ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Органна токата і фуга ре – мінор.

Цей твір написаний у Арнштаті ,точна дата написання невідома. Вперше він був надрукований у 1833 році завдяки зусиллям Фелікса Мендельсона, та набув великої відомості.

Токата (італ. toccata – торкатися) Віртуозна інструментальна п’єса написана для фортепіано чи органа, в чіткому, швидкому темпі звуками однакової короткої тривалості.

Форма токати передбачає наявність декількох музичних епізодів, які в подальшому мають імпровізаційний розвиток.

Дана токата містить два епізоди, де перший –є вступом, а другий - темою токати.

Вступ (1 епізод) -це каскад з мелодії, яка повторюються декілька раз починаючись в верхньому регістрі і доходячи до нижнього.

Другий епізод це є тема токати, яка будується на висхідному секвенційному розвитку, у верхньому регістрі.

 

Чотириголосна фуга написана в тричастинній формі.

Експозиція.Тема фуги виникає на одноголосній низхідній темі, що нагадує дзвін

Поступово тема проводиться в різних регістрах і останній раз проводиться в басу. Показом теми в 4 голосах завершується перший розділ фуги.

Розвиваючий розділ. Тема проводиться в новій тональності в різних регістрах. Між проведенням теми композитор розташовує інтермедії.

Реприза. тема звучить в основній тональності, переплітається з новими голосами. Повертається проведення теми в 4 голосах. В кінці репризи з’являється імпровізація. Фуга закінчується віртуозними пасажами, які нагадують токату та повнозвучними органними акордами.

 

2. Йозеф Гайдн (1732-1809)

Творчий шлях.

Йозеф Гайдн – австрійський композитор та диригент. Він створив 24 опери, ораторії «Повернення Товія», «Створення світу», «Пори року», 14 мес, кантати, та інші духовні твори, 104 симфонії, увертюри марші, 59 дивертисментів, танці, та інші твори для оркестру, близько 50 концертів для різних інструментів з оркестром, 83 квартети, 52 сонати.

Біографічні відомості

 

Роки Біографічні відомості Країна, місто Твори
31 березня народився в родині ремісників-селян. Село Рорау у Нижній Австрії  
У восьмирічному віці стає півчим у капелі собору Св. Стефана у Відні. Це була для нього єдина можливість здобути музичну освіту. Займається грою на скрипці та клавікорді. Австрія (Відень)  
1750-1757 Заробляє на життя даючи уроки музики і співу. В цей же час з’являються його перші твори. Займається з італійським композитором і капельмейстером Ніколо Антоніо Порпорою.   Опера «Кривий біс», перші струнні квартети
Проводить літо в маєтку Вейнцирль у графа Фюнберга. Помістя Лукавіце поблизу Пльзеня 12 квартетів, які склали 1 і 2 опуси
1761- Починає працювати капельмейстером у князя Павла Антона Естергазі. В його обов’язки входило керівництво оркестром і співаками. На вимогу князя він повинен був складати симфонії, опери, квартети. Ейзенштадт Естерхаза Відень   Франція (Париж) Естерхаза До цього періоду відноситься більшість його творів. Опери «Аціс і Галатея», «Місячний світ», «Винагороджена вірність»
Знайомиться з В.А.Моцартом. В них зав’язується міцна дружба. Австрія (Відень) 6 «Паризьких симфоній»
Після смерті князя Естергазі, починає отримувати пенсію. Подорожує до Англії, де дає концерти. Його музика отримує міжнародне визнання. Англія (Лондон)     12 «Лондонських симфоній», опера «Душа філософа»
Гайдн повертається до Відня. В нього починає брати уроки музики Л.Бетховен Австрія (Відень)   Англія Австрія (Відень) Ораторія «Створення світу» Меса «з литаврами»
Написав «Пісню кайзеру», яка стала австрійським національним гімном.   «Пісня кайзеру»
Стає членом Шведської королівської музичної академії.   Ораторія «Пори року»
31 травня Йозеф Гайдн помер. Похований у Відні. Пізніше його останки перепоховали в Ейзенштадті  

 

Клавірна творчість.

Соната Ре мажор.

Соната (італ. Sonare - звучати) Жанр інструментальної музики, який складається з трьох самостійних частин.

Соната написана приблизно у 1779-1780 роках та присвячена сестрам Ауеннбругген.

Соната ре мажор починається зі вступу головної партії. Перша частина звучить в темпі Allegro conbrio, розмір 4 4 .Тема першої частини насичена октавними стрибками , форшлагами і мордентами. Завдяки цьому створюється характер радості та життєрадісності.

Зв’язуюча партія першої частини наповнена веселими та метушливими пасажами шістнадцятих. (9-16 такти)

Тема побічної частини написана в паралельній тональності (ля мажор)має танцювальний характер але більш стримана та вишукана ніж головна. Але коли побічна партія отримує свій розвиток в неї проникають стрибки з головної партії, а потім — метушливий пасажний рух зі зв’язуючої партії.

Експозицію завершує заключна партія, яка має танцювальний характер.

Розробкатакож має рухливий характер. Тут октавні стрибки переміщуються в ліву руку стають ще веселішими, а пасажний рух додає ще більшої напруги та широкого розмаху ніж в розвитку побічної партії в експозиції.

В репризі побічна та заключна партія звучать в основній тональності – ре мажор, тим самим закріплюючи панування радісного настрою та цієї тональності.

Самий сильний контраст в сонату вносить в сонату коротка друга частина, вона має повільний і стриманий характер. Ця частина написана у однойменній тональності (ре мінор). В музиці відчувається тяжка поступ сарабанди.

 

Сарабанда (ісп. Zarabanda) Старовинний тридольний іспанський народний танок.

В мелодії присутні тріолі та різноманітні ритмічні фігури, що споріднюють її з наспівами угорських циган. Ре мінорна друга частина сонати закінчується не на тоніці, а домінантовому акорді, тим самим підготовлюючи стрімкий ре мажорний фінал.

Третя частина сонати побудована у формі рондо-сонати, де головна тема – рефрен ( в основній тональності ре мажор) – повторюється тричі, а між її повторами знаходяться змінювані розділи – епізоди.

Рондо ( від фр. Rondeau) Музична форма, в якій неодноразові проведення головної теми – рефрена передуються з різними епізодами.

 

Головна партія цієї частини - рефрен написана в темпі Presto, manon troppo, розмір 24.

Перший епізод написаний в однойменній тональності – ре мінор, а другий – в соль мажорі (тональності першого ступеню спорідненості). Перший ре мінорний епізод - це відзвук мінорної другої частини сонати.

Другий же епізод має веселий та безтурботний характер, який проявляється у «перекличці» правої та лівої рук на одній ноті.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти