ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ШКІЛЬНИЙ КАБІНЕТ КРЕСЛЕННЯ, ЙОГО ОБЛАДНАННЯ

Кабінет креслення — спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення уроків і позакласних занять по кресленню. Відповідно до типових проектів середніх загальноосвітніх шкіл для кабінету креслення виділяються приміщення площею 58—80 м2 з кімнатою для зберігання наочних посібників або без неї. В більшості випадків кабінет креслення поєднується з кабінетом образотворчого мистецтва, що пред'являє особливі вимоги до вибору спеціальних шкільних меблів. До шкільних меблів відносяться столи і стільці, класні дошки, креслярські столи, шафи і секції для зберігання навчальних посібників, підставки для демонстрації макетів і посібників. Для кабінетів креслення і образотворчого мистецтва випускається декілька різновидів учнівських столів, як одномісних, так і двомісних. В більшості випадків застосовуються столи з поворотною кришкою прямокутної форми, що займає два положення: одне — для креслення, друге — для малювання, встановлені на металевому каркасі і мають дві полиці, одна з яких використовується при кресленні, інша — при малюванні. Шкільні меблі проектуються і виготовляються з урахуванням педагогічних, гігієнічних, естетичних і ергономічних вимог. Конструкція, розміри і розміщення меблів в класі повинні дозволяти учням вільно сідати і вставати, не заважаючи один одному, розміщувати необхідні навчальні посібники, а вчителю — мати нагоду підійти до кожного учня, демонструвати наочні навчальні посібники, використовувати технічні засоби навчання.

При устаткуванні кабінету слід пям'ятати, що навколишнє школярів оточення є невід'ємною частиною виховання. Кожен елемент інтер'єру безпосередньо впливає на психіку дитини і повинен не тільки допомагати йому пізнавати навколишній світ, виробляти поняття про красу і смак, але і сприяти швидкому включенню в процес навчання.

На передній стіні кабінету розміщується класна дошка з ящиками для зберігання таблиць, інструментів, необхідних при роботі крейдою на дошці, а також деякого устаткування для фронтальної роботи з учнями. Існує декілька типів класних дощок, але найзручнішою для роботи на уроках креслення є випускається промисловістю класна дошка, що складається з трьох секцій: основний (довжина до 2,5 м) і двох бічних, які можуть повертатися навколо вертикальної осі. Велика корисна площа дошки дає можливість одночасно працювати декільком учням, а на стулках дошки, що закриваються, можна наперед викреслити необхідні креслення, завдання, записати умови задач і т.д. На зворотному боці правої відкидної стулки розташований білий екран, виконаний на металевій основі, що дозволяє використовувати його і як магнітну дошку при роботі з різними динамічними допомогами, що мають магнітну основу. Уздовж верхнього краю дошки встановлюються затиски для кріплення таблиць. Найсприятливіший колір дошки темно-зелений або коричневий.

Важливе значення в устаткуванні кабінету креслення грає робоче місце вчителя. Його правильна організація, оснащення роблять безпосередній вплив на якість уроків, що проводяться, і позакласних заходів. Стіл вчителя може бути встановлений вище за столи учнів. З цією метою в кабінеті перед класною дошкою обладнується підвищення у вигляді помосту. Як стіл вчителя можна використовувати звичний письмовий стіл або стіл будь-якої іншої конструкції. Важливо, щоб він був зручний для роботи вчителя.

До робочого місця вчителя пред'являються певні вимоги, пов'язані із створенням максимальних зручностей при проведенні учбових занять. Головними з них є досяжність всіх необхідних матеріалів і навчальних посібників, які можуть знадобитися на уроці; постійна готовність технічних засобів навчання і інших пристосувань; хороша видимість всіх робочих місць учнів.

Організацію робочого місця починають з практичного визначення зони досяжності (тобто того простору, в якому можна проводити пояснення матеріалу без значного переміщення), розташованого в основному біля класної дошки.

Існує немало варіантів раціонального розміщення пристосувань і необхідних матеріалів, технічних засобів навчання. Це дає можливість вчителю підійти до устаткування кабінету творчо, враховуючи всі наявні можливості і свої індивідуальні особливості.

Кабінет креслення повинен бути оснащений всіма необхідними наочними посібниками, до яких відносяться моделі, учбові таблиці і виробничі креслення, підручники і довідкові посібники, кінофільми, діафільми і звукозаписи, картки-завдання і інший дидактичний матеріал, що використовується під час уроків і позакласних заходів. Бажано мати деталі машин і механізмів, складальні одиниці, виготовлені на виробництві.

Різні зображення предметів, виробничі об'єкти в їх природному вигляді, а також спеціально виготовлені моделі і пристосування, вживані в процесі навчання, складають групу наочних посібників.

За призначенням навчальні посібники підрозділяються на посібники для фронтальної роботи в класі (демонстраційні таблиці, моделі, кінофільми, діафільми і ін.) і посібники для самостійної, класної і позакласної роботи учнів (підручники, довідники, збірки задач, дидактичний роздатковий матеріал і ін.).

Застосування навчальних посібників в процесі навчання кресленню сприяє активізації пізнавальної діяльності, розвитку просторових уявлень і самостійності учнів.

Всі навчальні посібники, що знаходяться в кабінеті креслення, повинні відповідати змісту учбової програми, рівню розвитку учнів, відповідати гігієнічним і технічним вимогам. Вони повинні бути безпечними в застосуванні.

Серед наочних навчальних посібників, використовуваних в процесі навчання, особливе місце займають моделі. Найчастіше моделі відтворюють реальні об'єкти, відображаючи їх геометричні властивості або фізичну суть. Модель може бути і абстрактної (узагальненої) для певного класу об'єктів, дозволяючої судити про основні ознаки і властивості всього класу предметів, що відображаються нею (наприклад, моделі геометричних тіл, гвинта і т. д.). За принципом конструювання моделі розділяються на розбірні і нерозбірні. Розбірні моделі ефективні в тому випадку, якщо необхідно ознайомити учнів з конструкцією внутрішньої частини деталі, показати процес утворення розрізів і перерізів, з'ясувати взаємозв'язок деталей в складальній одиниці.

В процесі навчання можуть бути використані моделі не тільки промислового виготовлення, але і саморобні, виконані учнями на уроках трудового навчання і під час позакласної роботи.

У кабінеті необхідно мати комплекти діафільмів і діапозитивів (перелік яких приведений в програмі), довідники і іншу навчально-методичну літературу, а також комплекти карток-завдань для графічних і практичних робіт вчаться.

Окрім оснащення необхідними устаткуванням, кабінет креслення повинен бути відповідним чином оформлений, тобто задовольняти естетичним вимогам. При оформленні кабінету велику увагу необхідно приділяти колірному рішенню. Перш за все необхідно правильно підібрати колір для забарвлення стін. Вибраний колір не повинен дратувати, стомлювати зір. Добре впливають на зір світло-сірі і ясно-салатові кольори з різними відтінками. Колір стін повинен гармонійно поєднуватися з кольором меблів і використовуваних при оформленні стендів. Слід ретельно продумати, де розмістити стенди, як використовувати їх колір і композицію для кращого сприйняття.

Важливу роль в оформленні виконує вибір тематики стенду. Тематичний стенд може містити інформацію (по різних темах програми), необхідну для учбового процесу, розкривати області застосування креслень в житті людини, відображати вимоги стандартів.

Особлива увага слідує приділити оформленню передньої стіни кабінету. Зліва і праворуч від дошки найбільш доцільно розташувати два планшети, один з яких містить матеріал «Сьогодні на уроці», а другий — з постійною інформацією, яка необхідна учню впродовж всього терміну навчання кресленню (наприклад, основний напис креслення з розмірами, шрифт креслярський, зображення використовуваних умовних знаків і ін.).

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти