ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Вирок Ісуса книжникам (3:28-30)

Огляд: Божий Дух живе в святих, тобто в тих, хто живе вірою, тоді як «ті, що хулять Духа» - це ті, хто, одного разу удостоївшись прийняти Бога, свідомо зраджують своєму покликанню (Оріген); а також ті, хто заперечує самі основи християнської віри та життя, оскільки саме Дух свідчить про Христа (Новаціан). Святий Дух різноманітний, як різноманітні дари, що породжуються Ним в людях (Григорій Назіанзин). Слова, вимовлені Христом, не заперечують самої можливості покаяння (Августин Гіппонський).

«Хто хулитиме Духа Святого» (3:29)

Зрада покликанню

Сила Бога Отця і Бога Сина являє себе в рівній мірі через будь-яке творіння (Пор. Рим. 1:20), причетність же Духові Святому, як бачимо, властива тільки святим (Пор. Рим. 8:10; Гал.6:8). Про це сказано: Ніхто не може назвати Ісуса Господом, як тільки під впливом Духа Святого (1 Кор. 12:3). І от самі апостоли удостоюються почути: Ви приймете силу, коли зійде на вас Дух Святий (Діян. 1:8). У відповідності зі словами: Якщо хтось скаже слово на Сина Чоловічого, проститься йому (Мат. 12:32), я вважаю, що людина, будучи причетною до слова і розуму, якщо перестане жити розумно, то вчинить неосвічено і безглуздо, і тому може бути прощений. Однак, якщо вже був гідний стати причетним до Духа Святого і зненацька відступає від Нього, то це і буде означати хулити Духа Святого (Пор. Мат. 12:31-32). (Оріген "Про начала")

Можливість прощення

Не те, щоби це було хулою, за яку неможливо отримати прощення, оскільки і таке прощається, якщо буде належне покаяння. (Августин Гіппонський «Проповіді»)

Вирок Ісуса його родичам (3:31-35)

Огляд: Блаженство Марії більше в тому, що вона прийняла віру в Христа-Божественне Слово, ніж у тому, що вона стала Його земного матір'ю. Її материнська близькість з Христом не змогла б послужити справі порятунку, якщо б вона не дозволила Йому народитися в своєму серці (Августин Гіппонський). Відносини між Ісусом та Його матір'ю - приклад того, як земна спорідненість має освячуватися спорідненістю духовною (Августин Гіппонський). Всі, хто виконують волю Небесного Отця, стають родичами Ісуса по вірі (Климент Римський).

«І поприходили мати Його та брати Його» (3:32)

Небесна родинність

Вказавши рукою на Своїх учнів, Він сказав, що Йому ніхто не родич, якщо не виконує волю Його Отця. У це число Він смиренно включив і саму Марію, хоча вона і виконувала волю Отця. Так найкращий і божественний Учитель, коли назвали Йому ім'я Його матері як щось дуже особисте, понизив важливість імені земного в порівнянні з родинністю небесною і показав цю небесну родинність Своїм учням. А тому Діва Марія наново отримала спорідненість з усіма святими ... Не будь невдячний, дякуй мати свою, віддавай за тілесне духовним і за минуще вічним! (Августин Гіппонський «Послання»)

«Ось Моя мати й брати Мої» (3:34)

Обов'язки синів

Відаймо хвалу не тільки устами, але й серцем, щоб Він прийняв нас як синів. Бо сказав Господь: «Вони мої брати, які творять волю Отця Мого» (Пор.Мар.3:35; Мат. 12:50; Лук. 8:21). Так що, брати мої, сотворімо волю Отця, що нас вчинив, щоб нам жити, і будемо ще з більшою старанністю прагнути чесноти. (Климент Римський «Друге Послання до Коринтян»)

«Хто буде виконувати волю Божу, той Мені брат, і сестра, і мати» (3:35)

Приклад справжньої родинності

Хіба не тому Він вчить нас, щоб замість родинності по плоті ми надали перевагу родинності духовній? (Пор. Рим. 8:1-5; Гал. 4:29.). Хіба тим люди щасливі, що вони перебувають в плотському родинності з праведником чи святим? Чи не в тому, навпаки, їхнє щастя, що вони дотримуються їх вчення і наслідують їх звичаї? Блаженство Марії скоріше в тому, що Вона прийняла віру Христа, ніж у тому, що в ній зародилася Його плоть. Коли хтось сказав: Блаженна утроба, що носила Тебе, Сам Христос відповів на це: Блаженні ті, хто слухає слово Боже і виконує його (Лук. 11:27-28.). Наприклад, братам Його - рідним по плоті і таким, що відмовляються вірити в Нього (Пор. Іван 7:3-5.), - яка їм була користь від цієї родинності? Так і з материнством Марії: воно нічого не дало б їй, якби Вона не носила Христа з більшим блаженством в серці, ніж в утробі (Пор. Мат. 3:8-10; Лук. 11:27-28; Рим. 9:1-в.). (Августин Гіппонський «Про Святе дівоцтво»)

Та, що дотримується Слова

Він мав на увазі наступне: мати Моя, яку ви назвали блаженною, бо блаженна вона, бо дотримується Божого Слова, а не тому, що в ній Слово стало плоттю і перебувало між нами (Іван 1:14.). Самого Слова Божого дотримується вона, через Яке сама сталася і яке в ній стало плоттю. (Августин Гіппонський «Трактат на Євангеліє від Івана»)

Притчі і пояснення (4:1-34)

Місце дій (4:1-2)

Притча про зерна (4:3-9)

Христос вийшов до нас

Що це за притча? Сказано: ... вийшов сіяч сіяти. Звідки і як вийшов Всюдисущий і Всевиконуюючий? Вийшов не в сенсі місця, але в сенсі відносин і піклування про нас, ставши ближче до нас через втілення в плоть. Оскільки не могли ми увійти, тому що гріхи загороджували нам вхід, то Він Сам вийшов до нас. (Іван Золотоустий «Гомілії на Євангеліє від Матея»)

«Інше впало при дорозі» (4:4)

Сіяч і грунт

Подібно до того, як сіяч не розмежовує ріллю, що лежить перед ним, а розкидає насіння просто і без розрізняння (пор. Рим. 5.15), так і Він не відокремлює бідного від багатого, мудрого від немудрого, легковажного від старанного, мужнього від боязкого, але говорить з усіма, виконуючи Свою частину, хоча і знає заздалегідь, що буде ... Чому ж, скажи мені, велика частина посіву загинула? Не через сіяча, але через приймаючий ґрунт, тобто через душу, що не чує...Розповідає ж цю притчу для вправ і настанови учнів, щоб ті не падали духом, незважаючи на те, що тих, які гинуть більше, ніж тих, які приймають слово. Адже і з Владикою те ж саме сталося, проте Він, хоча, звичайно ж, знав, що так буде, не відступився від сіяння. Але який же був сенс, запитають, сіяти по тернях, на каменях, при дорозі?Стосовно насіння та ґрунту - ніякого, а стосовно душ і вчення це було дуже навіть похвально. Хліборобові справедливо поставили б це в провину, якби він так вчинив, бо камінь не може стати ґрунтом, дорога - перестати бути дорогою, а терни - не бути тернами. Але з розумними істотами не так. Бо камінь може змінитися і стати родючою землею; дорога - перестати бути місцем тупцювання, доступним для всіх прохожих, і зробитися родючою ріллею, і терни можуть зникнути, так що насіння отримає більшу свободу. Якби це було неможливим, Він би не сіяв. Зміна, однак, сталася не з усіма, але це не через сіяча, а через тих, хто не бажає змінюватися. Бо Свою частину Він влаштував. (Іван Золотоустий «Гомілії на Євангеліє від Матея»)

Шляхи слави

Зауваж, що Христос називає три згубних шляхи і таке ж число шляхів слави. Бо те з насіння, що впало при дорозі, склювали птахи; те, що впало на кам’янисте місце, незабаром посохло; а те, що попадало в терни, було заглушене. На добрій же землі насіння принесло плоди, як я сказав, трьох видів: інше - сто, інше - шістдесят, інше - тридцять. Як пише премудрий Павло, кожен має своє дарування від Бога один так, інший інакше (1 Кор. 7:7). Виявляється, що славні діяння святих не всі і не завжди мають рівну міру. Втім, нам слід старатися в кращому і підніматися над гіршим. (Кирило Олександрійський «Коментарі на Євангеліє від Луки»)

Мета притч (4:10-12)

Огляд: Сенс притч осягається очима розуму (Кирило Олександрійський); наочність і образність допомагають їх розумінню, однак притчі не можна тлумачити у відриві від змісту Писання в цілому (Іван Золотоустий). Ісус говорив притчами і таємно, щоб євангельська проповідь звучала відкрито і явно (Августин Гіппонський). Як Бог подає зцілення, відкладаючи останнє у часі, так Ісус подає Своє вчення, надаючи йому форми притч (Оріген). Будучи дієвим і сильним, Боже Слово таємничим чином тягне людей до себе. Бог кожному дав насіння істини і окропив його дощем, проте не всі виявилися в змозі його виростити (Климент Олександрійський). Віруючі покликані до того, щоб стати добрим ґрунтом, чого можна досягнути лише постійними зусиллями з їх боку (Августин Гіппонський). Святий Дух освячує лише ті духовні посіви, які були ретельно прополені від пристрастей (Євагрій Понтійський). Життя у розкоші пронизує душу подібно до гострого терну (Іван Золотоустий). Щоб протистояти ворогові, який прагне викрасти дане людині насіння, необхідне постійне спостереження за собою і допомога божественної благодаті (Іриней Ліонський). Ті, що не мають духовного кореня швидко відпадають під час різного роду випробувань, бо не беруть в провідники Слово. (Атанасій Олександрійський).

«А тим зовнішнім все буває в притчах» (4:11)

Перепона для легковагих

Швидке зцілення може піти не на благо зціленим, коли ті з них, хто з власної вини потрапив у це важке становище, легко позбавляються від труднощів, що їх спіткали. Бо, нехтуючи злом, що їх спіткало, як таким, що легко зцілюється, вони, не остерігаючись, щоб вдруге не впасти в нього, знову в ньому виявляються. Для таких вічний Бог, Який знає все потаємне і «знає все перед буттям його» (Пор. Дан. 13:42), по Своїй доброті відкладає якнайшвидшу допомогу і, так би мовити, допомагає не допомагаючи, тому що це йде їм на користь. Тому природно, що і відносно зовнішніх, про яких тут йде мова, ... Господь влаштував так, що вони не змогли почути ясно про речі більш глибокі, щоб, швидко обернувшись й вилікувавшись через прощення, вони не визнали би ран гріха надто легкими і виліковними і незабаром не впали б у нього знову. (Оріген «Про начала»)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти