ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Оздоровлення тещі Петра (1:29-31)

Огляд: Люди подібні до тещі Петра: вони перебувають у лихоманці гріха, поки Христос не візьме їх за руку (Ієронім Стридонський). Ісус постійно молився, і Його молитву чув і виконував Отець (Оріген). Євангелісти за допомогою Духа викладали події відповідно до своєї пам'яті про них. Щоб зрозуміти відмінності в їх розповідях, потрібна молитва (Августин Гіппонський). Торкаючись до прокаженого, Ісус перевищує закон і зцілює як Пан закону (Іван Золотоустий, Єфрем Сирін). Велич Його справ не залишається прихованою, незважаючи на заборону їх розголошувати (Беда Високоповажний).

«Теща ж Симонова лежала в гарячці» (1:30)

Сморід гріхів, пахощі каяття

Ісус стоїть біля ложа, а ми лежимо? Піднімаймося і будемо стояти - безчестя для нас лежати в присутності Ісуса! Хтось скаже: «А де ж Ісус?» А Він тут. Серед вас, - говорить (Іван Хреститель), - стоїть Дехто, Кого ви не знаєте (Іван, 1:26). А також: Царство Боже всередині вас (Лук. 17:21). Повіримо і побачимо: Ісус тут. Якщо не можемо торкнутися Його руки, киньмося в ноги! Якщо не можемо постати перед обличчям Його, омиймо сльозами хоча б Його ноги! (Пор. Лук. 7:38). Наше каяття – бальзам для Спасителя. Подивися, яке милосердя Спасителя! У гріхів наших поганий запах, гнилий; а проте якщо покаємося в гріхах, якщо будемо голосити над ними, то перетворяться наші смердючі гріхи в бальзам для Господа. Просімо ж Господа, щоб Він взяв нашу руку! І негайно покинула її лихоманка, - йдеться в Евангелії (Map. 1:31). Зараз же, як Він бере руку, лихоманка минає. ( Ієронім Стридонський «Трактат на Євангеліє від Марка»)

Вечірні оздоровлення (1:32-34)

Тимчасове віддалення Ісуса (1:35-39)

Постійність Його молитви

Якщо Ісус молиться, і молиться не даремно, домагаючись молитвою того, про що просить, можливо, не отримавши би цього без молитви, - то хто з нас нехтуватиме молитвою? Адже Марко каже, що вранці, дуже рано, вийшов і пішов у пустинне місце, і там молився (Мар. 1:35), а Лука: сталося, що, коли Він в одному місці молився, і перестав, один із учнів Його промовив до Нього (Лук. 11:1), і в іншому місці: пробув всю ніч на молитві до Бога (Лук. 6:12). Іван описує Його молитву, кажучи: ... після цих слів Ісус звів очі свої на небо і сказав: Отче! прийшов час: прослав Сина Свого, щоб і Син Твій прославив Тебе (Іван 17:1). І в нього ж написано, як Господь сказав: Я знав, що Ти завжди почуєш Мене (Іван 11:42). І це означає, що, завжди, молячись, Він завжди буває почутим. (Оріген «Про молитву»)

Зцілення прокаженого (1:40-45)

«Приходить до Нього прокажений» (1:40)

Про різний порядок розповіді у Матея і Марка

(В Євангелії від Матея розповідь про зцілення прокаженого межує безпосередньо з Нагірною проповіддю (Мт. 8:1-4))

Те, про що ми дізналися, краще і надійніше за все запам'ятовується в тому порядку, в якому це відбувалося. Проте ми не в змозі встановити, що раніше, а що пізніше прийде нам на думку, коли настане час для переказування ... Цілком імовірно, що кожен євангеліст вважав за необхідне переказати події в тому порядку, в якому побажав того Бог: у згоді з їх спогадами про речі, порядок яких - той чи інший - нічого не зменшує в силі Євангелія або в його істинності. Чому ж Дух Святий ... що керував розумом святих при складанні книг такої високої важливості і, без сумніву, допомагав їм згадати те, про що вони писали, дозволив їм розташувати свою розповідь одному так, а іншому інакше? Хто з молитовною ревністю буде задаватися подібним питанням, той не залишиться без божественної допомоги. (Августин Гіппонський «Про згоду євангелістів)

«Доторкнувся до нього» (1:41)

Сенс і сила дотику

Він не просто сказав: «Хочу, будь чистий», але також доторкнувся до нього, простягнувши руку. Це заслуговує особливого розгляду: чому, очищаючи волею і словом, Він додав також дотик руки? Мені здається, не з якоїсь іншої причини, як для того, щоб і звідси нам показати, що не під законом Він, але над ним, і що для того, хто чистий, більше нічого немає нечистого ... (Пор. Тит. 1:15). Щоб ми довідались, що Він зцілює не як раб, але як Пан, Владика ще і торкається. Адже Його рука не зробилася нечистою від прокази, а прокажене тіло стало чистим від Його святої руки. (Іван Золотоустий «Гомілії на Євангеліє від Матея»)

«Дивись, нікому нічого не кажи» (1:44а)

Велич Його справ

Здійснюючи чудо, Він наказав мовчати про нього, однак воно не залишилось таємним надовго. Також і з обраними Його: наслідуючи приклад Його і вчення, можуть вони воліти, щоб без оголошення збереглися їхні великі справи, але задля користі інших їх справи можуть стати відомі. Прагнення промовчати про свої справи - ​​властивість великого смирення, проте явна велич не в змозі їх приховати. (Беда Високоповажний «Виклад Євангелія від Марка»)

«Покажись священникові» (1:44б)

Закон і прокажений

Якщо хочеш, можеш мене очистити, - і простягнув до нього руку Свою (Пор. Лук. 5:12-13). Той, що простяг Свою руку, зрозуміло, знехтував закон, бо кожен, хто доторкається до прокаженого, за законом вважався нечистим ... Але тим самим Він показав, що прекрасна природа того, хто сповнений фізичними недоліками. З іншого боку, коли Він наказав зціленому показатися священникові, то утвердив тим самим священство. Однак, наказавши принести жертву за очищення (Пор. Мат. 8:4; Лук. 5:14), чи не утвердив Він також закон, заповіданий Мойсеєм? Безліч заповідей було дано щодо прокажених, але жодна з них не послужила на користь. Але прийшов Христос і єдиним словом дарував зцілення і скасував багато чого, що диктувалось законом щодо прокажених. (Єфрем Сирін «Тлумачення на Діатессарон Татіана»)

П’ять конфліктних історій (2:1-3:6)

Зцілення паралітика і прощення гріхів (2:1-12)

Огляд: Ісус зв'язує книжників їхніми власними словами, що прощення гріхів належить тільки Богу (Іван Золотоустий, Іриней Ліонський), оскільки Він - Бог (Новаціан). Пастирі Церкви відпускають гріхи не своєю владою, але в ім'я Трійці (Амвросій Медіоланський). Ісус не тільки прощає гріхи, але й проникає в таємниці серця (Іван Золотоустий). Він - Лікар людства, який лікує і душу, і тіло (Климент Олександрійський). Постіль хворого стає знаком зцілення (Петро Хризолог, Августин Гіппонський).

Розслаблення душі

Тебе носила постіль, не ти носив її. Розслаблений ти був усередині. (Августин Гіппонський «Тлумачення Псалмів»)

Покликання Леві (2:13-17)

Огляд. Апостоли покликані з простих і грішних людей, як, наприклад, Леві, який став Матеєм (Євсевій Кесарійський, Беда Високоповажний).Господь лікар грішників, і тому Він завжди з ними (Григорій Назіанзин). Гріхи, як і хвороби, знищуються знанням, дарованим від Бога (Іриней Ліонський). Духовне лікування заподіює біль, оскільки душа зрощується з гріхом (Григорій Ніський); воля таких людей хвора і божевільна і зцілюється тільки благодаттю (Августин Гіппонський). Господь приходить для порятунку всіх людей, бо всі - грішники (Ієронім Стридонський).

«Побачив Він Леві Алфієвого, що сидить на місці збору мита» (2:14а)

Колишнє життя Матея

Апостол Матей в своєму минулому житті не відрізнявся поважним проведенням часу, але був з тих, хто займається збиранням мита і користолюбством (Пор. Мат. 9:9; Лук. 5:27). (Євсевій Кесарійський «Докази на користь Євангелія»)

Нове ім'я Левія

Ісус побачив Левія, що сидів на місці збору мита. Був він наполегливий і жадав тимчасової вигоди. Матей - його нове ім'я, в перекладі з єврейського на латину воно означає «обдарований» (Лат. donatus). Таке ім'я дійсно підходить тому, хто отримав такий великий дар благодаті небесної. (Беда Високоповажний «Гомілії на Євангелія»)

«Каже йому: Іди за Мною. І він, вставши, пішов за Ним» (2:146)

Йди ділами

Він сказав: Іди за Мною. Йди не стільки ногами, скільки здійсненням справ. Тому той, хто говорить, що в Христі перебуває, подібно до Матея, повинен встати і йти. А це означає: не прагни земного, не ганяйся за тлінним багатством, втікай ​​від ницих почестей, полюби думку про нікчемність світу заради слави небесної, будь корисний іншим; ні з ким не чини по несправедливості, несправедливість же по відношенню до себе перенось з терпінням, а й за кривдників проси пробачення у Господа, шукай завжди слави Творця, але ніколи – своєї (Пор. Іван 7:18), і наскільки є сил, зростай в любові до того, що вгорі. Поступати таким чином і подібно до цього - означає йти слідами Христа (Пор. 1 Пет. 2:21). Той устав і пішов слідом за Ним. Не варто дивуватися, що за велінням Господа митар негайно залишає земні блага, про які дбав, і що, знехтувавши багатством, він негайно йде за Тим, про божественність Якого нічого не міг знати. Це Сам Господь, зовні покликавши його словом, невидимим чином зсередини повідомив йому, щоб він йшов. Господь осяяв його розум духовним світлом Своєї милості, і через світло це митар дізнався, що Той, хто закликає його залишити минущі земні багатства, в змозі дати йому нетлінні скарби на небесах. (Беда Високоповажний «Гомілії на Євангелія»)

«Він їсть з митарями та грішниками» (2:16)

Лікар грішників

Чому ж ти не виниш Його за те, що Він їв разом з митниками та в будинках митарів і митарів брав Собі в учні, щоб і для Себе придбати дещо? (Пор. Мат. 9:9-12, 11:19; Лук. 5:27-30, 7:34, 19:1-10). Що ж? - Спасіння грішників. Якщо, звичайно, не звинувачувати лікаря, що він нагинається до виразок і переносить сморід, щоб вилікувати хворих. (Григорій Назіанзин «На Святу Пасху» (Слово 45))

«Не здорові потребують лікаря» (2:17а)

Зцілення від невігластва

Хто з лікарів, намагаючись зцілити хворого, почне чинити згідно капризів останнього, а не у відповідності до вимог медицини? Ось і Господь прийшов заради тих, хто був хворий, про що Сам засвідчив, кажучи: Не здорові потребують лікаря, але хворі; Я прийшов кликати не праведників, але грішників до покаяння. Але яким чином стануть здоровими ті, хто хворий, і як будуть каятися грішники? Невже залишаючись непохитним в собі чи, навпаки, значно змінивши спосіб життя,через який і хворобу непотрібну отримали, і безліч гріхів вчинили? Невігластво, мати всіх гріхів, знищується знанням. Отже, і Господь дав учням Своїм знання, через яке Він зцілював хворих і утримував від гріха грішників. (Іриней Ліонський «Проти єресей»)

Не без болю

Ті, хто за допомогою скальпеля і припікань видаляють нарости і бородавки, що протиприродно з'явилися на тілі, не без болю заподіюють облагодіяному зцілення, і розсічення, вчинені ними, не завдають людині шкоди. Так само і щодо майнових надлишків, які, долучаючись до пристрастей, спотворюють наші душі, що отверділи (Пор. 1 Кор 3:1-3; Гал 3:3, 5:13-26; Рим. 8:5-8, 13; 1 Пет. 2:11-12; 1 Іван 1:16.): в день судний вони будуть зрізані і зчищені невимовною премудрістю Того, Хто, як каже Євангеліє, лікує хворих. Бо, як сказано, не здорові потребують лікаря, але ті, що терплять зло. Через те ж, що душа сильно зріднилася зі злом, це лікування заподіює біль шкірі - подібно до зрізання бородавки. (Григорій Ніський «Велике огласительне слово»)

«Я прийшов кликати не праведників, але грішників до покаяння» (2:17б)

Порятунок і праведність

Моліться за нас, щоб ми були врятовані порятунком, про який сказано: ... лікаря треба не здоровим, а хворим. Я не прийшов кликати праведних, а грішних (Пор. Мат. 9:12-13). Тому моліться за нас, щоб ми стали праведні. Це недоступно людині, поки вона сама не впізнає і сама не захоче, але трапляється, тільки-но сповниться вона бажанням. Однак саме це в ній не відбудеться, поки благодать Духа Святого не зцілить і не прийде до неї на допомогу. (Августин Гіппонський «Послання»)

Питання про піст (2:18-22)

Огляд: Справжній піст - у відмежуванні від злих справ, в той час як істинне омертвіння душі відбувається не від тілесного голоду і спраги, а від голоду за Словом Божим (Василій Кесарійський); і краще пити вино з розміркуванням, ніж воду з гординею (Паладій Еленопольський). Немає потреби у пості, коли Господь з учнями (Григорій Назіанзин) і Церква бенкетує з Нареченим-Христом (Беда Високоповажний).

Старі міхи та одяг - це душі, не оновлені вірою і пов'язані життєвими турботами (Іван Золотоустий).

Молоде вино - образ віри, надії і любові, новий одяг - символ добрих справ (Беда Високоповажний). Новим учням Господь дає нову благодать і нову молитву: Євангеліє замість закону (Тертуліан).

«Твої учні не постять» (2:18)

Істинний піст

Не обмежуй благо посту, утримуючись тільки від страв, бо справжній піст полягає у відмежуванні від злих справ. Розірви всі узи неправди, пробач ближньому образу, пробач йому його борги. (Василій Кесарійський «Про піст»)

«Хіба можуть постити весільні гості, поки з ними наречений?» (2:19)

Не хлібом єдиним

Справжнє омертвіння народжується в душах не через голод хлібний і не від спраги цієї відчутної води, але від голоду за слуханням Слова Господнього. Бо не хлібом єдиним буде жити людина, але кожним словом, що виходить з уст Божих (Мат. 4:4, Лук. 4:4). Тому ж то весільні гості, поки з ними Наречений, не можуть постити. (Василій Кесарійський «Тлумачення на пророка Ісаю»)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти