ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Оздоровлення хворих: кровоточивої жінки та дочки Яіра (5:21-43)

Оздоровлення дочки Яіра (5:21-24,35-43)

Огляд: Молитва хворої жінки була почута (Ієронім Стридонський, Петро Хризолог, Пруденцій). Зцілення прихованої хвороби робить явним Божество Христа (Єфрем Сирін). Дотик до Христа цілющий тільки для того, хто вірить (Августин Гіппонський, Беда Високоповажний). Великі діяння здійснює віра (Афраат). Петру, Якову та Іванові дано було бути свідками дива заради їхнього майбутнього служіння (Ієронім Стридонський). Для Бога, що має владу над життям і смертю, смерть є лише сном, від якого Він здатний пробудити (Амвросій Медіоланський, Августин Гіппонський).

«Прийди і поклади на неї руки» (5:23)

Руки Творця

Хворий не може наказувати комусь зцілити його, він лише благає про це. І оскільки людина ця була начальником синагоги, то він знав закон і те, що все створене Словом, а людина - рукою Бога. Значить, він вірить в Бога, бо просить Тією ж рукою, Якою була створена його дочка, зцілити і повернути її до життя ... Бо Той, що поклав руку, щоб створити з нічого, знову покладе, щоб повернути те, що загинуло (Пор. Мат. 18:11; Лук. 19:10). (Петро Хризолог «Збірник проповідей»)

«Не бійся, тільки віруй» (5:36)

Рятівна сила віри

Коли начальник синагоги просив у Нього за свою дочку, Він сказав йому: «Тільки вір твердо і буде жити дочка твоя», - і той вірив, і ожила дочка його, і встала. І коли помер Лазар, то сказав Господь наш Марті: «Якщо будеш вірити, то воскресне брат твій». Сказала йому Марта: «Так, Господи, я вірю», - і Він воскресив його після чотирьох днів (Іван 11:23-27, 38-44). ... Тож, улюблені, здобудемо віру, що має настільки велику силу! Бо віра підносить на небеса (Пор. Бут. 5:24; Євр. 11:5), перемагає потоп (Пор. Бут. 7:1-8:22; Євр. 11:7), змушує народжувати бесплодних (Пор. Бут. 21:1-3; Євр. 11:11-12), рятує від меча (Пор. Бут. 22:1-19; Євр. 11:17, 34.), піднімає з рову (Пор. Бут. 37:28), збагачує бідних (Пор. Map. 12:42-44), звільняє полонених (Пор. Діян. 5:17-20), рятує гнаних (Пор. Євр. 11:27-29), зводить вогонь (Пор. 3 Цар. 18:38), розділяє море (Пор. Вих. 14:21), розрубує скелю і дає воду спраглим (Пор. Вих. 17:6), насичує голодних (Пор. Вих. 16:15), оживляє мертвих і виводить їх з пекла (Пор. Євр. 11:35), утихомирює хвилі (Пор. Мат. 8:26), зцілює хворих (Пор. Мат. 9:2, 22; Map. 2:5), перемагає війська (Пор. Євр. 11:34), скидає стіни (Пор. Євр. 11:30), закриває уста левам (Пор. Євр. 11:33), гасить полум'я вогненне (Пор. Євр. 11:34), упокорює гордих, а смиренних підносить до слави (Пор. Євр. 11:26; Як. 4:6). Всі ці великі діяння здійснюються вірою. Бо в цьому полягає віра: коли людина вірить в Бога, Господа всього, що створив небо і землю, море і все що в них; що створив Адама на свій образ; дав закон Мойсеєві; який послав Духа Свого пророкам, і, нарешті, який послав Свого Помазанця в світ, щоб повірили люди у воскресіння мертвих, і щоб повірили в рятівне таїнство хрещення (а такою є віра Церкви Божої), і щоб відвернути людей від ворожінь, від магічного властивості місяців і днів, від суєтних молитов і обрядів, від чародійства, халдейської науки, блуду і безсоромних пісень, від порожніх вчень - знарядь лукавого, і від плазування перед хтивістю; від лайки, від перелюбу, і щоб ніхто в словах своїх не свідчив неправдиво, і ніхто не був би двомовним. (Афраат «Докази»)

«І не дозволив іти за Собою нікому, крім Петра, Якова та Івана, брата Якова» (5:37)

Про Петра, Якова та Івана

Він не брав із Собою нікого, крім Петра, Якова та Івана, брата Якова. Хтось запитає: чому обираються завжди ці троє, інші ж - ні? Ось і на горі під час Преображення присутні ці троє (Мат. 17:1-3; Map. 9:2-4; Лук. 9:28-30). ... По-перше, число це пов'язано з таїнством Трійці, так що воно само по собі є священним, та й Яків, згідно з єврейською традицією, клав три види прутів у водопійні корита (Бут. 30:38). В іншому місці сказано: І нитка, втричі скручена, не скоро порветься (Екл. 4:12). Отже, обрано Петра - і на ньому зводиться Церква (Пор. Мат. 16:18); обрано Якова - і він першим з апостолів удостоюється мучеництва (Пор. Діян. 12:2); обрано Івана - і в ньому закладаються основи цноти (Пор. Іван 19:26; 20:2; 21:7, 20). (Ієронім Стридонський «Трактат на Євангеліє від Марка»)

«Дівчина не померла, а спить» (5:39)

Голос Господній

Що скажу про дочку начальника синагоги, смерть якої оплакувало багато людей під музику флейт? (Пор. Мат. 9:23). Вже й похоронна процесія готується, оскільки вірять, що вона померла. Але як тільки лунає голос Господа, відразу повертається дух її, піднімається її тіло, яке ожило, вона споживає їжу - щоб повірили, що вона жива (Пор. Лук. 8:52-55). (Амвросій Медіоланський «Про смерть брата Сатира»)

Сон дівчини

Він приходить у будинок і бачить, що все за звичаєм підготовлено до поховання. Каже їм: Що слухаєте і плачете? Дівчина не померла, а спить. Господь сказав правду: вона спала, але тільки для Того, Хто міг її розбудити. Розбудивши її, Він повернув живу дочку батькам. (Августин Гіппонський «Проповіді»)

Муки батьків

Перш ніж стане явним сокровенний зміст євангельських слів, варто нагадати про страждання, які приймають і переносять батьки через їх любов і прихильність до дітей. В оточенні сім'ї та співчуваючих їм близьких лежить дочка на м'якому ліжку. Знічений батько побивається на сухій землі. Вона покидає своє тіло - він знемагає і розумом, і душею; вона приймає муки своєї хвороби - він, розхристаний і поглинутий горем, стогне у всіх на очах; вона помирає під упокоєння - він продовжує жити на кару ... На жаль! Чому діти байдужі до цього, чому не думають про це, чому не пориваються повернути батькам силу? Попри все любов батьків наполегливо триває, бо, що батьки присвячують дітям, їм поверне батько всіх - Бог. (Петро Хризолог «Збірник проповідей»)

«І сказав, щоб дали їй їсти» (5:43)

Засвідчення воскресіння

Кожний раз, коли Він воскрешав померлого, він велів давати тому їсти, щоб воскресіння не здавалося обманом. І про Лазаря ми читаємо, що після воскресіння він мав трапезу з Господом (Іван 12:2). (Ієронім Стридонський «Проти Іовіана»)

Смакування їжі

Оскільки тим, що живуть цим життям властиво їсти, Господь за необхідністю показав воскресіння тіла тим, хто не вважав таке істинним, - через їжу та питво. Те ж саме Він зробив і з Лазарем, і з дочкою Яіра. Бо, воскресивши її, звелів дати їй їсти. (Феодорит Кирський «Ераніст»)

Оздоровлення кровоточивої жінки (5:24-34)

«Доторкнулась до одежі Його» (5:27)

Волання віри

Жінка, яка страждала на кровотечу, витратила всі свої статки на лікарів. Терплячи голод і спрагу, вона впала духом. І ось, так як вона втратила всі статки - тобто як Церква, зібрана з поган, - і впала духом, вона заволала до Господа й доторкнулася до Нього. Дотик до краю одягу Господа був криком віруючої. (Ієронім Стридонський «Трактат на Псалми»)

Крадіжка віри

Течії двох морів не змішуються так, як збентежена від сумнівів душа цієї жінки. Після відчайдушних спроб лікарів, після дорогих ліків і марного традиційного лікування, коли мистецтво і досвід цілителів ніяк не допомогли, коли всі кошти хворої були витрачені, сталося не випадкове, а божественне зцілення. Те, що протягом стількох років не могло бути вилікуване людським умінням, зцілюється тільки вірою і покорою. Жінка стояла осторонь: будучи наділеною природною сором'язливістю і являючись нечистою згідно з юдейським законом, який говорив, що вона нечиста й ні до чого чистого не повинна торкатися (Пор. Лев. 15:25-27), вона боялася доторкнутися до Нього, щоб не викликати гніву юдеїв і не порушити закон. Вона не наважувалася заговорити, щоб не збентежити тих, що стоять навколо, і не обтяжити їх слух, щоб не пішов поголос, що протягом стількох років вона була ареною страждань. Тривалий, постійний біль ставав ще нестерпнішим, та й Христос, який швидко йшов, не залишав їй часу для роздумів: вона знала, що, якщо продовжувати мовчати і приховувати свою хворобу, здоров'я до неї не повернеться. У цій боротьбі думок жінка знайшла єдиний шлях порятунку - викрасти собі зцілення, викрасти, промовчавши про те, про що вона не наважилася говорити як з боязкості, так і з поваги до Того, Хто стояв перед нею. Не заслуговуючи цього тілесно, вона серцем своїм просунулася до Зцілителя і з вірою рукою доторкнулась до Його шат. Вона знала, що така хитрість не тільки проститься, а й зцілить її, адже не бажання породило хитрість, але сором'язлива необхідність. Вона знала, що шукаючи вигоди для себе, викрадачки, вона не заподіє жодної шкоди Тому, у Кого брала ... Те, що протягом дванадцяти років не піддавалося людському мистецтву зцілення, незважаючи на час, зцілила віра. (Петро Хризолог «Збірник проповідей»)

Таємниці її зцілення

Слава Тобі, таємничий Сину Ненародженого, бо через приховану хворобу якоїсь жінки, ураженої нею, була об’явлена Твоя благодать зцілення, і через цю ж жінку ми побачили невидиме Божество! Через благодать Його зцілення ми пізнали Божественну сутність Сина; але і зціленням тієї, що була хвора, відкрилася також віра її. Саме так вона сповістила про Його Божество, проголосивши разом водночас і про віру свою, бо тверда віра її була виявлена тим же Провісником. Вона засвідчила про його Божество, Він же засвідчив її віру ... адже спочатку Він побачив таємну віру жінки і після цього дарував явне зцілення. (Єфрем Сирін «Тлумачення на Діатессарон Татіана»)

«Сказала Йому всю істину» (5:33)

Перед обличчям Істини

Зверніть увагу на кроки, подивіться на просування. Поки вона стікала кров'ю, не могла постати перед Ним; зцілившись, постала перед Ним. Кидається в ноги до Нього і навіть не наважується глянути Йому в обличчя - для зцілення їй достатньо бути біля Його ніг. Розповіла всю істину Йому: Христос - істина. Будучи зціленою Істиною, вона істину визнає. (Ієронім Стридонський «Трактат на Євангеліє від Марка»)

5. Відкинення Ісуса його людьми (6:1-6а)

Огляд: Ісус вчить в синагозі, не відокремлюючись від неї (Оріген). Він був теслею і сином теслі (Юстин Мученик, Єфрем Сирін). В деяких місцях Господь не здійснював чудес через невір'я людей (Григорій Назіанзин, Іван Касіян, Оріген).

«Прийшов до Своєї батьківщини» (6:1)

Про Назарет

Він називає Свою батьківщину Назарою (Назаретом) ... Назара (Назарет) - від того, що Назарянин буде званий (Мат. 2:23). ... Ісус не має честі у своїй вітчизні, але людьми, далекими від «заповітів», тобто поганами, шанується (Пор. Еф. 2:12). ... Втім, Він навчав у синагозі, не відокремлюючись від неї і не заперечуючи її (Пор. Мат. 13:54). (Оріген «Коментарі на Євангеліє від Матея»)

Для кого Він приходить?

Звідки виходить і куди входить Той, Кого не тримає ніщо, Хто не пов'язаний ніяким місцем? У яку вітчизну прийшов Той, Хто створив світ і володіє ним?.. Мабуть, не Сам для Себе, але для тебе і в тебе виходить і входить Христос, поки не приведе тебе, відкинутого, додому (Пор. Бут. 3:8; Пс. 23:1; Мат. 9:13, 18:11; Лук. 15:4). (Петро Хризолог «Збірник проповідей»)

«Хіба ж не тесля чи Він, син Марії?» (6:3)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти