ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Зцілення дочки жінки-язичниці (7:24-30)

Огляд: Ісус уникав фарисеїв до якогось часу, чекаючи призначеного дня. Він проповідував і серед поган, до яких подібний кожен грішник (Оріген). У Христі Бог і людина таємничо співіснують (Іван Дамаскин). Жінкам обіцяна духовна рівність з чоловіками (Тертуліан). Бог по-різному відповідає на прохання людей (Амвросій Медіоланський), не домішуючи божественної благодаті до вдачі заздрісного і невіруючого (Климент Олександрійський). Так звані «ревнителі» вимагають відторгнення грішників від тіла Церкви, але частіше самі помиляються і відокремлюються від неї (Августин Гіппонський). Велика віра хананейки не відступає навіть перед приниженням (Єфрем Сирін)

«І, вирушивши звідти, пішов на терени Тирські та Сидонські» (7:24а)

Причина відходу

Відійшов Він, напевно, тому, що фарисеї спокусилися, почувши, що «не те, що входить, а те, що виходить, оскверняє людину» (Пор. Мат. 15:17-18). Він уникав фарисеїв, що брали за зле Його вчення, очікуючи вдалішого часу для страждання. (Оріген «Коментарі на Євангеліє від Матея»)

Духовне тлумачення

Згідно з Марком, Ісус прийшов на терени Тирські, тобто, в область поган, щоб і з тих теренів віруючі могли врятуватися ... Кожного з нас, хто грішить, слід вважати таким, що перебуває на теренах Тирських або Сидонських, або фараонових, або Єгипетських, або яких-небудь іще, але поза Божим наділом. (Оріген «Коментарі на Євангеліє від Матея»).

«Але не міг втаїтися» (7:24б)

Про дві волі у Христі

Якщо при всемогутності Його божественної волі Він, хоча і бажав, не міг «утаїтись», то, виходить, що Він не зміг цього, захотівши як людина, і здатний був хотіти теж як людина ... Отож, та сама плоть була смертною сама по собі і життєдайною через іпостасне з'єднання зі Словом. Подібним чином ми говоримо також про обожнення волі: не в тому розумінні, що природний рух змінюється, а що він з'єднується з божественною і всемогутньою Його волею і стає волею втіленого Бога. Через це, захотівши сховатися, Він не зміг, оскільки як Бог Слово зволив через Себе Самого показати, що в Ньому воістину перебуває неміч людської волі. (Іван Дамаскин «Виклад віри»)

«А була та жінка з поган, родом сирофінікійка» (7:26)

Рівність чоловіка та жінки

Вам, жінки, обіцяно той самий ангельський стан (Пор. Мат. 22:30; Map. 12:25; Лук. 20:35-36; Гал. 3:28.), таке ж відношення до вашої статі, як і чоловікам; таку ж силу міркування обіцяє вам Господь. (Тертуліан «Про одяг жінок»).

«І просила Його» (7:26б)

Приклад молитви

Хіба не чув ти про сирофінікійку, яка вблагала Владику своїми постійними проханнями? (Іван Золотоустий «Гомілії на Послання до Ефесян»)

«Дай щоб спершу насититись дітям» (7:27 а)

Про Божественну свободу

Хоча й всемилостивий Бог, але якби Він почав однаково вислуховувати всіх, то могло б здатися, що Він діє не з власної волі, а з якоїсь необхідності. (Амвросій Медіоланський «Про кончину брата Сатира»)

«Не добре взяти хліб у дітей і кинути псам» (7:27б).

Про зберігання Істини

Ті, що здобули Духа Святого, досліджують глибини Божі (Пор. 1 Кор. 2:9-10.), тобто добираються до прихованого значення пророцтв. Давати ж святиню псам їм забороняється, поки ці останні залишаються у своєму звірячому стані. Бо ніколи не личить домішувати божественну і чисту вологу, цю живу воду (Пор. Іван 4:10), до вдачі заздрісного, збентеженого і невіруючого, чиї допитування подібні до безсоромного лаю. (Климент Олександрійський «Стромати»)

«Але й пси їдять під столом крихти у дітей» (7:28)

Про «ревнителів Церкви»

Ті, хто строго дотримується приписів, спонукають нас засуджувати бунтівних, не давати псам святого (Пор. Мат. 7:6; 15:26.), вважати поганином будь-кого, хто зневажає Церкву (Пор. Мат. 18:17), відкидати від цілого ту частину тіла, яка вводить у спокусу (Пор. Мат. 5:30; 18:8-9; Map. 9:12-48). Ці люди так розбурхують світ всередині Церкви, що намагаються завчасно відокремити зерна від полови (Пор. Мат. 13:29-30). Однак, будучи засліпленими подібною помилкою, вони самі виявляються відокремленими від єднання з Христом. (Августин Гіппонський «Про віру і справи»)

«Біс вийшов з твоєї дочки» (7:29)

Смирення матері

Вона йшла за ним і кричала: «Змилуйся наді мною!» - Але Він не відповідав їй ні слова (Пор. Мат. 15:22-23). Мовчання Господа стало причиною ще сильнішого крику, який почав виходити з уст хананейки. Він знехтував її мовчанням, проте вона не відстала. Він принизив її словом, однак вона не відступила. Він прославив погорджуваний ними (тобто, хананеями) Ізраїль, однак вона не обурилась. Знову упокоривши свою душу, вона наново прославила Ізраїль: «Собаки, - каже, - теж їдять від панів своїх» (Пор. Мат. 15:27), - нібито юдеї були панами народів. Також коли наблизилися учні Його, то просили, щоб він прогнав її від Себе (Пор. Мат. 15:23). ... Вона ж заради користі своєї не засоромилася й імені собаки. За це він їй сказав: «Велика віра твоя, жінко!» (Пор. Мат. 15:28). (Єфрем Сирін «Тлумачення на Діатессарон Татіана»).

Зцілення чоловіка, нездатного чути і говорити як слід (7:31-37)

Огляд: Дотик Боголюдини є новим творенням (Єфрем Сирін). Дух Святий зцілює глухонімого, щоб дотримувався заповідей Бога (Григорій Великий). Таїнство миропомазання подібне до зцілення глухонімого Христом (Амвросій Медіоланський), яке також передрікало навернення поган (Лактанцій). Слово Христа руйнує всі перешкоди і повертає глухонімому радість життя (Пруденцій).

«Вклав йому пальці свої в уха і, добувши своєї слини, торкнув йому язика» (7:33)

Дотик Боголюдини

Невловима сила Божа сходить і перетворюється в члени, яких можна торкнутися, щоб ті, хто прагне, могли наблизитися до неї. Бо, торкнувшись Його людства, можна пізнати Його Божество. Так і глухонімого того Він зцілив через пальці тіла Свого, коли наблизив їх до його вух і торкнувся його язика. За допомогою відчутних пальців невідчутне Божество торкнулося його, розв'язавши пута його язика і відкривши замкнені ворота його вух. Бо Він, Творець плоті і упорядник тіла, прийшов до нього і Своїм ніжним голосом відкрив його вуха, що так довго залишалися байдужими. Так само і його замкнені вуста, які раніше не могли породити ні слова, породили хвалу Тому, Хто запліднив їх безпліддя і дав їм такі рясні плоди. Той, Хто дав Адаму дар мови, не навчаючи його мови, Той же Самий дарував німим здатність легко розмовляти мовами, важкими у вивченні (Пор. Бут. 1:27-28, 2:20). (Єфрем Сирін «Проповідь про Господа нашого»).

Дух - палець Божий

З цього місця випливає, що Дух зветься пальцем Божим. «Вкласти пальці у вуха» означає через дари Духа Святого відкрити розум глухонімого для послуху. (Григорій Великий «Гомілії на пророка Єзекиїла»).

««Еффафа», тобто: відкрийся» (7:34)

Літургійне значення

Отже, що нам слід робити в суботу? Зрозуміло, відкривати: здійснювати відкривання, подібне до того таїнства, коли священик торкнувся твоїх вух і ніздрів (маються на увазі таїнства хрещення і миропомазання). Що це означає? В Євангелії Господь наш Ісус Христос, коли привели до Нього глухонімого, торкнувся вух його і рота: вух, бо той був глухим, і рота, бо був німим. Еффафа! - сказав Господь. Це єврейське слово по-латині означає «відкриватися». Так і твоїх вух священик торкнувся, щоб відкрились вони для Його слова і Його повчання (наприклад, для Євангелія, що читається на кожній літургії, і для проповіді, що йде за цим). (Амвросій Медіоланський «Про таїнства»).

Пахощі таїнств

Так відчиніть же ваші вуха і насолоджуйтеся пахощами вічного життя, яке сходить на вас через дари таїнств! Ми призначили це для вас, коли, беручи участь в таїнстві відкривання, сказали: Еффафа! - що означає "Відкрийся!» - щоб всяк, хто прагне благодаті, знав, про що його спитали, і пам'ятав, що на це відповів. Це таїнство Христос здійснив у Євангелії, коли, як читаємо про це, Він зцілив глухонімого. (Амвросій Медіоланський «Про таємниці до новопосвячених»).

«І зараз же відкрились його вуха, і розв'язалися зав'язі його язика» (7:35)

Навернення поган

Але не тільки для цього трудилася небесна сила: тим самим вона показала, що усунуті раніше від істини (тобто, погани) незабаром почують і зрозуміють верховні слова Бога. Бо ти назвав би не інакше як глухими тих, хто не чує небесних, істинних, дієвих слів. Бог розв'язує язики німим, і вони починають говорити (Пор. Мат. 9:33; Map. 7:37). Дивовижною була б ця міць, навіть якщо б вона зробила тільки це; але вона мала й інше значення: як невдовзі виявиться, ті, хто раніше не знав небесних речей, навчаться мудрості від Бога і будуть міркувати істинно. Бо хто не знає божественних речей, той воістину без'язикий і німий, навіть якщо він у всьому іншому красномовний. (Лактанцій «Божественні установи»).

«І глухим дає чути, а німим – говорити» (7:37)

Радість зцілення

Той, в кого закриті вуха, хто не знає звуку, за Христовим словом всі перешкоди розчищає,

чує голоси веселі і шепіт (Пор. Map. 7:34-35). І тоді хвороба минає, слабкість зникає (Пор. Лук. 6:18-19),

говорить язик, що так довго мовчав (Пор. Map. 7:35), радісно по місту хворий несе ліжко (Поp. Мат. 9:6-7; Іван 5:9). (Пруденцій «Гімни на кожен день»).

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти