ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Водні силікати і алюмосилікати

Група слюди

Мусковіт - КАl2 [AlSi3O10] (ОН, F) 2. Назва походить від слова Московія.

Фізичні властивості. Блиск скляний, перламутровий. М'який або середньої твердості, 2 - 3. Безбарвний, білий. Риски не дає. У кристалічній решітці мусковіту тетраедри, що складаються з іонів кремнію, алюмінію, кисню, з'єднуються між собою іонами калію і утворюють нескінченні шари. Це визначає наявність досить досконалою спайності. Агрегати листуваті, лускаті. Листочки пружно-гнучкі.

Відмінні ознаки. Для мусковіту характерні неметалічний блиск, невелика твердість (не дряпає скло), постійний колір (мусковіт безбарвний або білий), дуже досконала спайність і листуваті, лускаті агрегати. Мусковіт можна сплутати з тальком. Відмінність - у тальку листочки гнучкі, але не пружні.

Різновиди. Серицит - дрібнолускатний світлий мусковіт з шовковистим блиском. Особливо характерний для метаморфічних порід (серицитові сланці). Утворюється в результаті руйнування польових шпатів і інших алюмосилікатів. Жильбертит - дрібнолускатний мусковіт світло-жовтого кольору. Зустрічається в пегматитових і рудних жилах. Фуксіт - смарагдово-зеленого кольору, дрібнолускатний, містить хром.

Генезис. Виділяється мусковіт з кислих і середніх магм в результаті охолодження і кристалізації останніх, а також в пегматитові жилах, пов'язаних за походженням з гранітами. Входить до складу гранітів, рідше сієнітів, діоритів і жильних магматичних порід - пегматитів. Крім того, виникають в контакті осадових порід з кислими інтрузіями. Мусковіт, що утворився в результаті регіонального метаморфізму під впливом високого тиску, входить до складу гнейсів, слюдяних і серицитових сланців.

Супутники. У магматичних породах і гнейсах: кварц, польові шпати. У нефелінових сієнітів: нефелін. У пегматитові жилах: кварц, польовий шпат, то паз, берил. У контактах: кальцит, апатит.

Флогопіт - KMg3 [AlSi3O10] (ОН,F) 2.

Фізичні властивості. Блиск скляний. М'який або середньої твердості, 2 - 3. Колір бурий. Риски не дає. Іноді риска спостерігається. Шарувату будову кристалічної решітки флогопіту обумовлює наявність досить досконалої спайності, легко розщеплюється на тонкі листочки. Агрегати листуваті, лускаті. Листочки пружно-гнучкі.

Відмінні ознаки. Для флогопіту характерні неметалічний блиск, невелика твердість (не дряпає скло), бурий колір, дуже досконала спайність і листуваті, лускаті агрегати.

Генезис. Флогопіт утворюється в зоні контакту вапняків і доломітів з глибинними магматичними породами і з гранітними пегматитами (контактово-метасоматичного походження), де він виділяється в результаті хімічної взаємодії магми з карбонатними породами.

Супутники. У контактах: кальцит, доломіт, апатит. Серед серпентинітів: серпентин. Продукт хімічної зміни: хлорит.

Біотит - К (Mg,Fe) 3 [AlSi3O10] (ОН,F) 2.

Фізичні властивості. Блиск скляний. М'який або середньої твердості, 2 - 3. Колір чорний. Риски не дає. Деякі різниці дають зеленувато-сіру риску. У кристалічній решітці біотиту кремній-кисневі тетраедри, що групуються в кільця гексагональної форми, розташовуються шарами. Завдяки цьому він має вельми досконалу спайність і легко розщеплюється на тонкі пружно-гнучкі листочки. Агрегати листуваті, лускаті.

Відмінні ознаки. Для біотиту характерний неметалічний блиск, невелика твердість (не дряпає скло), чорний колір, дуже досконала спайність і листуваті, лускаті агрегати.

Різновид. Лепідомелан - залізистий біотит.

Генезис. Виділяється біотит з магми при її кристалізації і входить до складу глибинних (граніти, сієніти, діорити) і вивержених (ліпарити, трахіти) магматичних порід. Утворюється також в результаті регіонального метаморфізму при високому тиску і входить до складу гнейсів, слюдяних сланців та інших метаморфічних порід. Рідше біотит виокремлюється в пегматитові жилах. Крім того, утворюється в результаті хімічної зміни рогової обманки і авгіт.

Супутники. У магматичних породах: кварц, польові шпати. Продукт хімічної зміни хлорит.

Група тальку

Тальк - Mg3 [Si4O10] (ОН) 2.

Фізичні властивості. Блиск жирний, перламутровий. М'який, 1. Жирний на дотик. Колір світло-зелений, зеленувато-білий, зеленувато-сірий, жовтувато-сірий, жовтувато-білий, білий. Риска біла. Кристалічна структура тальку близька до кристалічній структуру слюди. У кристалічній решітці тальку між шарами, що складаються з гексагональних сіток, утворених кремнієм і киснем, знаходяться катіони магнію. Спайність у тальку дуже досконала. Характерні листуваті, лускаті агрегати. Листочки гнучкі, але не пружні.

Відмінні ознаки. Для тальку характерний неметалічний блиск, невелика твердість (тальк м'який), світло-зелений, зеленувато-білий, зеленувато-сірий, жовтувато-сірий, жовтувато-білий, білий колір, біла риса; особливо характерно те, що тальк жирний на дотик. Тальк схожий на білу слюду. На відміну від тальку у мусковіту листочки пружно-гнучкі.

Різновиди. Жировик (стеатит) - суцільний, щільний, зернистий. Колір білий, сірий, частіше - зеленої гамми, рідко рожевий. Горшковий камінь - суміш тальку з хлоритом і зі слюдою. Щільний.

Генезис. Утворюється шляхом метаморфізованого впливу на магнезіальні силікати (олівін, піроксени, амфіболи, серпентин, слюди, хлорити) і алюмосилікати гідротермальних вод, які вміщують вуглекислоту і кремнезем. Товщі доломіту під дією гідротермальних вод перетворюються в тальк. Тальк також утворюється в умовах великих глибин під дією високого тиску. Тальк такого походження зустрічається в кристалічних сланцях (талькові, тальково-слюдяні, тальково-хлоритові та інші сланці).

Супутники: серпентин, магнезит, хроміт, магнетит, гематит, хлорит, кальцит, доломіт. Мінерали, в результаті хімічної зміни яких утворюється тальк, - олівін, піроксени, амфіболи, серпентин, слюди, доломіт.

Група хлориту

Хлорити - водні алюмосилікати магнію і заліза. Хімічний склад складний і непостійний.

Фізичні властивості. Блиск скляний, перламутровий. М'які або середньої твердості, 2 - 3. Колір світлий трав'яно-зелений, темний трав'яно-зелений, фіолетовий, рожевий. Риска біла, зеленувато-біла, або риски нема. Кристалічна структура хлоритів схожа на кристалічну структуру слюди. Кристалічна решітка хлоритів складаються з шарів складу Mg3Si3Al010 (OH) 2, між якими знаходяться прошарки складу Mg2Al (OH) 8. Слабкі зв'язки гідроксилів цього шару і визначають такі характерні особливості хлоритів, як низька твердість (хлорит м'який), наявність досить досконалою спайності, листуваті, лускаті агрегати. Листочки гнучкі, але не пружні.

Відмінні ознаки. Для хлоритів характерний неметалічний блиск, невелика твердість (не дряпають скло), зелений колір, що спостерігається у більшості хлоритів, дуже досконала спайність і листуваті, лускаті агрегати.

Різновид. Хромовий хлорит (кеммереріт) - фіолетового, рожевого кольору. Містить хром. Зустрічається з хромітом.

Генезис. Хлорити утворюються в основному за рахунок біотиту, флогопіту, рогової обманки, авгіту і інших мінералів в результаті метаморфічних змін останніх під дією високого тиску в зоні метаморфізму. Утворення хлоритів в зоні контакту також обумовлено розкладанням алюмосилікатів і дією високого тиску.

Супутники. Слюди, кальцит, магнезит, магнетит, апатит.

Група серпентину

Серпентин (змійовик) - Mg6 [Si4O10] (ОН) 8.

Фізичні властивості. Блиск жирний, восковий. Твердість середня, 2,5 - 4. Колір жовтувато-зелений, темно-зелений до чорного, іноді жовтий, буро-красний, майже білий; часто спостерігається зміна забарвлення в різних частинах зразка. Смугастий, плямистий. Риска біла. Спайність відсутня. Суцільні щільні маси, часто з прожилками азбесту або суцільного паралельно-волокнистого складання; рідше листуватих.

Відмінні ознаки. Для серпентину характерні неметалічний блиск, середня твердість, зелений колір, часто спостерігається зміна забарвлення в різних частинах зразка, біла риса, відсутність спайності і часто зустрічаються прожилки азбесту.

Хімічні властивості. Розкладається в сірчаної і соляної кислотах з виділенням кремнезему.

Різновиди. Благородний серпентин, або офіт - щільний, слабо просвічується. Антігоріт - листуватий, лускатий серпентин. Легко поділяється на листочки. Спайність дуже досконала. Колір сірий, зеленувато-сірий, голубувато-сірий.

Генезис. Серпентин утворюється внаслідок метаморфізованого впливу на ультраосновні магматичні породи, багаті олівіном і піроксеном (дуніт, перидотит, піроксеніт), вод, що піднімаються з глибинних магматичних вогнищ в одну з останніх фаз охолоджування і містять вугіллі кислоту. Крім того, доломіт під дією гідротермальних розчинів, що містять кремнезем, переходять у серпентин.

Супутники. Див. олівін.

Хризотил-азбест (змієвиковий азбест, гірський льон) - Mg6 [Si4010] (0H) 8.

Фізичні властивості. Блиск шовковистий, твердість середня, 2 - 3, колір зеленувато-жовтий, майже білий, риски не дає, агрегати тонковолокнисті з волокном, що легко відділяється. Волокна м'які і гнучкі.

Відмінні ознаки. Для хризотил-азбесту характерні неметалічний блиск, середня твердість, світле забарвлення, тонковолокнисті агрегати і те, що не він дає риски. Від схожого на нього селеніту відрізняється тим, що не дає риски (у селеніту біла риска).

Хімічні властивості. Розкладається в соляній кислоті, виділяється волокнистий кремнезем.

Різновиди. Церматіт - пенькоподібний. Пікроліт, метаксіт - жилкуваті різниці, не розчіпляється на волокна.

Генезис. Утворюється хризотил-азбест шляхом метаморфізації магнезіальних порід і силікатів гідротермальними водами.

Супутники. Серпентин, магнезит.

Група каолініту

Каолініт (каолін) - Al4 [Si4010] (OH) 8.Назва походить від гори Каулінг в Китаї.

Фізичні властивості. Блиск жирний або каолініт матовий. М'який, 1. Жирний на дотик. Колір білий, сірувато-білий, жовтуватий, рідше рожевий, червонуватий, бурий, синюватий. Риска біла. Землистий, щільний. З водою дає пластичну масу (відмінність від бокситу). Якщо подихати на нього, видає запах глини.

Відмінні ознаки. Для каолініту характерні неметалічний блиск, невелика твердість (каолініт м'який), білий колір, біла риска, землиста, щільна будова, землистий запах, утворення пластичної маси при змочуванні водою і те, що каолініт жирний на дотик.

Різновид. Твердий каолін (кам'яне мозок, галлуазіт, міелін) - щільний, більш твердий, ніж звичайний каолініт (твердість середня).

Генезис. Утворюється каолініт в результаті хімічного вивітрювання алюмосилікатів, особливо польових шпатів.

Питання для самоконтролю:

1. На які підкласи поділяються силікати?

2. Який генезис є характерним для силікатів?

3. Які мінерали даного класу відносяться до підкласу каркасні силікати?

4. Проаналізуйте схожість та відмінності слюд.

5. Які діагностичні ознаки характерні для берилу, топазу, мікрокліну?

Завдання для самостійної роботи:

1. На контурну карту Світу нанесіть найбільші родовища дорогоцінних та напівдорогоцінних мінералів.

2. Напишіть реферат на тему: "Уоррен Кері та його гіпотеза про поширення Землі".

Література:

1. Павлинов В.Н. и др. Пособие к лабораторным занятиям по курсу общей геологии. - М.: Недра, 1970. - 192 с.

2. Каденская М.И. Руководство к практическим занятиям по минералогии и петрографии. - М.: Просвещение, 1976, - 240 с.

3. Музафаров В.Г. Определитель минералов, горных пород и окаменелостей. - М.: Недра, 1979. - 327 с.

4. Миловский А.В. Минералогия и петрография. - М.: Недра, 1985. - 432 с.

5. Сивий М.Я., Свинко Й.М. Геологія. Практикум. - К.: Либідь, 2006. - 248 с.

Блиск металевий

1. М'який (ніготь залишає подряпину на мінералі)

2. Середньої твердості (ніготь не залишає подряпини на мінералі; мінерал не залишає подряпини на склі):

Риска срібно-біла

Риска жовта, бура

Риска сіра до чорної

3. Твердий (залишає подряпину на склі):

Колір жовтий, червоний, бурий

Колір темно-сірий, чорний

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти