ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Організм людини в сучасних умовах. Фактори ризику, що зменшують тривалість життя людини

Доведено, що тривалість життя людини як біологічного виду становить 96-98 років (деякі вчені навіть вважають, що вона може досягати 100-120 і більше років). Але тільки у окремих індивідів тривалість життя співпадає з видовою, а фактично вона зменшується на 30-40 і більше років. Виникає питання, з чим це зв'язано. А зв'язано це з факторами ризику.

Фактори ризику.Цим терміном називають фактори, що статистичне достовірно зменшують тривалість життя. В зв'язку з розвитком цивілізації і змінами екологічної обстановки з'явилось багато різних хвороб, які називають "хворобами цивілізації", а факторами ризику вважають явища, які викликають загальні порушення обміну речовин і охоплюють суспільство в цілому, їх можна об'єднати у певні групи, а саме: гіпокінезія, аліментарні фактори, емоційний стрес та ксенобіотики.

Гіпокінезія.Головною особливістю людини на сучасному етапі її історичного розвитку є зменшення обсягу фізичної праці на виробництві та в побуті, що призвело до зменшення рухової активності і, як наслідок, до зменшення рівня енергетичного обміну. Явище зменшення рухової активності і зменшення витрат енергії називають гіпокінезією.

 

Гіпокінезія є однією з головних причин порушень функціонального стану фізіологічних систем організму і як наслідок цього є основним фактором ризику.

Пояснень цього феномена потрібно шукати у впливі на організм тих законів природи, які визначили його будову і функції протягом всього розвитку тваринного світу. Одним з таких законів є закон всесвітнього тяжіння.

При маневревій формі боротьби за існування тварині необхідно було переміщуватись на значні відстані по поверхні землі під постійною дією гравітаційного поля - сили, яка дорівнює масі тварини. Організм протидіє силі земного тяжіння силою своїх м'язів. Рухи організму людини і тварин можливі тоді, коли вектор загальної сили їхніх м'язів буде більшим за силу земного тяжіння, що є першою і необхідною умовою руху.

Функціональне призначення м'язів полягає в протидії силам земного тяжіння, подоланні сил інерції, лінійного і кутового прискорення. Саме тому сила гравітації зумовила протягом еволюції тваринного світу будову і функції м'язів будь-якої істоти незалежно від її виду і розмірів. Можна виділити чотири особливості м'язевої системи тварин: будову саркомера; динамізм енергетичного і пластичного обміну; загальну кількість м'язової тканини та сталість рухової активності.

Особливістю будови скелетного м'яза будь-якої тварини є висока упорядкованість на всіх рівнях його структури. Тому сили, які можуть розвивати м'язи, однакові. Так, м'язи миші, людини та слона розвивають однакову силу на одиницю площі їхнього поперечного розрізу. Ця ж закономірність характерна і для комах. Виміри показують, що м'язи комах на одиницю площі фізіологічного поперечника розвивають таку ж силу, як і м'язи хребетних тварин.

Особливістю обміну речовин скелетних м'язів є те, що їхні тканини в широких межах змінюють рівень енергетичних витрат. Так, в стані фізіологічного спокою рівень енергетичного обміну у них один з найнижчих у порівнянні з усіма тканинами організму (0,07 кДж/хв на 1 кг маси). При скороченні м'яза на подолання опору гравітаційного поля витрачається енергії в 100 разів більше у порівнянні зі станом спокою. Щоб зрозуміти це, потрібно врахувати послідовність процесів, які відбуваються у м'язовому волокні від початку виникнення збудження на міоневральному синапсі до розслаблення саркомера.

Будь-яка робота м'яза за характером пластичного обміну є катаболічним процесом з високим ступенем ентропії. При цьому структури м'язового волокна швидко руйнуються, а їхні білкові молекули розпадаються до кінцевих продуктів. Цей факт підтверджується тим, що в крові, яка відтікає від м'яза, що скорочується, виявляють збільшення небілкового азоту в 10 разів і більше. Ці продукти обміну м'язового волокна є індукторами генетичного апарату м'язових волокон. З появою їх починаються процеси самовідновлення певних структур волокна і ферментів за схемою ДНК - РНК - білок. Таким чином, подолання сил земного тяжіння при скороченні м'яза супроводжується високим рівнем ентропійних і неентропійних процесів.

Висновок про те, що маса м'язів залежить від рівня фізичної активності людини, може зробити кожен, але мало хто знає, що ступінь розвитку м'язової системи в тваринному світі є величиною сталою і не залежить від загальної маси тварини. У миші і слона маса м'язів складає 40-45% загальної маси тіла. Саме при такому співвідношенні між масою м'язів і масою інших органів установлюється така збалансованість між силою земного тяжіння і силою м'язів, що дозволяє пересуватись по поверхні землі з необхідною швидкістю.

Рухова активність - умова урівноваження між силою земного тяжіння і силою м'язів. Для тварин будь-якого виду потреба в рухах величина стала і зумовлена генетично. Рухова активність зменшується з віком. Так, добова норма рухів дитини трьох-п'яти років дорівнює 30-40 тис. кроків, п'яти-семи - 20 тис., а для дорослої людини норма становить 10 тис. кроків на день.

Рівень розвитку м'язової системи зумовлює рівень функціонального стану інших фізіологічних систем організму.

Наслідком зниження м'язової активності є дистрофія не тільки окремих м'язів, але і всієї м'язової системи. Людина за 6-7 тижнів суворого постільного режиму втрачає таку кількість білка, яка становить 9 % м'язової маси організму.

Таким чином, внаслідок того, що сучасна людина значно обмежила регулюючий вплив фізичної роботи на рівень процесів енергетичного обміну, зменшився обсяг додаткового і частково (на 8-10%) основного енергетичного обміну.

Зниження рівня енергетичного обміну є однією з ланок у довгому ланцюзі порушень обміну речовин при гіпокінезії.

 

Інші пов'язані з клітинними і організменними механізмами регуляції біосинтезу білка.

При значному м'язовому навантаженні розвивається стрес-синдром, при якому через ядра підзоровогорбової ділянки гіпофіз - надниркова залоза збільшується концентрація катехоламінів і глюкокортикоїдів у крові. Ці гормони мають широкий спектр дії, головним чином катаболічного напрямку, що мобілізує енергетичні і пластичні ресурси організму. Збільшується мобілізація глікогенного резерву печінки, внаслідок чого виникає гіперглікемія, відбувається гідролітичне розщеплення жиру і збільшення жирних кислот у крові, що веде до збільшення кількості субстратів окислення у м'язах і серці.

Аліментарні фактори(лат. аіітепіагіиз - харчовий, пов'язаний з харчуванням, їжею). Зменшення енергетичних втрат організму при зниженні рухової активності не веде до зменшення кількості їжі, яку споживає людина. Відчуття апетиту та голоду не завжди викликане нестачею їжі. Апетит - це приємне відчуття, пов'язане із споживанням їжі, тому сучасна людина споживає її набагато більше, ніж того потребують енергетичні втрати. Це призводить до утворення жирової тканин в організмі. У нормі м'язова тканина становить 42-45%, а жирова- 16% загальної маси тіла (таке співвідношення склалося протягом еволюції людини), при збільшенні їжі на долю жирової тканини припадає 25-30% і навіть 50%, що значно збільшує масу людини. Це явище називають ожирінням. Ожиріння є одним з провідних факторів ризику.

Таким чином, підтримання маси тіла на належному рівні є однією з умов нормального обміну речовин.

Належна маса виходить із поняття "ідеальна маса". Ідеальною називають ту масу тіла, яка статистичне достовірно поєднюється з найбільшою тривалістю життя та залежить від розмірів тіла, статі і конституції. Для її визначення зручно скористатися номограмою або індексами (рис2.7), запропоновано кілька індексів, основою яких є індекс Брока.

Для знаходження належної маси тіла за індексом Брока від росту в сантиметрах необхідно відняти 100. Але при цьому показники будуть завищені. Тому від різниці віднімають ще 10%.

Масу людини вважають нормальною при відхіленні від ідеальної в межах ±5%. Людей з відхиленням на 10-14% відносять до категорії "загрози по ожирінню", до 15-24%-

категорії ожиріння першого ступеня, 25-49%- другого, 50- 99%- третього, а 100% і більше- четвертого ступеня.

Емоційний стрес.Поняття "стрес"(англ.stress- напруження) було запропоновано Г.Сельє як спосіб досягнення резистентності (стійкості) організму до дії негативних факторів будь-якого походження. Це неспецифічна реакція на різноманітні подразнення, що перевищують певний рівень і тому стають неприємними і небажаними. Ця реакція виникає і тоді, коли організм не може протягом тривалого часу перебувати в стані напруження. Причини, що викликають стрес-реакцію, називають стрес-факторами, або стресорами. Це можуть бути різні мікроорганізми (антигени), м'язові напруження, переохолодження або перегрівання, травми, гіпоксія і навіть сильні звуки. Ступінь стресу може бути різною, але класичним його проявом є занепокоєння, стадія резистентності та стадія виснаження. Реакція на будь-який стресор проявляється тріадою Сельє, а саме: підвищення у крові кількості гормрнів надниркових залоз і розростанням їхнього кіркового шару, інволюцією лімфоїдних органів і зникненням з крові лімфоцитів і еозинофілів та появою в шлунку і дванадцятипалій кишці виразок.

У фізіологічних реакціях на дію стресора важливе значення мають нервова та ендокринна системи, а саме: підзоровогорбова ділянка та лімбічна система, а також лобова кора півкуль великого мозку і еферентні системи: симпатико- адриналова і система гіпофіз-кора надниркових залоз.

У першу мить дії стресора спостерігається вихід катехоламінів і кортикостероїдів як факторів, що запускають механізми посиленого енергетичного забезпечення. Кількість адреналіну збільшується у 1000 разів. Але запаси глікогену (і глюкози) в організмі обмежені, тому глюкокортикоїди стають ініціаторами катаболічних процесів, наслідком яких є розпад тканин, що мають у цей час другорядне значення (лімфоїдна тканина, слизова оболонка шлунку). В результаті цього звільняються амінокислоти, радикали яких після дезамінування використовуються для синтезу глюкози.

Якщо організм незагинув на початку дії шкідливого фактора, то починають діяти пристосувальні морфологічні механізми.

Ксенобіотики(гр. Хепоs- чужий, Ьіоs- життя). Так називають всі речовини, що потрапляють в організм будь- яким шляхом і включаються у численні ланки обміну речовин.

Кожна речовина, яка потрапляє в організм, викликає порушення нормального протікання біохімічних процесів і таким чином погіршує стан здоров'я людини.

Вивчення механізму і нормування (встановлення гранично дозволеної концентрації- ГДК) кожного ксенобіотика є особливою тематикою досліджень гігієнічних наук.

Кожна людина повинна бути обізнаною в тому, що потрапляє в її організм з їжою і водою, що вона вдихає з повітрям і що осідає на її шкірі.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти