ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Методичні рекомендації та профілактика залежності від комп'ютерних ігор

М.Орман (1996) рекомендує всім, хто прагне позбутися залежності від комп'ютерних ігор, виконувати наступні дії:

1. Встановити межу часу, який можна проводити за комп'ютерною грою;

2. Змушувати себе час від часу кілька днів поспіль не грати в комп'ютерні ігри;

3. Програмним чином заблокувати доступ до комп'ютерних ігор;

4. Ввести чутливі для себе (однак без нанесення шкоди здоров'ю) санкції за недотримання такого роду правил і обмежень;

5. Накладати на себе подібні санкції до тих пір, поки не відновиться здатність виконувати дані самому собі обіцянки;

6. Змушувати себе замість гри займатися чимось іншим;

7. Навчитися витягувати з життя інші насолоди, здатні замінити або перевершити задоволення, одержуване при грі;

8. Звертатися за допомогою всякий раз, коли власних зусиль виявляється недостатньо;

9. Уникати таких зустрічей і перебування в таких місцях, які могли б спонукати повернутися до адиктивної поведінки.

Д.Грінфілд (1999) пропонує скорочувати тривалість ігрових сесій і влаштовувати "вихідні дні" (для початку один раз на тиждень), уникаючи при цьому контактів з тими людьми, які могли б спонукати не «витримати характер". Як і М.Орман, він рекомендує ні від кого, і особливо від друзів і членів родини, не приховувати своє захоплення комп'ютерними іграми, а при необхідності звернутися до фахівця з психічного здоров'я. Рекомендується також знайти нові інтереси, нових друзів і приятелів [41; 39].

Відповідно до термінології ВООЗ, виділяють первинну, вторинну і третинну профілактику. Попередження розвитку патологічного використання комп'ютерів відноситься до завдань первинної профілактики. Вона здійснюється за чотирма основними напрямками і представляє, по-перше, широку виховну роботу серед молоді, по-друге, санітарно-гігієнічне виховання населення, по-третє - громадські заходи по роботі з комп'ютерними технологіями, по-четверте, адміністративно-законодавчі заходи.

Первинна профілактика спрямована на поліпшення психічної адаптації учнів, їхніх міжособистісних відносин, на ознайомлення з ознаками розвитку комп'ютерної залежності та можливими її наслідками [91].

Так само були виділені наступні технології первинної профілактичної роботи (див. таб. 3.2).

Таблиця 3.2

Технології Характеристика
Інформаційні - Публікації; - Телефон довіри; - Психологічна служба; - Соціальна підтримка;
Освітні - Просвітницькі програми; - Програми навчання батьків; - Програми навчання педагогів, психологів, соціальних працівни ков; - Програми навчання працівників комп'ютерних клубів; - Навчальні програми для учнів шкіл, ліцеїв і коледжів;
Зайнятості - Клубна робота; - Додаткове навчання; - Тимчасове працевлаштування;
Корекція сімейних відносин - Формування взаємин у сім'ї; - Спільні інтереси всіх членів сім'ї, емоційна підтримка, психологічний захист;
Релігія - Культура релігійних почуттів, усвідомлення вищої духовної і моральної сили

Метою інформаційних заходів є заповнення інформаційного вакууму, що включає в себе необхідні регулярні публікації з профілактики комп'ютерної ігрової залежності, телефон довіри, робота з фахівцями, професійними психологами, створення «психологічної служби» в мережі. Інформаційний етап являє собою також підвищення компетенції студентів в таких сферах, як культура міжособистісних відносин, технологія спілкування, способи подолання стресових ситуацій, конфліктологія і проблеми адиктивної поведінки з розглядом основних адиктивних механізмів, видів аддиктивной реалізації, динаміки розвитку адиктивної процесу та наслідків. Рекомендовані тренінги особистісного росту з елементами корекції окремих особистісних особливостей і форм поведінки, які включають формування і розвиток навичок роботи над собою.

Слід зробити акцент на перших ознаках залежної поведінки від комп'ютера:

1. Нав'язливе бажання діяльності за комп'ютером.

2. Постійне очікування наступної роботи за комп'ютером.

3. Скарги оточуючих те, що людина проводить занадто багато часу за комп'ютером.

4. Скарги оточуючих те, що людина витрачає занадто багато грошей на Інтернет, на роботу комп'ютера.

Навчальні програми студентів вузів мають підвищити рівень знань студентів щодо використання персональних комп'ютерів. У зв'язку з тим, що проблема адиктивної поведінки стає все актуальнішою, доцільно регулювати навчальне навантаження і активніше впроваджувати особистісно орієнтований підхід до освіти [91].

Потрібно відзначити значимість технологій зайнятості. Для юнацького віку характерний пошук себе у світі. Клубна робота - спортивні секції, художні гуртки, додаткова освіта, факультативи; гуртки зменшують запас вільного часу і збільшують кількість завдань, які вимагають, не тільки часу, а й займають увагу.

Тимчасове або часткове працевлаштування молодої людини допоможе знайти своє призначення в житті.

Велике значення мають сімейні технології. Формування гармонійних стосунків у сім'ї, довірчі відносини між батьками і дітьми, спільні інтереси всіх членів сім'ї - невід'ємна частина повноцінного розвитку.

Неоціненний внесок у профілактику аддикции може внести культура релігійних почуттів, якщо вона орієнтована не на відхід від реальності існуючого світу, а, навпаки, наділяє людину вищої духовної та етичної силою для протистояння труднощам і адиктивних потягам. Духовний розвиток також має значення для формування поважного ставлення до своєї особистості і оточуючим, що виступає міцним фундаментом для побудови міжособистісних відносин.

Вторинна профілактика заснована на пізнанні особистості комп'ютерних адиктів з урахуванням генезу та механізмів їх поведінки і спрямована на попередження розвитку комп'ютерної залежності та відновлення особистісного і соціального статусів клієнта [91].

Ряд вчених вважають, що комп'ютерна залежність відрізняється від куріння, наркотиків і захопленості азартними іграми тим, що в якийсь момент часу може настати пересичення комп'ютером. Далі людина або займається цим професійно, або комп'ютер перестає мати значення в його житті. Але це питання залишається відкритим, тому що невідомо, коли у аддикта настане момент насичення. Чи не буде дуже пізно продовжувати вчитися або наздоганяти вже згаяне. Чи не втратить він соціального статусу, перебуваючи в ейфорії комп'ютерних ігор, а саме відрахування з вищого навчального закладу. Немає жодних гарантій, що за період «надмірної зацікавленості» комп'ютером психіка студента не буде пошкоджена [91].

Насамперед, профілактичні заходи необхідно направляти на розвиток здатності у студентів до встановлення соціальних зв'язків на рівні контактного спілкування. Крім того, необхідно орієнтуватися на студентів, які мають інтровертірованние риси (якості, властивості, характеристики) особистості. Особливу увагу слід приділяти наданню допомоги студентам у вирішенні їхніх особистісних і міжособистісних проблем, а також розвитку взаємодопомоги між студентами. Успішним і адекватним методом (формою) роботи зі студентами є і організація зворотного зв'язку у взаємодії між «залежними» і «незалежними» студентами, так як у студентської молоді притаманний нігілізм по відношенню до інформації, що виходить від дорослих. Отже, «авторитетними» носіями достовірної інформації є самі молоді люди [42].

Таким чином, комп'ютерна залежність являє собою нову проблему для людства. Це розлад потребує ефективних способи профілактики і корекції не тільки силами родичів, психологів, психіатрів та інших фахівців [91].

 

Висновки за розділом

 

В цілому ми можемо відзначити, що на даний момент питання профілактики Інтернет-залежності в даний час практично не розроблені. Однак, ряд зарубіжних досліджень автори яких пропонують використовувати для профілактики і корекції комп'ютерної ігрової залежності online-психотерапію, інші дослідники вважають неприпустимим використання комп'ютерних технологій і застосування комп'ютера в процесі корекції та лікування комп'ютерних адиктів.

Варто відзначити, що недостатня ефективність профілактичних і корекційних програм обумовлена ​​тим, що родичі користувачів комп'ютерних ігор і самі користувачі комп'ютерів не розцінюють ознаки, що характеризують ризик розвитку комп'ютерної ігрової залежності, як предболезненное стан і звертаються до фахівців тільки на етапі вже сформованої комп'ютерної залежності.

Враховуючи наявність певних труднощів у здійсненні міжособистісних взаємин та соціальної адаптації у осіб з комп'ютерною ігровою залежністю, при корекції найкраще використовувати саме групові види терапії. Так само перспективно застосування сімейної психотерапії, когнітивно-біхевіоральної терапії, еріксоновського гіпнозу, психодрами, НЛП, тренінгів особистісного зростання, тренінгів спілкування, тренінгів емоцій, екстремальних тренінгів, а так само тілесної терапії та арт-терапії.

У монографії Л.М. Юр'євої і Т.Ю. Больбот [91] була сформульована поетапна система корекції комп `ютерозалежних поведінки яка включає в себе наступні етапи: діагностичний, інформаційно-навчальний, етап модифікації поведінкових стратегій, етап корекції сімейних і соціальних відносин, етап подолання наслідків комп'ютерної залежності, підвищення самооцінки і рівня самосвідомості, посилення контролю над імпульсами, збільшення стабільності міжособистісних відносин, соціальна адаптація.

На підставі тренінгової програми Анофріковой А.В. [99], нами була доповнена, але не проводилася програма тренінгу для розвитку комунікативних умінь, знань і здібностей, які визначають можливості людини у встановленні і підтримці контактів у спілкуванні, прогнозуванні поведінки і діяльності людей. Дана програма тренінгу являє собою комплекс вправ, спрямованих на розвиток емпатії, наполегливості, навичок переконливої ​​мови, а так само на відпрацювання навичок розуміння інших людей, прийняття рішення.Тривалість тренінгу складає 7 занять по 1.5 години. Тематичний план тренінгової програми містить такі блоки: формування знань про комунікативних уміннях; підвищення емпатичних здібностей, розуміння міміки, мови рухів тіла; розвиток переконливої ​​мови, вироблення вміння говорити і вислуховувати; навчання виконанню соціальних ролей, виховання делікатності у спілкуванні; організаційні моменти і психогімнастика.

Так само були виділені рекомендації щодо подолання комп'ютерної ігрової залежності та особливості профілактики залежності від комп'ютерних ігор. Відповідно до термінології ВООЗ, виділяють первинну, вторинну і третинну профілактику. Попередження розвитку патологічного використання комп'ютерів відноситься до завдань первинної профілактики яка включає в себе наступні технології: інформаційні; зайнятості; освітні; корекція сімейних відносин; релігія. Вторинна профілактика заснована на пізнанні особистості комп'ютерних адиктів і на основі проводиться попередження розвитку комп'ютерної залежності та відновлення особистісного і соціального статусів клієнта. Третинна профілактика спрямована на попередження рецидивів у осіб з уже сформованим адиктивних поведінкою.

Слід зазначити, що в першу чергу профілактичні заходи необхідно направляти на розвиток здатності у студентів до встановлення соціальних зв'язків на рівні контактного спілкування.

 

РОЗДІЛ ІV

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти