ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Рекреаційно-туристична інфраструктура регіону

ТЕКСТ

Таблиця 2.7.3

Розміщення закладів рекреації у Придніпровському регіоні *

 

Області Кількість туристських готелів, од. Кількість закладів оздоровлення та відпочинку, од. Загальна кількість туристських готелів, закладів оздоровлення та відпочинку, од.
Дніпропетровська
Запорізька
Кіровоградська
Черкаська
Всього по регіону

* - за даними [8], [9], [10]

 

Перспективи розвитку туризму в регіоні

ТЕКСТ

Отже, за умови сталого розвитку рекреаційно–туристичного потенціалу в Придніпровському регіоні можна забезпечити більш масштабне і раціональне використання природних можливостей у туристичних цілях.


Причорноморський регіон

Рекреаційно-туристичний потенціал регіону

Причорноморський регіон розташований на півдні України, має вихід до Чорного і Азовського морів. До його складу входять Одеська Миколаївська і Херсонська області. Загальна територія Причорноморського регіону становить 86,4 тис. км2 (14,3% від загальної площі країни), де проживає 5117,1 тис. чол. (від загальної 10,5%).

Причорноморський регіон має вигідне економічне положення відносно транспортних артерій. Через його територію проходять важливі залізничні, річкові та повітряні шляхи, які сполучають Україну з багатьма зарубіжними країнами. Регіон розташований на перетині державних і міжнародних морських шляхів Азово-Чорноморського басейну.

Вигідне географічне положення, специфіка територіальної організації господарства, природні умови сприяли розвитку морського, залізничного, автомобільного, річкового й трубопровідного видів транспорту, хоча густота автомобільних шляхів тут нижча, ніж в цілому по Україні. Всі види транспорту становлять єдину систему взаємодії і доповнюють один одного.

Найбільше значення не тільки на регіональному, але й на державному рівні має морський транспорт (Азово-Чорноморське і Дунайське пароплавства). На морському узбережжі і на Дунаї розташовано 12 основних торгових портів, з яких найбільші - Іллічівськ, Одеса, Миколаїв, Херсон, Ізмаїл. Приморське положення зумовило розвиток суднобудування та судноремонту, морського транспорту каботажного та міжнародного плавання, курортно-туристського господарства, портово-промислових комплексів. У Причорноморському регіоні розміщений найбільший у країні рибопереробний комплекс. Вилов риби здійснюється в океанах, Азовсько-Чорноморському басейні, Дніпропетровському, Бузькому, Дністровському та інших лиманах, дельті Дунаю, штучних водоймах.

На залізничний транспорт припадає 13% колій України. Найбільша густота залізниць в Одеській області (34,6 км/1000км2). Протяжність залізничних магістралей загального користування становить понад 3000 км.

Разом із іншими причорноморськими країнами регіон входить до Чорноморського Економічного Співробітництва. По території України відповідний транспортний коридор проходить через такі пункти: Рені - Ізмаїл - Одеса - Іллічівськ - Миколаїв - Херсон - Знам'янка - Дніпропетровськ - Ясинувата – Квашне. Також існує два Крітські коридори: перший - Гельсинки - Москва - Київ - Одеса - Кишинів -Бухарест - Александрополіс; другий - по річці Дунай.

Розташування регіону на берегах річки Дунай, дає змогу підтримувати річкове сполучення з багатьма країнами Європи. По Чорному морю встановлено паромно-залізничне сполучення із Болгарією (Іллічівськ - Варна). Через Причорноморський регіон Україна підтримує транзитні державні зв'язки з іншими країнами на основі різних видів транспорту (особливо морського, залізничного, автомобільного). Виняткове господарське значення має для району ріки Дніпро, Дунай та Чорне і Азовське моря, на узбережжі яких знаходяться великі промислові центри і рекреаційні зони.

У всеукраїнському та міжнародному поділі праці район спеціалізується на виробництві різноманітної продукції АПК, рибної та легкої промисловості, на курортно-туристській діяльності, які займають в регіоні одну з провідних статей доходів.

Головними тенденціями у розвитку людського потенціалу є такі, що характерні і для України в цілому: зростання частки міського населення, зменшення кількості трудових ресурсів. Разом з тим цей розвиток має ряд особливостей: так, переважання міського населення над сільським проявляється в меншій мірі, ніж в середньому по Україні. Характерним для Причорноморського регіону є і помітно більше скорочення, ніж по Україні, трудових ресурсів, а також зайнятих в усіх сферах економічної діяльності.

Причорноморський регіон має досить потужний науково-технічний потенціал. На його території зосереджено 15,1% науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій України.

Поверхня регіону рівнинна в межах Причорноморської низовини. Розвитку рекреаційного комплексу сприяють природні умови, тривалість сонячного сяйва, теплий напівсухий клімат. Літо жарке, зима м'яка, характеризується інтенсивними відлигами.

Природна рослинність більшої частини регіону - степова. Під лісом зайнято близько 1,5-2,5% території, ліси рекреаційного призначення займають 36,8тис. га.(табл. 2.8.1.).

Таблиця 2.8.1

Площа основних рекреаційних лісів Причорноморського

регіону, тис. га *

Області Всього Рекреаційні ліси
Санітарно-гігієнічних та оздоровчих функцій Ліси ПЗФ** Ліси вздовж берегів річок, озер
Одеська 16,5 12,0 4,5 -
Миколаївська 9,9 2,9 7,0 -
Херсонська 10,4 8,7 1,0 0,7
Всього по регіону 36,8 23,6 12,5 0,7

* - за даними [11]

** - ліси природно-заповідного фонду

 

 

Взагалі природно-рекреаційний потенціал Причорномор’я складає 8,6% від його загально природного, цьому сприяє чудове морське узбережжя Чорного моря і Азовського морів, неповторні краєвиди Дунаю, Дністра, Дніпра та наявність природних ресурсів: лікувальні грязі, лимани, мінеральні джерела, лікувальні пляжі.

Регіон має обмежені обсяги підземних вод, зокрема води прісної - 120 родовищ (101 - розробляється) із запасами 2197,6 тис.м3/добу (14,9% до запасів в Україні). У Причорноморському регіоні відкриті родовища мінеральних вод - 27 родовищ (21 з яких розробляється) із запасами по категорії А+В+СІ - 29195 тис.м3/добу (45,2% до запасів в Україні) (табл. 2.8.2).

Таблиця 2.8.2

Запаси мінеральних вод Причорноморського регіону *

 

Області Запаси мінеральних вод м3/добу Використання експлуатаційних запасів мінеральних вод    
розвідані експлуатаційні м3/добу % від експлуатаційних запасів не викорис-тані запаси, м3/добу  
Одеська 4422,0 951,0 14,5 5620,0
Миколаївська 2734,4 н.е - 1430,0
Херсонська 5244,0 н.е. - 388,0
Всього по регіону 12400,4 14,5
             

* - за даними [11]

 

У Причорноморському регіоні курортно-рекреаційні території займають 206,2 тис. га. Тут розміщена значна кількість об’єктів природно–заповідного фонду. Основними серед них є: природні заповідники (Дунайські плавні та Єланецький степ), біосферні заповідники (Чорноморський), Національний природний парк (Азово-Сивашський). Для збереження цінних видів рослин і тварин в степовій частині Херсонської області створено заповідник Асканія-Нова, в якому науково досліджуються акліматизація та гібридизація цінних тварин.

В Причорноморському регіоні знаходиться багато пам'яток історії, культури та природних об'єктів, що приваблюють відпочиваючих.

Рекреаційно-туристичні ресурси Причорноморського регіону включають потужний архітектурно-історичний потенціал (табл. 2.8.5.).

 

Таблиця 2.8.5

Архітектурно – історичний потенціал Причорноморського регіону *

  Одеська Херсонська Миколаївська Всього по регіону У % до показника по Україні
Всього пам’яток архітектури, од., у т.ч.
фортифікаційної - 4,2
культової 4,3
житлової 17,2
громадської 15,9
виробничої 11,7
садово- паркової - 11,3
малих форм 5,4

* - за даними []

 

 

Рекреаційно-туристична інфраструктура регіону

 

Курортне господарство в Причорноморському регіоні має один з найвищих рівнів у державі. Можна виділити 4 курортно-оздоровчі зони - Одеська, Миколаївська, Херсонська і Дністровсько-Дунайська.

На території Причорноморського регіону розміщується 970 закладів оздоровлення і відпочинку, що складає 32,3% до загальнодержавної кількості, з них 188 санаторіїв і пансіонатів з лікуванням та 186 будинків і пансіонатів відпочинку, відповідно 35,0 та 64,4% усієї їх кількості в Україні.

Таблиця 2.8.3

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти