ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Заміщення факторів виробництва

Загрузка...

Аналіз ізоквант можна використовувати для ви­значення можливостей заміщення одного фактора ви­робництва іншим у процесі їх використання. Гранич­на норма технологічного заміщення працею капіталу визначається розміром капіталу, який може

І


 

замінити кожна одиниця праці, не викликаючи при

цьому зміни обсягів виробництва:

Форма ізокванти (випукла до початку системи ко-
ординат) показує, що гранична норма технологічного
заміщення зменшується при просуванні вниз уздовж
ізокванти. Це означає, що кожна година людської
праці здатна замінити все меншу кількість капіталу.
Причина зменшення граничної норми технологічного
заміщення полягає в тому, що факгори виробництва
мають властивість доповнювати одий одного. Кожен з
них не може робити те, що може робити інший, або
якщо й може, то гірше.

Граничну норму технологічного заміщення факто-
рів виробництва можна розрахувати не тільки через
зіставлення їх приростів, а й через граничні продук-
ти. Дійсно, якщо при зменшенні капіталу з К1 до К2
та зростанні кількості праці з (див. рис.5.2)
виробник залишається на тій самій ізокванті, то
справедливою буде така рівність:

Оскільки залежність (5.4) характеризує нахил ізо­кванти в кожній точці кривої, то в подальшому вона буде використана для обгрунтування точки рівноваги виробника.

Хоча спадна гранична норма технологічного замі­щення працею капіталу властива для абсолютної біль­шості виробничих процесів, існує цілий ряд винятків, де ця залежність дещо інша. Розглянемо кілька з них.

1. Фактори виробництва можуть використову­ватися лише у певній пропорції. Прикладом є спів­відношення комп'ютерів та операторів ПЕОМ. Якщо кількість годин роботи комп'ютера протягом робочого


дня фіксована, то збільшення кількості операторів не призведе до зростання обсягів продукції. Справедли­вим буде також зворотне твердження: при фіксованій кількості операторів неможливо досягти зростання обсягів виробництва за рахунок збільшення кількості комп'ютерів. У цьому випадку ізокванта матиме ви­гляд прямого кута, а гранична норма технологічного заміщення дорівнюватиме нулю (рис. 5.7).

2. Повне заміщення факторів виробництва. За такої умови ізокванта мала б вигляд прямої лінії з постійним нахилом, який дорівнює 1. Однак цю ситуа­цію слід розглядати лише як теоретичну абстракцію: в реальному житті повне заміщення факторів вироб­ництва в принципі не можливе.

Зміна масштабу виробництва

На відміну від короткотермінового періоду в довго­терміновому періоді всі фактори виробництва змінні. Якщо зберегти припущення, що для виробництва вико­ристовується тільки два фактори (праця та капітал) і технологія залишається незмінною, то зростання вироб­ництва в довготерміновому періоді можна розглядати як таке, що відбувається при незмінному співвідношен-


ні факторів виробництва. Це означатиме, що вироб­ництво збільшуватиметься тоді, коли використання йо-| го факторів зростатиме за променем, спрямованим від початку координат (рис. 5.8). При цьому можливі кіль­ка варіантів реакції середнього продукту на збільшення масштабів виробництва: 1) зростаюча; 2) нейтральна; 3) спадна. Тут проявляються різні наслідки так званого ефекту масштабу виробництва.

Зростаюча реакція середнього продукту відбувається на позитивний ефект збільшення масштабів виробницт­ва. Він може досягатися за рахунок таких факторів:

1. Поділ праці. На більших підприємствах можлива глибша внутрішня спеціалізація, що дає ефект зростан­ня продуктивності праці і, отже, зменшення затрат.

2. Поліпшення управління. Поглиблена спеціалі­зація поширюється і на управлінську діяльність. По­ява управлінців, які спеціально займаються марке­тингом, рекламою, постачанням, організацією науко­во-технічних робіт тощо, допомагає збільшити ефек­тивність діяльності підприємства в цілому, що прояв­ляється в зростанні середнього продукту.

3. Збільшення масштабів виробництва найчас­тіше не вимагає пропорційного збільшення всіх ре­сурсів. Скажімо, витрати часу лектора не збільшать­ся, якщо в аудиторії на лекції буде не одна, а дві групи студентів.


Нейтральна реакція середнього продукту на зрос­тання масштабів виробництва означає, що незалежно від розмірів підприємства та обсягів продукції, яка на ньому виробляється, середня продуктивність факторів залишається незмінною.

Разом з тим, можлива й така ситуація, коли зростання масштабів виробництва негативно позна­чається на середньому продукті: його рівень змен­шується. Справа в тому, що збільшення виробницт­ва може призвести до виникнення проблем, з якими стикається підприємство. Це насамперед значна інерція великих систем і втрата ними гнучкості, вкрай необхідної в умовах нестабільного ринку. Крім того, фірма може вийти за межі погюгу керо­ваності: занадто великі розміри створюють громізд­ку систему управління, розвивають бюрократичні тенденції, що негативно позначається на ефективності управлінських рішень.

При аналізі динаміки середнього продукту в дов­готерміновому періоді для одного й того самого під­приємства на різних дільницях збільшення обсягів виробництва, як правило, виявляються всі з перелі­чених реакцій, їх комбінація багато в чому залежить від специфіки галузі, ринкової ситуації тощо. Де­тальніше про це йтиметься в наступній темі.


Тема 6. ВИТРАТИ І ВИПУСК

У попередній темі були з'ясовані залежності між затратами факторів виробництва у натуральному вираженні (людино-години праці та машино-години ка­піталу) та обсягами виробленого продукту, який опи­сується виробничою функцією. Однак у ринкових умо­вах, коли виробництво носить товарний характер, затрати факторів виробництва отримують вартісне вираження. При цьому затрати факторів виробництва трансформуються у витрати виробництва. Тому на­самперед потрібно з'ясувати суть і способи виміру їх.

Витрати виробництва

Витрати виробництва це вартість факторів ви­робництва, використаних для створення певного обся­гу продукції. В економічній теорії існують різні під­ходи до визначення категорії "вартість". Так, прихиль­ники трудової теорії вартості (А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс) вважали, що вартість — це втілена у товарі праця. Однак сьогодні більш поширеною в економіч­ній теорії і, зокрема, в мікроекономіці є концепція альтернативної вартості. З позицій саме цієї концеп­ції і будуть розглядатися витрати виробництва.

Як можна оцінити альтернативну вартість відмін­ної оцінки, виставленої вам на екзамені з мікроеко-номіки? Щоб отримати її, ви змушені були відмови­тися від інших варіантів використання свого вільного часу: перегляду цікавої телепередачі, сну чи походу з друзями на вечірку. Тому можна вважати, що "п'я­тірка" коштувала вам найціннішої втрати, якої мож­на було б уникнути при альтернативному викорис­танні часу, витраченого на підготовку до екзамену.

Якщо розсудити за аналогією, то альтернативна вартість витрачених на виробництво коштів ви­значається найбільшим можливим прибутком, що міг би бути отриманий з цих грошей, якби вони були вкладені у щось інше.


Економісти розрізняють зовнішні (бухгалтерські, або явні) та внутрішні (неявні) витрати. Зовнішні витрати грошові видатки постачальникам ресур­сів, які не належать власникам підприємства. Це су­ма всіх платежів підприємця, пов'язана з залученням необхідних економічних ресурсів (заробітна плата най­маним працівникам, відсотки за отримані кредити, орендна плата за землю чи інше майно, оплата нада­них послуг тощо).

Внутрішні витрати це грошові платежі, які могли б отримати власники підприємства при альтерна­тивному використанні ресурсів, що їм належать. Під­приємець використовує власні гроші, які міг помістити у банк на депозит, він може використовувати власні приміщення, що могли б передаватися в оренду та при­носити відповідний доход тощо. Таким чином, викорис­товуючи власні ресурси для організації виробничої діяльності, підприємець втрачає певну грошову вигоду, яку він міг би отримати при інших варіантах викорис­тання ресурсів. Зовнішні та внутрішні витрати форму­ють економічні витрати підприємця. Далі розгляда­тимемо виключно економічні витрати.

До складу економічних витрат входить нормаль­ний прибуток як плата за виконання підприємцем підприємницьких функцій. Його розмір визначається рівнем доходності, що є нормальним або середнім для певної галузі, тобто тим рівнем, який утримує під­приємця у цій галузі.

Іншою формою прибутку є прибуток економічний (чистий), який є додатковим доходом підприємця внаслідок його ефективнішої діяльності у певній га­лузі. Цей прибуток отримують не всі підприємці, і він не належить до витрат. У мікроекономіці (якщо спе­ціально не застережено) йдеться, як правило, про економічний прибуток.

Щоб краще зрозуміти значення саме економіч­них витрат і економічного прибутку (а не бухгал­терського) для прийняття економічно обгрунтованих рішень, наведемо такий приклад. Нехай існує якась


консультативна фірма, власник якої та його дружи­на надають консультативні послуги. Для організації фірми власник придбав обладнання на 10 000 грн., узяв кредит у банку (5000 грн.), найняв трьох пра­цівників, яким виплачує заробітну плату по 200 грн. в місяць, а також оплачує різні послуги 5000 грн. на рік. Фірма розташована у квартирі, що на­лежить підприємцю. Чи має сенс займатися такою діяльністю, якщо сукупний річний доход фірми становить ЗО 000 грн.?

Аби відповісти на це запитання, підрахуємо спо­чатку бухгалтерські витрати. Як бачимо з табл. 6.1, вони складаються з заробітної плати найманих пра­цівників, відсотка за кредит, амортизаційних відра­хувань та інших платежів за послуги стороннім ор­ганізаціям. Загальна сума цих витрат становить 15 200 грн. Тоді бухгалтерський прибуток буде 14 800 грн. Може скластися враження, що цей вид діяльності досить ефективний і прибутковий, оскільки бухгалтерський прибуток становить майже 100 % до витрат. Однак для обгрунтованого виснов­ку треба проаналізувати, який доход отримав би підприємець, якби альтернативне розпорядився своїми ресурсами. Для цього слід підрахувати неяв­ні (внутрішні) витрати.

Відмовившись від роботи у власній консультатив­ній фірмі, підприємець і його дружина могли б пра­цювати за наймом і одержувати заробітну плату, по­класти гроші, витрачені на обладнання, на депозит і отримати на них відсотки, здати в оренду квартиру і мати орендну плату. Крім того, нормальний прибуток для такого виду діяльності дорівнює 2000 грн. За­гальна сума альтернативної вартості залучених влас­них ресурсів (внутрішні витрати) становить 16 000 грн. Цю суму могли б отримати власники фірми, як­що прийняли б рішення про інше використання ре­сурсів. Оскільки вона перевищує бухгалтерський при­буток, то виявляється, що створювати консультативну фірму недоцільно.


Аналогічний висновок можна зробити, порівню­ючи економічні витрати із сукупним доходом фірми. З'ясується, що фірма не тільки не приносить еконо­мічного прибутку, а й навпаки, її діяльність пов'я­зана з економічними збитками (ЗО 000 - 31 200 = = -1200).

Таким чином, доход, який відшкодовує тільки економічні витрати, достатній для створення умов за­цікавленості у виробничій діяльності, оскільки він приносить підприємцю нормальний прибуток. Над­лишок доходу над економічними витратами є еконо­мічним прибутком.


Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти