ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Провідний шлях нюхового аналізатора

1-й нейрон — нюхова рецепторна клітина. Аксон її у вигляді нюхової нитки входить через решітчасту пластинку в порожнину черепа. З нюхових ниток формується нюховий нерв (І пара черепних нервів), який закінчується в нюховій цибулині.

2-й нейрон лежить у нюховій цибулині. Аксон його утворює нюховий шлях, який йде в нюховий трикутник.

3-й нейрон лежить у нюховому трикутнику. Аксон його в складі нюхової смуги направляється в прозору перегородку або в гіпоталамус в сосочкові тіла (підкірковий центр нюху), або в кору.

4-й нейрон знаходиться в корі в гачку пригіпокампальної звивини (кірковий кінець нюхового аналізатора) у внутрішній зернистій пластинці.

Периферичною частиною смакового аналізатора є смакові рецептори, розміщені в смакових сосочках язика.

Провідний шлях смакового аналізатора

1-й нейрон лежить у верхньому або нижньому вузлах IX, X пар черепних нервів (біля яремного отвору) або у чутливому вузлі VII пари черепних нервів — у вузлі колінця (в колінці лицевого каналу). Дендрит його закінчується смаковим рецептором. Аксон в складі IX, X або VII пари черепних нервів входить у порожнину черепа і направляється в довгастий мозок або в міст. 2-й нейрон лежить у довгастому мозку або в мості в ядрі одинокого шляху. Аксон його може переходити на протилежну сторону (шлях частково перехрещений) і підіймається в проміжний мозок.

3-й нейрон лежить у проміжному мозку в таламусі (підкірковий центр смаку). Аксон його йде через задню ніжку внутрішньої капсули, через променистий вінець у кору. 4-й нейрон лежить у корі в нижній частині зацентральної звивини у внутрішній зернистій пластинці (кірковий кінець смакового аналізатора).

Шкіра (cutis, derma) захищає тіло від зовнішніх впливів, бере участь у терморегуляції організму, в обмінних процесах, виконує дихальну функцію, містить енергетичні запаси. В шкірі розрізняють поверхневий шар — епідерміс і глибокий шар — дерму (власне шкіру). Епідерміс — це багатошаровий плоский епітелій, розвивається з ектодерми. Дерма складається зі сполучної тканини, еластичних волокон і м'язових клітин (гладка м'язова тканина), розвивається з мезодерми. В шкірі міститься пігмент, від кількості якого залежить колір шкіри. Похідними шкіри є сальні, потові та грудні (молочні) залози.

Сальні залози (glandulae sebaceae) розміщуються в дермі, протоки їх відкриваються у волосяний мішечок або виходять безпосередньо на поверхню шкіри. Сальні залози належать до простих альвеолярних залоз. Функція: захисна (захищають від міроорганізмів, пом'якшують шкіру). На долонях і підошвах сальних залоз немає.

Потові залози (glandulae sudoriferae) лежать глибоко в дермі, протоки їх відкриваються на поверхні шкіри отворами — потовими порами. Потові залози належать до простих трубчастих залоз.

Функція: разом з водою виділяють з організму продукти обміну речовин (сечовину, солі, сечову кислоту).

Грудна (молочна) залоза (mammа, glandulae mammа, s. mastos (гр.) — це видозмінена потова залоза. Молочна залоза — парна. Розміщена на рівні III—IV ребра, на грудній фасції. Тіло молочної залози складається з 15—20 часток, розділених прошарками жирової тканини та пучками пухкої волокнистої сполучної тканини. Частіш мають будову складних альвеолярно-трубчастих залоз, розміщені радіарно по відношенню до соска 3 кожної частки виходить одна вивідна протока — молочна протока Вивідні протоки відкриваються на верхівці соска. Кожна протока має розширення — молочну пазуху. Ділянка шкіри навколо соска — кружальце груді (аrеоlа mammaе) і сосок пігментовані. Шкіра кружальця нерівна, на ній помітні горбини, на поверхні яких відкриваються протоки залоз кружальця.

Молочна залоза кровопостачається гілками від внутрішньої грудної артерії. Венозна кров відтікає в одноіменні вени. Лімфа відтікає у пахвові лімфатичні вузли, а також у пригрудинні та глибокі шийні лімфатичні вузли. Молочна залоза іннервується міжреберними нервами, симпатична (секреторна) іннервація здійснюється аксонами вісцеромотонейронів шийних та грудних вузлів симпатичного стовбура.

Рекомендована література.

1. В.Г.Ковешников «Анатомія людини» Луганськ, 2005, Т.2.

2. М.Р.Сапин «Анатомия человека» , Москва, «Медицина», 1986, Т.2.

3. М.Г.Привес «Анатомия человека» , С.П. издательство «Гиппократ», 1998.

Матеріали для самопідготовки.

А. Питання для самоконтролю.

1. Чим представлений периферичний відділ нюхового аналізатора?

2. Де знаходяться підкіркові та коркові центри нюху?

3. Будова провідникового шляху нюхового аналізатора.

4. Де знаходяться рецептори органа смаку?

5. Які черепні нерви проводять смакові відчуття до ствола мозку?

6. Де знаходиться другий та третій нейрони аналізатора смаку?

7. Де розташований кірковий центр органа смаку?

8. Будова та розвиток шкіри.

9. Функції шкіри, особливості її будови у різних відділах тіла людини.

10.Сальні та потові залози, будова, функції.

11. Нігті та волосся, будова, особливості розташування на тілі людини.

12. Молочна залоза, будова, топографія, кровопостачання, іннервація, відтік лімфи.

Б. Ситуаційні задачі.

1.У больного при профилактическом обследовании на медиальной стенке левой

подмышечной впадины обнаружен увеличенный лимфоузел метастатического происхождения. Укажите наиболее вероятную локализацию первичной опухоли.

A * Молочная железа

B Поднижнечелюстная слюнная железа

C Лёгкое

D Желудок

E Щитовидная железа

2. У обратившейся к хирургу женщины определяется уплотнение в молочной железе. В каком направлении должен произвести разрез хирург во время операции для уменьшения травмирования дольки?

A Радиально

B Вертикально

C Поперечно

D Дугообразно

E -

3. У хворого пухлина в ділянці верхнього носового ходу. Порушення яких функ­цій можна чекати?

A. Порушення смаку

B. Порушення дихання

C. Порушення ковтання

D. Порушення слиновиділення

E. *Порушення нюху

4.Після травми скроневої ділянки голови у хворого погіршав нюх. Порушення функції якого анатомічного утворення спостерігається?

A. Tractus olfactorius.

B. *Uncus.

C. Fila olfactoria.

D. Trigonum olfactorium.

E. Buldus olfactorius.

5. Хворому в ЛОР-відділенні поставлено діагноз: хронічний риніт. Спостерігає­ться розлад нюху. Які нервові структу­ри уражені?

A. Нюхова цибулина;

B. *Нюховий тракт;

C. Поясна звивина.

D. Рецептори нюхового нерва.

E. Гачок.

6.Унаслідок травми відбувся розрив ню­хових волокон, що виходять з порожни­ни носа. Крізь яку кістку проходять ці волокна?

A.* Решітчасту.

B. Клиноподібну.

C. Верхню щелепу.

D. Нижню носову раковину.

Е. Носову.

7. У результаті гнійного запалення диста­льної фаланги великого пальця правої руки, пацієнту необхідно було видали­ти нігтьову пластинку. Які чинники ана­томічної будови нігтя повинен врахо­вувати хірург під час операції?

A. Ніготь є виростом кісткової тканини

B. *Ніготь є похідним епідермісу

C. Ніготь є хрящовою пластинкою

D. Ніготь є виростом сухожилля

Е. Ніготь є похідним дерми

8. До косметичний кабінету звернулася молода дівчина зі скаргою на надмір­ний волосяний покрив гомілок. Вона неодноразово голила волосся, але воно знову відростало і ставало жорсткі­шим. Косметолог запропонував їй епі­ляцію (видалення волосся разом з воло­сяними цибулинами). В якому шарі шкіри розташовуються волосяні цибу­лини?

A.* У сосочковому шарі шкіри.

B. У сітчастому шарі шкіри.

C. У товщі епідермісу

D. У підшкірній клітковині

Е. Між епідермісом і дермою.

9. До лікарні звернувся хворий, 27 років, зі скаргами на болі, почервоніння шкі­ри й утворення припухлості в правій пахвовій ділянці. Ці явища виникли піс­ля застосування неякісних дезодоран­тів. Лікар поставив діагноз - гідроаденіт (запалення потових залоз). В якому шарі шкіри розташовуються потові за­лози?

A. На межі епідермісу та дерми.

B. У сосочковому шарі дерми.

С. В епідермісі.

D. У підшкірній клітковині.

E. *у сітчастому шарі дерми.

10. В опікове відділення потрапив хворий, 38 років, який отримав важкі опіки під час пожежі. Лікарі визначили, що пло­ща ураженої поверхні шкірних покри­вів становила 60%. Яка середня площа шкірних покривів людини?

A. 2,3 -2,5 м2

B.* 2,5-3,0 м2

C. 1,0-1,2 м2

D.1,5-2,0 м2

Е. 1,2-1,4 м2

11. При судмедекспертизі одного з пода­них для дослідження зразків шкіри було виявлено найбільшу кількість потових залоз. Якій ділянці шкіри померлого належав поданий матеріал?

A. Шкірі живота

B. *Шкірі долонь

C. Шкірі спини

D. Шкірі грудей

Е. Шкірі ліктя

12. При судмедекспертизі в досліджуваних зразках шкіри трупного матеріалу не було виявлено сальних залоз. Яким ді­лянкам тіла людини належала шкіра?

A. Перехідній ділянці губ

B. Голівці статевого члена

C.* Підошві стоп

D. Шкірі молочних залоз

Е. Шкірі мошонки

13. Під час медичного огляду у військко­маті юнакові було поставлено діагноз -гінекомастія. Про який вид аномалії розвитку похідних шкіри йдеться?

A. Відсутність волосяного покриву

B. *Розвиток додаткових молочних залоз

C. Зменшення кількості потових залоз

D. Розвиток молочної залози за жіно­чим типом

Е. Формування помилкових статевих губ

14. До косметичного кабінету звернулася молода жінка. Вона вважає, що її мо­лочні залози розташовані дуже низько. Вона соромиться своїй зовнішності, носить закриті плаття і наполягає на проведенні пластичної операції. На яко­му рівні в нормі розташовуються мо­лочні залози?

A. Від 4 до 7 ребра.

B. Від 2 до 5 ребра.

C. Від 3 до 4 ребра.

D. Від 4 до 6 ребра.

Е. *Від 3 до 6 ребра.

15. Оперуючи на молочній залозі, хірурги надають перевагу радіальним розрі­зам. З особливостями будови яких ана­томічних структур пов'язана така тех­ніка операції?

A.* Верхівки часточок сходяться до сос­ка

B. Основи часточок звернені до соска

C. Часточки залози розташовані попе­речно

D. Часточки залози розташовані вер­тикально

16. Жінка, 42 роки, звернулася до хірурга з приводу ущільнення в правій молоч­ній залозі. Обстеження показало наяв­ність невеликої доброякісної пухлини, що займає одну частку молочної залози. Яку кількість часток містить моло­чна залоза в нормі?

A. 25-30 часток

B. 4-6 часток

C. 6-8 часток

D. *15-20 часток.

Е. 10-12 часток

17. У хворого порушено відчуття смаку. При цьому тактильна, больова і темпе­ратурна чутливість язика зберігається. Які сосочки язика не є смаковими?

A. Валикоподібні

B. *Ниткоподібні

C. Грибоподібні

D. Листоподібні

Е. Усі

18. Хворий, 82 роки, скаржиться на втрату смакової чутливості. Обстеження вста­новило кіркову локалізацію патологіч­ного процесу. Де саме?

A. Підмозолисте поле і поясна звиви­на.

B. Гачок і гіпокамп (морський коник).

C. Нижня лобова звивина і підмозолисте поле.

D. Кутова звивина і звивина морського коника.

Е. Гачок і нижня ділянка прецентральної звивини

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти