ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Доглядові рубання в насадженнях сосни

Сосна звичайна (Pinus sylvestris L.)16 в Україні займає широкий ареал і формує деревостани у різноманітних типах умов місцезростання — від борів до сугрудів. Протягом останніх десятиліть її широко використовують в посушливих умовах Півдня, створюючи лісостани в сухих грудах. Цьому сприяють її біологічні і екологічні властивості: світлолюбність, швидко-ростучість, морозостійкість, посухостійкість і маловибагливість до родючості ґрунту.

Соснові ліси, здебільшого, штучного походження, хоч є і деяка площа природних лісостанів. В борах формуються чисті сосняки, а в суборах і сугрудах - змішані з дубом звичайним, дубом червоним, Іншими породами.

Основними лісівничими чинниками, які визначають режим доглядових рубань у сосняках, є світлолюбність сосни, її швидкоростучість у молодому віці, пластичність кореневої системи, стійкість до заморозків, пошкодження сніголамами, потерпання від лісових пожеж. У свіжих едатопах розвивається потужна коренева система, а в сухих і мокрих - поверхнева. Тому, якщо в свіжих едатопах можливі інтенсивні доглядові рубання, то в сухих і сирих допускаються тільки слабкі. У зв'язку з цим, режими рубок догляду в насадженнях, які ростуть в різних типах лісу, мають свої відмінності.

Світлолюбна сосна в мішаних і складних молрдняках свіжих і вологих суборів і сугрудів дуже швидко пригнічується заростями осики, верби, берези, липи, ліщини. Тому в лісостанах цих едатопів, де спостерігається найбільш вірогідна загроза зміни сосни м'яколистяними і іншими породами, освітлення призначають рано, проводячи їх регулярно та з


більшою інтенсивністю, щоб запобігти її зникненню зі складу соснових лісостанів чи зниженню їх якості. Проведення освітлення з запізненням5 або слабкої інтенсивності, викликає масовий відпад сосни і зміну її лісостанами нецільових деревних порід. У мішаних сосново-м'яколистяних молодняках освітлення призначають на, другий-третій рік і, залежно від частки другорядних порід у складі, проводять їх через кожні 2-3 роки.

У першу чергу вирубують домішку дерев і чагарників, які затінюють світлолюбну сосну і перешкоджають її нормальному росту:

• листяні породи, які затінюють, обсікають і обпімигують крону сосни;

• листяні і хвойні хворі, спотворені, покручені дерева;

• дерева типу "вовк";

• дерева в загущених куртинах (з метою їх зрідження).

Для формування стійких проти сніголому та обледеніння сосняків з нормальною густотою найбільше значення мають прочистки, які повторюють через 3-5 років. Але при надлишку світла дерева сосни розростаються в сучки (особливо у вологих борах), які дуже повільно відмирають, і вони погано обчищаються (рис. 62). Тому сильного зрідження чистих сосняків необхідно уникати - воно недопустиме.

В сухих обрісникових, трав'яно-ксерофітних і вересових борах, де звичайно формуються чисті сосняки з дуже рідкою домішкою осики, берези, ялівця, рокитника (зіноваті), освітлення проводять рідко, а при прочистках і наступних видах рубок догляду застосовують низовий метод. Щоб уникнути утворення вікон і прогалин, розростання дернини, висушування ґрунту сонячною радіацією, вітром і злаками, доглядові рубання в цих типах виконують з великою обережністю. Всю домішку листяних, ялівця зберігають з метою поліпшення ґрунту та сприяння гніздування птахів. Прочистки слабкої інтенсивності (до 15 % запасу) повторюють через 5-6 років.

У свіжих і вологих борах і суборах конкурентами сосни є осика, береза і інші листяні породи верхнього ярусу, а також злаки та осоки, які швидко розростаються відразу ж після збільшення доступу світла до поверхні грунту. Тому в сосняках цих типів вирубують тільки м'яколистяні породи, які перегнали в рості сосну, а також .дерева сосни IV-V класів росту. Не можна допускати появи в наметі деревостану вікон, оскільки це може спричинити задерніння ґрунту. Інтенсивність освітлень, в залежності від частки домішки м'яколистяних порід у складі


деревостану може бути сильною і дуже сильною (30-50 %), а повторність 3-5 років. Усю домішку берези та інших м'яколистяних, яка не пригнічує сосну, залишають на корені.

Прочистки в мішаних деревостанах, якщо їх проводять регулярно, призначають з помірною інтенсивністю і повторюють через 3-5 років. Домішку дуба звичайного і червоного, інших порід зберігають. У складних лісостанах сосни - в свіжих і вологих ялинових, дубових, букових суборах, де в складі деревостанів можуть рости береза, осика, дуб, липа, ліщина, бук, граб, ялина - освітлення починають як можна


раніше, у віці 2-5 років. Завдання лісоводів на цьому етапі - не допустити зміни сосни м'яколистяними і ліщиною. Рубання сильної і дуже сильної інтенсивності повторюють через 2-3 роки. При цьому, в першу чергу, вирубують осику, березу, горішник, які переганяють сосну в рості у висоту, а домішку дуба ялини, липи, бука і деяку кількість берези зберігають. Прочистки з інтенсивністю 20-40 % призначають через 2-3 роки.

В чистих жердняках і середньовікових лісостанах сухих типів особливо небезпечне загострення конкуренції за вологу і поживні речовини. Обмежені запаси вологи і мінеральних елементів в сухих піщаних і кам'янистих ґрунтах не задовольняють вимоги густих середньовікових і пристигаючих насаджень. Тому, підвищують інтенсивність зрідження, але вона не повинна бути вище помірної. Проріджування повторюють через 7-10, а прохідні рубки - через 10-12 років.

Прорідження і прохідні рубання проводять у густих, чистих природних сосняках за низовим методом, а в мішаних насадженнях сосни - комбінованим зі слабкою і помірною інтенсивністю (рис.63).


У свіжих і вологих борах і суборах, де формуються мішані насадження, прорідження можуть рути також помірної інтенсивності, і залежно від кількості берези і осики проводяться за комбінованим методом з елементами низового. Повторюють рубання через 5-Ю років. Прохідні рубки помірної, а інколи і сильної інтенсивності у більшості випадків проводяться за низовим методом з періодом у 10 - 12 років. У цих типах лісу лісовод має забезпечити повне видалення із сосняка осики, оскільки вона часто викликає тут захворювання. В першому ярусі лісостанів зберігається до 20 % домішки берези, а в другому залишають всю домішку дуба.

В мішаних високоповнотних лісостанах сосни складних свіжих і вологих ялинових, дубових, букових і ялицевих суборів прорідження повторюють через 5 років, проводячи вибірку 25-30 % запасу. При цьому зберігається домішка берези і дуба І другий ярус із ялини. Прохідні рубки проводяться через 10 років зі слабкою інтенсивністю. Вирубку проводять, перш за все, за рахунок берези і осики. В цих едатопах, залежно від кліматичних умов, перевага надається не тільки сосні, а й насіннєвим деревам дуба, ялини. З них формують переважно другий ярус, якщо їх частка достатня для цього у складному лісостані. Також обов'язково зберігається шуба із граба. В сирих і мокрих борах і суборах доглядові рубання, як правило, не призначаються.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти