ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Програма тренінгу розвитку комунікативних умінь

На підставі тренінгової програми Анофріковой А.В. [99], а так само використаної нами літератури [9; 10; 47; 48; 49; 53; 56; 57; 59; 60; 61;63; 64; 65; 69; 95; 96; 100; 101; 102; 103; 105] нами була доповнена, але не проводилася програма тренінгу для розвитку комунікативних умінь, знань і здібностей, які визначають можливості людини у встановленні і підтримці контактів у спілкуванні, прогнозуванні поведінки і діяльності людей. Без правильного розуміння особистісних якостей і актуальних станів партнерів та відносин між людьми неможливе ефективне планування, прийняття рішень, вирішення проблемних і конфліктних ситуацій, підбір персоналу в організаціях.

Дана програма тренінгу являє собою комплекс вправ, спрямованих на розвиток емпатії, наполегливості, навичок переконливої ​​мови, на відпрацювання навичок розуміння інших людей, прийняття рішення.

Проведення тренінгу комунікативних умінь за представленою програмою сприяє вихованню активної, комунікабельною, творчою, успішної особистості студента.

Мета тренінгу: розвинути комунікативні вміння, знання, здібності, виховати комунікабельність особистість.

Завдання тренінгу:

1. Розширення можливостей встановлення контакту в різних ситуаціях спілкування;

2. Відпрацювання навичок розуміння інших людей, себе, а також взаємовідносин між людьми;

3. Розвиток здатності до емпатії, розуміння міміки, мови рухів тіла;

4. Оволодіння навичками ефективного слухання;

5. Розвиток навичок переконливої ​​мови;

6. Розширення діапазону творчих здібностей;

7. Навчання учасників орієнтації в проблемі;

8. Розвиток і розширення навичок прийняття рішень, знаходження компромісу;

9. Активізація процесу самопізнання.

Тривалість тренінгу: 7 занять по 1,5 години.

Основні правила роботи в тренінговій групі:

Правило 1. Кожен учасник належить групі, незалежно від того, що він думає, відчуває або робить зараз, а також незалежно від того, що інші про нього думають, говорять або відчувають з її приводу.

Це правило повинне забезпечити задоволення фундаментальної потреби кожного учасника - потреби в приналежності. Тільки дотримуючись цього правила, група може створити атмосферу безпеки і стати згуртованою. Це найкраща страховка проти розколу групи і формування підгруп.

Правило 2. Кожен учасник має право відчувати те, що він відчуває, і думати те, що він думає.

Це правило підкреслює автономію індивіда. Ніхто не може точно сказати, що відбувається в душі іншої. Часто учасники це забувають і проектують свої почуття і думки на інших, вправляючись у мистецтві читання думок і прогнозах. Тільки у самої людини є доступ до його внутрішнього життя, і ніхто не знає про це більше, ніж він.

Правило 3. Контакт виникає раніше, ніж згода і співпраця.

Це правило означає, що прості комунікативні процеси первинні по відношенню до більш складним процесам формування згоди і співпраці. Люди мають різними потребами і мають різні уявлення про цілі групової роботи. Їм буде набагато легше працювати над поставленим перед ними завданням, якщо спочатку вони встановлять контакт один з одним. Це створить грунт для дозволу майбутніх конфліктів і досягнення згоди.

Правило 4. Учасники намагаються спілкуватися настільки щиро, наскільки можливо.

Це правило означає, що найефективніший спосіб встановлення контакту - відкрите і неспотворене повідомлення того, що думають і відчувають учасники. Це правило особливо важливо, коли члени групи відчувають почуття або хочуть проявити емоційні реакції, які в традиційній культурі придушуються і вважаються неприйнятними, а також у разі, коли в учасників виникають незвичайні ідеї та думки. Дотримання цього правила дозволить сильно зрости творчому потенціалу групи.

Правило 5. Учасники намагаються вести себе як можна більш природно і невимушено.

Це правило спрямоване проти захисних механізмів, які дозволяють людям сприймати себе та інших такими, якими хочеться, а не такими, які вони є насправді.

Якщо учасники поважають це правило, то вони не ведуть себе так, ніби ведучий - це не ведучий, а рядовий учасник; вони також не прикидаються, що хочуть чогось, чого насправді не хочуть. Вони не приховують своїх думок і потреб.

Правило 6. Все, що почуте і побачене у групі, є конфіденційною інформацією.

Це правило тим важливіше, чим більше відвертості в групі. Воно означає, що ніхто не повинен розповідати третім особам про те, що інші учасники роблять або говорять в групі. Члени групи можуть виносити за її межі тільки те, що стосується їх особисто. Чи не дозволяється повідомляти імена учасників, так само як і нічого такого, що може полегшити їх впізнавання. Особливо важливе дотримання цього правило при роботі в організаціях.

Правило 7. Не можна говорити про учасників групи в третій особі, можна говорити, тільки звертаючись безпосередньо до них.

Дотримання цього правила гарантує безпосередній комунікативний контакт між присутніми.

Правило 8. Учасники прагнуть бути в теперішньому, зосередившись на тому, що відбувається «тут і тепер».

Це правило дозволяє групі уникнути застрявання на обговоренні минулих подій і надмірного захоплення планами на майбутнє. Якщо я хочу інакше поставитися до свого минулого і, можливо, інакше вести себе в майбутньому, я повинен працювати з сьогоденням.

Дотримання цього правила дозволяє зберігати в групі живе та динамічне взаємодія.

Правило 9. Кожен учасник групи говорить від першої особи.

Це правило логічно випливає з аксіоми автономії. Якщо учасник говорить «ми» або використовує безособові речення («Це злить мене» замість «Я злюся»), то тим самим він уникає відповідальності в спілкуванні.

За дотриманням цього правила стежити найлегше, воно допомагає оживити «зашкарублі» комунікативні структури.

Правило 10. Учасники повинні уникати узагальнень.

Це правило необхідно дотримувати як в серйозній роботі над проблемою, так і в безпосередньому спілкуванні. Воно означає, що чим більш конкретні висловлювання учасника, тим він більш реалістичний.

Правило 11. Не можна ставити запитань «чому?», Але можна запитувати «що?» І «коли?». Треба прагнути формулювати власні висловлювання як можна більш ясно і чітко.

Це правило враховує, що багато питань є маніпулятивними і містять в собі приховану критику. Якщо хтось дійсно хоче поставити запитання для того, щоб отримати інформацію, він повинен намагатися сформулювати його таким чином, щоб відповіддю йому були факти, а не теорії.

Правило 12. Під час роботи групи заборонені сторонні розмови.

Це правило не дає стороннім розмовам зруйнувати виник в групі контакт.

Правило 13. Робота в групі виключає вживання учасниками наркотиків, алкоголю, психостимуляторів. У групі учасники захищені від фізичного насильства.

Це правило повинне гарантувати, що жоден учасник не змінює стан своєї свідомості в групі за допомогою наркотиків і не йде від відповідальності за себе за допомогою стимулюючих засобів (наприклад, алкоголю) або транквілізаторів. Також це правило гарантує учасникам фізичну безпеку. Якщо в групі проводиться агресивна у фізичному плані гра, то принциповим є згоду на її проведення всіх членів групи. Заборонені будь-які форми зовнішньої агресії (удари, укуси і т. п.).

Правило 14. Кожен учасник в будь-який момент часу має право сказати «ні».

Це правило означає, що всі члени групи можуть вільно дозувати свій опір і прагнути до власної автономії. Суть цього правила потрібно чітко позначити на самому початку роботи і постійно нагадувати про нього.

З цією метою ведучий може весь час запитувати: «Що ти хочеш зробити зараз? Чи підходить тобі це? »Прийняття відмови - найкраща можливість пробудити в учасниках бажання експериментувати з собою [82].

Так само нами був розроблений тематичний план тренінгу.

Тематичний план тренінгу «Тренінг розвитку комунікативних умінь»

Тематичний блок Основний зміст вправ Кількість хвилин
Формування знань про комунікативних уміннях Дискусії: «Що таке комунікативні вміння?», «Роль комунікативних навичок і умінь в нашому житті», Теоретичні частини: «Вербальне спілкування», «Невербальне спілкування», «Активне слухання». 60 хв
Підвищення емпатичних здібностей, розуміння міміки, мови рухів тіла «Розсмішити партнера», «Втеча з в'язниці», «Подарунок», «Я тебе розумію», «Колективний рахунок», «Дзеркало», «Так», «Автобус», «Очі в очі», «Сліпий і поводир». 120 хв
Розвиток переконливої ​​мови, вироблення вміння говорити і вислуховувати «Його сильна сторона», «Диспут», «Луноход», «Комплемент», «Інтерв'ю», «Активне слухання», «Телефакс», «слухачам» 50 хв
Навчання виконанню соціальних ролей, виховання делікатності у спілкуванні «Мафія», «Вихід з контакту», «У літаку», «Діалог», «Карусель», «Діалог» 120 хв
Організаційні моменти і психогімнастика «Знайомство», «Ми схожі», «Я відрізняюся від тебе», «Переходи», «Друкована машинка», «Моль», «Бачу різницю», «Молекули», «Оплески», «Зміни», «... зате ти »,« Кульки », 80 хв


Структура тренінгу

Перший етап - встановлення позитивного соціально-психологічного клімату в групі, що сприяє найбільшої ефективності тренінгу.

Другий етап - формування знань про ефективної комунікації, підвищення емпатичних здібностей.

Третій етап - розвиток якостей, що характеризують комунікабельність особистість.

Четвертий етап - опрацювання ситуацій, що вимагають виконання певних, одержуваних на тренінгу, навичок (навички переконливої ​​мови, навички встановлення контакту в різних ситуаціях, навички прийняття рішення і т.д.).

П'ятий етап - завершення тренінгу.

Структура одного дня роботи

Перший етап - знайомство.

Другий етап - розминка.

Третій етап - тема дня.

Четвертий етап - групові вправи.

П'ятий етап - підведення підсумків дня.

Основний зміст програми

«Тренінг комунікативних умінь»

Е заняття

Мета:встановлення позитивного соціально-психологічного клімату в групі, що сприяє найбільшої ефективності тренінгу.

1. Пояснення цілей і завдань тренінгу

2. Вправа «Знайомство»

3. Розробка правил тренінгової групи

4. Дискусія «Що таке комунікативні вміння?»

5. Вправа «Сплутані ланцюжка»

6. Вправа «Дар переконання»

7. Вправа «Колективний рахунок»

8. «Подарунок»

9. Завершення заняття.

Е заняття

Мета:Зняття комунікативних бар'єрів. Розвиток емпатичних здібностей учасників групи, розуміння міміки, жестів, мови рухів тіла.

1. Вправа «Нетрадиційне вітання»

2. Вправа «Моль»

3. Дискусія «Роль комунікативних навичок і умінь в нашому житті»

4. Гра «Потерпілі корабельна»

5. Вправа «Дзеркало»

6. Вправа «Я тебе розумію»

7. Вправа «Розсмішити партнера»

8. Вправа «Так»

9. Підведення підсумків дня.

Е заняття

Мета:Розвиток навичок невербальної комунікації.

1. Привітання

2. Вправа «Молекули»

3. Теоретична частина: Невербальна комунікація

4. Вправа «Автобус»

5. Вправа «Зіпсований телефон»

6. Вправа «Очі в очі»

7. Вправа «Сліпий і поводир»

8. Вправа «Аплодисменти»

9. Підведення підсумків дня

Е заняття

Мета:Розвиток навичок вербальної комунікації.

1. Привітання

2. Теоретична частина: Вербальна комунікація

3. Вправа «Кульки»

4. Гра "Друкована машинка"

5. Гра-вправа «Діалог»

6. Вправа «Вийди з шкаралупи»

7. Вправа «Зміни»

8. Підведення підсумків дня

Е заняття

Мета:Розвиток навичок активного слухання

1. Привітання

2. Теоретична частина: Активне слухання

3. Вправа «Інтерв'ю»

4. Вправа «Активне слухання»

5. Вправа «Телефакс»

6. Вправа «слухачам»

7. Вправа «... зате ти»

8. Підведення підсумків дня

Е заняття

Мета:Розвиток якостей, що характеризують комунікабельність особистість.

1. Незвичайне вітання

2. Вправа «Переходи»

3. Вправа «Луноход»

4. Вправа «Його сильна сторона»

5. Вправа «Втеча з в'язниці»

6. Вправа «Вихід з контакту»

7. Вправа «У літаку»

8. Підсумки дня.

Е заняття

Мета:Завершення тренінгу. Закріплення отриманих навичок.

1. Вправа «Вистава»

2. Вправа «Диспут»

3. Вправа «Бачу різницю»

4. Вправа «Ми схожі»

5. Вправа «Я відрізняюся від тебе»

6. Дискусія «Що дав мені тренінг?»

7. Вправа «Остання зустріч»

8. «Скажімо разом: Прощай група!»

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти