ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


РОЗДІЛ V. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЗАКЛАСНОЇ РОБОТИ

ПО КРЕСЛЕННЮ. ЗНАЧЕННЯ ПОЗАКЛАСНОЇ РОБОТИ

У ШКОЛІ

 

Позакласна робота є невід'ємним компонентом всього учбово-виховного процесу. Під позакласною роботою розуміють сукупність необов'язкових занять вчителя з учнями в позаурочний час. Обов'язок вчителя креслення — вести не тільки уроки, але і організовувати різну позакласну роботу з учнями.

Тим часом досвід говорить, що окремі вчителі ухиляються від ведення позакласної роботи в школі. Недооцінка цього важливого вигляду роботи є одним з серйозних недоліків у викладанні креслення і в школі взагалі.

Позакласна робота по кресленню переслідує наступні цілі:

1. Розвиток інтересу в учнів до предмету «Креслення», його застосування до практичної діяльності людини.

2. Поглиблення знань учнів, розширення їх політехнічної освіти, знань про робочі професії і ін.

3. Навчання учнів деяким навикам наукових досліджень, самостійної роботи з книгою, пошукової діяльності, конструкторської роботи. Розкриття потенційних можливостей дітей, виявлення їх індивідуальних здібностей.

4. Розвиток графічних умінь і навиків учнів.

Слід пям'ятати, що позакласна робота дозволяє сформувати учнівський актив, здатний надати вчителю допомоги в організації учбового процесу по кресленню — виготовити наочні посібники, оформити кабінет. Крім того, можна виявити педагогічні схильності і здібності учнів, які можуть займатися з відстаючими.

Позакласна робота дає можливість розумно організувати дозвілля учнів, раціонально використовувати їх вільний час.

Всі позакласні і позашкільні заняття повинні будуватися на принципі добровільності. Необхідно, щоб вся позакласна робота по кресленню була органічно пов'язана з учбовими задачами шкільного курсу. Вона повинна узагальнювати уроки, бути зв'язуючою ланкою з життям, трудовим навчанням учнів.

Форми організації позакласної роботи по кресленню в школі.До основних форм позакласної роботи відносяться:

1) тематичні вечори по кресленню (із запрошенням працівників підприємств і конструкторських бюро); 2) виробничі екскурсії (у конструкторські бюро, цехи заводу, майстерні і т. п.); 3) гуртки (по певній темі, з учнями даного класу, загальношкільні); 4) олімпіади (класні, шкільні, районні, обласні), конкурси, вікторини; 5) випуск стінгазет, оформлення вітрин, стендів ; 6) організація виставок; 7) написання рефератів, творів і ін.

Таким чином, всі форми позакласної роботи по кресленню можна розділити на:

а) масові (вечори, конференції, лекції, олімпіади і ін.);

б) групові (гуртки, стінний друк і ін.);

в) індивідуальні (підготовка рефератів, підготовка до олімпіад і т. п.).

Часто до позакласної роботи відносять і роботу з відстаючими учнями по вивченню програмного матеріалу, ліквідації пропусків в знаннях, а також індивідуальну роботу з учнями, виявляючими підвищену цікавість до предмету. Додаткові заняття проводяться з невеликими групами учнів (3—5 чоловік) або індивідуально. Тут важливий перш за все повчальний характер таких занять і контроль знань.

Методика організації позакласної роботи по кресленню в школі.У неї входять визначення цілей і зміст тієї або іншої форми роботи, підготовка до проведення цього вигляду роботи і т.п. Так, проводячи вечір, необхідно наперед визначити, хто з якими доповідями на ньому виступатиме, яка роль учнів на цьому вечорі, хто відповідатиме за той або інший вид роботи, якими цікавими моментами буде насичений вечір (ігри, вікторини, конкурси і ін.).

У якій би формі не проводилася позакласна робота, вона повинна бути живою, цікавою і захоплюючою. Дамо коротку характеристику основних форм позакласної роботи.

Тематичні вечори по кресленню — одна з наймасовіших форм позакласної роботи. Тематика їх найрізноманітніша: по окремих розділах програми, цікаве креслення і ін.: «Чи знаєш ти мову техніки?», «Від первісного малюнка до сучасного креслення», «Історія креслення і креслярського мистецтва», «Познайомимося з ученими-графіками», «Чудові криві» і ін.

Як правило, з доповідями і повідомленнями на таких вечорах виступають самі учні. Це вимагає від вчителя великої праці по підготовці і проведенню вечора. Задовго до вечора слід уточнити тематику доповідей, підібрати доповідачів, доручити окремим учням підготувати цікаві задачі, досліди і т.п.

Цікаві вечори по кресленню можна готувати спільно з вчителями інших предметів.

Спільно з вчителем математики можна організувати вечори, присвячені видатним російським і зарубіжним математикам, що працювали у області графіки (П. Л. Чебишев, Г. Монж і ін.); сумісно з вчителем фізики — вечір, присвячений Леонардо да Вінчі, Н. П. Кулібіну або А. З. Попову.

Для розвитку естетичного смаку учнів можна підготувати з вчителем історії вечір, присвячені містобудуванню, видатним архітекторам В. І. Баженову, М. Ф. Казакову і ін.

Вечори по кресленню мають не тільки загальноосвітнє, але і велике виховне значення. Участь в підготовці вечора, оформленні залу підвищує інтерес учнів до креслення, виховує в них почуття відповідальності за доручену справу. Вечора- зустрічі з представниками виробництва допоможуть комусь з учнів вибрати професію.

Потрібно відзначити, що учні завжди з великим інтересом відносяться до організації вечорів по кресленню і самі вносять багато нового в їх проведення.

Виробничі екскурсії дозволяють ознайомити учнів з реальними предметами в їх природному оточенні, призначенням, роботою і технологією виробництва деталей, що зображаються, застосуванням креслень в сучасному промисловому виробництві. Такі екскурсії можуть бути організовані на заводи, фабрики, будівельні майданчики, в проектні організації і т.д. Тому екскурсії служать одним із засобів наближення школи до виробництва і здійснення принципу єдності теорії і практики в навчанні кресленню. Глибоко продумані і ретельно підготовлені екскурсії по кресленню значно розширюють і заглиблюють знання учнів по предмету і своїми очима переконують їх в тісному зв'язку креслення з життям і виробництвом.

Екскурсії можуть бути тематичними і оглядовими. Тематичні — екскурсії по певних розділах програми або окремо вибраній темі. Оглядові екскурсії припускають знайомство з виробництвом в цілому або з роботою техніків, інженерів і т.п.

До проведення екскурсії повинні бути готові як вчитель, так і учні. Вчитель повинен ясно визначити тему і програму екскурсії, добре познайомитися сам з об'єктом екскурсії, підготувати завдання для самостійної роботи учнів. На ввідній бесіді в класі вчителю слід познайомити учнів з темою і об'єктом екскурсії, дати питання за матеріалом екскурсії, на яких учнів повинні потім відповісти.

В тому випадку, якщо вчитель не сам проводить екскурсію, він повинен наперед домовитися з екскурсоводом про круг питань, що цікавлять його, познайомити екскурсовода із загальноосвітньою і політехнічною підготовкою учнів. Добре, коли під час екскурсії учням зустрічаються деталі, креслення і ескізи, які виконувалися ними в школі; учні при цьому наочно бачать зв'язок шкільного курсу креслення з виробництвом.

Після проведення екскурсії учні здають вчителю на перевірку письмовий звіт. Окремим учням можна доручити випуск газети, присвяченої екскурсії, або спеціального стенду, виготовлення таблиць і т.д.

На одному з уроків креслення вчитель підводить підсумки екскурсії: аналізує звіти учнів, задає їм декілька перевірочних питань, щоб з'ясувати, чи правильно зрозуміли учнів матеріал екскурсії. На результати проведених екскурсій вчитель може не раз спиратися при проходженні програмного матеріалу на уроці.

Екскурсії по кресленню повинні переслідувати не тільки загальноосвітню мету, але і відповідати задачам етичного виховання, про що керівники екскурсій часто забувають. Виробничі екскурсії повинні дати учням можливість познайомитися з роботою передових людей промисловості, з раціоналізаторами виробництва, з підйомом культурно-технічного рівня робітників і службовців. Важливе виховне значення має знайомство з передовою сучасною технікою, якою обладнане підприємство. Все це повинне зіграти чималу роль у виборі учнями майбутньої професії.

Ось зразковий перелік тематичних екскурсій по кресленню на виробництво: 1) роль креслень в сучасному виробництві; 2) техніка виконання креслень; 3) читання будівельних креслень; 4) розмноження креслень; 5) процес виготовлення деталей по кресленню; 6) процес збирання виробів по кресленню і ін.

Виставки. Організація виставок — важливий елемент діяльності вчителя креслення, який дозволяє підвищити інтерес учнів до вивчення предмету, раціонально використовувати вільний час школярів і ін.

Учні завжди із захопленням беруть участь в організації і оформленні виставок кращих креслень, наочних посібників і моделей, зроблених руками гуртківців.

Звичайно виставки готуються до кінця навчального року і служать не тільки підсумком роботи всіх учнів або гуртка, але і своєрідним звітом перед батьками і громадськістю про виконану роботу за рік. Проте це не є перешкодою до того, щоб виставки організовувалися і в інший час, наприклад до вечора по кресленню, батьківським зборам або навіть до якого-небудь уроку креслення.

Виходячи з досвіду роботи шкіл, можна порекомендувати вчителю організовувати як поточні, так і піврічні і річні виставки. На поточній виставці експонуються класні і домашні роботи даного класу, креслення, технічні роботи учнів по певних темах і розділах програми. Якщо у вчителя є креслення заводські або студентів вищих і середніх спеціальних учбових закладів, корисно показати їх учням для порівняння якості їх виконання.

На виставці слід демонструвати і зразки малюнків, схем, ескізів і креслень, виконаних тими, що вчаться під час екскурсії або виготовлених на заняттях гуртка, з коротким описом їх призначення і застосування.

При поясненні нового завдання корисно показати аналогічні роботи учнів, виконані в попередньому році.

Мета піврічної і річної виставок — показати графічні навики і досягнення учнів. На виставку відбираються креслення, ескізи, технічні малюнки, виконані учнями за рік (або за півроку); розміщувати їх слід по класах або по розділах програми.

Вельми корисно продемонструвати креслення якого-небудь завдання цілого класу, а не тільки кращі, щоб судити про уміння і навики по кресленню всіх учнів.

Сама виставка і її організація мають велике виховне значення. Участь в підготовці виставки, в оформленні її і відборі експонатів стимулює учнів до глибшого вивчення предмета, піднімає інтерес до технічної діяльності, а іноді і корінним чином змінює відношення їх до креслення.

Постійна виставка організовується на спеціальних стендах і діє впродовж всього навчального року. Експонати на ній міняються 1—2 рази на рік.

Виставки можна робити як в кабінеті, так і в інших приміщеннях школи, наприклад в коридорі, рекреації.

Стенди можуть мати різну спрямованість і призначення. Так, стенди, пов'язані з матеріалом учбової програми, ставлять своєю задачею заглиблювати і розширювати знання учнів по певних розділах шкільного курсу креслення.

Вони присвячуються окремим розділам програми або навіть якому-небудь невеликому питанню з шкільного курсу креслення, наприклад: «Правила виконання ескізів», «Правила виконання розрізів», «З'єднання деталей» і т.п.

Метою стендів по використовуванню креслень в народному господарстві країни є знайомство учнів із застосуванням креслень в різних галузях промисловості і сільського господарства, в науці і техніці, побуті. Наприклад, стенд на тему «Креслення — мова техніки» показує переваги креслення порівняно з іншими видами зображень. Тут же даються найбільш вживані в шкільному курсі креслення стандарти і показується зв'язок креслення з технікою. На стенді «Ці креслення використовуються...» можна представити креслення, узяті з практики всіх основних галузей промисловості (розвинених у вашому місті або селищі), продемонструвати заводські виробничі креслення, використовувані у верстатобудуванні, приладобудуванні, годинній промисловості, будівництві і ін.

Стенди за матеріалами екскурсій повинні відображати екскурсійний матеріал. Вони оформляються після проведення виробничої екскурсії по кресленню. Підготовка стенду може доручатися групі учнів наперед, щоб під час проведення екскурсії вони могли зробити необхідні зарисовки, ескізи і підібрати відповідний матеріал. Стенди по історії креслення ставлять задачу наочно показати учням як йшов розвиток графічних зображень. Зміст стенду залежить від матеріалу, що є у вчителя.

Стінна газета по кресленню звичайно випускається гуртком або спеціально вибраною редколегією і виходить один раз в місяць. У ній регулярно поміщаються матеріали про проведені екскурсії, вечори, конкурси, цікаві питання і задачі по кресленню, витяги з цікавих доповідей учнів, що відбулися на вечері по кресленню або на гурткових заняттях.

Особлива увага при випуску газети слід приділяти застосуванню креслення в техніці, будівництві, легкій промисловості і інших галузях народного господарства, знайомству учнів з технічними кресленнями, деталями і вузлами, виробленню уміння читати технічні, будівельні, проекційні і топографічні креслення.

У газеті слід поміщати і теоретичні відомості з креслення і нарисної геометрії, включаючи статті, задачі і життєві приклади.

Вітрини на відміну від стендів частіше міняються і обновляються. Матеріал, поміщений на вітрині, може бути самого різного змісту. Наприклад, на вітрині можуть бути поміщені вирізки статі і фотознімків з різних газет, в яких є відповідна курсу креслення тематика.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти