ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Мал. 1. Схема повної форми організації насінництва зернових і олійних культур

 
 

Науково – дослідні установи щороку вирощували насіння еліти або І репродукції і продавали його безпосередньо насінгоспам І групи в потрібних розмірах. Спеціально відібрані в районі 1-2 кращих господарства вирощували насіння І або ІІ репродукції для повного забезпечення потреби в насінні насінницьких господарств ІІ групи.

Досвід роботи за такою формою виробництва і підготовки насіння показав, що, як правило, успішно вели насінництво на промисловій основі в тих районах, де на хлібоприймальних підприємствах були склади оброблення і зберігання насіння, потокові лінії та інші засоби й умови.

Шлях подальшого розвитку й удосконалення насінництва був визначений постановою уряду в 1976 році – це послідовна спеціалізація й концентрація, переведення його на промислову технологію з урахуванням міжгосподарської кооперації.

Промислове насінництво – новий етап розвитку цієї галузі. Це виробництво насіння в спеціалізованих насінницьких господарствах індустріальним методом з використанням механізованих та автоматизованих сушильно - насіннєочисних комплексів і насіннєвих заходів.

 

Стан та обсяг насінницької роботи в господарстві

 

 

Стан насінництва в господарстві

КООП «Мрія» займається насінництвом таких культур : озима пшениця, озимий ячмінь та ярий ячмінь.

В господарстві запроваджена насінницька сівозміна. В даній сівозміні враховані всі біологічні особливості культур.

Грунт у сівозміні обробляють комбінованими агрегатами, що забезпечує зниження собівартості насіння, та підвищує продуктивність праці.

В господарстві застосовують комбіновану систему застосування мінеральних добрив. Мінеральні добрива вносять виходячи із розрахунків. Застосовують підживлення озимих зернових , за рахунок яких покращується якість і посівні властивості насіння.

Дане господарство в повній мірі забезпечене технікою, для посіву, догляду та збирання. Це дає можливість своєчасно провести підготовку насіння до сівби. Щорічно проводять державний контроль за посівними якостями державною насіннєвою інспекцією. Насіння господарство вирощує для своїх потреб, а також реалізує в інші господарства. Оригінальне насіння господарство закуповує в науково-дослідних установах. В цілому господарство має достатню насіннєву базу, що дає можливість отримувати високі сталі прибутки.

 

 

Система насінництва зернових культур

Сортові, насіннєві якості та врожайні властивості насіння значною мірою залежать від агротехніки вирощування культур на насіннєвих ділянках, від виконання насінницької технології.

Агротехнічні заходи – відбір попередника, внесення добрив, норми висіву і строки сівби, знищення бур`янів, хвороб і шкідників, догляд за рослинами з метою збереження вологи ґрунту – завжди сприяють вирощуванню добре розвинених, здорових материнських рослин, на яких формується насіння.

Важливими елементами насінницької технології є видові й сортові прополювання та подальша апробація сортових посівів.

Якість насіння, ступінь його травмованості залежать також від способів і строків збирання врожаю, від своєчасного очищення й сортування.

 

5.2 Підбір сортів (гібридів)

У системі агротехнічних та організаційних заходів підвищення і забезпечення стабільності врожаїв сільськогосподарських культур провідне місце належить сортовому насінню, через це реалізуються потенційні можливості сорту і навпаки найбільш продуктивний сорт дає низький врожай при сівбі низько якісним насінням.

Сорт і гібрид є одним із основних засобів сільськогосподарського виробництва, від їх значною мірою залежить реалізація біопотенціалу ґрунту, ефективність меліоративних і агротехнічних заходів, особливо за несприятливих умов. Щоб визначитися з конкретним сортом в яких умовах сорт найбільш продуктивний, проводять Державні сортовипробування, за даними якого сорти щорічно районуються. На 2005 рік районована велика кількість сортів, які мають високу сталу урожайність та якість. Для вирощування в Лісостепу районовані такі сорти:

 

Манас

Виведений від схрещування Паралелум 402 хBorwina. Занесений до Реєстру сортів рослин України з 1995 року для всіх зон, з 1994 року – у Киргизстані. Кормовий.

Господарсько цінні ознаки:

· Типово озимий. За сприятливих умов загартування рослин здатний формувати морозостійкість на рівні кращих світових стандартів.

· Інтенсивно відростає весною при ушкоджені в зимовий період.

· Урожайність за сприятливих умов 85-95 ц\га, максимальний врожай 103.2 ц\га одержано в Придністровському НДІ.

· Стійкий до вилягання, посухостійкий.

· Скоростиглий, дозріває на 6-7 днів раніше Росави.

· Стійкість до сажкових хвороб на рівні стандарту Росава, борошнистою росою і карликовою іржею уражується м е6нше.

Протруєння насіння забезпечує повний захист рослин від хвороб і підвищення врожаїв. Кращий препарат Віта вакс 200ФФ.

Апробаційні ознаки:

Різновидність pallidum. Колос шестирядний, середньої довжини, середньої щільності, неламкий, прямокутної форми з переходом у верхній частині ромбічну, солом`яно – жовтий. Ості довгі, зазубрені, розлогі, тонкі, еластичні, жовті. Колоскова луска середньої грубості, нервація досить виявлена, нерви зазубрені, перехід в ость поступовий. Основна щетинка зерна повстяна. Кущ напіврозлогий. Лист неопушений, темно – зелений.

Росава

Виведений від схрещування Одеський 86 х Оксамит. Занесений до Реєстру сортів рослин України з 1998 року для всіх зон. Кормовий. Головний національний стандарт серед озимих сортів.

Господарсько цінні ознаки:

· Найвищі адаптивні властивості до несприятливих умов вирощування.

· Можливість висіву в лютневі вікна.

· Добре кущиться при пізніх сходах восени і ранньою весною.

· Врожайність за сприятливих умов 80-90 ц\га.

· Стійкість до хвороб середня.

· Добрі зимо- і морозостійкість.

· Посухостійкий. Середньостиглий.

· Недосконалість сорту – недостатня стійкість до вилягання й сажкових хвороб. Протруєння насіння забезпечує повний захист рослин від хвороб і підвищення врожаїв. Кращий препарат Віта вакс 200ФФ.

Апробаційні ознаки:

Різновидність pallidum. Колос шестирядний, середньої довжини, середньої щільності, неламкий, прямокутної форми з переходом у верхній частині ромбічну, солом`яно – жовтий. Ості довгі, зазубрені, розлогі, тонкі, еластичні, жовті. Колоскова луска довга, вузька, без опушення. Квіткова луска середньої грубості, нервація досить виявлена, нерви зазубрені, перехід в ость поступовий. Основна щетинка зерна повстяна. Кущ напіврозлогий. Лист неопушений, темно – зелений, широкий, з слабким восковим нальотом під час кущіння. Висота рослин 90-110 см. Зерно середнього розміру, жовте, видовженої форми. Маса 1000 насінин 40-46 г.

 

Табл. 6 Набір сортів культур для господарства

 

Культура   Сорт, гібрид Вирощуються чи провести сортозаміну
1. Ячмінь ярий + багат. трави Гетьман Вирощуються
2. багаторічні трави Носівська 4 Вирощуються
3. озима пшениця Подолянка Вирощуються
4. цукрові буряки Уладівський Вирощується
5. горох Мадонна Вирощується
6. озима пшениця Подолянка Вирощується
7.овес Скакун Вирощується
8. однорічні трави Оріана Вирощується
9. озимий ячмінь Росава Вирощується
10. соняшник Одеський 149 Вирощується
Інші культури    

 

Планові і фактичні строки сортозміни та сортооновлення.

Насінництво вирішує два взаємопов`язані завдання. Перше з них - розмноження високоякісного сортового насіння нових, введених у виробництво сортів до розмірів, що забезпечують потребу господарств у ньому. Проте в процесі масового розмноження і тривалого якість сортів погіршується. Тому друге завдання насінництва – збереження сортових і врожайних якостей насіння всіх рекомендованих до вирощування сортів. відповідно до цих завдань у насінницькій роботі здійснюються два основних процеси – сортозміна та сортооновлення.

Сортозміна – це повна заміна на виробничих посівах одного старого сорту на інший новий сорт.

Як правило, нові сорти істотно перевищують старі за врожайністю та іншими селекційно цінними ознаками. Тому сортозміну необхідно проводити швидко, протягом одного, максимум двох років. Оперативна заміна сорту дозволяє швидше і повніше використати біологічні, господарські переваги нового сорту й одночасно позбавитись тиску хвороб і шкідників, які супроводжували старий сорт.

Сортозміна здійснюється в рік рекомендації нового сорту. Насінницька робота зі старим сортом припиняється заздалегідь, за 1-2 роки до сортозміни.

Сортооновлення – це заміна сортового насіння низьких репродукцій, в якого погіршилися сортові та біологічні якості, на насіння того самого сорту, але вищих репродукцій. Сортооновлення проводиться елітою або першою репродукцією в строки, прийняті науково-дослідною установою в зоні її діяльності.

Використання високоякісного сортового насіння у виробництві впродовж багатьох років погіршує його сортові і насіннєві якості в результаті механічного та біологічного засмічення, ураження хворобами, шкідниками, порушення насінницької агротехніки та умов зберігання.

 

 

Табл. 7 План проведення сортооновлення в господарстві

    Культура, сорт     Строки сортооновлення   Насінницькі посіви   Рік сортооновлення  
  2007 р   Допустимі репродукції  
Ячмінь + б/т Гетьман   Раз у 3 роки     Еліта І - ІІІ  
Б. трави Носівська 4 Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Оз. пшениця Подолянка Раз у 3 роки   Еліта І - ІV  
Ц. буряки Уладівський ЧС Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Горох Мадонна Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Оз. пшениця Подолянка Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Овес Скакун Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Одн. трави Оріана Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ  
Озимий ячмінь Росава Раз у 3 роки   РН – 1 І - ІІІ
Соняшник Одеський 149   Щорічно F – 1 __

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти