ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Елементи газонафтового покладу

Розглянемо елементи покладу нафти і газу пластового склепінного типу, який приурочений до найпоширенішої пастки — антиклінальної складки.

Якщо поклад є двофазовим, тобто в ньому існують дві вільні фази — газова та рідка (нафтова), то в ньому розрізняють такі елементи:

1) Газова шапка — скупчення вільного газу над нафтою в покладі. Газова шапка формується в пастці лище тоді, коли пластовий тиск в покладі дорівнює або менший за тиск насичення нафти газом при даній температурі.

2) Нафтова облямівка (оторочка) — скупчення нафти під газом у випадку, коли запаси нафти в пастці менші, ніж газу.

3) ВНК (водонафтовий контакт) — поверхня, яка розділяє нафту і воду в колекторі. Показується лише на геологічному профілі.

4) ГВК ( газоводяний контакт) — поверхня, що розділяє газ і воду в колекторі;

5) ГНК (газонафтовий контакт) — поверхня, що розділяє в газонафтовому покладі газ і нафту; іноді вживається термін НГК (нафтогазовий контакт).

6) Флюїдоконтакт — термін, що узагальнює поняття ГВК, ВНК і ГНК. Зазвичай флюїдоконтакти займають горизонтальне положення і зображуються на геологічних профілях (розрізах) у вигляді горизонтальної лінії, що показує межу між відповідними флюїдами в колекторі. Чіткої межі флюїдоконтакти не мають.

7) Зовнішній контур нафтоносності — це проекція на горизонтальну поверхню лінії перетину ВНК з покрівлею пласта-колектору.

8) Внутрішній контур нафтоносності — це проекція на горизонтальну поверхню лінії перетину ВНК з підошвою пласта-колектору.

9) Зовнішній контур газоносності — це проекція на горизонтальну поверхню лінії перетину ГНК або ГВК з покрівлею пласта-колектору.

10) Внутрішній контур газоносності — це проекція на горизонтальну поверхню лінії перетину ГНК або ГВК з підошвою пласта-колектору.

Усі контури нафтогазоносності зображують лише на структурній карті.

Якщо в пастці кількість нафти або газу недостатня для заповнення всієї товщини пласта, то внутрішні контури нафтоносності та газоносності відсутні, оскільки вода в них міститься під усією поверхнею покладу.

11) Газова частина покладу — це частина покладу, в межах якої поширений тільки вільний газ. Вона розташовується всередині внутрішнього контуру газоносності. При бурінні свердловини в цій частині буде одержаний тільки газ.

12) Газонафтова частина покладу розташована між зовнішнім і внутрішнім контуром газоносності. При бурінні свердловини із цієї частини одержують газ і нафту.

13) Нафтова частина покладу розташована між внутрішнім контуром нафтоносності та зовнішнім контуром газоносності. Свердловина, пробурена в її межах, даватиме лише нафту. Якщо в покладі відсутня газова шапка, то нафтова частина в межах внутрішнього контуру нафтоносності охоплює весь об’єм;

14) Водонафтова частина покладу розташована між внутрішнім і зовнішнім контурами нафтоносності. Пробурена в її зоні свердловина буде працювати нафтою з водою. Якщо в покладі відсутня газова шапка і внутрішній контур нафтоносності, то весь поклад буде мати тільки водонафтову частину, в ньому повсюдно під нафтою буде вода.

15) Газоводяна частина покладу виділяється в чисто газовому покладі, де газ підстилається водою і знаходиться між зовнішнім і внутрішнім контурами газоносності. Свердловина в цій частині буде давати газ із водою.

16) Підошовна вода — це вода, що міститься під нафтою або газом у водонафтовій або газоводяній частині покладу. Підошовні води можуть підтягуватись до вибоїв свердловин, розташованих в межах водонафтової частини та утворювати конуси обводнення.

17) Законтурна вода — вода, що залягає за зовнішнім контуром нафтоносності (або газоносності в газовому покладі). При розробці покладу та нерівномірному просуванні зовнішнього контуру нафтоносності та вторгненні в поклад законтурної води утворюються язики обводнення.

Основні параметри покладу:

– висота покладу — це відcтань по вертикалі між найвищою і найнижчою точками покладу. В нафтогазовому покладі висота покладу є сумою висоти газової шапки і висоти нафтової частини :

,

– довжина L, ширина В, площа F покладу визначається на структурній карті за зовнішнім контуром нафтоносності (чи газоносності)

Газогідратний поклад

Газогідратний поклад— це скупчення в осадовому чохлі земної кори гідратів вуглеводневих газів; характеризується дуже низькою їхньою рухомістю навіть при наявності активної міграції пластових вод. Знизу газогідратний поклад контактує із підошовною або крайовою водою, із вільним газоконденсатним або нафтовим покладом, зверху — із вільним газовим покладом, із газонепроникними пластами, а також із вільною водою (в акваторії океану). Інтенсивність формування або руйнування газогідратного покладу визначається швидкістю зміни термодинамічних умов в розрізі осадових порід, наявністю вільних вуглеводнів у зоні фазових переходів, величиною газонасиченості пластових вод,які контактують із зоною фазових переходів і швидкістю їхньої міграції.

В акваторії Світового океану газогідратні поклади формуються в придонній частині осадового чохла із газів, що генеруються безпосередньо в зоні

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти