ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Рубильники, вимикачі та перемикачі

Рубильники належать до найпростіших комутаційних апаратів. Використовуються для вмикання та вимикання електричних мереж в електричних колах постійного та змінного струму. Основні елементи рубильника — нерухомі та рухомі контакти у вигляді ножів із міді чи латуні. Нерухомі контакти виготовляють у вигляді пружинних губок.

За ступенем захисту рубильники випускають відкритими і захищеними. За конструктивними особливостями рубильники бувають одно-, дво- і триполюсними, з центральною або бічною рукояткою чи важільним приводом.

Під час вимикання рубильника розривається електричне коло, що супроводжується виникненням дуги і виділенням тепла. Тому

Рис. 8.1. Вимикач із клавішним приводом: Рис. 8.2. Тумблер:

а — розімкнуте поло­ження; 6 — увімкнене положення; 1 — рухомий контакт;2 — нерухомий кон­такт;

1 — клаві­ша; 2 — рухомий кон­такт; 3 — нерухомий 3 — дугова план­ка; 4 і 8 — осі;

контакт; 4 — фіксатор; 5 — пружина. 5 — важіль; 6 — пружина; 7 — кулька.

 

 

на великі струми рубильники укомплектовують дугогасильними пристроями, а ножі встановлюють на пружинах для прискорення розривання електричного кола. Для цього на рубильниках встановлюють також допоміжні ножі, які з'єднані з руховими ножами — пружинами. Під час вимикання рубильника основні ножі вимикаються без розривання електричного кола, і тільки після цього під дією пружин швидко вимикаються допоміжні ножі. Таким чином значно зменшується час горіння електричної дуги.

Останнім часом використовують блочні рубильники — запо­біжники, які одночасно виконують функції комутації та захисту електричних кіл.

Для комутації електричних кіл використовують також вимикачі та перемикачі різних типів. Дуже поширені вимикачі клавішного типу, які використовуються в основному в освітлювальних елек­троустановках. Принцип дії такого вимикача показано на рис. 8.1. При положенні клавіші, як показано на рис. 8.1, а, рухомий 2 і нерухомий З контакти розімкнуті. При переведенні клавіші у положення, показане на рис. 8.1, б, фіксатор 4, стискуючи пружину 5, переміститься вниз, внаслідок чого контакти замкнуть­ся. Пружина з фіксаторами утворюють необхідне контактне на­тискування.

Для зручності користування в темноті клавіші вимикачів або пластини над ними покривають люмінофором.

Для вмикання споживачів малої потужності використовують тумблери (рис. 8.2). Це однополюсні вимикачі або перемикачі. Під час переміщення поворотного важеля 5 кулька 7 буде пере­суватися по дуговій планці З і при переході через нейтральне положення, тобто коли осі 4 і 8 збіжаться, під дією пружини контакти перемкнуться.

Для вмикання й вимикання в електричних колах керування і сигналізації, а також для керування електродвигунами малої

 

 

Рис. 8.3. Пакетний ви­микач: Рис. 8.4. Секція універсального перемикача:

1 — ручка увімкнення; 2 — стержень; 1 — скоба; 2 — шплінт; 3 — лівий рухомий контакт;

З — па­кети; 4 — нерухомі контакти; 4 — не­рухомий контакт; 5— правий рухомий контакт;

5 — рухомі контакти. 6 — кулачко­ві шайби; 7— центральний ва­лик.

 

 

потужності використовують вимикачі та пе­ремикачі поворотного типу. До них належать пакетні вимикачі й перемикачі, універсальні перемикачі, малогабаритні перемикачі малої потужності.

Пакетний вимикач (рис. 8.3) складається з кілець — пакетів, виконаних з ізоляційного матеріалу. Всередині містяться рухомі 5 та нерухомі 4 контакти. Отже, кожний пакет являє собою полюс. У механізмі перемикан­ня вимикача вмонтовано пружину, з допо­могою якої при перемиканні контакти за­микаються майже миттєво, незалежно від швидкості повертання ручки оператором.

Із пакетів можна набрати будь-яке число полюсів, але найчастіше використовують од­но-, дво- і триполюсний вимикач.

Універсальні перемикачі широко викорис­товують для перемикання в електричних ко­лах, постів керування, полюсів багатошвидкісних електродвигунів малої потужності. Во­ни складаються з секцій (рис. 8.4), а кожна секція — з нерухомого контакту 4, лівого З і правого 5 рухомих контактів, ізоляційних кулачкових шайб 6, які встановлюються на центральний валик 7. Рухомі контакти закріплені на скобах /. Під час повороту рукоятки повертаються ізоляційні кулачкові шайби. При попа­данні шплінта 2, розміщеного на скобі, у западину кулачкової

шайби рухомий контакт замикається з нерухомим.

В універсальному перемикачі мо­же бути від двох до восьми секцій, що дає змогу використовувати їх у складних електричних схемах.

Малогабаритні перемикачі загаль­ного призначення подібні за конс­трукцією до універсальних і пакетних. Вони використовуються на малі стру­ми для дистанційного керування ко­мутуючими апаратами, перемикання електричних кіл змінного та постій­ного струму.

 

Запобіжники

Запобіжник — це комутаційний електричний апарат, призначений для автоматичного вимикання елек-

 

Рис. 8.5. Труб­частий запобі­жник:

1 — плавка вставка; 2 — корпус; 3 — контактні но­жі.

 

тричного кола, що захищається. У запобіжнику є спеціально передбачена для цього струмоведуча ча­стина, яка руйнується при проходженні по ній струму визначеної величини. Запобіжник — це апа­рат захисту електричних установок при аварійних режимах.

Основний елемент запобіжника — плавка вста­вка, яку виготовляють із каліброваного дроту або пластини (рис. 8.5). Пластина має звуження, роз­раховані на номінальний струм запобіжника. При струмах перевантаження у місцях звуження плавка вставка нагрівається до температури плавлення і перегоряє. Матеріалом для плавкої вставки служать цинк, мідь, сплави свинцю з оловом.

Для зменшення часу горіння електричної дуги при перегорянні плавкої вставки корпус запобіж­ника виготовляють із газогенеруючого матеріалу — фібри. Гасіння дуги здійснюється газами, що ви­діляються з фібри. Особливо поширені запобіжни­ки, в яких для швидкого гасіння дуги вільний простір у корпусі заповнюють кварцовим піском.

Розрізняють плавкі запобіжники з великою тепловою інерцією та безінерційні. Інерційні запобіжники витримують значні ко­роткочасні перевантаження струмом, що забезпечується свинце­вим струмопровідним мостиком, мають значно обмежену здатність до перевантаження, що є результатом використання в них мідних струмопровідних мостиків.

Номінальний струм плавкої вставки Iвст запобіжників визна­чається за величиною тривалого розрахункового струму лінії Iтр. Це співвідношення повинно бути таким: Iвст > Iтр.

Для захисту електродвигунів номінальний струм для плавкої вставки вибирають із співвідношення: Iвст > In/k, де Iп — пусковий струм електродвигуна; k — коефіцієнт, який залежить від типу двигуна та умов його пуску.

 

Автоматичні вимикачі

Автоматичні вимикачі призначені для захисту електричних кіл від струмів короткого замикання, перевантаження або недопус­тимого зниження напруги, а також для нечастого оперативного вмикання та вимикання електричних кіл постійного та змінного струмів.

Автоматичні вимикачі розрізняють за: номінальним струмом, номінальним струмом розчіплювача, видом струму (постійного або змінного), кількістю полюсів.

Залежно від призначення автоматичні вимикачі складаються з таких основних елементів: контактної системи, механізму віль­ного розчіплення, дугогасильного пристрою, максимальних і до-

 

 

Рис. 8.6. Біметалева пла­стина:

1 — метал із меншим ко­ефіцієнтом лінійного розширення; 2 — метал із більшим коефіцієнтом лінійного розширення.

 

поміжних розчіплювачів струму, мінімаль­них розчіплювачів напруги та ін.

Основним елементом автоматичного вимикача є розчіплювач, який забезпечує вмикання та вимикання контактів. Він мо­же бути електромагнітним, тепловим і на­півпровідниковим.

Електромагнітний розчіплювач — це електромагнітне реле максимального стру­му з механізмами вимикання. Якщо струм в електричному колі, яке захищається ав­томатичним вимикачем, перевищує визначену величину, то реле максимального струму спрацьовує і через механізм виникнення розімкне головні контакти автомата. Отже, при коротких зами­каннях або при струмах, які перевищують визначену величину, автоматичний розчіплювач спрацьовує миттєво.

Тепловий розчіплювач — це біметалева пластина (рис. 8.6), яка є механізмом вимкнення автомата. Вона складається з двох рі­знорідних металів із різними коефіцієнтами лінійного розширен­ня. Тому при нагріванні пластина буде вигинатися в бік металу з меншим коефіцієнтом лінійного розширення і таким чином подіє на механізм вимкнення автомата. Нагрівання може здій­снюватися внаслідок безпосереднього проходження електричного струму, що перевищує мінімальний, через біметалеву пластину або від нагрівача, розташованого поряд з пластиною.

Під час розмикання автоматичного вимикача між його контак­тами виникає електрична дуга. Якщо автоматичний вимикач спра­цьовує при великих струмах перевантаження, це може призвести до замикання дуги між контактами різних фаз і виходу автомати­чного вимикача з ладу. Щоб запобігти цьому, в автоматичних вимикачах застосовують дугогасильні пристрої, які розділяють кон­такти різних фаз. Під дією електромагнітних сил електрична дуга розтягується вздовж пластин дугогасильного пристрою, стикаючись з їхньою холодною поверхнею, охолоджується і гасне.

Останнім часом промисловість випускає велику кількість швид­кодіючих апаратів захисту для напівпровідникових пристроїв (ви­прямлячі, інвертори, перетворювачі частоти та ін.) від аварійних струмових перевантажень, оскільки ці пристрої мають низьку перевантажувальну можливість.

Розглянемо будову і принцип дії автоматичних вимикачів серії ПАР (рис. 8.7). їх випускають на номінальний струм 6,3 А та 10 А. Встановлюють в основу різьбового запобіжника замість пробкового. У цих вимикачах використано комбінований розчі­плювач (електромагнітний і тепловий). Шлях проходження елек­тричного струму від електричної мережі до електроспоживача такий: центральний контакт 12, нерухомі контакти 11, рухомі контакти 10, тепловий розчіплювач (біметалева пластина і гнучкий провідник) 2, електромагнітний розчіплювач 5 (обмотка реле максимального струму), різьбова частина цоколя 1.

 

Рис. 8.7. Автоматичний вими­кач серії ПАР:

1 — різьбова частина цоколя;2 — біметалева пластина;3 — шплінт; 4 — похилий отвір; 5 — реле максималь­ного струму, 6 — кнопка вмикання; 7 — кнопка ви­микання; 8 — важіль відсіч­ки; 9 — двоплечовий важіль; 10 — рухомі контакти; 11 — нерухомі контакти, 12 — центральний контакт.

 

При довготривалому перевантаженні в електропроводці (декілька секунд) струм проходить через біметалеву плас­тину, нагріває її, і пластина, вигинаю­чись, зміщується вліво (див. рис. 8.7 — пунктирна лінія); при цьому двоплечовий важіль 9 зіскакує зі шплінта З, перемі­щується по похилому отвору 4, внаслідок чого автомат вимикається.

При коротких замиканнях сила струму різко підвищується і стає дос­татньою для спрацювання реле макси­мального струму. Осердя електромаг­ніта втягується, важіль відсічки 8 по­вертається і вивільняє двоплечовий важіль, внаслідок чого автомат миттєво вимикається. Таке миттєве вимкнення називається відсічкою.

Вмикається автоматичний вимикач вручну натискуванням на кнопку 6. Вимикається кнопкою 7. При натис­куванні цієї кнопки на важіль відсічки вивільняється двоплечовий важіль, внаслідок чого контакти автомата роз­микаються.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти