ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Хрещення того, хто приходить (1:9-11)

Огляд: Ісус хрестився від Івана не для очищення, а для освячення вод (Григорій Назіанзин), оновлення старої людини і відкриття небес (Іполит Римський). Ісус, новий Ной і керманич людської природи, що терпить крах, є Сином Божим, на якого вказує Іван (Григорій Неокесарійський). Святий Дух сходить у вигляді голуба, щоб явити мир, лагідність і простоту, котрі дарує благодать (Оріген, Тертуліан). Голуб приніс добру звістку про те, що потоп закінчився, і голуб з'явився, вказуючи на Спасителя всесвіту (Іван Золотоустий). Голуб - образ дару, милості (Августин Гіппонський), непорочності і беззлобності (Беда Високоповажний). На Йордані з’являється людям незбагненна Божественна Трійця (Оріген, Августин Гіппонський, Іполит Римський, Амвросій Медіоланський). Через хрещення Ісуса від Івана здійснюється богоявлення (Єфрем Сирін).

«І хрестився від Івана в Йордані» (1:9)

Освячення вод

Він хрестився як людина (Пор. Мат. 3:16; Лук. 3:21), але розв'язував гріхи як Бог (Пор. Іван 1:29; Мат. 9:2). Хрестився Він не заради власного очищення, але щоб освятити води. (Григорій Назіанзин «Про Сина» (Слово 29))

«Небо, що розкривається» (1:10а)

Возз'єднання небесного і земного

Ти бачив, улюблений, скількох і яких благ нам належало позбутися, якби Господь поступився заклику Івана і відмовився прийняти від нього хрещення? Адже до цього небеса були закриті (внаслідок гріха) і вишнє місце було недоступне для нас: ми могли тільки спускатися вниз, вгору ж не сходили. Однак як тільки Владика охрестився, то обновив нашого старого чоловіка і довірив йому знову жезл усиновлення (Пор. Рим. 8:15). Тоді відразу відкрилися нам небеса, відбулося примирення видимого з невидимим, зраділи небесні воїнства, зцілилися земні хвороби, те, що було таємним, стало відомим, вороги стали друзями. Адже чув ти, як євангеліст вимовив: ... небо Йому розкрилось (Мат.3:16) - через три надзвичайні речі (мається на увазі одкровення Троїстого Бога: Отця, Сина і Св. Духа..). Бо, коли Наречений Христос прийняв хрещення, небесній палаті слід було відкрити свої блискучі брами (Пор. Пс. 23:7). Так само, коли Святий Дух сходив у вигляді голуба і голос Отчий лунав всюди, небесні брами мали бути відкритими (Пор. Іван 3:29). (Іполит Римський «Про богоявлення»)

Новий Ной

Простягнувши праву руку, трохи лякаючись, але і радіючи одночасно, він хрестив Владику. Тоді присутні тут юдеї, які стояли поблизу і віддалік, стали міркувати, кажучи про себе і один одному: "Ні, не дарма ми вважали, що Іван важливіший від Ісуса, і не марно вважали, що перший вище другого! Адже Іван хрестив як переважаючий, а Ісус хрестився як менший ". Оскільки не відають таємниці домобудівництва (На думку Томаса Торранса, божественним домобудівництвом отці Церкви називали «ту постійність, з якою Бог відкривається нам у структурах простору і часу, залишаючись при цьому незмінним у Собі і в той же час відкриваючись нам реально і справді, і без обмеження, в Ісусі Христі і його Дусі ») почали говорити такі речі, єдиний Господь і природний Батько Єдинородного, Який один тільки знає Того, Кого Він один безпристрасно породив, для виправлення їх помилкового судження відкрив небесні брами і зіслав Духа Святого у вигляді голуба на голову Ісуса. Перстом вказуючи їм на нового Ноя і Творця Ноєвого і благого Керманича природи, що терпить крах, Він Сам гучно виголосив з неба, кажучи: Це Син Мій Улюблений (Пор. Мат. 3:17, 17:5; Мар. 9:7; Лук. 9:35.) - Ісус, а не Іван; хрестився, а не хрестив; від Мене народжений перед початком часів, а не від Захарія; народжений від Марії по плоті, а не від Єлизавети з'явився всупереч очікуванню; необроблений плід непорушеного дівицтва, а не нащадок порушеного безпліддя; з вами жив, а не вигодуваний в пустелі. Це є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління, - Син єдиносущий, а не іносущий: єдиносущий зі Мною в тому, що невидимо, і єдиносущий вам у видимому, крім гріха. (Григорій Неокесарійський «Проповіді»)

«Духа, як голуба, що сходив на Нього» (1: 10б)

Сенс сходження Духа

Христос зійшов у воду. Іван, що хрестить Його, став поруч. І ось у вигляді голуба зійшов Дух Святий. ... У чому сенс? Не в тому, щоб здалося, що Господь Ісус потребує таїнства освячення, але щоб Він Сам освятив і щоб Дух освятив. (Амвросій Медіоланський «Про таїнства»)

Приклад для нас

Ті, що приймають хрещення Христове Іванового хрещення не потребують, але ті, що прийняли хрещення Івана, потребували хрещення Христа ... Йому ж Самому ніякого хрещення не було потрібно, але, щоб збудити в нас бажання прийняти Його хрещення, Він прийняв хрещення від раба. (Августин Гіппонський, Трактат на Євангеліє від Івана)

Чому «голуб»?

Через покірливість і простоту, щоб і ми переймали покірливість і простоту голуба. (Оріген «Гомілії на Євангеліє від Луки»)

Символ беззлобності та миру

Тоді в образі голуба Дух Святіший опускається від Отця над водохресною водою на вмитих і благословенних людей, щоб природа Духа Святого була засвідчена через це просте й безневинне створіння - адже навіть у фізичному вигляді голуба відсутня злість. Звідси слова: Будьте прості, як голуби (Мат. 10:16) і не без підстав тут цей образ. Так само після потопу, водами якого були змиті колишні беззаконня, після, можна сказати, хрещення світу, про смирення гніву небесного сповістив світові провісник голуб. Він був посланий з ковчегу і повернувся назад з оливною гілкою: цей знак для народів - знак миру (Бут.8:10-11). (Тертуліан «Про хрещення»)

Знак звільнення

Чому у вигляді голуба? Голуб-істота ручна та чиста, а оскільки Дух Святий є дух покірливості (Пор. Гал. 5:22), то Він і являється в ньому. З іншого боку, голуб нагадує нам про те, що сталося з людьми в давнину. Адже коли загальний крах охопив землю, так що роду нашому стало загрожувати зникнення, з'явилася саме ця істота і показала закінчення бурі. Принісши оливну гілку, голуб благовістив загальне затишшя на землі (Бут. 8:11), і все це стало праобразом майбутнього ... У цьому місці Писання голуб теж являється, проте не оливну гілку несучи, але показуючи нам Визволителя від усіх бід та подаючи нам добру надію. Адже з'явившись, він не з ковчега виводить одну людину, але весь всесвіт зводить на небо і замість оливної гілки подає усиновлення всім народам землі. (Іван Золотоустий «Гомілії на Євангеліє від Матея»)

Ступені таїнств

Чому Син Божий з'явився в людині і Дух Святий - у голубі? (Пор. Мат. 3:16; Лук. 3:22; Іван 1:32.). Бо що перший явив людям приклад зразкового життя, а другий окреслив сам дар, який знаходять ті, що живуть ним (Пор. Рим. 8:2, 10; Гал. 6:8.). І той і інший стали видимими заради людей, щоб очима тілесними вони виявляли і розумом сприймали ступені таїнств. Адже звичайні слова звучать і минають, але не минають слова, в яких висловлено божественне і вічне (Пор. Іс. 55:11). (Августин Гіппонський «Про різні питання»)

Дар милості

Голуб не продається: він дається даром, тому й зветься милістю (Пор. Мар. 11:15; Іван 2:16.). (Августин Гіппонський «Трактат на Євангеліє від Івана»)

Заклик до чоловіколюбства

Чому для пізнання приємної Богові простоти нам дається образ голуба? Подивимося уважно на його природу, щоб через окремі риси його невинного життя прийняти настанови нашого Зцілителя. Голуб далекий від всякого зла - так нехай всяка злоба, гнів, обурення і будь-яка порочність відійдуть від нас!

Голуб нічого не ушкоджує ні дзьобом, ні кігтем, навіть дрібних комах та черв'яків, якими майже всі птахи годуються і годують своїх пташенят. То ж давайте стежити за тим, щоб наші зуби не перетворювалися на знаряддя і стріли, щоб ми не кусали, не пожирали і не знищували одне одного! (Пор. Пс. 56:5). (Беда Високоповажний «Гомілії на Євангеліє»)

«І голос був із небес» (1:11а )

Свідоцтво про Трійцю

У річці Йордані об’явилася людям Трійця. Бо якщо Отець засвідчив, Син був Тим, про Кого було засвідчено, а Святий Дух показався, то як Божество не троїсте?. (Оріген «Фрагменти на Євангеліє від Матея»)

Образи Іпостасей

Тут чітко представлена Трійця: Отець - голосом, Син - людиною, Дух – голубом. ( Августин Гіппонський «Трактат на Євангеліє від Івана»)

Божественна Триєдність

У деяких місцях Писання Трійця показує Себе через творіння як окремо, так і по черзі: Отець - в голосі: Ти Син Мій; Син - в людині, народженій від Діви; Дух Святий - у тілесній подобі голуба. Все це явлено окремо, але Трійця в жодному разі не роздільна. Щоб краще уявити собі це, згадаймо про нашу пам'ять, розум і волю. Хоча і перераховуємо їх тут окремо, проте не можемо що-небудь робити або що-небудь говорити, скориставшись чимось одним з них. Не слід думати, однак, що цей приклад дає точне порівняння з Трійцею і що Вона складається з частин. Хто буде сперечатися про те, що в порівнянні немає повної відповідності між частинами? І хіба можна Творцеві приписати схожість з творінням? (Августин Гіппонський «Послання»)

«Ти Син Мій Улюблений» (1:11б)

Голос Отця

Заради чого Батько послав з неба Святого Духа, на Сина? .. Щоб дізналися про непохитність Отчого голосу ... Якого голосу? Це є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління. Це є названий сином Йосифа і Мій Єдинородний за Божественною сутністю ..., що відчуває голод (Мат. 4:2, 21:18; Мар. 11:12; Лук. 4:2.) і що нагодував тисячі (Мат. 11:28-29.); що стомлений і заспокоює стомлених, що не має, де прихилити голову (Мат. 8:20; Лук. 9:58.); і все тримає в руці (Євр. 1:3; Лук. 4:18; 2 Кор. 3:17.); що страждає і зцілює страждання; що битий по обличчю (Іван. 13:3.) і дарує свободу світові (Іван. 18:22); що пронизаний в ребро (Іван. 19:34.) і виправляє ребро Адамове. (Іполіт Римський «Про Богоявленнія»)

Предвічне буття Сина

Це говорить Йому Бог, у Якого завжди «сьогодні». Бо немає у Бога вечора, а я думаю, і ранку, - є тільки те, що зіставне з Його безпочатковим і вічним життям. Є, так би мовити, Його сьогоднішній день, в який народився Син, так що ні початку Його народження, ні «дня» Його не знайти (Таким чином, неправильно говорити, що Ісус «став» Божим Сином в певний момент часу, наприклад у момент свого хрещення в Йордані. Оріген наголошує, що Він був Сином від вічності.). (Оріген «Коментарі на Євангеліє від Івана»)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти