зовні, а й всередині. Бо це — Центральна бібліотека Канзасу. Ідея такого оформлення будівлі втілена була для того, щоб збільшити інтерес людей до відвідування бібліотеки. А підбирати книги, пов’язані з Канзас-Сіті, допомагали місцеві жителі.

Будинок-банкнота в Литві

4500— стільки пластин різноманітного за формою і розмірами скла з Голландії використали для фасаду Office Center 1000 в Каунасі, Литва. Зображення на споруді повторює малюнок купюри вартістю 1000 літ зразка 1926 року.

Приміщення у будинку-банкноті орендують два великі литовські банки. Такий оригінальний фасад будівлі є своєрідною рекламою їх діяльності.

Будинок Сутягіна в Росії

Дім Сутягіна в Архангельську збудований за старовинними технологіями — без жодного цвяха. Його вважають найвищою дерев’яною спорудою в світі! Будинок налічує 13 поверхів. З вікна останнього, тринадцятого, Ти міг би побачити Біле море!

Але цей архітектурний шедевр так і залишився недобудованим… Колишнього злочинця, Сутягіна, заарештували. А коли він вийшов на волю, то коштів завершити будівництво не мав. Тож зараз будівлю нещадно руйнують мінливі погодні умови, а сам власник змушений проживати на першому поверсі моторошного обійстя.

«Заморожений» будинок в Роттердамі

— Невже ми потрапили до країни льодових споруд? — здивовано запитаєш Ти.

Зовсім ні, ця архітектурна знахідка розташована в голландському місті Роттердамі. Раніше вона була звичайним житловим будинком і мала бути знесена. Але на прохання адміністрації та місцевих жителів архітектори дали споруді «нове життя». Зараз увесь будинок пофарбований у блакитний колір і «заморожений». Теперішня його місія — прикрашати вулиці міста.

 

ІІІ. Заключна частина

Підведення підсумків заняття.

Повідомлення про об’єм самостійної роботи, методи і прийоми її виконання.

Завдання для самостійної роботи: підготувати планшет для виконання проекту, виконати ескізи обраної певної тематики в кольорі , виготовлення власне творчої композиції .

Обладнання та матеріали: зразки практичних робіт, таблиці, папір креслярський, гумка, олівець, фарби, графічний матеріал для нанесення підпису роботи.

Оголошення теми та змісту наступного заняття, необхідні інструменти та матеріали.

Тема наступного заняття: Декор в екстер’єрі – творча композиція.

Обладнання та матеріали: ескіз в кольорі, планшет, папір, фарби чи інші художні засоби для створення композиції.

Прибирання робочих місць.


Рекомендована література:

1. Антонович Є. А., Василишин Я. В., Шпільчак В. А. / Російсько-український словник-довідник з інженерної графіки, дизайну та архітектури / Антонович Є. А., Василишин Я. В., Шпільчак В. А. ─ Львів : Світ, Навч. Посібник, 2001. – 240 с.

2. Волкотруб И. Т. Основы художественного конструирования / Волкотруб И. Т. – К. : Вища школа, 1988. – 191 с.

4. Макарова М. Н. Перспектива. Учебное пособие для студ. пед инст. по худ. граф. спец. / Макарова М. Н. – М. : Просвещение, 1989. – 191 с.

5. Нестеренко О. И. Краткая энциклопедия дизайна / Нестеренко О. И. – М. : Молодая гвардия, 1994. – 315 с.

8. Ратнічин В. М. Перспектива / Ратнічин В. М. – К. : Вища школа, 1977. – 135 с.

9. Сапего И. Г. Предмет и форма / – М. : Советский художник, 1984. – 304 с.

12. Шпара П. Е., Шпара И. П. Техническая эстетика и основы художественного конструирования / Шпара П. Е., Шпара И. П. – Киев, 1989. – 247 с.

 


 

 

Фахверк


 

Міністерство освіти і науки України

Кам’янець-Подільський національний університет

імені Івана Огієнка

Кафедра образотворчого та декоративно-прикладногомистецтва
і реставрації творів мистецтва

 

 

Модульна контрольна робота

З курсу Глобальні проблеми сучасного мистецтва

Студентки V курсу

Педагогічного факультету

КПНУ ім. Івана Огієнка

Рибакової Олени Іванівни

 

Кам’янець-Подільський

 

План заняття

І. Організаційна частина:

§ Перевірка учнів за списком;

§ Постановка теми та мети заняття.

ІІ. Основна частина:

1. Вступний інструктаж:

- актуалізація опорних знань та умінь;

- початкова мотивація навчальної діяльності студентів: бесіда по темі( ознайомлення з основними та теоретичними положеннями та технічними прийомами);

- демонстрація зразків;

- оголошення і видача завдання.

Самостійна робота студентів:

- перевірка організації робочих місць;

- виконання практичної роботи.

2. Поточний інструктаж:

- перевірка якості виконання запланованого об’єму роботи.

3. Заключний інструктаж:

- аналіз практичних робіт;

- підведення підсумків виконаного об’єму роботи.

ІІІ. Заключна частина:

§ повідомлення про об’єм самостійної роботи, методи і прийоми її виконання, рекомендована література;

§ оголошення теми та змісту наступного заняття, необхідні інструменти та матеріали (декор в екстер’єрі – творча композиція; матеріали, які потрібно підготувати: виконати ескіз в кольорі, підготувати матеріали для виконання проекту: планшет, папір, фарби чи інші художні засоби для створення композиції, продумати як правильно закомпонувати проект та підібрати шрифт для його підписання.

§ прибирання робочих місць.


 

Хід заняття

І.Організаційна частина

Перевірка учнів за списком. За списком в 467 група складається з 9-ти чоловік: Боднарчук Ілона, Боярська Аннастасія, Динисова Аліна, Климко Ілона, Луценко Віталій, Михайлюк Ксенія, Олійник Аліна, Чубан Євгенія, Шевцова Іванна.

Староста групи – Динисова Аліна.

Постановка теми та мети заняття.

Тема нашого заняття «Композиція декоративно-оформлювального призначення. Створення ескізу декоративного оздоблення екстер’єру навчального закладу.»

Основні питання які ми будемо розглядати це:

§ Основи декоративно-оформлювальної композиції;

§ Загальні відомості про монументальне мистецтво;

§ Дизайн в інтер’єрі та екстерєрі;

§ Використання творчих композицій у сучасній світській архітектурі.

Мета нашого заняття ознайомитися з головними творчими засобами композиції, головними видами монументального мистецтва, які залежать від архітектури, характерними особливостями створення декоративного оздоблення екстер’єру та історією виникнення панно в оздобленні фасадів будівель; навчитись творчо мислити, фантазувати та втілювати набуті професійні уміння та навички у створені авторської ідеї монументального мистецтва.

ІІ. Основна частина

1. Вступний інструктаж:

Актуалізація опорних знань та умінь. Початкова мотивація навчальної діяльності студентів: бесіда по темі (знайомство з основними теоретичними положеннями та технічними прийомами).

2. Самостійна робота студентів:

Перевірка організації робочих місць. Студенти повинні мати: зразки робіт, папір для виконання ескізу, олівець, гумку, наочні приклади сучасних митців.

Виконання практичної роботи. Ескіз створюється на основі побаченого та проаналізованого матеріалу та особистого творчого задуму. Послідовність виконання творчого процесу індивідуальна.

Композиція та засоби декоративного оздоблення.

Композиція (від лат. Compositio – розміщення, з’єднання, структура) – засіб розкриття ідейно-художнього змісту витвору мистецтва розміщення основних його елементів і частин у визначеній системі та послідовності, способи поєднання образів у єдине ціле. Специфіка різних виробничих предметів і виробів полягає в тому, щоб їх форма відповідала своєму призначенню, а також відповідала матеріалу, з якого вони зроблені. На композицію виробів суттєво впливає співвідношення функціональних, естетичних і техніко-економічних вимог. Зручність і краса форми – важливі критерії композиції різного обладнання та предметів побуту призначених для забезпечення матеріальних та побутових благ і потреб людини. Важливим науковим фактором розвитку основ композиції є процес формоутворення в природі, мистецтві та техніці.

Архітектоніка (буд. мистецтво) художній вираз закономірностей будівництва. Тектоніка – означає теж саме, що і архітектоніка, але використовується частіше. У мистецтві дизайну та архітектури важливо освідомити створюваний виріб, а також зробити його архітектонічним і і створити із набору елементів окремі красиві речі, будинки, споруди. До головних якісних характеристик архітектоніки належать такі ознаки:

- рівень вдосконаленості внутрішнього змісту об’єкта;

- рівень вдосконалення форми об’єкта;

- рівень художнього виразу змісту та форми об’єкта.

Форма є активним компонентом об’єкта, який об’єднаний із змістом не тільки прямим, але й зворотнім зв’язком і здатний впливати на зміст. Форма включає в собі дві взаємозв’язаних сторони: внутрішню – структуру, зовнішню – пластичну оболонку. Зовнішня форма – це фактура, колір, зовнішній елемент. Таким чином, форма її структури, зовнішня оболонка – все у чому відображається зміст предмета і проявляється архітектоніка. Для того щоб зробити вибір тектонічним – це перш за все зробити його вдосконаленням, щоб він мав міцність, стійкість і надійність конструкції. Таким чином, необхідно виявити де і як розміщено основні маси та навантаження, як напружені окремі частини, які елементи несучі, а які – ні.

Категорії композиції та засоби гармонізації. Крім тектоніки, яка має суттєвий вплив на вдосконаленість композиції існують інші категорії та засоби гармонізації – пропозиції та пропорційності, масштаб і масштабність, симетрія та асиметрія, статичність і динамічність, ритмічність і метричні повторності, контраст і нюанс.

Пропорції та пропорційність. Пропорція означає розмірність, визначення співвідношення окремих частин, предметів і явищ між собою. Правильне встановлення пропозицій у своєму єдинстві становить пропорційно-гармонійний устрій. Масштаб і масштабність. Масштаб - відношення лінійних розмірів предмета до його натуральних (1:2; 2:1; 1:1) Масштабність - композиційний засіб, який виражає співрозмірність або відносну відповідність, яка сприймає людину, різних форм архітектурного витвору до розмірів людини. Поняття масштабності не може бути замінено уявою про розмір будинку. Різні за величиною будівлі можуть мати різний масштаб: мала будівля – крупний масштаб, а велика – дрібний. Значна кількість членувань високої будівлі підсилює враження великої величини цієї будівлі, але подрібнює його масштаб. Із двох рівних за величиною будівель вищою здається та, у якої більше членувань. Чим менше цих членувань, тим будівля буде здаватися нижчою, але крупнішою за масштабом.

Симетрія й асиметрія, статистичність і динамічність. Систематичною є фігура, яка складається із різних частин, які розміщені належним чином один відносно одного. Три основних види симетрії:

- дзеркальна – ґрунтується на рівності двох частин фігури, розміщених як предмет і його відображенням в дзеркалі. Приклад: якщо у вертикальній площині розрізати навпіл автомашину, то права частина її кузова дзеркально відповідатиме лівій.

- осьова – обумовлена конгруентністю (рівністю) і досягається обертанням фігури відносно осі симетрії (освітлювальна арматура, пральні машини та ін. )

- ґвинтова – досягається в результаті обертового руху лінії або площини навколо нерухомої осі з постійною кутовою швидкістю є одночасним поступовим рухом вздовж осі (в деталях машин, верстатів, пароплавів).

Асиметрія – побудова композиції, коли її елементи не врівноважені щодо центра. Симетрія характерна для статичних форм, асиметрія – для динамічних.

Статичність – стан якого, врівноваженості форми. Статичні предмети мають явний центр, вісь навколо якої орган. форма (холодильники, пральні машини та ін.)

Динамічність – зорове сприйняття руху форми (чотиригранна піраміда). Жива природа: олень-легкий, стрункий, ведмідь-сильний, войовничий.

Ритм буває спокійний і неспокійний, спрямований в один бік, або такий, що сходиться до центру.

Контраст і нюанс. Контраст – різко виражені відмінності між однорідними якостями.

Нюанс – незначні, слабо виражені відмінності, ледь замітний перехід.

Контрастні співвідношення людина помічає відразу і залежно від того, як використано контраст у композиції, він викликає відповідно реакцію сприйняття. (Грубе литво контрастує з полірованою поверхнею, низьке протиставляється високому, горизонтальне – вертикальному, світле – темному, шорстке - гладенькому).

Практична роль контрасту – небезпечні місця пофарбовані в яскраві запобіжні кольори. У техніці нюанс – різноманітна гама найтонших співвідношень матеріалів, пластики, фактури, кольорів тощо.

Серед різних факторів, які впливають на форму, композицію, колір предмета особливе місце займає фізіологічна оптика, тобто сприйняття оком ліній, об’ємних форм і кольорів. Ці особливості нюансних та контрастних співвідношень можна легко прослідкувати на прикладах геометричних ілюзій.

Загальні відомості про монументальне мистецтво

 

Монументальне мистецтво — вид образотворчого мистецтва, розрахований на масове сприйняття в ансамблі з архітектурою чи природним оточенням. М. м. — це архітектурні та скульптурні монументи й пам'ятники на площах і вулицях, настінні розписи в екстер'єрах та інтер'єрах громад. споруд. Образотворчо-тематичні твори М. м. втілюють і пропагують провідні соціальні й філос. ідеї часу, увічнюють пам'ять видатних діячів або значні істор. події. Сюжетно-орнаментальні та орнаментальні твори М. м., які становлять його окремий різновид — монументально-декоративне мистецтво, служать оздобленню, естетичному збагаченню ансамблів і споруд. Взаємодіючи з архітектурою (див. Синтез мистецтв), твори М. м. виявляють і конкретизують ідейний зміст споруди, ансамблю, архітектурно організованого середовища, нерідко стають їхнім ідейно-змістовим центром. Величезна сила впливу М. м. здавна забезпечила йому поширення в світі. В класовому суспільстві, за експлуататорського ладу, М. м. має суперечливий характер, бо виражає панівну ідеологію правлячих класів і лише в періоди загального суспільного піднесення втілює передові гуманістичні ідеї і має загальнонародне значення (М. м. античності, доби Відродження). За капіталізму монументальне мистецтво перебуває в занепаді; стає прогресивним тільки тоді, коли зближується з демократичними визвольними ідеями, служить боротьбі проти імперіалізму, фашизму, колоніалізму (сучас. монументальне малярство Мексіки, розписи комуністичних муніципалітетів у містах Італії, Франції). Соціалізм відкрив най-ширші можливості для розквіту М. м. В СРСР воно розвивається за розробленим В. І. Леніним планом монументальної пропаганди й, виражаючи загальнонародні інтереси, служить вихованню трудящих у дусі ідей комунізму. Успішно розвивається М. м. в країнах соціалістичної співдружності. Джерела М. м. сягають первісного суспільства (менгіри, культові статуї, наскельні зображення, в яких виражено тогочасні уявлення людини про могутність сил природи, відбито її трудові навички). В рабовласницькому суспільстві М. м. своїми статичністю, монументальністю, масштабами утверджувало ідеї непорушності соціздьного ладу, обожнення особи владаря (піраміди, сфінкси, статуї стінопис в Старод. Єгипті), в правдивих формах втілювало віру в красу, гідність людини, гармонію її внутр. і зовн. образу (архітектурно-скульптурні ансамблі Старод. Греції). За доби середньовіччя скульптурне й живописне (вітражі) оздоблення готичних храмів (собори в Реймсі, Шартрі тощо) виражали ідеї феод. суспільної та реліг. ієрархії, систему реліг.-догматичного світогляду, але разом з тим і громадську активність трудових верств населення міст, загальне духовне піднесення, гуманізм (доба Високого Відродження в Італії).У Київській Русі значного розвитку набули монументальні споруди 11—12 ст. (Софія Київська та ін.), монументальний живопис (фрески й мозаїки в храмах Києва, Новгорода та ін. міст). Піднесення громадської нац. самосвідомості в епоху рос. класицизму (2-а пол. 18—1-а третина 19 ст.) живило творчість Ф. Щедріна, І. Мартоса, В. Демут-Малиновського. На Україні М. м. переживало піднесення в 2-й пол. 17—1-й пол. 18 ст. (розписи церкви св. Юра в Дрогобичі, Троїцької надбрамної церкви в Києво-Печерській лаврі та ін.). Риси радянського М. м.— висока громадянськість, реалізм, різноманітність і національна своєрідність. Див. Архітектура, Декоративне мистецтво.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти