ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Макроекономічна рівновага. Три варіанти макроекономічної рівноваги.

В узагальненому вигляді макроекономічна рівновага є рівновагою між сукупним попитом і сукупною пропозицією.

Рівноважний рівень цін та рівноважний обсяг виробництва визначаються точкою перетину кривих AD-AS (рис. 3.4).

 

Рис. 3.4. Рівноважний рівень цін і рівноважний реальний ВВП

Існують три варіанти рівноваги сукупного попиту AD і

пропозиції AS.

Якщо сукупний попит збільшується на горизонтальному (кейнсіанському) відрізку AS, то це призводить до зростання реального обсягу національного виробництва і зайнятості при сталих цінах. Це можливо за умов неповної зайнятості факторів виробництва, коли ціни, номінальна заробітна плата та інші номінальні величини відносно жорсткі, повільно реагують на ринкові коливання (рис. 3.5).

 

 

Рис. 3.5. Наслідки зміни AD на горизонтальному відрізку

 

Якщо сукупний попит AD зростає на вертикальному (класичному) відрізку сукупної пропозиції AS, то це призводить до інфляційного зростання цін та номінального ВВП за незмінного обсягу реального ВВП. (Реальний обсяг виробництва не може змінитись за умов повного використання всіх можливих ресурсів, рис. 3.6).

 

 

Рис. 3.6. Наслідки зміни AD на вертикальному відрізку

 

На проміжному відрізку кривої сукупної пропозиції AS зростання сукупного попиту AD призводить до зростання реального обсягу національного виробництва, рівня цін та зайнятості (рис. 3.7).

 

 

Рис. 3.7. Наслідки зміни AD на проміжному відрізку

 

Слід зазначити, що попит і пропозиція не завжди врівноважують одне одного, хоча внутрішньою властивістю ринкової економіки є постійне тяжіння до такої рівноваги. Тому модель AD-AS є базовою моделлю економічної рівноваги. Найбільш чутливим компонентом економічної рівноваги є сукупний попит.

Якщо знижується сукупний попит відносно потенційного ВВП, то це викликає зниження цін, яке скорочує сукупну пропозицію до сукупного попиту. Короткострокова рівновага буде досягнута, а довгострокова, яка відповідає умовам повної зайнятості відновиться тільки з часом, коли зарплата відреагує на падіння сукупного попиту і, як наслідок, зменшення попиту на ринку праці. Це зменшить середні витрати і збільшить прибутковість виробництва, що стимулюватиме зростання сукупної пропозиції до рівня потенційного ВВП. Одночасно збільшення сукупної пропозиції викликає зниження цін, що збільшить сукупний попит до рівня потенційного ВВП і урівноважить його з сукупною пропозицією за умов повної зайнятості.

Економічна рівновага може порушуватися і сукупною пропозицією. Зменшення сукупної пропозиції відносно потенційного ВВП призведе до зростання цін і пониження сукупного попиту до рівноваги з сукупною пропозицією. Більш детально з цими питаннями можна познайомитись в рекомендованій літературі до теми.

Для відновлення економічної рівноваги ринковому механізму потрібен тривалий час, який супроводжуватиметься великими економічними та соціальними втратами. Щоб зменшити ці втрати і скоротити тривалість нерівноваги необхідне державне втручання в економіку.

29. Класична і кейнсіанська моделі макроекономічної рівноваги. Основні теоретичні положення.
Класична модель макроекономічної рівноваги..У світовій економічній науці існують різні погляди на механізм регулювання національного виробництва в ринковій системі. Представники класичної теорії виходять з положення, що ринкова система здатна до автоматичного саморегулювання, знаходженню макроекономічної рівноваги AD = AS. Роль держави в економічних процесах повинна бути зведена до мінімуму.
Класики стверджують, що економіка завжди прагне до природного рівня реального ВНП при повній зайнятості ресурсів. Крива AS є вертикальною. (Див. мал. 6.) Припустимо, що економічне рівновага порушується внаслідок збільшення або зменшення AD, тоді еластичність цін на кінцеві товари, послуги та виробничі ресурси автоматично підтримає функціонування економіки на рівні її потенційного обсягу виробництва і природної норми безробіття. Відповідно до цієї теорії затяжних економічних криз не може бути. Так, безробіття - це перевищення пропозиції на ринку праці, викликане високою заробітною платою. Відповідно до законів ринку перевищення пропозиції веде до зниження заробітної плати. Іншими словами, регулювання попиту на працю можливо через динаміку заробітної плати. Такі ж механізми, на їхню думку, діють і на інших мікроринках, що і гарантує макроекономічну рівновагу економіки в поєднанні з повною зайнятістю.
Сукупний попит є величиною динамічною. У нашому прикладі відбулося зменшення сукупного попиту (AD ® AD 1), автоматично знизився рівень цін ® Р 1). Макроекономічна рівновага відновлюється в точці Е 1. Реальний обсяг виробництва залишається незмінним на рівні Q.
Крім гнучких цін і заробітної плати в економіці діють гнучкі відсоткові ставки, які визначають динаміку заощаджень та інвестицій. При збільшенні процентної ставки фірми починають більше заощаджувати і менше споживати. Зростання заощаджень призводить до скорочення виробництва і до зниження цін. Кредит здешевлюється, а це в свою чергу веде до збільшення інвестицій. Надлишок заощаджень приведе до зниження ставки відсотка. У цій ситуації заощадження почнуть скорочуватися, а інвестиції збільшуватися. У результаті макроекономічна рівновага відновиться на колишньому рівні обсягу виробництва, відповідному повної зайнятості. (Докладніше див К. Макконнелл, С. Брю «Економіка». Т. 1. Гол. 12.)
Класична теорія грунтується на законі Ж.-Б. Сея, згідно з яким весь створений обсяг національної продукції буде реалізовано в даних економічних умовах і загальне надвиробництво стане неможливим.

Кейнсіанська модель макроекономічної рівноваги.. Кейнсіанська економічна теорія заперечує саморегулюючий ринковий механізм, коли рівновага економіки досягається в точці, що відповідає обсягу ВНП при повній зайнятості. Більше того, економіка може бути збалансованою і при значному рівні безробіття і недовикористання виробничих потужностей, хоча це не буде оптимальним.
Заперечується еластичність цін, заробітної плати, процентної ставки за допомогою яких здійснюється саморегулювання. Колективні договори запобігають падінню заробітної плати. Скороченню цін на товари та послуги навіть в умовах падіння попиту протистоять підприємці. Отже, крива AS приймає вигляд горизонтальної кривої. (Див. мал. 7.)
Зміна сукупного попиту (AD ® AD 1) в умовах негнучкості цін і заробітної плати призводить до збільшення реального ВНП (Q ® Q 1) і повної зайнятості.
Слід звернути увагу на те, що крива AS, досягнувши рівня потенційного обсягу випуску продукції, набуває вигляду вертикальної кривої. Обсяг сукупної пропозиції залежить від величини сукупного попиту. Сукупного попиту в кейнсіанської моделі притаманні нестабільність і мінливість на відміну від класичної теорії, де сукупний попит є відносно стабільним. Рівень виробництва і зайнятості в кейнсіанській теорії визначається платоспроможним попитом і його складовими.
На думку кейнсіанців, для стимулювання сукупного попиту необхідно державне регулювання за допомогою збільшення державних витрат, зниження податків, розширення пропозиції грошей та ін Концепція, висунута Д. Кейнсом, передбачає активне втручання держави в економічне життя.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти