ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Питома вага окремих показників Донецького регіону у відповідних показниках по країни

Області   Частка площі регіону, % Частка кількості населення регіону, % Частка площ рекреацій-них територій, % Рекреаційна площа регіону
з розрахунку м2 / 100 км території з розрахунку м2 /1000 чол. населення
Донецька 4,4 9,9 3,4 1,74 0,09
Луганська 4,4 5,3 0,2 0,1 0,01
Всього по регіону 8,8 15,2 3,6 0,92 0,06

 

Питома рекреаційна площа по території і населенню (0,92 кв.км рекреаційних територій на 100 км2 площі регіону і 0,06 км2. на 1000 чоловік) [1, с.241], є значно менше середніх показників по країні, які складають відповідно 3,5 і 0,35.

В регіоні налічується понад 16 тисяч пам’ятників історії і культури, в т.ч. у Донецькій області 9,5 тис. (7 тис. пам’ятників археології, 2,5 тис. - історії, культури та монументального мистецтва) та 6,8 тис. у Луганській області. Визначені на державному рівні історичними такі населені пункти даних областей: Артемівськ, Горлівка, Донецьк, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Луганськ, Слов’яногірськ, Слов’янськ [18].

За наявністю пам'яток архітектури Донецька область займає 22 місце в Україні, а Луганська – 13. Частка цих пам’яток регіону у загальній кількості по Україні становить 3,1%, найбільше серед них - це пам'ятки житлової архітектури – 35,0%, далі ідуть - громадської архітектури – 27,4%, культової – 17,7% та архітектури малих форм – 11,6% (табл.2.2.4.).

Таблиця 2.2.4.

Архітектурно-історичні пам'ятки Донецького регіону*

  Донецька область Луганська область Всього у % до загальної кількості у % до загаль-ної кількості по країні
Всього пам'яток архітектури, у т.ч.: 3,1
фортифікаційної - 0,2 0,1
культової 17,7 2,2
житлової 35,0 2,4
громадської 27,4 7,6
виробничої, 7,9 5,3
садово-паркової - 0,2 1,0
малих форм 11,6 7,7

* - за даними []

У регіоні проводяться міжнародні фестивалі професійного мистецтва “Зірки світового балету”, “Прокоф'євська весна”, “Золоті голоси України”, сучасної ліричної пісні “Отчий дім” ім. Є. Мартинова та ін.

 

Рекреаційно-туристична інфраструктура регіону

В Донецькому регіоні розміщено два курорти державного значення – Слов’яногірськ та Слов’янськ і місцевого – Маріуполь. Сфера туризму представлена 110 готелями, 593 санаторно-курортними закладами та 197 туристичними підприємствами (табл. 2.2.5). Варто зазначити, що в регіоні спостерігається стійка тенденція щодо збільшення числа діючих туристичних фірм та зменшення кількості готелів.

 

Таблиця 2.2.5

Основні показники діяльності санаторно-курортних та готельних закладів Донецького регіону *

Показники Донецька область Луганська область Всього по регіону
Кількість санаторно-курортних закладів
в % до відповідного показника по Україні 14,6 3,7 18,3
Загальна місткість закладів, місць
в % до відповідного показника по Україні 12,3 2,2 14,4
Середньооблікова кількість працівників
в % до відповідного показника по Україні 6,8 1,8 8,6
Кількість готельних підприємств
в % до відповідного показника по Україні 5,6 3,2 8,7
Одноразова місткість готелів
в % до відповідного показника по Україні 5,8 2,8
Коефіцієнт використання місткості 0,23 0,14 0,18

* - за даними [8], [9], [10]

Забезпеченість регіону готельними місцями низька і нерівномірна. Так, найвищі показники мають Луганськ - 5,2 місця на 1000 жителів і Донецьк – 3,1, а Кіровськ, Червоний Промінь, Алчевськ, Антрацит від 0,3 до 1,7 місць.

В регіоні працюють 2540 бібліотек (у Донецькій області – 816 і у Луганській – 1724), 1185 клубних закладів (по областях відповідно 556 і 629), 36 музеїв (22 і 14), 9 театрів (5 і 4), 3 концертні організації (1 і 2), 13 вищих навчальних закладів (7 і 6). В Донецькому регіоні функціонують навчальні заклади, що проводять підготовку спеціалістів у сфері туризму: Донецький інститут туристичного бізнесу, Луганський філіал Київського університету туризму, економіки і права.

Для Донбасу розвиток туристичної діяльності, особливо короткострокової, має особливе значення. Це зумовлено тим, що він є значним промисловим та густозаселеним регіоном України. Щорічно кількість осіб, обслугованих туристичними підприємствами Донецького регіону збільшується: за останні 5 років вона зросла майже у двічі. На туристичних підприємствах регіону зайнято 1,5 тис. осіб. За даними 2002 року підприємствами було обслуговано 153,2 тис. осіб, що становить 5,5% від загальної кількості туристів по країні, із них 73,0% - підприємствами Донецької області. Із загальної кількості найбільшу частку становлять внутрішні туристи – 76,3%, далі ідуть туристи направлені закордон – 21,1% і іноземні туристи – 2,6%. Співвідношення в’їзду - виїзду туристів в регіон є негативним: 0,12 до 1.

За метою відвідування туристами Донецького регіону переважає відпочинок і оздоровлення – 75,0%, на другому місці – службові та бізнес-поїздки – 13,8%, далі – інші види туризму – 7,9% та спеціалізований туризм – 3,3%. Варто зазначити, що по усіх категоріях туристів (іноземні і внутрішні) зазначені тенденції майже співпадають.

Крім обласних центрів – Донецька і Луганська, в даному регіоні існують і інші значні центри та рекреаційно-туристичні зони для розвитку туризму. Наприклад, Національний природний парк «Святі гори» називають “Донецькою Швейцарією. Це унікальне поєднання ландшафтів та збудованого у XVII-XIX ст. Святогірського печерного монастиря на берегах Сіверського Донця. А також м. Святогірськ є одним із кращих кліматичних курортів України.

Слов'янський курорт, завдяки цілющим грязям озера Ріпне, відомий не тільки в Україні, але і за її межами. Ще у 1912 році на виставці лікувальних засобів у Бельгії цілющі грязі озера відзначені Золотою медаллю.

 

Перспективи розвитку туризму в регіоні

Основною рекреаційно-туристичною зоною регіону є Азовське узбережжя, із довжиною прибережної смуги - 112 км. Тут є не тільки прекрасні морські пляжі (близько 900 тис. м), але і мінеральні джерела, лікувальні грязі та сприятливі кліматичні умови, хоча інфраструктура туристичної діяльності розвинена слабо.

Одним із найдавніших міст України є м. Біловодськ, де збереглися унікальні пам’ятки архітектури. Тут у 1767 році був заснований найдавніший на півдні Росії - Деркульский кінний завод. Зараз Біловодський район єдиний в Україні, у якому знаходяться 3 державних кінних заводи і де конярство – провідна галузь сільського господарства. Також у цій місцевості розміщена унікальна Чернухінська птахофабрика. На ній знаходиться більш 3500 перепелів, тут створено музей рідких домашніх птахів, конеферма та розплідник вітчизняних порід сторожевих собак. Щорічно проводяться виставки собак, а узимку - собачі бої. Таке поєднання можна успішно використовувати з метою фермерського та пізнавального туризму.

Основними зонами та центрами перспективного розвитку туризму в Донецькому регіоні є державний історико-архітектурний заповідник у місті Слов’яногірськ, Національний природний парк «Святі гори», Азовське узбережжя та міста Донецьк, Луганськ, Маріуполь, курорт Слов’янськ. Видами туризму, на які необхідно звернути особливу увагу є оздоровчий, пізнавальний, фермерський, рибальський та інші.

Важливе державне значення в подальшому розвитку туризму Донецького регіону буде мати Азовське узбережжя. В даний час тут використовується в основному пляжно-купальний відпочинок. До цього виду варто додати й інші послуги та види туризму, а також покращити якість обслуговування.

З метою подальшого ефективного розвитку туризму в даному регіоні варто проводити регулювання кількості відпочиваючих та природоохоронні заходи. Негативний вплив на природні комплекси Національного природного парку «Святі Гори» роблять нерегульовані туризм і масовий відпочинок рекреантів. Крім того, необхідно здійснювати контроль за кількістю прибуваючих неорганізованих туристів до Азовського узбережжя.

Даний регіон є промисловою зоною із недостатньою кількість рекреаційних територій. Назріла необхідність створення нових заповідних і рекреаційних територій та розширення існуючих з метою доведення відсотку заповідності до 3-3,5% від загальної території регіону. Актуальним є також створення міждержавних (українсько-російських) заповідних територій для збереження ландшафтного та біологічного різноманіття.

Інтенсифікація розвитку туризму може сприятливо вплинути на забезпечення стійкого економічного зростання, екологічне оздоровлення і соціальну стабілізацію в регіоні.


Карпатський регіон

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти