ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ПРЕДМЕТ: « Основи медсестринства »

ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

КОМПЛЕКТ АЛГОРИТМІВ

ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК

ПРЕДМЕТ: « Основи медсестринства »

Спеціальність 5.12010102 « Сестринська справа »

Курс , 4 семестр

Тема: Участь медичної сестри у лабораторних дослідженнях

Практичне заняття № 8

Склав та підготував:

Золотько Е. В.

ВЗЯТТЯ МАЗКА ІЗ ЗІВА.

Мазок із зіва пацієнта береться за призначенням лікаря з метою знаход- в ньому гемолітичного стрептококу, патогенного стафілококу, менінго- дифтерійної палички (Corinebacterium diphteriae) та іншої мікрофлори, а також з метою визначення чутливості мікрофлори до антибіотиків.

Місце проведення:

ізолятор приймального відділення лікарні загального профілю, оглядовий ка­бінет лікарні інфекційного профілю, процедурний кабінет інфекційних захво­рювань поліклініки, кабінет отоляринголога, кабінет доклінічної практики. Оснащення робочого місця:

Пересувний робочий маніпуляційний стіл.

Стерильні гумові рукавички.

Стерильний лоток,

Стерильний шпатель.

Стерильна пробірка.

Спеціальний стерильний ватний тампон, закріплений на конусі дротяної петлі.

Штатив для пробірок.

Спиртівка.

Сірники.

Лоток для використаних предметів.

Попередня підготовка до виконання навику:

- напередодні із бактеріологічної лабораторії отримати стерильні пробірки із стерильним ватним тампоном, закріпленим на конусі дротяної петлі,

- бажано процедуру виконувати натще або не раніше 2-х годин після прий­няття їжі. Бажано, щоб перед процедурою пацієнт не полоскав горло антисептиками і не приймав антибактеріальних препаратів (зокрема ан­тибіотиків) — про що і слід поговорити з пацієнтом;

- запропонувати пацієнту сісти на стілець обличчям до джерела світла, відхилити трохи голову назад і широко відкрити рот;

- вимити двічі руки з милом під проточною водою, витерти чистим індиві­дуальним рушником, одягнути стерильні рукавички;

Основні етапи виконання навику:

1. І, II, III пальцями лівої руки взяти стерильний шпатель; між IV і V пальця­ми цієї ж руки розмістити стерильну пробірку з стерильною ватною проб­кою.

2. Шпателем придавити корінь язика донизу. Провести огляд ротової по­рожнини і зіву.

Правою рукою вийняти із пробірки тампон і обережно, не торкаючись слизової оболонки щоки і язика, підвести його до ділянки розміщення нальоту.

Швидко зробити мазок по поверхні мигдаликів або по задній стінці глотки, тобто де є нальот, і не торкаючись слизової оболонки ротової порожнини, обережно вийняти тампон із порожнини рота. Особливістю взяття мазка із зіва при підозрі на дифтерію є те, що мазок береться на межі нальоту і здорової тканини.

Використаний шпатель покласти у лоток для використаних предметів.

Горловину пробірки провести над вогнем спиртівки і швидко вставити тампон у пробірку, не торкаючись зовнішньої її поверхні.

7. Заповнити направлення у бактеріологічну лабораторію (найменування лікувального закладу, прізвище, ім'я, по батькові пацієнта, "Мазок із зіва", діагноз, дата, підпис}.

Прикріпити направлення до пробірки і мазок терміново відправити до лабораторії.

9. Провести дезінфекцію шпателя (навик "Л").

10. Зняти рукавички, занурити їх для дезінфекції в 3% розчин хлораміну на 60 хв. у відповідній промаркірованій ємності.

11. Провести гігієнічну дезінфекцію рук: обробити руки 0,5% розчином хлораміну, вимити під проточною водою двічі намилюючи їх одноразо­вим твердим милом або використовуючи рідке мило. Витерти чистим індивідуальним рушником.

ВЗЯТТЯ МАЗКА ІЗ ПОРОЖНИНИ НОСА.

Мазок із порожнини носа пацієнта береться за призначенням лікаря з ме­тою виявлення в ньому різноманітної мікрофлори.

Місце проведення:

ізолятор приймального відділення лікарні загального профілю, оглядовий ка­бінет лікарні інфекційного профілю, процедурний кабінет інфекційних захво­рювань поліклініки, кабінет отоляринголога, кабінет доклінічної практики.

Оснащення робочого місця:

Пересувний робочий маніпуляційний стіл.

Стерильні рукавички.

Стерильний лоток.

Стерильна пробірка.

5. Спеціальний стерильний ватний тампон, закріплений на конусі дротяної] петлі.

Штатив для пробірок.

Спиртівка.

Сірники. І

Лоток для використаних предметів.

Попередня підготовка до виконання навику:

- напередодні із бактеріологічної лабораторії отримати стерильні пробірки із стерильним ватним тампоном, закріпленим на конусі дротяної петлі;

- запропонувати пацієнту сісти на стілець, трохи відхиливши голову назад.

- вимити двічі руки з одноразовим милом під проточною водою, витерта чистим індивідуальним рушником, одягнути стерильні рукавички;

Основні етапи виконання навику:

Взяти пробірку в ліву руку, тримаючи її між IV і V пальцями.

Вказівним пальцем лівої руки злегка підняти кінчик носа пацієнта.

3. Правою рукою вийняти тампон із пробірки, обережно ввести його обер­товими рухами в нижній носовий хід з однієї, а потім з іншої сторони.

Горловину пробірки провести над вогнем спиртівки і швидко вставиту тампон у пробірку, не торкаючись зовнішньої її поверхні.

Заповнити направлення у бактеріологічну лабораторію, прикріпити його до пробірки і мазок терміново відправити до лабораторії.

Запам'ятайте! У зв'язку д тим, що є випадки захворювання на диф­терію, медична сестра приймального відділення лікарні загального профілю, лікарні інфекційного профілю, ЛОР відділень та кабі­нетів отоляринголога поліклініки повинна знати, що необхідно:

1. Негайно викликати чергового лікаря-отоларинголога для огляду посту- паючого пацієнта з патологією "вухо-горло-ніс'.

2. За призначенням лікаря — усім пацієнтам, яким поставлено діагноз: ларингіт, фарингіт, тонзиліт, перитонзилярний абсцес, набряк гортані - одноразово взяти мазок із зіва і порожнини носа, а при підозрі на диф­терію — тричі з інтервалами між першим і другим та другим і третім разами — 60 хв. Мазок терміново відправити до лабораторії.

3. Якщо пацієнт з підозрою на дифтерію поступив у приймальне відділення після 18-ї години або вночі (тобто тоді, коли бактеріологічна лаборато­рія не працює) необхідно одразу ж після взяття матеріалу на тампон, засіяти його на чашку Петрі з харчовим середовищем Лефлера. На зовнішній поверхні чашки Петрі зробити посередині поділку; зверху на­писати літеру "Н" ("ніс"), знизу написати літеру "З" ("зів"). Відкрити чашку Петрі і штриховими рухами засіяти матеріал на харчове середови­ще (зверху — мазок із носа, знизу — мазок із зіва). Чашку Петрі постави­ти в термостат, де +37,5оС, а вранці разом із направленням відправити чашку Петрі до лабораторії.

При підозрі на дифтерію — ізолювати пацієнта, поки результат мазка не дасть відповіді (відповідь із бактеріологічної лабораторії надійде через 24 год,). Повідомити головного лікаря про перебування такого пацієнта у приймальному відділенні.

5. При підозрі на дифтерію до отримання результату із лабораторії — за призначенням лікаря ввести анатоксин. Зволікання збільшує небезпеку для пацієнта, оскільки зафіксований в тканинах токсин вже не нейтралізу­ється анатоксином.

6. При отриманні позитивної відповіді із лабораторії — організувати терміно­ве відправлення пацієнта з приймального відділення лікарні загального профілю до інфекційної лікарні.

Про кожен випадок виявлення дифтерії обов'язково повідомити санепід- станцію, організувати обстеження співробітників і контактних по палаті, провести заключну дезінфекцію у відділенні.

ПРАКТИЧНА НАВИЧКА

« ТЕХНІКА ВЗЯТТЯ МАЗКА ІЗ ЗІВУ ТА НОСА »

 

 

 

 

ВИМИЙТЕ ТА ВИСУШІТЬ РУКИ

ТЕХНІКА ВЗЯТТЯ СЕЧІ ДЛЯ ОСЛІДЖЕННЯ НА НАЯВНІСТЬ ФЕНІЛКЕТОНУРІЇ (ПРОБА ФЕЛЛІНГА)

Оснащення:

1) Реактив хлорид заліза (FeCl 3 ) у флаконі з притертим корком з темного скла

2) Смужка фільтрувального паперу,чиста суха скляна пробірка, велика серветка або пелюшка, якою була сповита дитина

3) Піпетка для нанесення реактиву

Особливості дослідження : Проба Феллінга використовується ,як якісний метод дослідження, що застосовується для ранньої діагностики спадкового захворювання фенілкетонурії, та проводиться усім новонародженим на 5 – йдень життя у пологовому будинку.

Послідовність дій:

1) Візьміть руками в гумових стерильних рукавичках з дотриманням правил асептики пелюшку на якій є невелика кількість залишків свіжої сечі дитини, що обстежується,

2) Обережно за допомогою піпетки нанесіть 2 – 3 краплі реактиву хлориду заліза (FeCl 3 ) прослідкуйте за реакцією декілька хвилин.

3) Поява синьо-зеленого або зеленого забарвлення свідчить про позитивну реакцію – наявність в сечі фенілпіровиноградної кислоти, похідної фенілаланіну що є якісним показником наявності фенілкетонурії,

4) Проведіть дезінфекцію використаного обладнання

5) Вимийте та висушить руки

Або інший спосіб:

1) В суху чисту скляну пробірку зберіть 1 – 3 мл сечі отриманої одразу після сечовипускання, змочить в сечі смужку фільтрувального паперу та нанесіть на нього 2 – 3 краплі реактиву хлориду заліза (FeCl 3 ) прослідкуйте за реакцією декілька хвилин.

2) Поява синьо-зеленого або зеленого забарвлення свідчить про позитивну реакцію – наявність в сечі фенілпіровиноградної кислоти, похідної фенілаланіну що є якісним показником наявності фенілкетонурії,

Проведіть дезінфекцію використаного обладнання !

3) Вимийте та висушить руки

Запамятайте!Про позитивний результат проби Феллінга необхідно негайно доповісти лікарю!

 

 

Збирання калу для різного виду лабораторних досліджень

Навчальна мета: вміти зібрати кал для копрологічного дослід­ження, для дослідження на яйця гельмінтів, для бактеріологічного дослідження, підготувати хворого і зібрати кал для дослідження на приховану кров.

Виховна мета: усвідомити значення правильної психологічної підготовки хворого до збирання калу на аналіз, діагностичне зна­чення лабораторного дослідження калу.

Початковий обсяг знань: мати поняття про макроскопічне, мікроскопічне, бактеріологічне і хімічне дослідження калу.

Діагностичне значення лабораторного дослідження калу. Таке до­слідження дає змогу не лише дати характеристику функціональній здатності органів, а й є об’єктивним тестом для визначення захво­рювань травного тракту.

Поняття про макроскопічне дослідження калу. Макроскопічно при копрологічному дослідженні калу визначають: колір, густина, форму, запах, домішки (слиз, гній, кров, кишкові паразити тощо).

Поняття про мікроскопічне дослідження калу. При такому дослід­женні виявляють м’язові волокна, рослинну клітковину, лейкоцити, еритроцити, кишковий епітелій, яйця гельмінтів.

Поняття про бактеріологічне дослідження калу. Таке дослідження відіграє важливу роль у визначенні збудників кишкових інфекцій­них захворювань. Досліджуваний матеріал за можливості збирають в асептичних умовах у стерильний посуд і швидко відправляють до лабораторії, тому що тривале зберігання матеріалу призводить до загибелі бактерій і знижує вірогідність їх виявлення.

Поняття про хімічне дослідження калу. За підозри на кровотечу в травному тракті проводять дослідження на приховану кров. На ма­зок калу, нанесений на предметне скло, крапають хімічний реактив. Якщо реакція позитивна, мазок синіє. Залежно від часу реакцію оцінюють: ++++ — різко позитивна, +++ — позитивна, ++ або + — слабкопозитивна.

 

 

ЗБИРАННЯ КАЛУ ДЛЯ КОПРОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Оснащення: стерильне: ватний тампон на дротяній петлі у пробір­ці з перевареною водою; інше: гумові рукавички, шпатель або дерев’яна паличка, судно або нічний горщик, скляний або поліети­леновий чистий посуд.

1. Психологічно підготуйте пацієнта. Попередьте його, щоб зібраний кал для аналізу був без домішок води і сечі.

2. За 4—5 днів до лабораторного дослідження забороніть пацієнту вживати препарати заліза, вісмуту, таніну, барію, атропіну, пілокар­піну, беладони, карболену, олію, використовувати теплові процеду­ри на живіт; проводити клізми, застосовувати ректальні свічки.

3. Випишіть направлення-етикетку в лабораторію, поставте від­повідний номер.

4. Поставте також відповідний номер склографом на скляну чис­ту суху посудину з широкою горловиною.

5. Запропонуйте пацієнту зібрати за допомогою шпателя (дерев’яної палички) 5—10 г ранкового, щойно виділеного калу з кількох місць виділеного екскременту.

6. Якщо пацієнту призначений ліжковий режим, надягніть гу­мові рукавички, кал спочатку зберіть у підставлене під нього сухе чисте судно і простежте, щоб пацієнт у те судно не виділяв сечу. Потім відберіть потрібну кількість калу в скляну посудину.

7. Продезінфікуйте використане оснащення.

8. Вимийте і висушіть руки.

9. Зробіть позначку в листку обстеження пацієнта.

10. Відправте біоматеріал у лабораторію, дотримуючись усіх не­обхідних заходів інфекційної безпеки.

 

ЗБИРАННЯ КАЛУ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ НА ЯЙЦЯ ГЕЛЬМІНТІВ

 

Оснащення: підкладне судно або нічний горщик, чиста суха скля­на банка з кришкою або спеціальний посуд із ложечкою, дерев’яна паличка, гумові рукавички, направлення-етикетка.

1. Психологічно підготуйте пацієнта.

2. Випишіть направлення-етикетку в лабораторію, на якому пос­тавте відповідний номер. Такий самий номер поставте склографом на скляній посудині.

3. Надягніть гумові рукавички.

4. Відберіть шпателем 30—50 г ранкового свіжовиділеного калу з трьох місць в одну чисту посудину, закрийте кришкою.

5. Продезінфікуйте використане оснащення.

6. Вимийте і висушіть руки.

7. Зробіть позначку в листку обстеження пацієнта.

8. Відправте біоматеріал у лабораторію, дотримуючись усіх необ­хідних заходів інфекційної безпеки.

Примітка. Після проведення протигельмінтного лікування в лабора­торію відправте всю порцію калу.

 

ЗБИРАННЯ КАЛУ

ДЛЯ ЛАБОРАТОРНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ НА ВИЯВЛЕННЯ ЕНТЕРОБІОЗУ

Оснащення: стерильне: ватний тампон на дротяній петлі у пробір­ці з перевареною водою.

9. Психологічно підготуйте пацієнта. Вимийте і висушіть руки.

10. Випишіть направлення-етикетку, на якій зазначте відповідний номер. Такий самий номер склографом поставте на пробірці.

11. Узяття матеріалу проведіть зранку до вставання пацієнта з ліжка.

12. Надягніть гумові рукавички.

13. Запропонуйте пацієнту лягти на бік і зігнути ноги в кульшових і колінних суглобах.

14. Вийміть тампон із пробірки правою рукою, злегка відтиснув­ши його до стінок пробірки.

15. Розведіть пальцями лівої руки сідниці.

16. Проведіть тампоном у періанальних складках і введіть тампон у пробірку.

17. Продезінфікуйте використане оснащення, вимийте і висушіть руки.

18. Зробіть позначку в листку обстеження пацієнта.

19. Відправте біоматеріал у лабораторію, дотримуючись усіх не­обхідних заходів інфекційної безпеки.

 

ЗБИРАННЯ КАЛУ

ДЛЯ ЛАБОРАТОРНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ НА НАЯВНІСТЬ ПРИХОВАНОЇ КРОВІ

Оснащення: шпатель; сухе і чисте судно; скляна банка, закрита кришкою; гумові рукавички; направлення-етикетка.

8. Психологічно підготуйте пацієнта.

9. За 4—5 днів до лабораторного дослідження забороніть пацієнту вживати препарати заліза, брому, йоду, м’ясо, рибу, печінку, ікру, гречану крупу, яєчні страви, усі зелені овочі, помідори, яблука, гра­нати (безгемоглобінова дієта).

10. Напишіть направлення-етикетку, на якому поставте відповід­ний номер. Такий самий номер поставте склографом на скляній посудині.

11. Надягніть гумові рукавички.

12. Візьміть шпателем 5—10 г свіжовиділеного калу з різних місць, перенесіть у суху чисту посудину і закрийте кришкою.

13. Продезінфікуйте використане оснащення.

14. Вимийте і висушіть руки.

15. Зробіть позначку в листку обстеження пацієнта.

16. Відправте біоматеріал у лабораторію, дотримуючись усіх необ­хідних заходів інфекційнрї безпеки.

 

ЗБИРАННЯ КАЛУ ДЛЯ БАКТЕРІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

Оснащення: стерильне: пробірка з ректальною трубкою або про­бірка з ватним тампоном на металевому стрижні, шпатель; інше: гу­мові рукавички, направлення-етикетка, фартух, склограф.

9. Психологічно підготуйте пацієнта. Вимийте і висушіть руки. Надягніть гумові рукавички.

10. Напишіть етикетку, поставте відповідний номер і склографом поставте такий самий номер на зовнішньому боці стерильної про­бірки.

11. Пацієнта покладіть на лівий бік із зігнутими в колінах ногами.

12. Пальцями лівої руки розведіть сідниці пацієнта, а пальцями правої обережно обертальними рухами введіть у відхідник на 8— 10 см ректальну трубку або ватний тампон на металевому стрижні, намагаючись при цьому зняти зі стінки кишки шматочки калу.

13. Не торкаючись зовнішніх стінок, петлю стрижня опустіть у пробірку.

14. Продезінфікуйте використане оснащення.

15. Вимийте і висушіть руки.

16. Зробіть позначку в листку обстеження пацієнта.

17. Біоматеріал одразу відправте до лабораторії, дотримуючись усіх необхідних заходів інфекційної безпеки.

 

ПРАКТИЧНА НАВИЧКА

 

ТЕХНІКА ВЗЯТТЯ БЛЮВОТНИХ МАС ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

 

Показання до проведення дослідження:

Підозра на харчові отруєння, холеру, сальмонельозом

 

Необхідна оснащення:

стерильний широкогорлий контейнер.

серветки стерильні + розчини для проведення гігієничної обробки та полоскання ротової порожнини ( вода чи слабкий розчин гідрокарбонату натрію,

перманганату калію. )

 

 

Взяття досліджуваного матеріалу:

 

• блювотні маси відбирають у кількості 50—100 мл (якщо це виходить, в меншої кількості)

• матеріал може бути його доставили лабораторію можливо швидко;

• після блювання хворому дають прополоскати рот теплою водою, а важким чи ослабленим хворим очищають порожнину рота ватяним тампоном, змоченим водою чи слабким розчином гідрокарбонату натрію, перманганату калію.

у разі необхідності здійсніть гігієнічну обробку шкіри та обличчя пацієнта

Вимийте та висушіть руки

Здійсніть оформлення направлення

Зробіть відмітку у необхідній документації

 

ТЕХНІКА ВЗЯТТЯ ПРОМИВНИХ ВОД ШЛУНКУ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Оснащення:

11. стерильну банку , що щільно закривається кришкою без слідів дез.засобів;

12. фартук та стерильні гумові рукавички

13. клейонку, рушник.

14. склограф,

15. бланк направлень

Послідовність дій

9. Одягніть фартук та гумові рукавички

10. Якщо хвории в положенні сидячі та в свідомості накрийте грудну клітину чистою

клейонкою

11. Отриманий під час промивання шлунку шлунковий вміст виливають у стерильний посуд для окремого дослідження в кількості 150 - 200 мл Посуд швидко і щільно закривають кришкою

12. У разі необхідності здійсніть гігієнічні процедури з очищення шкіри та обличчя пацієнта

13. Продезінфікуйте використане обладнання

14. Вимийте та висушіть руки

 

15. Оформіть направлення та якомога швидше транспортуйте матеріал до лабораторії

 

ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

КОМПЛЕКТ АЛГОРИТМІВ

ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК

ПРЕДМЕТ: « Основи медсестринства »

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти