ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Приклад праведності й працьовитості

Коли Ісус прийшов до Йордану, Його вважали сином теслі Йосипа (Пор. Мат. 13:55), і Він здавався, як сповіщало про це Писання, Таким, що не має вигляду (Пор. Іс. 53:2), і вважався теслею, бо, будучи серед людей, Він виготовляв плуги і ярма - ці теслярські вироби, навчаючи з їх допомогою зразкам праведності і діяльного життя. (Юстин Мученик «Бесіда з Трифоном юдеєм»)

«І не міг здійснити там ніякого чуда» (6:5а)

Що значить «не міг»?

...Інше неможливе через нестачу волі; наприклад: не міг здійснити там знамення через невір'я тих, які приймають (Пор. Мат. 13:58). Адже оскільки для зцілення потрібні обидві ці речі, тобто, й віра тих, кого лікують, і сила того, хто лікує, вони не здатні були отримати одне з причини відсутності іншого. Не знаю, чи не слід і це віднести до розумної підстави. Адже було б нерозумно зцілювати тих, яким потім зашкодило б невір'я. У цьому ж сенсі сказано: Вас світ не може не ненавидіти (Пор. Іван 7:7 - Григорій цитує цей вірш, користуючись подвійним запереченням), а також: Як ви можете говорити добре, бувши злими? (Мат. 12:34). Адже яким чином тут будь-що неможливе, як не в розумінні відсутності бажання? Є серед сказаного Господом і щось таке, що по природі своїй неможливе, проте можливе для Бога, якщо Він захоче (Пор. Мат. 19:26; Map. 10:27). Наприклад, те, що тій самій людині неможливо народитися двічі (Пор. Іван 3:4), або вушка голок, що не пропускають верблюда (Пор. Мат. 19:24; Map. 10:25; Лук. 18:25). Що завадило б цьому відбутися, якби Бог захотів? Однак поза усім цим стоїть те, що є абсолютно неможливим і неприпустимим ... Неможливо, щоб Бог був злий або щоб Його не було, адже це показувало б безсилля Бога, а не силу. Також неможливо, щоб неіснуюче існувало, а двічі по два було б одночасно і чотири, і десять. Неможливим є і те, щоб Син робив щось неприйнятне, чого не робить Отець (Григорій Назіанзин «Про Сина» (Слово 30))

Ступені віри

В деяких випадках Він настільки рясно виливав Свою цілющу силу, що євангеліст вигукнув про це: І зцілив усіх хворих (Мат. 8:16; Пор. Лук. 4:40). Серед інших людей безмежна міра Христових благодіянь натикалася на такі великі перешкоди, що сказано: І не зробив там багатьох чудес через їх невір’я (Мар. 6:5-6; Пор. Мат. 13:58). Щедрість Бога вимірюється вірою людини, так що одному Він каже: За вірою вашою нехай буде вам (Мат. 9:29), іншому: Іди, і як повірив ти, нехай так тобі і станеться (Мат. 8:13), третьому: Нехай буде тобі за бажанням твоїм (Мат. 15:28), четвертому: Віра твоя спасла тебе (Мат. 9:22; Map. 5:34, 10:52; Лук. 8:48, 17:19). (Іван Касіян «Співбесіди»)

«Тільки на деяких хворих поклавши руки, зцілив їх» (6:5б)

Божа сила і людська невіра

Так як у деяких тіл є природній потяг до інших: у магнітного каменя до заліза і у так званій нафті до вогню, так само, можливо, є потяг і у подібної віри до божественної сили. Тому сказано: Якщо ви будете мати віру з гірчичне зерно і скажете горі цій: «перейди звідси туди», і вона перейде (Мат. 17:20). Мені ж здається, що і Матей, і Марко, бажаючи точно висловити перевагу божественної сили - що вона здатна творити і при невірстві, хоча її дія і не така, як була б якщо б ті, що отримують благодіяння, мали віру, - висловилися не в тому значенні, що Він не вчинив чудеса через їх невір’я, а просто: Не здійснив там багатьох чудес (Мат. 13:58; Пор. Map. 6:5a). Що стосується Марка, то, сказавши, що Він не міг там здійснити жодного чуда, він на цьому не зупинився, а додав: Тільки на деяких хворих поклавши руки, зцілив їх, - тому що і в цьому разі Його сила виявилася переможницею над невір'ям. (Оріген «Коментарі на Євангеліє від Матея»)

«І Він дивувався їх невірству» (6:6)

«Сила» невірства

Якщо у хворих або у тих, хто приносить їх, відсутня віра, то це може перешкодити тому, щоб силою зцілення користувалися ті, кому дано такий дар. (Іван Касіян «Співбесіди»)

IV. Нерозуміння Ісуса учнями в Галилеї і поза нею (6:6б-8:21)

Місія учнів і смерть Івана (6:6б-34)

Місія учнів (6:6б-13)

Огляд: Покликані до досконалості повинні відмовитися від усього заради Бога (Ієронім Стридонський, Пруденцій). Господь заповідає простоту (Августин Гіппонський). Апостоли зцілювали хворих через єлеопомазання, і Церква нині здійснює це таїнство (Кипріян Карфагенський).

«Нічого не брати в дорогу, крім палиці самої» (6:8)

Заклик до досконалості

Хіба всім наказано не мати дві одежі, або їжі в сумці, або грошей в гаманці, а лише посох у руці і сандалі на ногах? (Пор. Мат. 10:9). І чи всі повинні продати все, що мають, роздати бідним і піти за Христом? Щодо тих, хто хоче бути досконалим, - саме так ... В Євангелії Господь говорить людині, яка хвалиться, нібито виконує весь закон: Якщо хочеш бути досконалим, піди, продай маєток твій і роздай бідним і приходь і йди за Мною (Мат. 19:21). (Ієронім Стридонський «Проти Іовіана»)

Найвищий спокій

Найвищий спокій - нічого не хотіти

понад те, що потрібно:

їжа проста, одежа одна -

тіло скриють вони

і повернуть тобі силу.

Не треба шукати понад те,

що природа диктує.

У путь вирушаючи, торбу не тягни (Пор. Мат. 10:10; Лук. 9:3; 22:35),

про одяг інший не піклуйся,

про завтрашній день не хвилюйся,

що їжі не буде: (Пор. Мат. 6:34)

сонце зійде, і з'явиться їжа.

Хіба не бачиш:

з птахів жодна прожитку

на завтра не шукає?

Їй Бог посилає (Пор. Мат. 10:29). (Пруденцій "Душевна боротьба")

«А ходити в сандалях і не носити дві одежі» (6:9)

Заповідь простоти

Що стосується того, щоб не носити або не мати двох одеж, то, якщо точно, Він забороняє надягати дві одежі: ... і двох одеж не носити. Хіба цим Він не застерігає нас проти двозначності і не закликає ходити в простоті? (Августин Гіппонський «Про згоду євангелистів»)

«І чимало хворих мазали олією і зціляли» (6:13)

Хрещення-Помазання-Євхаристія

Необхідно, щоб хрещений приймав і помазання, щоб, отримавши його, він міг стати помазанцем Божим і мати в собі благодать Христа. Далі, при євхаристії, єлей освячується на вівтарі і ним помазуються хрещені. Той же, у кого немає ні вівтаря, ні Церкви, не може освятити і єлей (Послання написано під час полеміки Кипріяна з приводу дійсності хрещення у схизматиків і єретиків, яке він заперечував, йдучи проти практики, що існувала в деяких інших церквах). (Кипріян Карфагенський «Послання LXX»)

Смерть Івана (6:14-29)

Огляд: Дух робить вільним навіть в'язня (Тертуліан). Йосип Флавій підтверджує розповідь Євангелія про жорстокість Ірода і праведність Івана Хрестителя (Євсевій Кесарійський). Як Іван викривав Ірода у злі, так і ти поправляй ближніх, якщо грішать (Іван Золотоустий). Нерозважна клятва народжується з гріха і сама веде до гріха (Августин Гіппонський, Іван Золотоустий), і тому її не слід виконувати (Беда Високоповажний, Амвросій Медіоланський). Ірод вбив праведника, щоб припинити своє викриття, і з того часу весь світ чує голос Івана, що звинувачує Ірода (Іван Золотоустий).

«Ірод, пославши, схопив був Івана, і кинув його до в'язниці» (6:17а)

Свобода духу

Приберемо слово «тюрма», назвемо її віддаленням. І хоча тіло під замком, хоча плоть міцно утримується, для духу все відкрито. Мандруй за духом, крокуй за духом - і він направить тебе не тінистими стежками і не довгими галереями, а дорогою, яка веде до Бога. І наскільки часто духом ти будеш ходити по ній, настільки ж часто будеш відчувати, що ти не в тюрмі. (Тертуліан «До мучеників»)

«Не годиться тобі мати жінку брата твого» (6:18)

Про напоумлення ближнього

Він побачив тирана, що скидав закони шлюбу, і з відвагою оголосив посеред площі: «Не годиться тобі мати дружину Филипа, брата твого!..» Ось і ти поправ хоча б товариша свого по служінню, рівного тобі по честі, і, навіть якщо доведеться тобі померти, не зволікай напоумити брата ... І не говори мені цих дурних слів: «Яке мені діло? У мене немає з ним нічого спільного!" Тільки з дияволом у нас немає нічого спільного, а з усіма людьми у нас багато спільного. Адже вони причетні до тієї ж природи, що і ми, населяють ту ж землю, харчуються тієї ж їжею, у них Той же Владика, вони прийняли ті ж закони і покликані до тих же благ, що й ми. Тому не будемо говорити, що у нас немає нічого з ними спільного. (Іван Золотоустий «До Антиохійського народу»)

«Ірод боявся Івана ... і з задоволенням слухав його» (6:20)

Сила доброчесності

Марко каже, що Ірод дуже шанував цього чоловіка, хоча той і викривав його. Наскільки багато значить доброчесність! (Іван Золотоустий «Гомілії на Євангеліє від Матея»)

«Дочка Іродіади увійшла, танцювала і сподобалася Іродові і тим, що сиділи з ним при столі» (6:22)

Злочинна клятва

Дівиця танцює, а мати в цей час лютує. Поки ті, що бенкетують, віддаються утіхам та розпусті, дається клятва. Як злочинно ця клятва дається, так само злочинно вона виконується. (Августин Гіппонський «Проповіді»)

«І поклявся він їй: чого тільки мене попросиш, дам я тобі» (6:23)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти