ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Вирощування високопродуктивних березняків та осичників

Режим рубок догляду в насадженнях берези і осики обумовлюється такими їх властивостями як: світлолюбність, швидкоростучість, морозостійкість, відносна вітростійкість, а у осоки - схильність до вегетативного поновлення паростками від коріння, недовговічність у зв'язку з пошкодженням гнилями. Вегетативний підріст осики швидко заселяє вирубки. Лісовод методом селекційного відбору в процесі інтенсивних доглядових рубань покращує санітарний стан осичників і створює умови для вирощування стійких до фітопатологічних захворювань і швидкоростучих насаджень. Осика відчутно і дуже активно реагує на інтенсивне зрідження деревостанів різким збільшенням приросту деревини. Це дає змогу значно прискорити вирощування цінних сортиментів для фанерного, сірникового і целюлозно-паперового виробництва. Тому в осичниках сугрудів і грудів, у складі яких в основному ярусі і в нижньому відсутній підріст дуба, бука, ялиці, ялини, організують господарства на осику з коротким оборотом рубання (30-40 років). При наявності поблизу таких ділянок насінників ялиці, ялини протягом 20-25 років під наметом осичників формується ярус підросту цих видів.

Отже, подальшими прийомами рубок догляду, лісівник інтенсивним зрідженням осичників розв'язує одночасно два

завдання:

• формує високопродуктивний деревостан осики;

• створює умови в його надрах для зміни в майбутньому (через 15-20 років) осичників насадженнями ялини і ялиці. На вирубках в сугрудах і грудах, де після головного рубання зберігся підріст дуба, бука, ялиці, ялини, явора, організовують господарства на ці цільові деревні породи, використовуючидерев. Створювати штучні насадження осики, як це рекомендує МЛ. Гордієнко (1995), недоцільно. В Україні є у 3-4 рази продуктивніші види тополі, їх і необхідно вирощувати. Завдання лісівників - використати величезний потенціал природних вегетативних лісостанів осики та її домішку в насадженнях інших дісоутворювачів; не забувати, що осика є цінним деревним видом (А.В.Цирулик, 1994).

компонент осику, як знаряддя для формування їх високопродуктивних насаджень.

Інтенсивність зрідження осичників в просторі змінюється залежно від стану нового цінного молодого покоління, ступеню формування його складу. В борах і суборах ведуть господарство на головну породу - сосну, і в процесі рубання формують сосняки з домішкою дуба, берези як важливого екологічного компоненту сосняків, який сприяє покращенню ґрунту, утворенню ярусу підгону, формуванню високоякісних стовбурів сосни, підвищенню продуктивності сосняків та протипожежної безпеки.

У 60-і роки минулого століття Л.А.Кайрюкштіс (1964), запропонував метод прорідження двоярусних осичників і березняків. Суть його полягає в тому, що в процесі доглядових рубань вирубують спочатку непродукуючі або малопродукуючі дерева першого ярусу м яколистяних, не зменшуючи його поточного приросту. Одночасно забезпечують оптимальну освітленість другого ярусу або підросту ялини, бука, ялиці, домагаючись їх нормального росту. Дослідженнями вченого було виявлено, що в зімкнутому наметі не проріджених листяних насаджень найбільш продуктивними є добре розвинуті, гостроверхі, порівняно товсті дерева з компактними кронами класу А (рис. 70). Якщо прийняти поточний приріст цих дерев за 100 %, то приріст дуже розлогих туповерхих, ширококронних дерев типу вовк" або наближених до них (клас А1), складатиме в середньому 93 %; продуктивність слаборозвинених вузькокррнних (середніх і нижче середніх за діаметром дерев класу В) - 60 %, а приріст пригнічених дров'яних дерев (клас С) - у середньому 31%.

Добре розвинуті дерева берези І осики (клас А) ростуть у висоту відповідно 95 і 68 днів, дерева класу В - 60 І 50 днів, класу С - ЗО і 35 днів протягом вегетаційного періоду. Малопродуктивні дерева (А1, В, С) складають біля 40 % від запасу насадження, їх вирубують у першу чергу. Оптимальна інтенсивність зрідження високоповнотних осичників і березняків залежно від типу лісу може складати 20-40 % їх запасу, а повторність рубки - 3-5 років.

Щоб краще проводити рубки догляду, слід пам'ятати, з якої кількості дерев осики повинен складатись дереврстан. Отже, після першого рубання, яке проводиться не пізніше п'ятирічного віку осичника в сугрудах і грудах, має бути не більше 10 тис. штук/га; в семирічному віці - до 5 тис. штук/га; в 10 років - 2,5; в 15 років - 1,5; в 20 - 1,0; у 25 років - 400-500 кращих дерев на гектар. Крім цього, в насадженні зберігається домішка дуба, бука, явора, ясена, ялиці, ялини, інших цільових


При формуванні березняків, крім інших особливостей, приймають до уваги їх походження. При вирощуванні берези перевагу надають насіннєвим деревам. Порослеві березняки, які відрізняються куртинністю, здебільшого, реконструюють.

Рубки догляду в грабняках

Доглядові рубання в лісостанах з домінуванням в їх складі граба, проводяться з метою:

1} поліпшення складу насаджень, віднесених до грабняків;

2) формування продуктивних насіннєвих грабняків;

3) раціонального використання лісових земель.

Похідні грабняки є наслідком неумілого господарювання в дібровах і бучинах, судібровах і субучинах, яке спричинило зміну дуба, бука та їх супутників (явора і ясена) грабом. В


складі грабняків такого походження завжди є домішка дуба, бука, ясена, явора, інших цільових порід, частка яких складає до 20-25 % від запасу. Якщо в таких грабняках, починаючи з ранніх освітлень, проводити регулярні доглядові рубання, то, як показала практика, завжди є можливість покращити їх стан і склад а також перевести в групу насаджень, віднесених до більш цінної цільової категорії: дубняків, бучинників, явірників, ясенників. Завдання освітлень і прочисток - активне сприяння росту згаданих деревних порід з метою збільшення їх частки в складі. Рубання в межах ділянки проводять нерівномірно, в першу чергу, навколо ділових струнких стовбурців вибраних цільових порід. Іноді догляд за складом поєднують з доглядом за якістю стовбура і крони (обрізування нижніх гілок крони тощо), що підвищує ефективність доглядових рубань.

У грабняках змішаного походження (з насінних і порослевих дерев) при відсутності інших цільових дерев ранні освітлення і прочистки сприяють формуванню насінних грабняків високої якості. Вирубують у першу чергу граб вегетативного походження, відбираючи дерева майбутнього з насінних. Ці рубки догляду дають змогу формувати високотоварні насінні грабняки для отримання цінних сортиментів машинобудування, лісохімії. В таких насадженнях недоцільно проводити реконструкцію з метою переводу їх в інші господарства тільки тому, що вони грабняки (як це має місце у лісівничій лісовпорядній практиці). Рубати коридори в них і вводити дуб - не що інше, як боротьба з природою, яка в більшості випадків закінчується не на користь лісівників.

Для раціонального використання лісових земель, проведення реконструкції в малоцінних насадженнях, які займають такі землі, відбирають тільки розладнані, низькоповнотні, вегетативні та низькотоварні молодняки.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти