ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ПРИДУНАЙСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО СУБРЕГІОНУ

Проект

 

СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТА

ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ

ПРИДУНАЙСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО СУБРЕГІОНУ

Рр.

(м. Ізмаїл, Болградський, Ізмаїльський, Кілійський, Ренійський райони Одеської області)

Розроблено експертним Комітетом зі стратегічного планування економічного розвитку

за підтримки американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (АМР США) в рамках проекту "Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність". Погляди авторів, висловлені в цьому документі можуть не співпадати з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки

січень 2012 р.

 

ВСТУП

Даний план розроблено експертним Комітетом зі стратегічного планування економічного розвитку за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID в рамках проекту «Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність» (ЛІНК). Робота над проектом плану розпочалась у липні 2011 року після підписання Протоколу про наміри щодо розробки і впровадження субрегіональної стратегії підвищення конкурентоспроможності і економічного розвитку в рамках Проекту міжнародної технічної допомоги «ЛІНК». Протокол був підписаний у м. Одесі 11 липня 2011 року.

Від Одеської області його підписали: голова Одеської обласної ради М.В. Пундик, голова Одеської обласної державної адміністрації Е.Л. Матвійчук, Ізмаїльський міський голова А.В. Абрамченко, голови Болградської, Ізмаїльської, Кілійської та Ренійської районних рад та районних державних адміністрацій.

 

 

Рис. 1. Карта – схема Придунайського економічного субрегіону

 

Процес стратегічного планування полягав у визначенні конкретних проектів, які, виконуючи роль органічних складових оперативних цілей, відповідних критичних питань і головних галузей економіки агломерації, сприяли б економічному зростанню, підвищенню конкурентоспроможності, а також реалізації спільних інтересів з огляду на наявні і потенційні ресурси.

Кожна з адміністративно-територіальних одиниць субрегіону делегувала представників органів державного управління і місцевого самоврядування, приватних і державних установ до складу спільного дорадчого органу: Експертного комітету стратегічного розвитку. Завдання, яке було поставлене перед Комітетом, полягало в розробці плану підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку Придунайського економічного субрегіону (далі – Придунав’я) і його підготовці до прийняття представницькими органами, тобто відповідними радами.

Процес стратегічного планування базувався на принципах:

ü взаємної вигоди

ü відкритості та прозорості

ü локалізації

ü реалістичності

ü персоніфікації відповідальності за реалізацію цілей

 

Даний Стратегічний план є не простою сумою стратегій, створених для громад адміністративно-територіальних одиниць, які формують субрегіон. Він розроблений за принципом, коли спільна стратегія враховує спільні інтереси кожної з громад Придунав’я.

При розробці даного документу враховувались положення:

ü Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. N 428 «Про затвердження Програми комплексного розвитку Українського Придунав'я на 2004-2011 роки» із змінами, внесеними Постановами КМУ N 580 від 25.06.2008 та N 1120 від 07.10.2009;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 272-VI «Про затвердження стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області до 2020 року»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 273-VI «Про затвердження концепції створення індустріальних (промислових) парків в Одеській області»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 264-VI «Про внесення змін до рішення обласної ради від 30 грудня 2010 року № 48-VІ «Про затвердження Програми розвитку промисловості Одеської області на 2011 -2014 роки»

ü Рішення Одеської обласної ради від 9 грудня 2011 року № 305-VI «Про затвердження регіональної програми будівництва, реконструкції та модернізації об’єктів інфраструктури Одеської області на 2012 - 2015 роки»

ü Рішення Одеської обласної ради від 26 серпня 2011 року № 204-VI «Про затвердження Програми розвитку туристично-рекреаційної галузі Одеської області на 2011-2015 роки»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 26 серпня 2011 року № 213-VI «Про розроблення Схеми планування території Одеської області та Схеми планування територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Одеської області»

ü Стратегічного плану економічного розвитку м. Ізмаїл, що був розроблений за підтримки проекту Агенства США з міжнародного розвитку «Економічний розвиток міст» і прийнятий Ізмаїльською міською радою у 2008 році.

 

Короткий огляд процесу стратегічного планування

Основою для розробки процесу стратегічного планування стали «Методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій розвитку», затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 29.07.2002 № 224. Блок – схема процесу стратегічного планування представлена на Рис. 2.

Рис. 2. Блок – схема процесу стратегічного планування

 

На першому етапі розробки стратегії було зроблено аналіз існуючої ситуації в економіці субрегіону. «Сканування» території полягало в отриманні кількісних та якісних параметрів, які характеризують динаміку економічних процесів.

Кількісні параметри, статистичні дані, а також історична та географічна характеристики території стали основою для розробки Профілю або соціально-економічного паспорта агломерації (субрегіону), який містить інформацію про демографічну ситуацію в населених пунктах, що входять до складу агломерації, економічні та статистичні показники, комунальну та технічну інфраструктуру, стан довкілля, рівень життя тощо. Даний документ знаходиться у додатку до цього стратегічного плану.

Якісні параметри були отримані після проведення опитування керівників підприємств, яке здійснювалось за допомогою анкети з 29 стандартних запитань. Опитування проводилось в межах всіх адміністративно – територіальних одиниць, які формують Придунайський субрегіон. Метою опитування стало визначення оцінки, яку респонденти дають бізнес-клімату території, де здійснюють свою господарську діяльність, аналіз проблемних питань та виявлення майбутніх планів. Результати знаходяться у додатку.

Дані Профайлу та Звіт про результати опитування стали інформаційними джерелами для членів Експертного комітету стратегічного. Ці дані дозволили визначити головні напрмки (головні галузі та критичні питання) стратегії

Основними критичними питаннями та головними галузями стратегії розвитку Придунав’я є наступні:

критичні питання:

A.Залучення інвестицій та розвиток інженерної інфраструктури

B.Розвиток бізнес інфраструктури та малого і середнього підприємництва

C.Розвиток системи управління, інновацій та людських ресурсів

головні галузі:

D.Агропромисловий комплекс і переробка сільськогосподарської продукції

E.Транспорт і логістика

F.Туризм

G.Металообробка і судноремонт

 

На наступному етапі створення Стратегічного плану членами Експертного комітету було проведено SWOT-аналіз. Основними завданнями SWOT-аналізу стали визначення сильних та слабких сторін (аналіз внутрішніх чинників), оцінка позиції агломерації у порівнянні з іншими територіями, з якими субрегіон конкурує у сфері інвестицій та трудових ресурсів, аналіз зовнішніх чинників: сприятливих можливостей і загроз.

 

Для визначення потенційних проектів, спільних для усіх адміністративно-територіальних одиниць субрегіону було проведено додаткове опитування серед членів Експертного комітету, депутатів різних рівнів, керівників органів виконавчої влади. Крім того, на засіданнях Експертного комітету здійснювалось систематичне обговорення пріоритетних напрямів та визначення спільних кроків, спрямованих на вирішення громадами, що формують субрегіон, проблем кожного критичного питання та головної галузі. До участі в обговоренні залучались представники органів державного управління, обласної державної адміністрації (ОДА), районних державних адміністрацій (РДА), міських рад, підприємств, а також спеціалісти, які мали компетентність у певних сферах.

Стратегічний план визначає кроки, спрямовані, зокрема, на зміцнення бізнес-інфраструктури, проведення системної роботи над покращенням місцевого інвестиційного клімату і розширенням інвестиційних можливостей в агломерації, що є важливими факторами підвищення конкурентоспроможності регіону загалом. Але підвищити конкурентоспроможність неможливо без постійного партнерства між місцевою владою та підприємцями і реалізації комплексної програми економічного розвитку території, на що у плані робиться значний наголос.

Впровадження стратегії підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку Придунавя вимагає наявності схеми агроландшафтної організації території поза межами населених пунктів. Ця схема є важливою не тільки для систематизації просторового розвитку території загалом, але й для планування в галузі АПК, туризму. При її розробці варто використовувати технології сучасних ГІС-систем. Отже, у майбутньому перед агломерацією постане питання створення спільної «багатошарової» інформаційної системи, загальний інформаційний ресурс якої використовуватиметься спільно.

 

СТРАТЕГІЧНЕ БАЧЕННЯ

Стратегічне бачення - це спільне, погоджене на основі консенсусу, бачення того, яким субрегіон має бути у майбутньому. Стратегічне бачення є вступом до стратегічного плану економічного розвитку території. Воно пояснює вихідну позицію, з якої члени Експертного комітету з питань економічного розвитку розпочали роботу над створенням плану та містить ідеї, які вони вважали найважливішими для майбутнього Придунавя.

 

Придунав'я – південно-західні ворота України, транспортний вузол на шляху в Європу та Азію. Екологічно чистий регіон з унікальними кліматичними умовами для розвитку високотехнологічного сільського господарства, харчової та переробної промисловості, альтернативної енергетики, зеленого туризму. Територія, що володіє значними конкурентними перевагами та потенціалом розвитку морегосподарського комплексу, транспорту, логістики та інновацій. Край, відкритий для інвесторів. Багатонаціональне толерантне співтовариство громад з підвищеною мотивацією до праці, яке прагне сталого зростання якості життя.

 

А. ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ

Сильні сторони: Слабкі сторони:
ü вигідне географічне розташування, сусідство з ЄС. ü близьке розташування до кордону. ü високий транзитний потенціал. ü наявність дешевої робочої сили в регіоні. ü стабільне газо-, електро-, водопостачання. ü наявність певної кількості вільних приміщень та земельних ділянок. ü наявність досвіду розробки стратегічних планів розвитку (Ізмаїл, Болград). ü наявність природних ресурсів для створення відновлювальних джерел енергії (сонце, вітер, біомаса, вода) ü наявність обласної програми залучення інвестицій     ü несприйнятливий інвестиційний клімат у державі в цілому (зовнішній фактор стає слабкою стороною) ü високий рівень корупції (зовнішній фактор стає слабкою стороною) ü поганий стан транспортної інфраструктури (автодороги, залізниця) ü складні та довгі дозвільно-погоджувальні процедури, «зарегульованість» ü нестача великих земельних ділянок поблизу міст для відкриття нових промислових об’єктів ü віддаленість від обласного центру ü недостатнє просування інформаційного потенціалу субрегіону до потенційного інвестора (відсутність відповідних інтернет-сайтів та ін. джерел і ресурсів) ü відсутність достатньої кількості кваліфікованих фахівців з залучення інвестицій в органах місцевого самоврядування субрегіону ü відсутність вищих навчальних закладів з науково-дослідною базою ü перекіс в галузі освіти (недостатня кількість технічних професій, домінування гуманітарної складової) ü відсутність земельних і містобудівельних кадастрів ü застарілі Генплани міст ü схеми планування територій районів не затверджені усіма районними радами, проблема виконання Закону України «Про планування територій» ü слабка взаємодія і координація органів місцевого самоврядування та держадміністрацій на горизонтальному рівні ü відсутність підготовлених ділянок (у т.ч. для індустріальних / промислових парків) для інвесторів ü не має єдиної системи маркетингу території  

 

Е. ТРАНСПОРТ І ЛОГІСТИКА

Сильні сторони:   Слабкі сторони:  
ü географічне положення (Дунай, море, кордон); ü імідж, історія роботи транспортного комплексу; ü наявність потенціалу розвитку транспортного вузла (є залізна дорога, аеропорт, водний та автомобільний транспорт); ü діють міжнародні транспортні коридори; ü наявні виробничі потужності, що мають потенціал розвитку; ü якісна і відносно недорога робоча сила; ü всі населені пункти охоплені автомобільним сполученням.     ü незадовільний стан доріг; ü залежність від молдовської залізної дороги (Рені, порт), відсутність української залізничної колії до Рени; ü завантаженість залізничної колії Одеса-Ізмаїл (не відповідає сучасним вимогам щодо швидкості та пропускної здатності, не електрифікована); ü не всі важливі населені пункти мають залізничні станції; ü високий рівень зносу основних фондів ü не має сучасних логістичних комплексів ü практично (за незначними винятками) відсутнє впровадження нових технологій в портах, портових комплексах; ü «зарегульованість» діяльності та низький рівень свободи економічної діяльності потужних підприємств галузі (тих, що перебувають у власності держави); ü відсутність регулярних маршрутів водного та авіаційного пасажирського транспорту; ü відсутність земельного і містобудівельних кадастрів, проблема виконання Закону України «Про планування територій»; ü слабка взаємодія і координація органів місцевого самоврядування та держадміністрацій на горизонтальному рівні  

 

F. ТУРИЗМ

Сильні сторони:   Слабкі сторони:  
ü існує потенціал розвитку туристичної індустрії; ü наявність фірм, що працюють у сфері туризму; ü на території діє біосферний заповідник; ü є туристичні об’єкти (залишки фортеці Ізмаїл та історичний центр м. Ізмаїл), але є лише один туристичний маршрут; ü Вилкове - українська Венеція; ü вихід до моря, зони відпочинку на березі Чорного моря; ü глибокі озера (оз.Ялпуг) і річки; ü острів Зміїний; ü є тури для дайвінгу; ü Кілія, як найдавніше місто в Україні; ü особливі природні умови та унікальна природа; ü в Ізмаїлі є готелі та бази відпочинку ü у Вилковому розпочалось формування туристичної інфраструктури (готелі, бази); ü є певна кількість підготованих спеціалістів у сфері туризму; ü етнографічні села є на всій території субрегіону.   ü зона строгого прикордонного контролю обмежує можливість вільного пересування прикордонними територіями; ü відсутність якісних доріг ü відсутність каналізації на деяких об’єктах розміщення; ü слабкий розвиток придорожньої інфраструктури ü інфраструктура, загалом, не розвинута; ü не розвинута зона рекреації; ü відсутній туристичний інформаційний центр; ü не має зовнішньоекономічних зв’язків на регіональному і субрегіональному рівнях; ü мало об’єктів для відвідувань (історичний музей є лише в: м.ІзмаїлІ, м.Рені, с. Новосельське) і рівень атрактивності не відповідає сучасним вимогам; ü місцева влада не займається розвитком туризму (через відсутність бюджетних коштів) ü слабка взаємодія і координація органів місцевого самоврядування та держадміністрацій на горизонтальному рівні ü не має єдиної системи маркетингу території і туристичних принад ü нерозвинутий інформаційний простір про туристичні можливості Придунав’я ü недостатня диференціація видів і класів туристичних послуг ü не має комплексного туристичного продукту  

 

ПЛАНИ ДІЙ

Стратегічний план економічного розвитку Одеської агломерації є продуктом спільного вибору лідерів громад Придунав’я. Документ створений на основі досягнення консенсусу, а також раніше отриманих даних в результаті аналізу існуючої ситуації та даних SWOT-аналізу. В основу плану покладений принцип зосередження зусиль на пріоритетних питаннях розвитку.

Як зазначалось вище, Експертний комітет шляхом консенсусу обрав як вирішальні чинники для подальшого розвитку субрегіону та регіональної економіки сім основних напрямів,

три з яких стосуються всіх видів економічної діяльності:

Облдержадміністрація, комітет економічних реформ при голові ОДА / обласна рада / Ізмаїльська міська рада / Болградська, Ізмаїльська, Кілійська, Ренійська райдержадміністрації та районні ради / відділення Фонду держмайна

ü сформувати базу даних об’єктів

ü виконати перед проектні дослідження та розробити пропозиції

ü оприлюднити бази даних

 

Облдержадміністрація, УЗЕД та ЄІ / обласна рада / Ізмаїльська міська рада / Болградська, Ізмаїльська, Кілійська, Ренійська райдержадміністрації та районні ради / Агенція регіонального розвитку Придунав’я

ü Створити постійно діючу робочу групу

ü Розробити дизайн бренду

ü Визначити тематику наступного форуму

ü Визначити цільові групи

ü Визначити список запрошених

Південний науковий центр НАН України / Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України / Фонд підтримки підприємництва м. Ізмаїл / Ізмаїльський державний гуманітарний університет / Агентство регіонального розвитку Придунав’я / Агентство транскордонного співробітництва «Єврорегіон «Нижній Дунай»» / громадські організації

ü Сформувати групу зацікавлених у формуванні Центру інноваційного розвитку осіб та установ і організацій ( у першу чергу науковців і кращих студентів ІДГУ)

ü Реалізувати заходи, направлені на популяризацію центру серед зацікавлених сторін з метою більш широкого їх залучення до роботи центру;

ü Забезпечити науково-методичний супровід розробки та реалізації проектів.

 

Управління культури і туризму облдержадміністрації / Ізмаїльська міська рада / РДА субрегіону / асоціації туристичних операторів та організацій / Агентство субрегіонального розвитку

 

 

Управління туризму облдержадміністрації / обласна рада / Ізмаїльська міська рада / представники туристичної індустрії/ будівельні фірми /громадська організація « Інститут екології та розвитку Дельти Дунаю» (м. Вилкове)

ü Створення туристичного комплексу «Українська Венеція» в м.Вилкого

ü Рекреаційно-риболовна база «Ліски» біля м. Вилкове

ü Музей бджолярства дельти Дунаю (м. Вилкове)

ü Реконструкція і створення постійно діючої експозиції краєзнавчо-історичного Музею Придунав’я (м.Ізмаїл)

ü Створити віртуальний музей дельти Дунаю та підключити цей ресурс до веб-порталу

ü Розширення експозиції Діорами «Штурм фортеці Ізмаїл»

 

Ізмаїльська міська рада / райдержадміністрації / Управління культури і туризму ООДА / Агентство регіонального розвитку /туроператори

Управління економіки ОДА / Управління сільського господарства і АПК ОДА / Управління ЗЕД, інвестицій та Європейської інтеграції, інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності ода / Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України

ü створення робочої групи з питань створення сприятливих умов для розробки та реалізації кластерних інвестиційних проектів;

ü дослідження українського законодавства, а також програмних документів в сфері сприяння іноземним інвестиціям;

ü проведення круглого столу за участю влади, бізнесу, науки та громади, Української асоціації підприємств чорної металургії, Арабського союзу чавуну та сталі з метою розробки механізму страхування та компенсації можливих ризиків інвестиційного проекту «Сервісний металокластер»;

ü формування системи підготовки фахівців в сфері реалізації інвестиційних проектів;

ü підготовка звіту про перспективні заходів зі створення сприятливих умов для розробки та реалізації кластерних інвестиційних проектів

ü лобіювання проекту на рівні відповідних ЦОВВ

 

Додаток 1

УПРАВЛІННЯ ВПРОВАДЖЕННЯМ

Стратегічний план підвищення конкурентоспроможності і економічного розвитку Придунайського субрегіону створювався, як реалістичний та комплексний документ, головним завданням якого було сформувати орієнтири майбутнього зростання економіки. Досягнення цілей цього плану забезпечує новий рівень розвитку та конкурентоспроможності не тільки Придунав’я, а й всієї Одеської області.

Щоб гарантувати реалістичність і здійсненність плану, над його розробкою працювало понад 50 лідерів громад (членів ЕК та робочих груп) – представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, промислових підприємств, науково-дослідних інститутів та вищих учбових закладів тощо. Процес розробки стратегії постійно відслідковувався засобами масової інформації.

Важливість етапу реалізації Стратегічного плану та моніторингу його впровадження підкреслювалась з самого початку роботи над цим планом. Забезпечення реалізації стратегічних цілей це управлінське завдання, яке передбачає організаційний менеджмент, а також управління людськими і фінансовими ресурсами. Процес планування, до якого було залучено численні підприємства, організації, органи влади та окремі особи, проводився заради наступного етапу - впровадження.

Відповідальність за моніторинг впровадження покладена на Комітет з управління впровадженням (КУВ), дорадчий орган, що створюється шляхом делегування до його складу осіб, які представляють всі міста та райони субрегіону. Серед цих осіб мають бути учасники розробки стратегії, тобто члени ЕК та робочих груп, що безпосередньо працювали над формуванням цілей даної стратегії. До складу цього дорадчого органу також мають увійти посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, депутати різних рівнів, представники бізнесу, науки та інших зацікавлених осіб. Таким чином, КУВ за своїм складом виконує функцію продовження публічно-приватного партнерства, а також партнерських відносин між містами та районами, яке зробило можливим спільне створення цього плану.

Комітет управління впровадженням є наглядовим органом, який здійснює моніторинг якості виконання завдань, дотримання графіка, внесення змін чи доповнень до цілей, коли виникає необхідність. Члени КУВ зустрічаються щонайменше 2 рази на рік з метою оцінки виконання завдань кожної з 55 оперативних цілей, передбачених стратегічним планом.

Вирішення організаційних завдань та затвердження плану діяльності КУВ відбувається на установчому засіданні. Функцію Комітету на себе можуть взяти окремо створена (чи вже діюча) юридична особа у формі агентства з залучення інвестицій чи агенції з регіонального (субрегіонального) розвитку тощо. Досвід субрегіонального планування показує ефективність останнього варіанту.

У зв’язку зі змінами законодавства, політичних реалій, науково-технічного прогресу, які вносять безумовні корективи, члени КУВ повинні стежити за тим, щоб стратегічні та оперативні цілі і завдання плану залишалися доречними та актуальними. На етапі реалізації Стратегічного плану можлива поява нових оперативних цілей (які повністю мають відповідати досягненню цілі стратегічної), але цілі стратегічні не повинні підлягати суттєвим змінам. У випадку відмови від здійснення визначених у цій стратегії критичних питань (залучення інвестицій; розвиток людського та інноваційного потенціалу ) і вдосконалення визначених головних галузей (АПК, транспорт і логістика, туризм і рекреація), стратегія вимагає глибокої переробки, а зміна стратегічного бачення – розробки іншої стратегії.

Внесення запропонованих змін до плану відбувається лише за погодженням з відповідними радами з прийняттям рішення обласною радою. Такі зміни доцільно робити напередодні початку бюджетного процесу на наступний період, до підготовки звіту про роботу за поточний рік.

 

 


Додаток 2

Табл. 2. Прогноз деяких показників при різних сценаріях розвитку подій

Рис. 7. Узагальнений графік сценарних процесів росту при різних сценаріях (стадії а/б – усереднені).


Додаток 3

Проект

 

СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТА

ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ

ПРИДУНАЙСЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО СУБРЕГІОНУ

Рр.

(м. Ізмаїл, Болградський, Ізмаїльський, Кілійський, Ренійський райони Одеської області)

Розроблено експертним Комітетом зі стратегічного планування економічного розвитку

за підтримки американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (АМР США) в рамках проекту "Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність". Погляди авторів, висловлені в цьому документі можуть не співпадати з поглядами Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки

січень 2012 р.

 

ВСТУП

Даний план розроблено експертним Комітетом зі стратегічного планування економічного розвитку за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID в рамках проекту «Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність» (ЛІНК). Робота над проектом плану розпочалась у липні 2011 року після підписання Протоколу про наміри щодо розробки і впровадження субрегіональної стратегії підвищення конкурентоспроможності і економічного розвитку в рамках Проекту міжнародної технічної допомоги «ЛІНК». Протокол був підписаний у м. Одесі 11 липня 2011 року.

Від Одеської області його підписали: голова Одеської обласної ради М.В. Пундик, голова Одеської обласної державної адміністрації Е.Л. Матвійчук, Ізмаїльський міський голова А.В. Абрамченко, голови Болградської, Ізмаїльської, Кілійської та Ренійської районних рад та районних державних адміністрацій.

 

 

Рис. 1. Карта – схема Придунайського економічного субрегіону

 

Процес стратегічного планування полягав у визначенні конкретних проектів, які, виконуючи роль органічних складових оперативних цілей, відповідних критичних питань і головних галузей економіки агломерації, сприяли б економічному зростанню, підвищенню конкурентоспроможності, а також реалізації спільних інтересів з огляду на наявні і потенційні ресурси.

Кожна з адміністративно-територіальних одиниць субрегіону делегувала представників органів державного управління і місцевого самоврядування, приватних і державних установ до складу спільного дорадчого органу: Експертного комітету стратегічного розвитку. Завдання, яке було поставлене перед Комітетом, полягало в розробці плану підвищення конкурентоспроможності та економічного розвитку Придунайського економічного субрегіону (далі – Придунав’я) і його підготовці до прийняття представницькими органами, тобто відповідними радами.

Процес стратегічного планування базувався на принципах:

ü взаємної вигоди

ü відкритості та прозорості

ü локалізації

ü реалістичності

ü персоніфікації відповідальності за реалізацію цілей

 

Даний Стратегічний план є не простою сумою стратегій, створених для громад адміністративно-територіальних одиниць, які формують субрегіон. Він розроблений за принципом, коли спільна стратегія враховує спільні інтереси кожної з громад Придунав’я.

При розробці даного документу враховувались положення:

ü Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. N 428 «Про затвердження Програми комплексного розвитку Українського Придунав'я на 2004-2011 роки» із змінами, внесеними Постановами КМУ N 580 від 25.06.2008 та N 1120 від 07.10.2009;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 272-VI «Про затвердження стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області до 2020 року»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 273-VI «Про затвердження концепції створення індустріальних (промислових) парків в Одеській області»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 28 жовтня 2011 року № 264-VI «Про внесення змін до рішення обласної ради від 30 грудня 2010 року № 48-VІ «Про затвердження Програми розвитку промисловості Одеської області на 2011 -2014 роки»

ü Рішення Одеської обласної ради від 9 грудня 2011 року № 305-VI «Про затвердження регіональної програми будівництва, реконструкції та модернізації об’єктів інфраструктури Одеської області на 2012 - 2015 роки»

ü Рішення Одеської обласної ради від 26 серпня 2011 року № 204-VI «Про затвердження Програми розвитку туристично-рекреаційної галузі Одеської області на 2011-2015 роки»;

ü Рішення Одеської обласної ради від 26 серпня 2011 року № 213-VI «Про розроблення Схеми планування території Одеської області та Схеми планування територій курортно-оздоровчого та рекреаційного призначення Одеської області»

ü Стратегічного плану економічного розвитку м. Ізмаїл, що був розроблений за підтримки проекту Агенства США з міжнародного розвитку «Економічний розвиток міст» і прийнятий Ізмаїльською міською радою у 2008 році.

 

Короткий огляд процесу стратегічного планування

Основою для розробки процесу стратегічного планування стали «Методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій розвитку», затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 29.07.2002 № 224. Блок – схема процесу стратегічного планування представлена на Рис. 2.

Рис. 2. Блок – схема процесу стратегічного планування

 

На першому етапі розробки стратегії було зроблено аналіз існуючої ситуації в економіці субрегіону. «Сканування» території полягало в отриманні кількісних та якісних параметрів, які характеризують динаміку економічних процесів.

Кількісні параметри, статистичні дані, а також історична та географічна характеристики території стали основою для розробки Профілю або соціально-економічного паспорта агломерації (субрегіону), який містить інформацію про демографічну ситуацію в населених пунктах, що входять до складу агломерації, економічні та статистичні показники, комунальну та технічну інфраструктуру, стан довкілля, рівень життя тощо. Даний документ знаходиться у додатку до цього стратегічного плану.

Якісні параметри були отримані після проведення опитування керівників підприємств, яке здійснювалось за допомогою анкети з 29 стандартних запитань. Опитування проводилось в межах всіх адміністративно – територіальних одиниць, які формують Придунайський субрегіон. Метою опитування стало визначення оцінки, яку респонденти дають бізнес-клімату території, де здійснюють свою господарську діяльність, аналіз проблемних питань та виявлення майбутніх планів. Результати знаходяться у додатку.

Дані Профайлу та Звіт про результати опитування стали інформаційними джерелами для членів Експертного комітету стратегічного. Ці дані дозволили визначити головні напрмки (головні галузі та критичні питання) стратегії

Основними критичними питаннями та головними галузями стратегії розвитку Придунав’я є наступні:

критичні питання:

A.Залучення інвестицій та розвиток інженерної інфраструктури

B.Розвиток бізнес інфраструктури та малого і середнього підприємництва

C.Розвиток системи управління, інновацій та людських ресурсів

головні галузі:

D.Агропромисловий комплекс і переробка сільськогосподарської продукції

E.Транспорт і логістика

F.Туризм

G.Металообробка і судноремонт

 

На наступному етапі створення Стратегічного плану членами Експертного комітету було проведено SWOT-аналіз. Основними завданнями SWOT-аналізу стали визначення сильних та слабких сторін (аналіз внутрішніх чинників), оцінка позиції агломерації у порівнянні з іншими територіями, з якими субрегіон конкурує у сфері інвестицій та трудових ресурсів, аналіз зовнішніх чинників: сприятливих можливостей і загроз.

 

Для визначення потенційних проектів, спільних для усіх адміністративно-територіальних одиниць субрегіону було проведено додаткове опитування серед членів Експертного комітету, депутатів різних рівнів, керівників органів виконавчої влади. Крім того, на засіданнях Експертного комітету здійснювалось систематичне обговорення пріоритетних напрямів та визначення спільних кроків, спрямованих на вирішення громадами, що формують субрегіон, проблем кожного критичного питання та головної галузі. До участі в обговоренні залучались представники органів державного управління, обласної державної адміністрації (ОДА), районних державних адміністрацій (РДА), міських рад, підприємств, а також спеціалісти, які мали компетентність у певних сферах.

Стратегічний план визначає кроки, спрямовані, зокрема, на зміцнення бізнес-інфраструктури, проведення системної роботи над покращенням місцевого інвестиційного клімату і розширенням інвестиційних можливостей в агломерації, що є важливими факторами підвищення конкурентоспроможності регіону загалом. Але підвищити конкурентоспроможність неможливо без постійного партнерства між місцевою владою т

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти