ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Характеристика ґрунту, на якому вирощується кукурудза

Загрузка...
Показник Величина показника
Назва ґрунту Чорнозем опідзолений
Вміст гумусу, % 4,38
рН сольове 6,6
Гідролітична кислотність, мг-екв/100 г 4,5
Обємна маса, г/см3 1,21
Вміст (мг/100 г), група забезпечення  
легкогідролізованого азоту(N) 6,3
рухомого фосфору (Р2О5) 8,9
обмінного калію (К2О5) 9,4
Глибина орного шару, см 20-40
Рельєф Рівнистий, ґрунтоутворюючою породою є воднольодовикові відклади
Заходи корінного поліпшення · Достатнє внесення органічних добрив. · Користуючись даними проведення діагностик (ґрунтова, листкова), враховуючи вимоги культур до тих чи інших елементів живлення, їх нестачу необхідно доповнити за рахунок мінеральних добрив · .В першу чергу провести вапнування кислих ґрунтів, тому що проведення послідуючих заходів буде неефективним.
Забур’яненість Забур’яненість слабка, в основному однорічними дводольними бур’янами
Основні бур’яни Редька дика, лобода біла, підмаренник чіпкий, гірчаки, щириця

 

 


Розділ 2. Біологічні особливості культури і можливості реєстрованих сортів

 

Ботанічна характеристика культури

Рід кукурудзи (Zea L.) представлений одним видом - кукурудзою (маїс) культурною (Zea mays L.) .

Кукурудза культурна (2n-42) - однорічна трав'яниста рослина, яка зовнішнім виглядом значно відрізняється від інших злакових рослин.

Коренева система мичкувата, добре розвинена, окремі корені проникають у грунт на глибину 2-3 м. У кукурудзи розрізняють кілька ярусів коренів: зародкові, гіпокотильні, епікотильні, підземні вузлові та надземні стеблові (повітряні, або опірні). Основну масу кореневої системи становлять підземні вузлові корені, які заглиблюються у грунт до 2,5 м і більше та розходяться в боки у радіусі понад 1 м. Ярусне розміщення коренів у грунті з перевагою основної частини їх у гумусовому шарі більш повно забезпечує рослину елементами живлення і вологою за рахунок літніх опадів.

Стебло у кукурудзи - міцна, груба, округла соломина, заповнена нещільною паренхімою. Висота його залежно від біологічних особливостей сорту чи гібрида та факторів урожайності коливається від 60-100 у ранньостиглих форм і до 5-6 м у пізньостиглих. Товщина - 2-7 см. Кількість міжвузлів на стеблі у ранньостиглої кукурудзи досягає 8-12, у дуже пізньостиглої - до 30-40 і більше.

Листки лінійно-ланцетні, великі, довжина листкової пластинки 70-110 см, ширина 6-12 см і більше. Листок зверху опушений, має невеликий язичок і не має вушок. Розміщуються листки на стеблі почергово, не затінюючи один одного. Краї їхні ростуть швидше, ніж середина, а тому є хвилястими, що збільшує загальну листкову поверхню рослини. Кількість листків на стеблі адекватна кількості стеблових вузлів. У кукурудзи на одній рослині формується чоловіче суцвіття - волоть і жіноче - початок, тобто вона є однодомною роздільностатевою рослиною.

Волоть у кукурудзи верхівкова, розміщується на кінці центрального стебла або на верхівках бічних пагонів - пасинках. На осі волоті переважна кількість бічних гілок першого порядку, рідко на двох-трьох нижніх утворюються гілки другого порядку. Колоски з чоловічими квітками розміщені вздовж кожної гілки двома або чотирма рядами, попарно, з яких один сидячий, другий на короткій ніжці. Колоски двоквіткові; квітки тичинкові, з широкими опушеними перетинчастими колосковими лусками та тонкими м'якими - квітковими, між якими знаходиться три тичинки з двогніздими пиляками. У кожній добре розвиненій волоті утворюється до 1-1,5 тис. квіток, які за сприятливих умов зацвітають разом з жіночими квітками або на 2-4 дні раніше. Пилок переноситься вітром до 300-1000 м, що враховують при просторовій ізоляції насінних посівів кукурудзи.
Суцвіття з жіночими квітками - початки - розвиваються з частини найактивніших пазушних бруньок стеблових листків. На стеблі утворюються здебільшого 2-3 початки, решта бруньок не розвиваються.
Початок розміщується на короткій ніжці (стебельці), покритій зовні обгортковими листками, які відрізняються від звичайних стеблових добре розвиненими піхвами і редукованими пластинками. Внутрішні листки обгортки тонкі, майже плівчасті, світлі, зовнішні - товщі й зелені.
Основою початка є добре розвинений стрижень циліндричної або слабоконусоподібної форми, завдовжки 15-35 см. Маса його становить 15- 25% загальної маси початку. У комірках стрижня, які розміщуються поздовжніми рядами, розміщуються попарно колоски з жіночими квітками.
Колоски початку мають м'ясисті (при висиханні - шкірясті) колоскові луски та ніжні тонкі - квіткові. У кожному колоску знаходиться дві квітки, але утворює зернівку лише одна - верхня, друга, нижня - безплідна. Розміщені попарно колоски формують дві зернівки, тому початки мають парну кількість рядів зерен - від 8 до 24 і більше. Нормально розвинені жіночі квітки мають сформовані маточки, які складаються із зав'язі, довгого (до 40-50 см)ниткоподібного стовпчика і приймочки.

Плід у кукурудзи - гола зернівка різних розмірів і форми, консистенції та забарвлення.

Розглянемо етапи органогенезу кукурудзи за фенологічними фазами його розвитку та їх взаємозв’язок у таблиці 4.

Таблиця 4

Взаємозв’язок фаз росту і розвитку, етапів органогенезу та елементів продуктивності кукурудзи

Фенологічні фази Етапи органогенезу та їх коротка характеристика Елементи продуктивності
Проростання насіння, сходи І. Ріст зародкових органів, конус недиференційований Польова схожість, густота стояння рослин
Третій листок, початок кущіння ІІ. Диференціація основи колоса на зародкові вузли, міжвузля та стеблові листки Габітус рослини (висота, кількість листків), коефіцієнт кущіння
Кущіння ІІІ. Диференціація головної осі зародкового суцвіття Кількість члеників колосового стрижня
Початок виходу у трубку IV. Утворення конусів наростання другого порядку (колоскових горбочків) Кількість колосків у колосі
Вихід у трубку V. Закладання покривних органів квітки, тичинок маточок і приймочок Кількість квіток у колоску
Вихід у трубку VI. Формування суцвіття і квіток (мікро- і макроспорогенез) Фертильність квіток
Вихід у трубку VII. Гаметофітогенез, ріст покривних органів, видовження члеників колосового стрижня Фертильність квіток, щільність колоса
Викидання волотей VIII. Гаметогенез, завершення процесів формування всіх органів суцвіття і квітки Фертильність квіток
Цвітіння IX. Запилення і запліднення Озерненість колоса
Формування зерна X. Ріст і формування зернівки Величина зернівки
Налив зерна, молочна стиглість XI. Нагромадження поживних речовин у зернівці Маса зернівки
Воскова і повна стиглість XII. Перетворення поживних речовин у зернівці на запасні Маса зернівки, схожість насіння

 

Вимоги до умов вирощування

Вимоги до тепла: Кукурудза — теплолюбна рослина, її насіння проростає при 8—10 °С. Сходи появляються при температурі не нижче 10—12 °С. Приріст біологічної маси припиняється при середньодобо­вій температурі нижче 10 °С.

Рівень температури визначає строки появи у кукурудзи чергових листків, настання фенологічних фаз. Чим вища температура повітря, тим швидше появляється черговий листок.

У період формування генеративних органів оптимальна температура становить 19—23 °С. Найбільш сприятлива температура для росту кукурудзи — 25—30 °С.

Пилок кукурудзи містить близько 60 % води. При тем­пературі вище 30-35 °С у фазі цвітіння і відносній вологості повітря близько 30 % він протягом 1—2 год. висихає і втра­чає здатність до проростання, що призводить до слабкої озерненості качанів. За прохолодної погоди (18—19 °С) пи­лок зберігає життєздатність протягом доби.

Формування, наливання та достигання зерна кукурудзи можуть відбуватися при порівняно невисокій температурі повітря: середньодобовій — 11—12 °С і денній — 15 °С. Фа­зи наливання зерна, молочно-воскової стиглості настають швидше при більш високих температурах. Значно збільшу­ються міжфазні періоди при температурі нижче 14 °С.

Приморозки 2—З °С пошкоджують сходи, а восени — листки. Кукурудза легше переносить весняні приморозки, ніж осінні. Пошкоджені сходи протягом тижня здатні від­ростати. Ранньостиглі сорти і гібриди краще переносять понижені температури і приморозки порівняно з пізньо­стиглими.

Сума біологічно активних температур, необхідна для достигання ранньостиглих форм, становить 1800—2000 °С, середньостиглих і пізньостиглих — 2300—2600 °С.

Відношення до вологи: Кукурудза належить до порів­няно посухостійких культур. На утворення 1 кг сухої речо­вини вона витрачає 174—406 кг води. Потреба рослин в во­ді змінюється протягом вегетаційного періоду.

Кукурудза добре переносить посуху до початку появи
волотей, але якщо за 10 днів до їх появи і протягом 20 днів
після появи спостерігається посуха, то врожайність значно
знижується.

На початку розвитку кукурудзи середньодобові витрати води становлять 30—40 м3/га, а в період від появи волотей до молочної стиглості зерна — до 80—100 м3/га. Розвинута рослина витрачає 2—4 кг води на добу. Кукурудза негатив­но реагує на перезволоження ґрунту.

Відношення до світла: Кукурудза — світлолюбна рослина короткого дня. Найшвидше зацвітає при 8 – 9 годинному дні. Вона потребує інтенсивного сонячного освітлення, особ­ливо на перших етапах розвитку. Непомірне загущення по­сівів і забур'яненість їх призводять до зниження врожайно­сті зерна. Мінімальне освітлення для кукурудзи — 1400— 8000, а оптимальне — 20000—250000 лк.

Вимоги до ґрунтів: Кукурудза дає високі врожаї на чис­тих, пухких ґрунтах з глибоким гумусовим шаром, забезпе­чених вологою та поживними речовинами, з рН 5,5—7. До таких ґрунтів належать чорноземні, темно-каштанові, тем­но-сірі суглинки та супіщані, а також заливні ґрунти. Оп­тимальна щільність ґрунту для цієї культури—1,1 — 1,3г/см3.

Кукурудза засвоює багато поживних речовин із ґрунту. На створення врожаю 1 ц зерна з відповідною кількістю листостеблової маси вона споживає у середньому 2,4— З кг N, 1—1,2 кг Р205 і 2,5—3 кг К2О. Крім азоту, фосфору та калію в житті рослин велике значення мають сірка, каль­цій, магній, залізо, марганець, бор, мідь, цинк.

Протягом вегетації рослини нерівномірно споживають елементи мінерального живлення. Якщо на початку вегета­ції кукурудза засвоює їх незначну кількість, то перед поя­вою волотей за одну добу споживає 3,2 кг/га N, 0,9 Рг05 і 3,4 кг/га К2О. Чотириденні ростки використовують до 50 % азоту і калію, а двотижневі — до 65—75 %.

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти