ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Можливі несправності кисневого устаткування

До характерних несправностей і відмов комплектів кисневого устаткування відносяться:

- несправність системи високого і низького тиску;

- негерметичність кисневих шлангів;

- наявність тріщини в трубопроводах бортових кисневих магістралей у місцях підвищеної вібрації на літаку;

- негерметичність кисневих вентилів;

- заклинювання шпинделів кисневих вентилів КВ-2МС через утворення смолистих відкладень при висиханні киснево-стійкого змащення;

- розрив тканини ВКК;

- негерметичність клапанів виходу в кисневих масках (КМ);

- руйнування світлофільтрів і тріщини на них, погіршення оптичних властивостей оглядових щитків ГШ;

- підвищена витрата рідкого кисню з літакових кисневих газифікаторів (ЛКГ);

- відмовлення вимірювальної системи запасів рідкого кисню.

 

Досвід технічної експлуатації кисневого устаткування літаків показує, що найбільша кількість несправностей приходиться на такі параметри СКЖ, що перевіряються:

- герметичність систем високого тиску;

- герметичність систем низького тиску;

- опір кисневого приладу дихання;

- процентний вміст кисню у повітрі, що вдихається, на висоті.

 

При усуненні несправностей варто пам'ятати, що ремонт комплектів кисневого устаткування, пов'язаний з їх розбиранням і регулюванням, у стройових частинах не дозволяється. Вироби комплектів, що вимагають такого ремонту, повинні замінятися новими (справними), а зняті з літака повинні направлятися в ремонтні органи ВПС.

 

ВИСОТНЕ СПЕЦІАЛЬНЕ СПОРЯДЖЕННЯ ЛІТАКА-ШТУРМОВИКА

До висотного спеціального спорядження, яке застосовується на літаку-штурмовику Су-25, відносяться: киснева маска КМ-34, захисний шолом ЗШ-5А, костюм проти перевантажень ППК-1У (ППК-3) і вентиляційний костюм ВК-ЗМ.

 

Киснева маска КМ-34

Киснева маска КМ-34 призначена для ізоляції органів дихання від навколишнього середовища при роботі з кисневим обладнанням.

 

Будова кисневої маски показана на рис. 2.4.

 

 

Рис. 2.4. Киснева маска КМ-34:

1 – каркас із склопластику; 2 – гумовий корпус; 3 – клапан вдиху; 4 – компенсований клапан видиху; 5 – трубка компенсатора натягу; 6 – мікрофон; 7 – гофрований шланг підведення кисню;

8 – ригелі (засуви) замка кріплення маски; 9 – джгут мікрофону

 

У момент вдиху, коли в масці створюється розрідження, клапан вдиху (3) відкривається і повітря, збагачене киснем, поступає в маску. Клапан видиху (4) в цей час закритий.

Компенсатор натягу призначений для забезпечення герметичності облягання маски при роботі на висотах понад 10 км. При малих висотах польоту літака компенсатор натягу в роботу не вступає.

При виконанні передпольотної підготовки перевіряється зовнішній стан корпусу і каркасу, клапанів вдиху і видиху, тасьм кріплення, шлангів і гумових прокладок в байонетних замках, гумового шлангу компенсатора натягу, мікрофону.

Після польоту перевіряється зовнішній стан маски. Внутрішню порожнину маски промивають теплою водою, протирають і укладають в чохол.

Захисний шолом ЗШ-5А

Захисний шолом ЗШ-5А призначений для захисту голови при ударах об конструкцію кабіни, від дії повітряного потоку при катапультуванні, від шуму і від впливу сонячних і прожекторних променів, а також для забезпечення двостороннього радіозв'язку.

Будова захисного шолома показана на рис. 2.5.

Шолом експлуатується з кисневою маскою КМ-34, яка приєднується до двох замків шолома.

При катапультуванні на електрозапал піропатрона піромеханізму подається електричний сигнал, в наслідок чого спрацьовує механізм автоматичного закриття світлофільтра і світлофільтр з верхнього положення опускається в крайнє нижнє.

Захисний шолом має електрорадіоджгут, в якому прокладені ланцюги радіозв'язку і електрозапалів для автоматичного закриття світлофільтра шолома. Електрорадіоджгут шолома приєднується до вводу зв'язку верхньої колодки роз’єму ОРК-11У.

При виконанні передпольотної підготовки перевіряється зовнішній стан шолома і кінематика переміщення світлофільтра з фіксацією його в трьох положеннях, а також працездатність механізму автоматичного закриття світлофільтра. Регламентні роботи щодо ЗШ-5А виконуються фахівцями з АО спільно з фахівцями з РЕО і АВ.

 

 

 

Рис. 2.5. Захисний шолом ЗШ-5А:

1 – каска з склопластику; 2 – телефонні навушники; 3 – компенсатор натягу (гумова камера в полотняному чохлі); 4 – пінопластовий амортизатор;5 – світлофільтр з димчастого оргскла;

6 – механізм автоматичного закриття світлофільтра з піромеханізмом; 7 – електрорадіоджгут;

8 – джгут мікрофона; 9 – замки кріплення маски

 

4.3. Протиперевантажувальний костюм ППК-1У

Протиперевантажувальний костюм ППК-1У (рис. 2.6) призначений для зниження дії перевантажень "голова-таз" на організм льотчика.

Костюм ППК-1У (ППК-3) застосовується спільно з автоматом тиску АД-5А і фільтром АД-5М і утворює разом з ними пристрій проти перевантажень (ППП). ППП включається в роботу автоматично при значеннях перевантажень, рівних 2-10.

Автомат тиску АД-5А (з фільтром) розміщено на лівому пульті кабіни, позаду. Він забезпечує регулювання тиску повітря, що відбирається від системи кондиціонування та подається в камери протиперевантажувального костюма ППК-1У в залежності від величини перевантаження. Автомат має інерційну масу (вантаж), підвішену на пружинах і пов'язану з поршнем, який регулює надходження повітря в ППК.

При користуванні костюмом ППК-1У головка автомата повинна бути встановлена в положення "Мин.", при користуванні костюмом ППК-3 – в положення "Макс."

Діапазон роботи автомата:

· на режимі "Макс." при перевантаженнях від 2 до 10;

· на режимі "Мин." при перевантаженнях від 2 до 8.

Костюм проти перевантажень ППК-1У (ППК-3) виготовлено з капронової тканини, забарвленої в колір хакі. Конструктивно він являє собою дві колоші з широким поясом.

З внутрішньої сторони костюма розміщені гумові камери. На колошах і поясі є застібки "блискавка" і шнурування для індивідуальної підгонки костюма. Для подачі повітря в камери костюма є шланг з штуцером, який приєднується до лінії ППП розніму ОРК-11У.

Дія ППК полягає в тому, що тиск, що створюється повітрям в гумовій камері, фіксує внутрішні органи в певному положенні і оберігає їх від зміщення і розтягнення.

Піджимання черевної стінки і м'язових груп нижніх кінцівок перешкоджає переміщенню крові в нижче розташовані частини тіла, що значною мірою вирівнює кровопостачання верхньої частини тіла під час впливу перевантаження і створює кращі умови для роботи центральної нервової системи і її вищого органу – кори головного мозку.

 

 

 

 

Рис. 2.6. Протиперевантажувальний костюм ППК-1У

 

 

Вентиляційний костюм ВК-ЗМ

 

Вентиляційний костюм ВК-ЗМ призначений для створення простору, що вентилюється під одягом і рівномірного розподілу по ньому вентиляційного повітря.

Костюм одягається наверх ППК і одночасно служить верхнім одягом льотчика.

ВК являє собою комбінезон, на якому з внутрішньої сторони прикріплені повітропроводи і колектори (гумові каркасні трубки з отворами). Повітропроводи костюму сполучаються з системою кондиціонування за допомогою шлангу f зі штуцером, який приєднується до лінії вентиляції роз’єму ОРК-11У (рис. 2.7).

Система кондиціонування забезпечує підтримку заданої температури повітря в костюмі.

З простору під одягом повітря через негерметичну тканину ВК поступає в кабіну, забезпечуючи тим самим проточну вентиляцію костюму.

 

 

 

Рис. 2.7. Система вентиляції спеціального спорядження:

1 – вентиляційний костюм ВК-ЗМ; 2 – кран вентиляції;

3 – об'єднаний роз’єм комунікацій ОРК-11У

 

КИСНЕВЕ ОБЛАДНАННЯ

Кисневе обладнання призначене для живлення льотчика киснем із заданим парціальним тиском кисню в нормальних і аварійних умовах.

Парціальний тиск кисню виражається формулою:

 

 

де – процентний вміст кисню в атмосфері (до висоти 80 + 100 км, залишається величиною постійною і становить приблизно 21%);

– атмосферний тиск;

– парціальний тиск водяної пари в трахеї (є величиною сталою і становить 47 мм рт. ст.)

З формули видно, що підтримувати задану величину парціального тиску кисню можна шляхом регулювання його процентного змісту ( ) у суміші, що вдихається.

Кисневе обладнання літака Су-25 складається з двох кисневих систем: основної і крісельної.

Основна киснева система

 

Основна киснева система літака Су-25 відображена на рис. 2.8.

Система складається з таких агрегатів:

1. Кисневі балони 2-1-5-150 в кількості 4 штук. Встановлені у закабінному відсіку (два на задній стінці, два на правому борту, шпангоут 10а-11а). Кисневі балони призначені для зарядки киснем кисневої системи. Місткість балона – 5 л. Тиск кисню в балоні – 150 кг/см2. Балони забарвлені в блакитний колір.

Рис. 2.8. Основна киснева система літака Су-25

 

2. Зарядний штуцер із зворотним клапаном. Встановлений на правому забірнику повітря, шпангоута 14. Призначений для зарядки бортових кисневих балонів газоподібним киснем від аеродромної кисневої зарядної станції.

3. Кисневий вентиль КВ-15А. Встановлений на лівому пульті кабіни. Призначений для відкриття подачі кисню з бортових кисневих балонів в систему.

4. Кисневий редуктор КР-26-1В2. Встановлений на лівому борту у шпангоута 6а. Призначений для пониження тиску кисню з 150 до 8 + 12 кг/см2.

5. Регулятор подачі кисню РПК-52. Встановлений на лівому пульті. Призначений для автоматичного регулювання процентного змісту кисню у суміші, що вдихається, в залежності від висоти польоту, а також для ручного включення аварійної і додаткової подачі кисню. Регулятор складається з таких основних елементів:

· редуктор для пониження тиску кисню з 8-12 кг/см2 до 2,8-3,8 кг/см2;

· регулювальник подачі кисню в залежності від висоти польоту (анероїд з клапаном);

· кран додаткової подачі кисню "Смесь-100% О2";

· кран аварійної подачі кисню "Авария".

6. Кисневий прилад КП-52М. Встановлений на кріслі зліва. Спільно з РПК-52 автоматично забезпечує необхідний по висотах процентний зміст кисню у суміші, що вдихається. Кисневий прилад складається з таких основних елементів:

· легеневий автомат (мембрана, важіль, клапан) – для подачі кисню в маску при вдиху і відсічення його подачі при видиху;

· клапан підсмоктування повітря (КПВ);

· штуцери для приєднання кисневої маски;

· штуцери для приєднання за допомогою кисневих шлангів до ОРК-11У.

7. Об'єднаний роз’єм комунікацій ОРК-11У. Встановлений на кріслі зліва. Забезпечує стиковку всіх комунікацій спорядження льотчика з приладами і агрегатами літака і крісла і їх автоматичне роз’єднання при катапультуванні.

Будова роз’єму ОРК-11У показана на рис. 2.9.

Кільце (4) замка роз’єму сполучене тросом з підлогою кабіни. У момент катапультування (або при знятті крісла) трос натягується, відкриває замок і відбувається від’єднання нижньої колодки роз’єму. Після катапультування і від’єднання нижньої колодки зворотні клапани верхньої і нижньої колодок закриваються, герметизуючи комунікації, що йдуть від бортових агрегатів до спорядження льотчика, кисневе живлення льотчика здійснюється від крісельної кисневої системи;

8. Індикатор кисню ИК-52. Встановлений на лівому пульті кабіни, позаду. Складається з двох покажчиків в одному корпусі: манометра і індикатора. Манометр призначений для вимірювання тиску в бортових кисневих балонах, а індикатор – для контролю подачі кисню в кисневий прилад КП-52м.

Манометр складається з трубчастої пружини, стрілки і шкали, з градацією від 0 до 165 кг/см2.

Індикатор подачі кисню складається з мембрани і двох прапорців. При вдиху прапорці сходяться, при видиху – розходяться.

9. Кисневий шланг КШ-52М-1 – призначений для з'єднання бортової кисневої системи з об'єднаним роз’ємом комунікацій ДКР-11У.

Рис. 2.9. Об'єднаний роз’єм комунікацій ОРК-11У:

1 – нижня колодка; 2 – верхня колодка; 3 – замок; 4 – кільце; 5,6 – шланг з муфтою і штуцером

лінії ППП; 7, 8 – муфта і штуцер лінії вентиляції; 9, 10 – штуцер кисневої лінії низького тиску;

11, 12 – штуцери кисневої лінії високого тиску; 13 – ввід зв'язку з електрорадіороз’ємом;

14 – фіксатор сигналізації закриття замка роз’єму; 15, 16 – гачок і лапка для включення

блоку кисневого обладнання БКО-3В2

 

5.2. Крісельна киснева система

Крісельна киснева система являє собою блок кисневого обладнання БКО-3В2. Блок встановлений на профільованій кришці аварійного запасу (НАЗ), що є на літаку, прикритій м'якою подушкою сидіння. Призначений для автоматичної подачі кисню для дихання льотчику при катапультуванні і подальшому спуску з кріслом, а також для подачі кисню при ручному включенні у разі відмови основної кисневої системи.

 

Пристрій БКО-3В2 показаний на рис. 2.10.

 

Рис. 2.10. Блок кисневого обладнання БКО-3В2:

1 – кисневий балон; 2 – механізм включення БКО-3В2; 3 – ОРК-11У; 4 – редуктор першого рівня;

5 – редуктор другого рівня; 6 – канат автоматичного включення БКО-3В2;

7 – канат ручного включення БКО-3В2; 8 – зарядний штуцер; 9 – манометр;

10 – ручка "Аварийный кислород"

 

Тиск кисню в балоні блоку 180-230 кг/см2. Зарядка балону здійснюється за допомогою зарядного штуцера, контроль тиску кисню – за допомогою манометра. Підхід до штуцера і манометра – під подушкою сидіння. Ручка аварійного включення подачі кисню розташована на кріслі, праворуч.

Програма регулювання подачі кисню по висотах від основної системи полягає в наступному: до висоти 2 км льотчик дихає повітрям кабіни, яке подається в кисневу маску через кисневий прилад КП-52М без додання кисню. З висоти 2 км до висоти 7 км дихання здійснюється сумішшю кисню з повітрям, з автоматичним регулюванням процентного вмісту кисню у суміші, що вдихається, в залежності від висоти польоту. З висоти 7 км система забезпечує подачу чистого кисню в кількості, необхідній для дихання.

Кисень від балонів підходить до вентиля КВ-15А. При відкритому вентилі кисень поступає в кисневий редуктор КР-26-1В2, де тиск кисню знижується з 150 до 8-12 кг/см2. Від редуктора є відведення на індикатор кисню ИК-52, за манометром якого контролюється тиск кисню в балонах. Після редуктора кисень поступає до редуктора регулювальника подачі кисню РПК-52, де тиск кисню знижується з 8-12 кг/см2 до 2,8-3,8 кг/см2.

На висотах 1,5-2 км подачі кисню з РПК-52 немає, оскільки анероїд РПК-52 стиснутий навколишнім тиском і клапан подачі кисню закритий. Льотчик дише повітрям кабіни, яке підсмоктується через клапан підсмоктування повітря (КПП) кисневого приладу КП-52М. Цей клапан відкривається в момент вдиху, коли в приладі створюється розрідження. Суміш, що видихається виділяється через клапан видиху маски.

По мірі підйому на висоту анероїд в РПК-52 розширяється і на висоті 2 км відкриває клапан. Через нього починається витрата кисню з редуктора РПК-52. Кисень поступає через ОРК-11У в кисневий прилад КП-52М. При вдиху, за рахунок розрідження, мембрана легеневого автомата прогинається вниз, відкриваючи через важіль клапан. Кисень разом з повітрям, яке підсмоктується через КПП, подається в маску. При видиху мембрана легеневого автомата прогинається вгору, закриваючи клапан, і подача кисню припиняється.

Зі збільшенням висоти анероїд в РПК-52 збільшує відкриття клапана, збільшується витрата кисню. Тиском кисню підпирається КПП в КП-52М, зменшуючи кількість повітря, яке підсмоктується. Внаслідок цього процентний зміст кисню у суміші, що вдихається, зростає.

На висоті 7 км анероїд РПК-52 забезпечує повне відкриття клапану. При цьому тиск кисню стає достатнім, щоб повністю закрити клапан підсмоктування повітря в кисневому приладі КП-52М. Дихання здійснюється чистим киснем.

У разі необхідності переходу на живлення чистим киснем на висотах нижче за 7 км потрібно перемкнути кран додаткової подачі кисню в положення "100% О2". При цьому кисень, минаючи автоматичний регулювальник подачі кисню в ИК-52, поступає в прилад КП-52М. Під тиском кисню закривається клапан підсмоктування повітря. Дихання здійснюється чистим киснем.

У разі виходу з ладу редуктора РПК-52 або легеневого автомата приладу КП-52М кран "Авария" на РПК-52 необхідно встановити в положення "Вкл." При цьому кисень підводиться безпосередньо від редуктора КР-26-1В2 до крана і через дюзу подається в маску, минаючи регулювальник подачі РПК-52 і легеневий автомат приладу КП-52М. Клапан підсмоктування повітря закривається і дихання здійснюється чистим киснем.

При катапультуванні крісельна киснева система працює таким чином. Катапультне крісло рухається вгору. Трос, один кінець якого закріплений на борту літака, інший на нижній колодці ОРК-11У, натягується, відкриває, замок ОРК-11У і відокремлює нижню колодку від верхньої. Відбувається від’єднання бортового кисневого обладнання від крісла і висмикується чека механізму включення блоку кисневого обладнання БКО-3В2. Кисень з крісельного балона поступає через блок редукторів з пускачем і далі через шланг кисневої лінії високого тиску і прилад КП-52М в маску. Робота приладу КП-52М при цьому не відрізняється від роботи з регулювальником РПК-52 в режимі аварійної подачі.

КАТАПУЛЬТНЕ КРІСЛО

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти