ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


З Джерела небезпеки життєдіяльності людини та породжені ними фактори

На рис.3.1 приведена класифікаційна схема джерел небезпеки життєдіяльності людини.

 

 


Рисунок 3.1 – Класи джерел небезпеки.

Приведена класифікаційна схема складається з чотирьох основних класів з чітко окресленими границями.

Природні небезпеки

До природних небезпек відносять абіотичні та біотичні небезпеки. Природні небезпеки є причиною появи таких небезпечних та шкідливих факторів: підвищенні та понижені температури, каменепади; слизькі поверхні, природне іонізуюче випромінювання, токсичні речовини та хвороботворні мікроорганізми. Один з проявів природних небезпек - стихійні лиха. За даними міжнародного Червоного Хреста стихійні лиха за 100 останніх років забрали більше 11 млн. людських життів, в тому числі від повеней - 9 , від ураганів - 1 , від землетрусів - 1. В наш час спостерігається

 

тенденція росту чисельності потерпілих від стихійних лих внаслідок збільшення загальної чисельності населення Землі і заселення раніше нежилих районів, які найбільше потерпають від дії стихії. За даними ООН загальна кількість збитків від стихійного лиха на земній кулі щорічно становить понад 60 млрд. доларів США.

Абіотичні небезпеки

Розрізняють такі види абіотичних небезпек: літосферні, гідросферні, атмосферні та космічні.

Літосферні небезпеки - це землетруси , вулкани , зсуви, селі. Для визначення інтенсивності землетрусів використовується 12 бальна шкала, слабкі - 1-3 бали, помірні - 4 бали, достатньо сильні - 5 балів, дуже сильні - 8 балів, спустошуючі - 9 балів, знищуючі - 10 балів, катастрофічні - 11 балів, дуже катастрофічні - 12 балів.

Гідросферні небезпеки - повені, снігові лавини, шторми.

Атмосферні небезпеки - бурі, урагани, тайфуни, смерчі, морози, засухи, град, туман, ожеледь, блискавки, зливи. Для характеристики таких стихійних явищ, як буря, ураган, тайфун розроблено класифікацію сили вітру. Згідно шкали Бофррта залежно від швидкості вітру його інтенсивність поділяють на 12 балів: 0 балів відповідає швидкості вітру від 0 до 0,5 м/с та 12 балів - швидкості вітру більше 29 м/с.

Космічні небезпеки - астероїди, метеорити, сонячне та космічне випромінювання, магнітні бурі.

Залежно від характеру дії стихійних лих розрізняють миттєво розповсюджувані (землетруси) та поступово розповсюджувані (ураган ,буря ,повінь ,пожежа). Існує градація стихійних лих і за можливістю їх локалізації. До стихійних лих поступової локалізації можна віднести , наприклад, пожежі, повені, селеві потоки; до невідкладних - урагани, бурі, циклони.

Визначимо основні заходи запобігання негативної дії природних небезпек на людину:

1) При небезпеці виникнення смерчів необхідно рятуватись в підвалах, канавах , траншеях , укриттях цивільної оборони.

2) Необхідно своєчасно інформувати населення, спостерігати за рівнем води і станом дамб, гребль і мостів та евакуювати населення при небезпеці виникнення повені.

 

3) Захист від метеорологічних факторів полягає у локалізації тепловиділень та теплоізоляції, використанні теплових екранів, водяних завіс, повітряного душування, повітряних завіс, шлюзів, спецодягу.

4) Захист від існуючого випромінювання заснований на використанні сховищ та укриттів, засобів індивідуального захисту (противогазів, респіраторів,масок,захисних костюмів), засобів медичної профілактики (радіопротекторів).

Як правило боротьба з стихійними лихами має три етапи:

1) проведення профілактичних робіт, головною метою яких є недопущення стихійного лиха (коли це можливо) чи зменшення його наслідків (коли небезпека неминуча). Такі роботи проводяться задовго до початку дії сил стихії і можуть охоплювати дуже тривалий відрізок часу;

2) роботи з локалізації, а в ряді випадків і ліквідації
стихійного лиха в період його дії. Мета цих робіт -
максимально зменшити зони найбільш тяжких наслідків,
звести їх до мінімуму, надати своєчасну допомогу потерпілим,
терміново ліквідувати найнебезпечніші аварії.

3) ліквідація стихійного лиха після того, як сили стихії заспокояться. На цьому етапі продовжують надавати допомогу потерпілому населенню і проводять обширний комплекс відновлювальних робіт.

Біотичні небезпеки

Токсичною величиною отруйних рослин є різні сполуки, які належать переважно до алколоїдів, глюкозидів, кислот, смол, вуглеводів.

За ступенем токсичності рослини поділяють на отруйні (біла акація, бузина, плющ); дуже отруйні (наперстянка, олеандр); смертельно отруйні (белена, беладона, дурман).

Це небезпеки пов'язані з отруйними рослинами та тваринами. Отруйні рослини - це рослини, які виробляють і накопичують отруйні речовини. Відомо близько 10 тис. видів отруйних рослин. Приклади отруйних рослин: болиголов, віха отруйна, беладонна, белена, бліда поганка.

Отруйні тварини - це тварини, у тілі яких виробляються різні отруйні для людини речовини. Отруйні тварини поділяють на пасивно та активно отруйні. Пасивно отруйні - це тварини, які не мають органів активного нападу. Це деякі комахи, молюски та риби, їхня дія виявляється при споживанні або при контакті. Активно отруйні - це тварини, що мають

органи нападу: змії, риби, медузи, актинії,павуки,осоподібні та бджолові комахи. Споживання отруйних рослин може викликати хворобу і навіть загибель людей. Особливо важко переноситься отруєння блідою поганкою, при якому гине 90% уражених. Контакт з отруйними тваринами може викликати появу стоматиту, кон'юктивіту, дерматиту, харчові отруєння. Смертельні випадки можливі від укусів змій , павуків. Захист від біотичних небезпек полягає у використанні засобів індивідуального захисту (спецодяг та взуття, головні убори з сітками) та хімічних відлякуючих засобів проти комарів, москітів, кліщів та інших комах (репеленти, ДДТ, гексахлоран та інші).

Метеорологічні фактори

Однією з необхідних умов нормальної життєдіяльності людини є забезпечення нормативних метеорологічних умов, які визначаються сумісною дією таких факторів, як температура, відносна вологість, швидкість руху повітря та тиск навколишнього середовища (зокрема атмосферний тиск). Ці параметри називають параметрами мікроклімату.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти