ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


До вад і недоліків скакального суглобу відноситься курба, шпат і наливи).

Курба— позаду скакального суглобу в виді потовщення у основи п'яточної кісточки, порушують його пряму лінію. Виникає при перевантаженні на роботі, скачках і подоланні перешкод. Схильність-передається по спадковості.

Шпат— деформуючий артрит скакального суглобу, супроводжується кістковими розростами на внутрішній і зовнішній його сторонах і характерним судорожним посмикуванням кінцівок. «М'який» шпат не знижує працездатності — «Твердий» — веде до кульгання (півняча хода).

Бурситп'ятки (пипгак) — м'яка пухлина на кінці п'яточної кістки, виникає внаслідок запалення слизової сумки від ударів, лежання на твердій підлозі.

Наливи— м'які неболючі пухлини з зовнішнього і внутрішнього боку суглобів, що утворюються в результаті випоту сіновії в капсулі суглобу. Послаблюють дію суглобів.

Плюсна сприймає удари кінцівки об землю, які пом'якшуються тільки в путовому суглобі і копиті, тому плюсна повинна бути міцною.

Передні кінцівкизнаходяться під центром ваги коня, розставлені ширше задніх. Важелі під більш тупим кутом, ніж задньої кінцівки. Це обумовлює менший розвиток і меншу втомлюваність м'язів.

Лопатка— рухлива плоска кістка з потужною мускулатурою.

Оцінюють лопатки по їх м'язистості, довжині, нахилу. Довга лопатка — більший розмах всієї кінцівки. При більшому нахилі — підвищується ресорність.

Вади лопатки:Ісплек — атрофія м'язів лопатки. При цьому проявляється кульгавість.

Лікоть — відросток ліктевої кістки, м'язи і сухожилля, які керують рухом. Найбільш ефективний лікоть довгий, відхилений від осі передпліччя назад і не доторкується з грудною клітиною. Коні з притиснутими ліктями — мають розкид ніг, і навпаки, з вивернутими на сторони ліктями — клишоногість.

Передпліччяповинно бути розвинутим, м'язистим і на 1/3 довшим за п'ястя. Довге передпліччя і коротке п'ястя забезпечує низьку простору ходу.

Зап'ястя повинно бути розвинутим. Придбане або природжене викривлення передньої кінцівки з виставленням зап'ястя вперед, як у кіз є вадою і носить назву — козинець. Придбаний козинець часто розвивається у скакових коней в результаті надмірного навантаження. В результаті укорочується хода, з'являється нестійкість і тремтіння ноги. Природжена ця вада передається по спадковості.

Плоске зап'ястя— спостерігається у ваговозів.

Розкид кінцівок в більшій мірі залежить від ширини грудей коня. Приводить до засікання або спотикання коней.

П'ясть складається із п'ястної кістки, двох грифельних кісточок, потужного сухожилля-згинача і міжкісткового середнього м'язу, що проходять ззаду, а також сухожилля розгиначі, що проходять спереду. Краще коротка, добре розвинута, правильно поставлена п'ясть відносно довша, ніж у рисаків і ваговозів. В області п'ясті і плюсни бувають такі вади:

Брокдаун — вкорочення і потовщення сухожилля згиначів або міжкісткового середнього м'яза внаслідок його розтягування або надриву, частіше на задній поверхні нижньої третини п'ястя. Частіше спостерігається у швидкоаллюрних коней, тому що у них сухожилля несуть на собі більш високе навантаження.

Букшини— пухлини спереду п'ястя або плюсни, виникають в результаті запалення і потовщення надкісниці в області сухожилля-розгинача у жвавих коней при перевантаженні. З віком букшини зникають.

Накістники— кісткові розрости, в результаті ударів і послідуючого запалення надкістниці. Накістники в області грифельних кісток називають сплинтами. Накістники на суглобах і поблизу суглобів викликають кульгавість.

Путові суглобиграють роль підтримання, амортизації і імпульсу під час руху коня. Ззаду до них прилягають сезамовидні кістки, зв'язані з сухожиллями. У коней всіх призначень путовий суглоб повинен бути розвинутим, широким, добре виділеним, сухим, чистим, без рубців і потовщень.

В путових суглобах можливі наливи (синовіти, тендовагініти). Пляшкоподібна їх форма показує на накопичення синовії в сухожильних піхвах, а округла («горішок») в капсулі.

Бабки -передня фаланга пальця передньої і задньої кінцівки, складається із однієї путової кістки і сухожилів розгинача і згинача пальця. Основна функція бабок — пом'якшення ударів об землю. Їх буферна функція здійснюється внаслідок пружинного провисання при опиранні. Бабки оцінюються по товщині., ширині, сухості, довжині і на хилі до горизонту. Довгі бабки частіше бувають і більш похилими, короткі — більш крутими. Кут нахилу бабок до горизонту на передніх кінцівках в нормі коливається від 55 град, до 60 град., на задніх від 60 до 65 град. Довгі бабки у верхових коней, короткі у ваговозів, середні — в упряжних.

При м'яких похилих бабках тиск переноситься на сухожилля, а хід коня стає еластичним, але м'язи нижніх сегментів ноги стомлюються більше.

Провислі або «ведмежі» бабки виникають внаслідок послаблення зв'язкового апарату (частіше при підвищеній їх довжині і сильному нахилі). Такі бабки розвиваються в ком пенсацію випрямленого скакального суглобу.

Граючі бабки-судорожно випадаючі на ходу вперед внаслідок слабості зв'язок.

Клишоногість бабок починається або від путових суглобів або від зап'ястя з розворотом назовні зачепів копит, які рухаються прямолінійно і забивають внутрішню частину парної ноги. Теж на задній нозі від зап'ястя або від путової кості. Недоліки в постановці бабок на задніх кінцівках відзначаються дещо рідше, ніж на передніх. Проте на задніх частіше бувають засічки вінчика.

Мокрець— запалення шкіри з мокнучою висипкою під щітками задніх (частіше) або передніх ніг, а інколи спереду скакального суглобу, або ззаду зап'ястя. Розвивається при утриманні коня на сирій підлозі. При мокреці, як і при шпаті, комі потрушують задніми ногами. При злоякісному мокрецю волос, що покриває нижню частину ноги, приймає вид іцстшпі (їжакова нога) і вся набрякає (слонова нога.)

Жабка з'являється в результаті артрозу або запалення путово-вінчикового суглобу. Спочатку це хрящевий, а потім кістковий розріст. Жабки бувають кільцеві і суглобові. З суглобовими жабками не слід змішувати потовщення епіфізів путових кісток. Жабки частіше розвиваються на передніх кінцівках дорослих коней. Виявляються жабки частіше на передніх кінцівках дорослих коней, визначити можна по кульганню тварини.

Причинами виникнення жабок є:

— конституційна схильність, що посилюється до старості;

 • неправильна постановка кінцівок;
 • велика клишоногість і сильний розкид;
 • торцевість і промисловість бабок;
 • неправильна розчистка і ковка копит;
 • травматичні пошкодження;
 • погані умови вирощування;
 • загальне голодання;
 • недостача в кормах вітамінів і кальцію;
 • захворювання рахітом;

Схильність до цієї вади має спадковий характер.

Жабки травматичного порядку не повинні бути причиною вибраковки цінної племінної тварини.

Копита. Рогова капсула складається із стінок з тонким вінчиком і більш товстим підошовним краєм і підошви, відокремленим від стінок прошарком білого рогу, який називається білою лінією. Підошва копита має на передніх кінцівках округлу, а на задніх овальну форму. Приблизно третину підошви займає пружисте рогове утворення — стрілка, яка направлена гострою частиною до зачепу копита.

Передні копита у коня більші задніх; їх підошва більш плоска, стрілка крупніша, а п'яточна частина нижча.

Задні копита міцніші. Колір копита залежить від кольору вінчика. Копита бувають темного, світлого, полосатого і змішаного кольору. На білих ногах — копита білі. Якщо на шкірі вінчика є темна пляма, то на копиті теж буде темна пляма.

Вади форми копит:

 • плоске (з низькою п'яткою); -— торцеве, кільчате (їжакове);
 • косе, повне (з випуклою підошвою);

— копито з порожніми стінками, тріщинками, засічками, рубцями, фістулами, намуляння, пробиття, з гниттям і раком стрілки.

Зустрічаються копита з м'яким, діркуватим, трухлявим, сухим, матовим рогом, який легко тріскається і ламається. При розчистці копит ріг не повинен мати запаху.

Лекція 2 (частина 2)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти