ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Апарат управління безпекою життєдіяльності

Загрузка...

Управління безпекою життєдіяльності є складовою частиною системи державного управління в цілому. Тому державне управління безпекою життєдіяльності здійснюють:

- Кабінет Міністрів України;

- Департамент по нагляду за охороною праці;

- Міністерство охорони здоров'я;

- Міністерство з надзвичайних ситуацій;

- МВС та інші міністерства та центральні органи державної виконавчої влади;

- місцеві державні адміністрації.

При КМ України створена Національна рада з питань безпечної життєдіяльності населення, яка розробляє та здійснює заходи щодо створення цілісної системи державного управління охороною життя людей.

Змістом державної політики є створення умов безпечної життєдіяльності населення країни шляхом формування та реалізації єдиного комплексу організаційно-управлінських, організаційно-технічних, науково-методичних, фінансово-економічних, санітарно-гігієнічних, учбово- пропагандистських та інших заходів.

5.4 Нагляд і контроль в галузі безпеки життєдіяльності

Державний нагляд за додержанням законодавства з БЖД, охорони праці та екологічної безпеки здійснюють спеціально уповноважені органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу, будь-яких об'єднань громадян та місцевих органів державної влади:

- Державний департамент по нагляду за охороною праці: центральний аппарат, Національний науково-дослідний інститут охорони праці, редакція журналу "ОП", а також територіальні (обласні) управління. Основні завдання: нагляд за додержанням вимог законодавчих та інших

нормативних актів щодо безпеки праці, проведення діагностики діючого устаткування, експертизи проектів та нових об'єктів, машин і технологій та інше.

- Держсанепідемнагляд: органи, установи і заклади державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я та силових структур України (Міноборони, МВС, Національної гвардії і т.д.). Основні завдання: здійснення державного нагляду у сфері санітарної та епідеміологічної безпеки; запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань і отруєнь; встановлення факторів довкілля, що шкідливо впливають на здоров'я населення.

- Державний пожежний нагляд здійснює державна пожежна охорона системи МВС (Головне управління пожежної охорони МВС). Органи Держнагляду поряд з контролем пожежної безпеки об'єктів виробничого та іншого призначення здійснюють експертизу проектів щодо пожежної безпеки, видачу дозволу на початок роботи новоствореного підприємства, беруть участь у прийнятті об'єктів в експлуатацію і т.д.

- Мінекобезпеки. В систему Міністерства входять державні територіальні управління областей, регіональні екологічні інспекції в містах та регіонах областей. Одним із завдань цих органів є контроль за додержанням норм екологічної безпеки, норм і правил ядерної та радіаційної безпеки.

Державтоінспекція МВС України є спеціально уповноваженим державним органом, що здійснює контроль у сфері дорожнього руху.

- Вищий нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів, в тому числі з безпеки життєдіяльності, здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

5.5 Головні завдання і функції системи управління безпекою життєдіяльності

Система управління безпекою життєдіяльності (СУБЖ)

- це сукупність безпеки життєдіяльності та елементів управління її станом.

Основні завдання СУБЖ:

1) планування робіт, які ведуться на державному,

галузевому, регіональному та локальному рівні. На

 

державному рівні розроблено програми, які

стосуються БЖД:

- поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;

- створення і розвитку промислових засобів індивідуального

захисту працюючих;

- навчання і підвищення знань населення з питань БЖД.

На основі довгострокових планів розробляються річні(квартальні) плани, які є складовою частиною колективного договору.

2) інформаційне забезпечення: для підприємства джерелом зовнішньої інформації є законодавчі та нормативні акти, інформаційні листи, розпорядження вищестоящих органів, публікації офіційних видань. Внутрішні джерела інформації - накази, розпорядження власника, звіти і аналізи про стан безпеки праці та виробничого середовища.

3) опрацювання, прийняття та дотримання нормативних актів. Нові закони приймає Верховна Рада, а державні міжгалузеві і галузеві нормативні акти - органи державного нагляду та управління ОП. Вони після прийняття переглядаються не рідше 1 разу на 10 років . Проект нормативного акту узгоджується із юрисконсультом та службою ОП і затверджується власником.

4) професійний підбір - це науково-обґрунтований процес вибору із групи осіб для навчання і праці на складних, відповідальних і небезпечних професіях на підставі об'єктивної оцінки психологічних показників людини. При професійному підборі слід враховувати переліки робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється праця неповнолітніх і жінок.

5) навчання з безпеки життєдіяльності. Навчання та інструктаж з питань безпеки життя, охорони праці, надання першої медичної допомоги, з правил поведінки при виникненні аварії проводяться:

а) з учнями і студентами навчальних закладів усіх рівнів освіти;

б) з працівниками до початку роботи і в процесі

трудової діяльності: вступний, первинний,

повторний, позаплановий, цільовий інструктажі;

 

в) з населенням в побутовій сфері (обслуговування побутових приладів, працівники житлово-експлуатаційних служб).

6) регламентація процесу праці. Загальний процес праці і відпочинку визначає працеохоронне законодавство, а на підприємствах - правила внутрішнього розпорядку. Роботи на н/г підприємствах пов'язані з обмеженнями по шкідливих та небезпечних факторах: шум, вібрація, освітлення, метеорологічні умови, шкідливі речовини і т.д.

7) атестація робочих місць за умовами праці. Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власниками і працівниками в галузі реалізації прав на здоров'я та безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах. Атестація проводиться не рідше 1 разу на 5 років.

8) експертиза - це вид науково-практичної діяльності спеціально уповноважених державних органів, яка направлена на підготовку експертного висновку запланованої або існуючої господарської та іншої діяльності нормам і вимогам законодавства з безпеки життя.

9) ліцензування та сертифікація - це функція, спрямована на обмеження діяльності, пов'язаної з потенційною небезпекою для здоров'я і життя людей шляхом видачі ліцензій (дозволу) або сертифікату (посвідчення), які є документами, що підтверджують відповідність діяльності вимогам безпеки.

10) забезпечення безпечності обладнання, процесів, будівель, споруд та територій - проведення діагностики устаткування, технічних оглядів котлів, посудин під тиском, підйомного устаткування, електрообладнання.

11) забезпечення санітарно-гігієнічних умов життя, санітарно-побутового, лікувально-профілактичного та медичного обслуговування.

12) стимулювання БЖД, яке здійснюється

економічним, правовим, соціальним та моральними

заходами і засобами.

 

13) моніторинг БЖД – це система спостережень збору,

опрацювання і аналізу інформації про стан безпеки

людини і життєвого середовища на національному,

регіональному та локальному рівнях.

Отже, позитивні зрушення у сфері забезпечення безпеки зроблені чималі, однак здійснені заходи поки що не

привели до відчутного поліпшення умов і безпеки

життєдіяльності. Незадовільний стан забезпечення безпеки

життєдіяльності відображається на економіці держави в

цілому. Тому, при управлінні БЖД, необхідно дотримуватись

умов економічної та технічної доцільності, об'єктивно

порівнюючи витрати з одержаними вигодами.

 

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти