ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Риска біла або риски не дає. Має смак

Кам'яна кухонна сіль, або галіт. Безбарвна, колір сіруватий. Смак солоний. Кристали легко розколюються по гранях куба.

Сильвін. Колір молочно-білий. Смак гіркувато-солоний. Кристали легко розколюються по гранях куба.

Глауберова сіль, або мірабіліт. Безбарвний або білого кольору. Смак гірко-солоний, холодить. На повітрі втрачає воду і покривається нальотом білого порошку, легко розсипається.

Карналіт. Колір червоний, жовтий. Смак гіркий. Злам у всіх напрямках нерівний.

Смаку не має

Листуватий, лускатий (кінчиком ножа відокремлюються тонкі пластинки)

Біла слюда, або мусковіт. Безбарвна, біла. Листочки гнучкі і пружні.

Бура слюда, або флогопіт. Колір бурий. Листочки гнучкі і пружні.

Чорна слюда, або біотит. Колір чорний. Листочки гнучкі і пружні.

Хлорит. Колір зелений.

Іншого виду

Скипає під дією холодної або нагрітої соляної кислоти

Кальцит, або вапняний шпат. Безбарвний (ісландський шпат), білий, жовтий, зелений, блакитний, фіолетовий, бурий, чорний. Бурхливо скипає при дії розбавленої соляної кислоти.

Доломіт. Колір білий, сірий, зелений, чорний. Потовчений в порошок, скипає при дії розбавленої соляної кислоти. Оцтова кислота на доломіт не діє (відмінність від кальциту).

Магнезит. Мармуроподібні маси, складені з зерен подовженої форми, що мають білий і сірий колір, або фарфороподібні щільні утворення білого, кремового, жовтуватого, бурого, сірого кольору, рідко кристали. Порошок скипає при дії нагрітої соляної кислоти.

Сидерит, або залізний шпат. Блиск скляний. Колір жовтувато-сірий, жовтувато-бурий. Сидерит при дії холодної соляної кислоти скипає слабо, а нагрітої соляної кислоти - сильно.

З соляною кислотою не реагує

Ангідрит. Колір білий, блакитно-синюватий. Суцільно зерниста, мармуроподібна маса.

Апатит. Колір блідо-зелений, блакитно-зелений, синювато-зелений, іноді світло-зелений з сірими плямами (нефелін). Суцільні зернисті маси або шестигранні призматичні, таблитчасті кристали.

Змійовик, або серпентин. Колір жовтувато-зелений, темно-зелений до чорного; часто спостерігається зміна забарвлення в різних частинах зразка. Суцільно щільна маса, нерідко з прожилками азбесту.

Гірський льон, або азбест. Колір зеленувато-жовтий із золотистим відтінком, майже білий. Складається з найтонших волокон, розташованих перпендикулярно до стінок тріщин, і легко розщеплюється у вату.

Риска жовта, бура, коричнева, червона

Бурий залізняк, або лимоніт. Колір іржаво-бурий, залізно-чорний; часто спостерігаються плями охряно-жовтого кольору. Порошок іржаво-бурий або охряно-жовтий. Має вигляд натічних утворень (сталактити та інші форми), щільних мас або скупчень, що нагадують шлаки.

Цинкова обманка, або сфалерит. Блиск алмазний. Колір жовтий, бурий, червонуватий, буро-чорний. Порошок світло-жовтий, світло-бурий. Легка. При розколі дає рівні поверхні в декількох напрямках (відмінність від вольфраміту). Супутник - свинцевий блиск (свинцево-сірого кольору).

Вольфраміт. Колір бурувато-чорний. Порошок бурий, майже чорний. Важкий. При розколі дає в одному напрямку рівну поверхню (відмінність від цинкової обманки).

Кіновар. Колір яскраво-червоний, темно-червоний. Порошок кров'яно-червоний. Супутник - сурм'яний блиск (свинцево-сірого кольору).

Червоний залізняк, або гематит. Колір вишнево-червоний, темно-червоний. Порошок вишнево-красний (як у стиглої вишні).

Риска зелена

Малахіт. Колір яскраво-зелений, трав'яно-зелений. Скипає при дії розбавленої соляної кислоти.

Рогова обманка і авгіт. Колір темно-зелений. Суцільна маса, що складається із зерен призматичної або голчастої форми. Крім того, зустрічається у вигляді вкраплень в породі. Рогова обманка характерна для світло-кольорових порід, авгіт - для темно-кольорових. Кут між площинами призматичної спайності у рогової обманки - 124°, у авгіта - 87-88°.

Риска блакитна, синя

Азуріт, або мідна лазур. Колір синій. Скипає при дії розбавленої соляної кислоти.

Риска сіра до чорної

Цинкова обманка, або сфалерит. Колір темно-сірий до чорного. Легка. При розколюванні дає в декількох напрямках рівні поверхні зламу (відмінність від вольфраміту). Супутник - свинцевий блиск (свинцево-сірого кольору).

Вольфраміт. Колір бурувато-чорний. Важкий. При розколюванні дає рівну поверхню в одному напрямку (відмінність від цинкової обманки).

Рогова обманка і авгіт. Колір чорний. Суцільна маса, що складається із зерен призматичної і голчастою форми. Крім того, зустрічається у вигляді вкраплень в породі. Рогова обманка характерна для світло-кольорових порід, авгіт для темних. Кут між площинами призматичної спайності у рогової обманки - 124°, у авгіта - 87-88°.

Фосфорит. Колір темно-сірий, чорний. Зустрічається у вигляді жовнів різної форми, іноді шароподібний. У розколі нерідко виявляє радіально-променисту будову. При терті одного шматка об інший видає запах паленої кістки.

Твердий (залишає подряпину на склі, але не залишає подряпини на гірському кришталі).

Колір білий, світло-сірий або мінерал безбарвний

Польовий шпат (ортоклаз і мікроклін). Блиск скляний. Колір білий, світло-сірий. При розколюванні дає в двох напрямках рівні, як би відполіровані, блискучі поверхні, а в третьому направленні - нерівну, матову (відмінність від кварцу). Суцільна зерниста, щільна маса або вкраплення в породі.

Кварц. Колір білий або світло-сірий. Злам у всіх напрямках нерівний (відмінність від польового шпату). Суцільно зерниста маса; зустрічається також і у вигляді вкраплень в породі або у вигляді пухкого кварцового піску.

Халцедон. Блиск восковий. Колір білий, сіруватий. Щільний натічний, іноді в порожнинах зустрічаються дрібні кристали гірського кришталю. Злам нерівний, плоско-раковистий. У зламі дає гострі, ріжучі краї.

Опал. Колір білий. Студенеподібні натічні утворення, ніздрюваті накипи, жовна, сталактити, агрегати, що нагадують за зовнішнім виглядом будову дерева (скам'яніле дерево).

Гірський кришталь. Блиск скляний. Безбарвний. Має вигляд шестигранних призматичних кристалів, що закінчуються пірамідами, або суцільними щільними масами з нерівним зламом. На поверхні кристалів спостерігається поперечна штриховка.

Колір жовтий, бурий, рожевий, червоний

Дає порошок

Бурий залізняк, або лимоніт. Колір іржаво-бурий. Порошок іржаво-бурий, охряно-жовтий. Має вигляд суцільних щільних мас або натічних утворень (сталактити та інші форми); іноді шлакоподібний чи складається з зцементованих і пухких дрібних кульок.

Червоний залізняк, або гематит. Колір вишнево-червоний. Порошок вишнево-червоний (як у спілої вишні). Суцільна зерниста, щільна маса.

Вольфраміт. Колір бурувато-чорний. Порошок бурий, майже чорний. Важкий. При розколюванні дає в одному напрямку рівну поверхню зламу (відмінність від олов'яного каменю).

Олов'яний камінь, або каситерит. Колір бурий. Порошок світло-бурий, білий. Важкий. Поверхня зламу у всіх напрямках нерівна (відмінність від вольфраміту).

Порошку не дає

Польовий шпат (ортоклаз і мікроклін). Блиск скляний. Колір жовтий, рожевий, червоний. При розколюванні спостерігаються в двох напрямках рівні, блискучі поверхні, а в третьому напрямі нерівна, матова (відмінність від нефеліну). Суцільна зерниста, щільна маса або вкраплення в породі. Кут між площинами спайності у ортоклазу 90°, у мікрокліну - трохи менше, до 90°.

Нефелін, або масляний камінь. Блиск жирний. Колір сірувато-білий з жовтуватим, буруватим, червонуватим відтінком. Суцільно щільна маса. Злам у всіх напрямках нерівний (відмінність від польового шпату).

Халцедон. Блиск восковий. Колір жовтий, світло-коричневий, темно-бурий, червоний. Суцільні, натічні маси, всередині якої іноді зустрічаються порожнини з дрібними кристалами гірського кришталю. Злам нерівний. У зламі дає гострі ріжучі краї.

Опал. Колір червоний. Студенеподібні натічні утворення, ніздрюваті накипи, жовна, сталактити, агрегати, що нагадують за зовнішнім виглядом будову дерева (скам'яніле дерево).

Колір зелений

Рогова обманка і авгіт. Колір чорний. Суцільна маса, що складається із зерен призматичної і голчастою форми. Крім того, зустрічається у вигляді вкраплень в породі. Рогова обманка характерна для світло-кольорових порід, авгіт для темних. Кут між площинами призматичної спайності у рогової обманки - 124°, у авгіта - 87-88°.

Амазонський камінь, або амазоніт. Блиск скляний. Колір світло-зелений, трав'яно-зелений. При розколюванні спостерігаються в двох напрямках рівні, блискучі поверхні, а в третьому напрямку - матова. Суцільна зерниста, щільна маса.

Халцедон. Блиск восковий. Колір яблучно-зелений. Суцільний щільний, натічні. Злам нерівний, плоскораковистий. У зламі дає гострі ріжучі краї.

Опал. Колір зелений. Студенеподібні натічні утворення, ніздрюваті накипи, жовна, сталактити, агрегати, що нагадують за зовнішнім виглядом дерева (скам'яніле дерево).

Олівін. Блиск скляний. Колір оливково-зелений. Суцільні зернисті маси або вкраплення в породі. Зерна мають округлу форму. Зустрічається в темно-кольорових магматичних породах. Руйнуючись, переходить в серпентин.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти