ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ІСТОРІЯ ВЧЕНЬ ПРО ПСИХІКУ ТВАРИН

Людина вийшла з тваринного світу, постійно жила в його оточенні, а тому завжди відчувала свій кровний зв'язок із ним - як фізичний, так і душевний, Ісихічний. Спершу це відчуття спорідненості було чисто інстинктивним, а потім лавало все більш усвідомленим.

Отже, перші люди були прекрасними знавцями психології тварин. Вона по-оійно розгорталася перед їхніми очима, була близька й зрозуміла. Особливо це стосувалося тих, які постійно були зв'язані з тваринами - мисливців, скотарів ташо. їхні спостереження й відкриття накопичувалися в народній пам'яті, переда-нлися з покоління в покоління. Ці народні знання з царини психології тварин ркно представлені у фольклорі та інших формах народної скарбниці знань.

Наукові уявлення про психологію тварин сформувалися в античному світі. Як : І інших сферах людського знання, стародавні греки й римляни демонстрували тут дивовижну суміш геніальних прозрінь з усілякого роду фантазіями. Всі вони шзнавали душу тварин, хоча й тлумачили її по-різному. Визнавали за ними розум і інші психічні властивості. Античний світ вперше висунув і таке фундаментальне шоняття психології тварин, як поняття інстинкту.

Великий античний поет Гомер оспівував душу тварин, але душа ця, на його думку, смертна: вона відлітає від тіла одночасно зі смертю. Філософ Геракліт Бфеський. який в основі всього вбачав вогонь, вважав, що душа тварини більш сяра, містить у собі менше вогню, ніж людська. Отже, душа тварин відрізняється кд душі людини лише кількісно, а не якісно. Грецькі філософи, що сповідували дідні теорії переселення душ (орфісти. піфагорійці, а також Емпедокл) теж вба-=али відмінність людської й тваринної психіки лише в ступенях їх розвитку,

Лемокріт. Епікур. римський поет Лукрецій Кар, почасти Арістотель вислов­лювали думку про поділ душі на розумну - безсмертну, й нерозумну - смертну. У тварин є лише смертна, "чуттєва" душа, що керується почуттями й пристрас­тями, відчуттями задоволення або неприємності, болю.

Однак Арістотель визнавав і розум тварин, їхню здатність розуміти мету. Він визначає, наприклад, що активність мурашок залежить від зовнішніх чинників І освітлення) а також те, що тварини здатні до навчання один одного, в тому числі ж шляхом передачі голосових сигналів. Так, коли пташенят забрати від батьків, *о«и переймають мовлення прийомних батьків. Цією констатацією здатності тва-?вндо індивідуального навчання, Арістотель заклав підвалини перших зоопси-юзогічних експериментів.

Свої роздуми великий натураліст починає з припущення про те, що все в при­зов має душу. "Деякі також говорять, - пише він, - що душа розлита в усьому * Існуючому), може бути, в зв'язку з цим і Фалес думав, що все повниться богами"3. Актор не поділяє що гіпотезу. Однак припускає, що "у рослин є також якась душа" , і


Розділ 2. Історія вчень про психіку тварин

він її назвав рослинною (живильною). Далі:"... адже у рослин (крім цієї здатності) у них ніякої іншої психічної здатності немає" . А взагалі він, визнає такі душевні здатності:"... душа є початком зазначених (здатностей) і визначається наступними (силами): живильною (рослинною), відчуваючою, розумною і рухом" .

Останнє розумілося широко - як життєва активність взагалі. Із усіх психічних процесів людей і тварин, Арістотель виділяє уяву й мислення: "Що стосується ро­зуму й теоретичної здібності, то (поки що в цьому питанні) ще нема ясності" .

Або: "Що стосується уяви, то (це) ще (поки що) неясно і підлягає виясненню

„ 40 „ 41

у подальшому . А у деяких тварин, хоча є уява, розуму ж немає

Уява виникає лише на певній стадії еволюції: "... відчуття завжди присутнє, а уява - ні" . її немає у мурахи, бджоли, черв'яка .

І взагалі кожній еволюційній ланці притаманний певний набір психічних здат­ностей: в одних є лише відчуття дотику, а в інших і теоретичне мислення .

"Одним тваринам, - пише Арістотель, - властиві всі здібності, іншим (лише) деякі, деяким одна тільки здібність (це і складає відмінність тварин). Одні твари­ни володіють всіма відчуттями, інші - деякими, треті мають найнеобхідніше, а саме - дотик" .

Лукрецій і Епікур відзначали, що мовлення тварин і людей виникає внаслідок появи гострих, життєво важливих емоцій - передусім радості чи небезпеки. Саме потреба виразити почуття радості чи попередити про небезпеку породило необ­хідність вживання голосових сигналів тваринами і людиною.

Плутарх усі вчинки тварин тлумачить із позицій людської логіки й свідомості. Тим самим в античній науці було започатковано ще одне спрямування людського думання - так званий антропоморфізм, коли тварин уподібнюють людині. Цей напрям зберігся до наших днів.

Плутарх повідомляє багато фактів, які мали б засвідчити наявність у тварин розуміння, розсудку, розуму, пам'яті. Те, що тварина, яка сказилася, втрачає здо­ровий глузд, також свідчить про наявність розуму в нормальних тварин. Учений також повідомляє про риси характеру й норми моралі, що притаманні як твари­нам, так і людині - хоробрість, постійність, справедливість, дружба, любов між подружжям та до дітей, пристрасті, радості й горе.

Природознавчі ідеї висловлювали і філософи-стоїки. Тут найбільшою їх за­слугою є те, що вони, насамперед Хризипп. створили поняття інстинкту. Не виз­наючи за тваринами, як і за малими дітьми, розуму і приписуючи їм лише почуття і враження, уявлення й потяги, стоїки мусили все ж пояснити здатність тварин до цілеспрямованих, планомірних, доцільних дій, спрямованих насамперед на збе­реження життя і продовження роду.

Це пояснення вони виводили із наявності у тварин вродженого знання як вия­ву всесвітнього, космічного розуму. Кожна тварина має крихту цього космічного інтелекту, і це дозволяє їй здійснювати життєво необхідні, доцільні дії (гніздобу-дування у птахів, побудова стільників бджолами, ткання павутини павуком тощо), зовсім не усвідомлюючи того, що вони роблять.


Розділ 2. Історія вчень про психіку тварин

Хризипп підкреслював стереотипність цих дій у всіх представників цього виду тварин. Це і є інстинкт (лат. Іпзііпсіиз - спонука). Таким чином, хоча Хри­зипп заперечував земне походження інстинкту і переносив його першовитоки у шсмос, загальна описова картина інстинктивних дій ним подана правильно.

Цим положенням про космічну природу інстинкту стоїки створили основу для зоопсихологічних концепцій мислителів-ідеалістів. Останні також виходили з ідеї Світового Розуму, який живе у тілі у вигляді безсмертної душі. Найістотні­ша ознака цієї душі - розумна думка, мислення (Сократ, Платон, Платин та ін.). Ллє крім душі безсмертної, розумної, є ще душа смертна, нерозумна, чуттєва, яка притаманна рослинам й тваринам. Отже, тварини не мають розуму. Вони живуть почуттями, інстинктами Якщо у людини є і вища, розумна душа, і душа смертна, чуттєва, то у тварин є лише остання.

Подібний розподіл душі на мислячу і чуттєву ліг в основу відповідних тео­логічних і натурфілософських концепцій Середньовіччя. Знаменитий схоласт Фома Аквінський писав з цього приводу: "Чуттєве пізнання не зв'язане з розу­мінням добра, однак лише з більш вузьким мотивом - саме з приємним відчут­тям; у тварині закладено чуттєвий потяг, а дії здійснюються заради тієї радості, яку вони приносять" .

Той самий поділ душі на рослинну (вегетативну), тваринну і розумну ми зна­ходимо в трактатах професорів Києво-Могилянської академії.

У XVII ст., в епоху розквіту механіки, механіцизм як філософське світобачення набув найбільшого поширення, охоплюючи й вчення про психіку тварин. Най­більш прикметною тут є позиція французського філософа Рене Декарта. "Після помилки людей, що заперечують буття Боже, - писав він, - нема помилки, яка віддаляє слабкі розуми від прямого шляху до доброчесності, як припущення, ні­бито душа тварин має ту ж природу, як наша, і що, отже, ми нічого не повинні боятися після земного життя достеменно так, як мухи і мурашки; тим часом коли доведена відмінність душ, то значно зрозуміліші підстави доведення того, що при­рода нашої душі цілком незалежна від тіла, і тому душа не може вмерти разом із тілом" .

Як бачимо, це цілком відповідає постулатам теології, яка також заперечує на­явність душі у тварин і зводить їх до рівня автоматів, які керуються лише ме­ханічними інстинктами, вкладеними в них Господом Богом. Тож бо досконалість інстинктів засвідчує мудрість Творця, а не природи.

Які ж аргументи наводить Декарт на користь своєї позиції? "Вельми знамен­но, - говорить він, - що немає людей настільки тупих і дурних, які не були б здатні розташувати кілька слів у порядку так, щоб скласти мову для вираження своїх думок; навпаки, немає жодної тварини, як би вона була досконала і якими б прекрасними здібностями була наділена природою, яка могла б зробити щось подібне. Ця обставина доводить не тільки те, що у тварин розуму менше, ніж у людини, але що в них його зовсім немає" . Звідси вже лише один крок до концеп­ції тварин-машин, тварин-автоматів. І Декарт робить цей крок. Він пише: "Також


Розділ 2. Історія вчень про психіку тварин

вельми прикметне, що хоча багато тварин більше за нас показують вправності в деяких своїх діях, але ті ж самі тварини не показують її зовсім у багатьох інших діях; так що все, що вони роблять краще нас, не є доказ їх розуму, тому що в тако­му випадку вони повинні були б мати розуму більше за нас і робити б усе краще, але швидше в них його зовсім немає. Діє ж у них природа з влаштування їхніх ор­ганізмів: так годинник складений лише з коліс і пружин, а тим часом може лічити

,, 48

хвилини І вимірювати час певніше, ніж ми з усш своїм розумом

В усьому цьому позначилася як гіпнотизуюча дія ідеологічної (філософської, релігійної і т.д.) настанови, так і абстрактний спосіб натурфілософського мислен­ня, відірваного від природи, в даному разі - живих тварин. Чимало натурфілософів писали цілі томи, не бачачи перед собою жодної реальної тварини. Показовий та­кий анекдотичний факт. В одному з своїх трактатів Арістотель, не полічивши до пуття кількість лапок у мухи, назвав їх на дві більше, ніж було насправді. І от дві тисячі років автори різних країн переписували цю цифру, хоч у них перед носом повзали живі мухи із "правильною" кількістю ніг!

Ось така непереборна сила розумових лінощів і гіпнотизм авторитету!

Та епоха Відродження й Реформації покликала до життя справжнє природо­знавство, що ґрунтувалось на дослідах.

Рясно представлені зоопсихологічні ідеї в курсах лекцій з філософії та пси­хології професорів Києво-Могияянської колегії, а пізніше - академії XVII - XVIII століть. Найбільш повно ідеї еволюційної психології, що проголошувалися з ка­федр Академії на київському Подолі, аналізуються у видатному дослідженні укра­їнського психолога П.М. Пелеха (1887 - 1961). "З історії вітчизняної психології XVII ст." та "Психологія в Київській академії в XVIII ст." .

Услід заАрістотелем, лектори Академії предмет психології розуміли надзви­чайно широко. Вони включали до нього психічні феномени і рослин, і тварин, і людини. Правда, з другої половини XVII ст. вони обмежили цей предмет лише психікою тварин і людини. За їхніми уявленнями, здатність до відображення є розлитою в усій матерії. Як писав проф. Іоасаф Кроковський (7-1718), "душа за своєю суттю є вся в усьому тілі". Однак основним органом психічних функцій автори академічних курсів вважали мозок і критикували Арістотеля, за яким цим органом є серце. Субстратом душі, на їхню думку, є "певним способом організо­вана матерія".

У Київській академії вважали, що нижчі форми душі ("рослинна душа", "тваринна душа і проста "людська душа") є матеріальними і вони смертні. А "ро­зумна душа" є стригальною і вона безсмертна, її вдихнув у тіло людини Бог. Так, зокрема, вважав проф. Іннокентій Гізель (бл. 1600 - 1683). Отже, "розумна душа" втілюється не в будь-яку матерію, а лише у високоорганізовану - і то лише за умови, що вона сама цього хоче. Якщо такої потреби нема, оживити єство не­можливо. "Навіть Бог, - пише інший автор, - не може з неживого зробити живе, або "зробити так, щоб камінь мав очі й бачив". Проте й "розумна душа" залежить від матеріального світу, від мозку, чуттєвого пізнання й матеріальних мовних


© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти