ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ГУРТКОВІ ЗАНЯТТЯ І ОЛІМПІАДИ ПО КРЕСЛЕННЮ

 

Основне призначення гуртка — розвиток інтересу і здібностей учнів. Програма занять гуртка розробляється на півроку або на весь рік. Гуртківці допомагають вчителю у виготовленні наочних посібників, випускають спеціальну газету, є ініціаторами проведення вечорів, конкурсів і т.п.

Діяльність учнів гуртка слід всіляко різноманітити, щоб заняття не тільки розширювали кругозір школярів і заглиблювали знання, одержані на уроках, але і будили їх творчу думку, нрищепили навики конструювання моделей, технічного розрахунку окремих вузлів і деталей, давали можливість на практиці застосовувати знання, одержані на уроках креслення. Матеріали про роботу гуртка можна поміщати на одному із стендів.

На першому занятті гуртка слід розповісти учням про план роботи, ознайомити їх з розкладом занять, вибрати старосту гуртка. Гурток займається один раз в тиждень. Тематика роботи гуртка залежить від умов, в яких знаходиться школа, особистих інтересів і схильностей вчаться, зв'язків школи з тим або іншим підприємством і т.п. При плануванні заняття потрібно прагнути до того, щоб практична робота гуртківців поєднувалася з теоретичними бесідами.

На заняттях гуртка передбачається виконання ескізів, креслень і технічних малюнків машинобудівних деталей, вивчення будівельних креслень. Цікаво можна організувати заняття по виконанню креслень-ілюстрацій. Сюди включаються розробка і виконання орнаментів в кольорі.

Особливе місце в роботі гуртка повинне займати рішення задач. Воно повинне проводитися систематично впродовж всього періоду роботи гуртка. Майже на кожному занятті для цієї мети можна знайти декілька хвилин. На заняттях гуртка використовуються і ігри: креслярське доміно, лото і ін.

Учасникам гуртка можна доручити готувати доповіді, бесіди. Так, ними можуть бути зроблені повідомлення про історію креслярських інструментів і креслення, про учених-графіки і т.д.

Приведемо зразкову тематику занять гуртка.

1. Сучасні способи розмноження креслень. 2. Топографічне креслення. 3. Механізація графічних робіт. 4. Художньо-прикладне креслення. 5. Технічне малювання. 6. Моделювання. 7. Конструювання. 8. Читання робочих креслень деталей. 9. Інженерно-будівельні креслення. 10. Виконання ескізів і креслень технічних деталей. 11. Аксонометричні проекції. 12. Вивчення елементів нарисної геометрії.

Для бесід, доповідей і повідомлень можна запропонувати наступні теми:

1. Проекції навколо нас. 2. Модель або зображення. 3. Креслення або малюнок. 4. Як будується креслення. 5. Вчися читати креслення. 6. Креслення в житті людини. 7. Що таке графічна письменність. 8. Процес і стадії проеціювання машин. 10. Організуюче значення креслення в сучасному виробництві. 11. Використання креслень в моделюванні взуття. 12. Практичне застосування креслень на підприємствах легкої промисловості. 13. Кораблебудівні креслення.

Добре зарекомендувала себе така форма позакласної роботи по кресленню, як олімпіада. Це змагання, яке стимулює учнів заглиблювати і розширювати свої знання, виховує наполегливість, сприяє розвитку таких якостей, як зосередженість уваги, спостережливість, уява, воля і ін.

Останнім часом олімпіади по кресленню стали проводитися на різних рівнях: шкільні, районні, міські, республіканські.

Олімпіаду можна розглядати як захід, який підводить підсумок спільної роботи вчителя і учнів дозволяє виявити якість знань останнього.

Олімпіада звичайно проводиться в три тури. До другого туру притягуються кращі учасники першого туру. На закінчення проводиться третій, останній тур олімпіади, що дозволяє виявити учнів-переможців. Їх бажано нагородити книгами або іншими пам'ятними подарунками.

РОЗДІЛ VI. МЕТОДИКА ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ТЕМ КУРСУ КРЕСЛЕННЯ В VIII КЛАСІ

ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ

ІЗ ПРЕДМЕТОМ КРЕСЛЕННЯ Й ОСНОВНИХ ПРАВИЛ

ОФОРМЛЕННЯ КРЕСЛЕНЬ

На вивчення цієї теми програмою приділяється 6 г. Передбачено виконання двох графічних робіт. Найважливішим завданням перших уроків креслення є ознайомлення учнів із завданнями, цілями, значенням креслення в практичній діяльності людей.

Ознайомлення з історією розвитку креслення.Для початку можна запропонувати учням розглянути малюнок 1 зі шкільного підручника. Розповісти, що він відноситься до XVII в., зображення виконані від руки, креслення не містить розмірів, тому на ньому зроблені різні пояснювальні написи.

Далі запропонувати учням розглянути зображення на малюнку 2. Звернути увагу на зображення мосту. На кресленні допущене спряження плану мосту з фасадом сторожової вежі. Такі зображення широко застосовувалися в Росії.

В удосконалюванні способів графічних зображень Росія багато в чому випереджала інші країни. Прикладом цього служить креслення знаряддя, що ставиться до XVII в. Зображення на ньому дані в проекційному зв'язку. Варто звернути увагу учнів на те, що тут почато оригінальну спробу зобразити на кресленні як зовнішній вигляд предмета, так і його внутрішній пристрій.

Використовуючи ці й інші приклади зі шкільного підручника, а також даного посібника, необхідно коротко простежити всю історію розвитку креслення, назвати імена видатних вчених-графіків. На закінчення бесіди показати зразок сучасного креслення із зображеннями, текстом, розмірами, основним написом (тобто даних, що дають повне подання про форму предмета, його розмірах і способах обробки).

У наші дні креслення є документом, без якого немислиме виготовлення сучасних апаратів і техніки. Він став невід'ємною частиною розвитку науково-технічного прогресу.

Оформлення креслення. Лінії.Перед тим як перейти до вивчення ліній креслення, необхідно розповісти учням про значення державних стандартів. У ході бесіди варто привести цікаві й переконливі приклади з історії стандартизації, її розвитку й застосування в житті.

Пояснення матеріалу можна почати з пояснення слова «стандарт» - норма, зразок. Стандартизація - відбір або відомість різноманіття однакових виробів до невеликого числа зразків.

Приведемо приклад розповіді, що може зацікавити учнів і зробити більше зрозумілої цю тему.

Уявіть собі, що могло б трапитися, якби не було стандартизації й взаємозамінності виробів.

У вас є велосипед. Зносилися камери. Купуєте нові, а розмір камер не відповідає розміру коліс. В додачу до цього перегоріла електрична лампочка. Берете нову, але вона не вгвинчується в патрон. Хочете скористатися кишеньковим ліхтариком, але батарейка не вміщається у футляр.

Ранком - нові непорозуміння. Розмір нової сорочки 39, але комір чомусь тісний. Голка швейної машини не входить у голкотримач, що пише стержень - в авторучку.

Щоб цього не трапилося, заводам, фабрикам, радгоспам, заборонено виготовляти продукцію за своїм розсудом. Їм заздалегідь указують розміри, властивості і якості, якою повинна відповідати їхня продукція

Державні стандарти нашої країни (скорочено ДстУ - це документи, у яких перераховуються обов'язкові для підприємств характеристики виробів, що випускають ними. На креслення й у нашій країні прийняті й діють стандарти Єдиної системи конструкторської документації (ЕСКД).

Першими машинобудівними деталями, на які були уведені стандарти, були болти й гайки. Ще в VIII в., коли ремісниче виробництво початок поступатися місцем заводському виробництву, стало відчуватися незручність від того, що кожен завод робив болти й гайки довільної форми й розмірів, у результаті чого болти й гайки однієї машини не підходили до іншій. Тому для найпоширеніших деталей (болтів, гайок, шпонок) і встановили один з декількох типів цих деталей, що характеризується певними розмірами, формою й матеріалами.

Тут можна розповісти учням про трагічний випадок, що відбувся в результаті недотримання стандартизації.

Це відбулося у великому торгово-промисловому місті Балтіморі, у США. Стояла спека, посушливе літо. Пожежа спалахнула раптово, відразу в декількох місцях. Полум'я охопило місто з усіх боків з разючою швидкістю. Але ще швидше звідусіль під передзвін дзвонів і виття сирен мчалися машини з пожежними командами до місць виникнення пожеж. Здавалося, усе робилися вчасно: пожежні команди, обганяючи полум'я, прибували до місця, швидко розвертали шланги. Але вода виявилася далеко від вогнищ пожеж. Тоді спробували з'єднати між собою пожежні рукави. І отут з'ясувалося, що це неможливо зробити, тому що гайки, за допомогою яких з'єднуються рукави, різні. Тоді почали підбирати, заміняти й підганяти їх. Ішов дорогоцінний час. Отут-те полум'я й обігнало пожежників. Місто, що нараховує більше 900 тисяч жителів, згоріло дотла. Трапилося це на початку нашого століття.

Далі вчитель може розповісти учням, що Єдиною системою конструкторської документації (ЕСКД) для виконання креслень установлені різні типи ліній: суцільна товста основна, суцільна тонка, штрихова, штрихпунктирна з однією крапкою й штрихпунктирна із двома крапками. Це не всі лінії. З іншими учні будуть познайомлені пізніше паралельно з вивченням матеріалу, де необхідно буде їхнє застосування.

Для закріплення отриманих знань про типи ліній учнем може бути запропонована вправа (мал. 28), у якому необхідно, використовуючи наведену форму таблиці, перелічити назви ліній і вказати їхню товщину.

Формати, рамка й основний напис.Учні повинні твердо знати, що всі креслення виконуються на аркушах паперу певного формату, установленого стандартом. У шкільній практиці користуються в основному форматом А4 (297X210). Допускається використати й формат A3 (297X420).

Поле креслення обмежується рамкою. На кресленнях рамку проводять зверху, праворуч і знизу на відстані 5 мм, а з лівої сторони —на відстані 20 мм від краю. Це поле залишають для підшивки креслень. До кожної графічної роботи в класі учні повинні готовити аркуш необхідного формату з рамкою заздалегідь, щоб на уроці не гаяти час на її креслення.

На класній дошці або по навчальній таблиці учнем треба показати як виконується основний напис креслення й де вона розміщується.

Відомості про креслярський шрифт. Навчити учнів виконувати написи креслярським шрифтом за кілька уроків неможливо. Необхідно орієнтувати учнів на систематичні вправи в написанні букв і окремих слів протягом усього навчального року. При цьому треба пояснити, що характер почерку людини не впливає на оволодіння креслярським шрифтом.

Написи (цифри, умовні знаки, слова, речення) є невід'ємною частиною будь-якого креслення, до їхнього виконання треба ставитися дуже уважно.

У ході бесіди вчитель може розповісти про те, що існують інші різноманітні шрифти. Однак на кресленнях написи виконують спеціальним креслярським шрифтом. Так було не завжди: до середини XIX в. напису на кресленнях виконували тим же почерком, яким писали документи, іноді застосовували друковані літери.

У наш час використовується шрифт, що встановлений Дст. Учитель знайомить учнів з написанням прописних букв, їхніми розмірами й основними правилами виконання. Для полегшення навчання написанню букв їх умовно розділили на групи.

Букви Г, П, Т, Н, Е, Ц, Ш, Щ відносяться до першої групи. В основі їхнього написання лежать вертикальні й горизонтальні прямі лінії. Написання букви Е, найбільш складної із цієї групи букв, можна показати в збільшеному виді.

Букви И, Д, А, Ж, М, X віднесені до другої групи. Їхнє написання складається з вертикальних і похилих ліній. У цій групі можна показати написання найбільш складної букви Ж.

Букви Л, В, Д, Ч, Б, Р, Я віднесені до третьої групи. У їхнє написання включаються невеликі заокруглення. Найбільш складне написання букви Д.

Букви ПРО, З, Ф, Э, Ю віднесені до четвертої групи. В основі їхнього написання лежить буква О.

Треба пояснити, що при гаданому збільшенні проміжків між суміжними буквами (наприклад, між буквами Т и А, а також між К и Л, Г и Д, Г и А, Р и А и ) відстань між буквами треба зменшувати.

Набуттю навичок написання букв сприяє певна послідовність їхнього обведення, якої варто дотримуватися в практичній роботі. Послідовність обведення окремих букв бажано показати на плакаті.

Для знайомства учнів з написанням малих літер, цифр і знака «N» можна також підготувати плакат. Учитель повинен розповісти про визначення розмірів малих літер і показати особливості конструкції букв по групах.

Букви а, з, б, в, д, е, э, ю, р, ф відносяться до першої групи. В основі написання цих букв лежить буква о.

Букви ш, щ, т, ц, п, в, м, з відносяться до другої групи. В основі написання більшості цих букв лежить буква й.

Букви я, до, л, ж, х, м, н відносяться до третьої групи. Конструкцію написання букв цієї групи вчитель може не розглядати, тому що за написанням вони не відрізняються від прописних.

При поясненні матеріалу доцільно використати навчальний посібник В. И. Кузьменко «Дидактичний матеріал по креслярському шрифті».

Масштаби.З масштабом учні знайомлять ще в початкових класах. Тому вчителеві креслення треба лише коротко узагальнити відомості про застосування масштабу при виконанні креслень.

Потрібно звернути увагу учнів, що оточуючі нас предмети й вироби бувають більших розмірів (літаки, екскаватори, тепловози, будинки) і, навпаки, багато таких, які мають невеликі розміри (деталі радіоапаратури, вимірювальних приладів, рахункових машин і т.п.). Як одні, так і інші важко, а іноді й неможливо передати на кресленні в натуральну величину.

Зобразити на кресленні предмети більше або менше їхніх дійсних розмірів дозволяють масштаби. Обов'язково треба звернути увагу учнів на те, що незалежно від того, у якому масштабі виконані креслення, розміри на кресленні наносять дійсні, тобто які має деталь у натурі.,

Нанесення розмірів.Перш ніж перейти до пояснення наявних на таблиці (мал.26) зображень, варто повідомити учням про призначення розмірів на кресленні й про те, яке значення має правильне й точне їхнє нанесення.

 

 
 
    мал.26    

 


У ході вивчення цієї теми варто сказати, що машинобудівні креслення містять необхідні розміри, які вказуються тільки в міліметрах.

У верхній частині малюнка 26 показана побудова стрілки й співвідношення її елементів, написання знака радіуса й діаметра.

У центрі таблиці розміщене креслення деталі, по якому можна пояснити основні правила нанесення розмірів.

Розмірні лінії переважно наносити поза контуром зображення, щоб не захаращувати зображення деталі. На кресленні показано, що відстань розмірної лінії від паралельної їй лінії контуру, а також відстань між паралельними розмірними лініями повинні бути в межах 6...10 мм.

Выносні лінії повинні виходити за кінці стрілок розмірних ліній на 1...5 мм. Відразу показане нанесення розмірів фасок, кутів, діаметрів, знака квадрата. Варто звернути увагу учнів на те, що центрові й осьові лінії повинні виходити за контур зображення на 3...5 мм.

У нижній частині малюнка показане виконання деяких знаків із цифрами.

Учні допускають найбільшу кількість помилок при нанесенні розмірних чисел. В VII класі учні знайомлять лише з основними правилами нанесення розмірів. Про всі інші правила й умовності, що ставляться до нанесення розмірів, вони довідаються при подальшому вивченні курсу креслення.

 

Графічні роботи.При вивченні першої програмної теми курсу креслення «Правила оформлення креслень» виконуються дві обов'язкові графічні роботи.

Робота № 1 передбачає виконання вправи на проведення різних типів ліній.

У роботі № 2 необхідно виконати по індивідуальних завданнях креслення плоскої деталі, нанести розміри із вказівкою її товщини умовною позначкою.

Учителеві необхідно пам'ятати при видачі завдань про індивідуальні темпи роботи учнів. Залежно від цього можуть бути запропоновані й різні варіанти умов завдань. Більш сильним учням може бути видане завдання, у якому зображена тільки четверта частина деталі, середнім учням - завдання із зображенням половини деталі, слабким - повне зображення деталі.

СПОСОБИ ПРОЕЦІЮВАННЯ.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти