ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Натрово-вапняні польові шпати або плагіоклази

Плагіоклази представляють ізоморфну суміш двох мінералів: альбіту Na [AlSi3O8] або (Аb), і анортитом Ca [Al2Si208] або (An), і утворюють ізоморфний ряд з шести груп, розрізняють по відсотковому вмісту анортиту.

Альбіти - 0-10% An; олігоклази - 11 - 30% An; андезини - 31-50% An; лабрадори - 51-70% An; бітовніти - 71-90% An; анортити - 91 - 100% An.

Перші дві групи відносяться до кислих плагіоклазів, третя група - до середніх і решта - до основних. Кислотність убуває від альбіту до анортиту, внаслідок зменшення кількості кремнієвої кислоти.

Кислі плагіоклазу характерні для кислих магматичних порід, середні - для середніх, а решта переважно зустрічаються в основних магматичних породах.

Лабрадор (АЬ50Ап50 - АЬ30Ап70).

Фізичні властивості. Блиск скляний. Твердий,

6. Колір темно-сірий, зеленувато-сірий. Характерний синій відлив на площинах спайності. Риски не дає. Спайність досконала в двох напрямах. Кут між площинами спайності відрізняється від прямого на 3,5-4,0°. Суцільний крупнозернистий. Часто спостерігаються широкі двійникові смужки, що виражаються в тому, що при одному положенні мінералу одна смужка блискуча; смужка, що знаходиться поруч, матова. При іншому положенні блискуча смужка стає матовою і, навпаки, матова - блискучою. Кристали рідкісні.

Відмінні ознаки. Для лабрадору характерні неметалічний блиск, велика твердість (залишає подряпину на склі), темно-сірий, зеленувато-сірий колір, синій відлив на площинах спайності, часто спостерігаються широкі двійникові смужки і грубозерниста будова.

Генезис. Утворюється внаслідок кристалізації основної магми.

Супутники. Гіперстен, рогова обманка, магнетит. Продукт хімічної зміни: кальцит.

Нефелін - Kna3 [AlSi04] 4

Фізичні властивості. Блиск на поверхні кристалів скляний, в зламі жирнуватий. Легко вивітрюється і стає матовим. Твердий, 5,5. Колір жовтуватий, червонувато-бурий, цегляно-червоний, сірий. Кристали безбарвні, водяно-прозорі. Риски не дає. Спайність відсутня. Суцільні щільні, зернисті маси, вкраплення в породі і наросли дрібні шестикутні призматичні або пластинчасті кристали в порожнинах лави. Сингонія гексагональна.

Відмінні ознаки. Для нефеліну характерні жирнуватий блиск в зламі, велика твердість (залишає подряпину на склі), жовтуватий, червонувато-бурий, цегляно-червоний, сірий колір, відсутність спайності. Нефелін можна сплутати з польовим шпатом і кварцом. Від польових шпатів нефелін відрізняється відсутністю спайності і жирнуватим блиском, від кварцу відрізняється легкою розчинністю в соляній і сірчаній кислотах.

Хімічні властивості. Легко розкладається в соляній і сірчаній кислотах і виділяє студене подібний кремнезем.

Різновид. Елеоліт (масляний камінь) - суцільний щільний, з жирним блиском.

Генезис. Походження магматичне. Нефелін - породоутворюючий мінерал лужних магматичних порід (нефелінові сієніти тощо), багатих і бідних Na2O SiO2. Зустрічається також в пегматитові жилах, генетично пов'язаних з глибинними лужними породами.

Супутники. Лужні польові шпати (альбіт та ін), біотит, ільменіт, апатит.

Група топазу

Топаз - Al2 [Si04] (F, ОН) 2.

Фізичні властивості. Блиск скляний, на площинах спайності перламутровий. Дуже твердий,

8. Колір винно-жовтий, ніжно-блакитний, синій, зеленуватий, рожевий, червоний, багатобарвний, іноді безбарвний. Прозорий. Риски не дає. Спайність досконала в одному напрямку. Топаз іноді називають "важковаговиком" завдяки великій щільності. Окремі наросли, рідше врослі кристали, друзи, суцільно зернисті і щільні маси. Кристал топазу має форму семигранної призми. Грані призми покриті поздовжнім штрихуванням. Сингонія ромбічна.

Відмінні ознаки. Для топазу характерний неметалічний блиск, дуже висока твердість (залишає подряпину на гірському кришталі), прозорий, досконала спайність в одному напрямку і форма кристалів. Безбарвний топаз схожий на гірський кришталь. На відміну від гірського кришталю у нього спайність досконала в одному напрямку.

Генезис. Зустрічається топаз в пегматитових жилах, пов'язаних за походженням з кислими глибинними магматичними породами. Залишковий розплав кислої магми, багатий летючими компонентами (F, В та ін), циркулює по тріщинах у тілі вже закристалізованих гранітів і при подальшому охолодженні випадає в твердому вигляді, утворюючи пегматитові жили.

Супутники. Кварц, ортоклаз, амазоніт, слюди, апатит, каситерит, вольфраміт.

Група берилу

Берил - Ве3Al2 [Si6018].

Фізичні властивості. Блиск скляний. Мінерал дуже твердий, який поступається за твердістю лише алмазу і корунду. Колір блідо-зелений, смарагдово-зелений, винно-жовтий, рожевий, синювато-голубий, іноді безбарвний. Просвічує або прозорий. Риски не дає. Спайність відсутня. Шестикутні призматичні кристали або друзи; також суцільні зернисті маси. Грані призми часто покриті прокольними штрихами. Сингонія гексагональна. Кристали врослі або наросли.

Відмінні ознаки. Для берилу характерний неметалічний блиск, дуже висока твердість (залишає подряпину на гірському кришталі), шестикутна призматична форма кристалів і поздовжня штриховка граней. Берил можна сплутати з топазом. Відрізняється відсутністю спайності.

Різновиди. Смарагд - яскраво-зелений, трав'яно-зелений (нагадує вкриту ранкової росою траву), містить Сг2О3. Аквамарин - синювато-блакитний (колір морської хвилі). Воробйовіт - рожевий. Геліодор - жовтий, прозорий.

Генезис. Найбільш типове походження для берилу - виділення його в пегматитових жилах, що утворюються в останні стадії кристалізації кислих магм. Зустрічається берил також в метаморфічних породах. Завдяки хімічній стійкості берил накопичується і в розсипах.

Супутники. Кварц, альбіт, мікроклін, ортоклаз, слюда, топаз, каситерит, вольфраму, молібдену, апатит, корунд.

Група олівіну

Олівін - (Mg, Fe) 2 [SiO4].

Фізичні властивості. Блиск скляний. Твердий, 6,5 - 7. Колір оливково-зелений. Риски не дає. Спайності немає. Суцільні зернисті маси або кристали включені в породу. Сингонія ромбічна.

Відмінні ознаки. Для олівіну характерна неметалічний блиск, велика твердість (залишає подряпину на склі), оливково-зелений колір, місцезнаходження в темних магматичних породах і те, що олівін, руйнуючись, переходить в серпентини (змійовик). Від схожих з ним мінералів відрізняється відсутністю риски.

Хімічні властивості. Порошок розкладається сірчаної і соляної кислотами і виділяє студене подібним кремнезем.

Різновиди. Хризоліт - колір оливково-зелений із золотистим відтінком, прозорий; Перидот - олівін ювелірної якості.

Генезис - магматичний. Він є породоутворюючим мінералом ультраосновних (дуніти, перидотити) і основних (габро, базальти, діабази і т.п.) магматичних порід. Утворюється в результаті диференціації магми і виділяється одним з перших.

Під дією гарячих водних розчинів, що йдуть з магматичних вогнищ, олівін переходить в серпентин або в тальк. Ці процеси, відомі під назвою серпентизація, дуже характерна для районів розповсюдження порід, що містять олівін.

Супутники. У магматичних породах: Гіперстен, основний плагіоклаз, хроміт, магнетит, платина. У контактах: кальцит, доломіт, флогопіт. Продукти хімічного зміни: серпентин, азбест, тальк, хлорит, магнетит, гематит, лимон, опал.

Група піроксенів

Авгіт - (Ca,Na) (Mg,F2+,F3+,Al) [ (Si, Al) 2O6].

Фізичні властивості. Блиск скляний або матовий. Твердий 5 - 6,5, завдяки вивітрюванню іноді має середню твердість. Колір темно-зелений до чорного. Риска сіра, зеленувато-сіра. Кут між площинами спайності призматичної 87-88°. Вкраплення в глибинних магматичних породах або окремі кристали в лавах. Кристали, вросли в породу, коротко призматичні, плоскі. Сингонія моноклінна.

Відмінні ознаки. Для Авгіт характерний неметалічний блиск, темно-зелений або чорний колір, призматична форма кристалів. Авгіт схожий на рогову обманку. Авгіт знаходиться переважно в темних породах, рогова обманка більш типова для світлих порід.

Різновиди. Звичайний авгіт - темно-зелений, зеленувато-чорний. Базальтичний авгіт - містить Ti і Мn. Зустрічається у вулканічних породах.

Генезис. Авгіт - породоутворюючий мінерал, головним чином основних і рідше середніх магматичних порід, що виділився в результаті кристалізації цих магм (діабази, базальти, трахеїти, андезити, їх туфи і вулканічний попіл, габро, діорити). Утворюється він в зоні контакту магнезіально-залізисто-глиноземистих магм з вапняками. Ріже авгіт зустрічається в гнейсах і в кристалічних сланцях, представляючи продукт регіонального метаморфізму.

Авгіт під дією термальних розчинів переходить в рогову обманку. Цей різновид рогової обманки називається уралітом.

Супутники. В основних магматичних породах: основні плагіоклазу, олівін, магнетит. В основних лужних магматичних породах: нефелін. Продукти хімічного зміни: рогова обманка (уралит), хлорит, серпентин, тальк, лимон, каолініт.

Група амфіболів

Рогова обманка - (Са,Na,K) 2-3 (Mg,Fe2+,Fe3+,Al) 5 [ (Si,AI) 2 [Si6О22/ (OH,F,Cl) 2].

Фізичні властивості. Блиск скляний або рогова обманка матова. Тверда 5,5 - 6; деякі різновиди завдяки вивітрюванню мають середню твердість. Колір темно-зелений до чорного. Непрозора. Риска сіра, зеленувато-сіра. Кут між площинами призматичної спайності 124°. Подовжені, призматичні, плоскі кристали і суцільні маси голчастої або призматичної будови. Сингонія моноклінна.

Відмінні ознаки. Для рогової обманки характерний неметалічний блиск, темно-зелений або чорний колір, кристали голчасті та призматичні. Рогова обманка на відміну від авгіту зустрічається у світлих породах.

Різновиди. Звичайна рогова обманка - темно-зеленого кольору. Базальтична рогова обманка - чорного кольору. Ураліт - рогова обманка, що утворилася за рахунок руйнування піроксенів, головним чином авгіту. Волокнистий.

Генезис. Виділяється вона при кристалізації магми, переважно кислого (граніти) та середнього (сієніти, діорити, андезити, порфірити і т.п.) складу. Рогова обманка метаморфічного походження утворюється при регіональному метаморфізмі. Входить до складу амфіболітових гнейсів. Рідше вона виділяється в контактах гранітів з іншими породами.

Супутники. Нефелін, кварц, польові шпати, магнетит, польові шпати, біотит.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти