ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правове виховання як засіб підвищення рівня правосвідомості та правової культури

Правове виховання розглядають у широко­му та вузькому розумінні. В широкому розумінні во­но характеризується як вплив усіх правових факто­рів суспільного життя, в тому числі й правової систе­ми, на формування в індивідів і колективів людей певних правових якостей, що відповідають досягну­тому в суспільстві рівневі правової свідомості та пра­вової культури. У вузькому розумінні це — цілеспря­мований, повсякденний, систематичний вплив юри­дичної теорії та практики на свідомість людей з метою виховання у них відповідного рівня правової свідомості, культури та зразкової правомірної пове­дінки.

Процес правового виховання охоплює суб'єкти та об'єкти, основні вимоги і мету.

До суб'єктів правововиховної діяльності відно­сять органи держави, громадські організації, трудові колективи, їх посадових і службових осіб, окремих громадян.

Об'єктом правового виховання є свідомість люди­ни, її інтелект і здатність сприймати, оцінювати і здійснювати певні правові явища.

Метою правового виховання є: формування пра­восвідомості громадян і підвищення на цій основі їхньої правової культури; виховання поваги до пра­ва, щоб його вимоги стали особистим переконанням кожної людини, а повсякденне додержання юридич­них норм — звичкою; ознайомлення громадян із пи­таннями державно-правового будівництва, підви­щення їхньої соціальної та політико-правової актив­ності; допомога їм в оволодінні всією сукупністю юридичних знань із різних галузей і сфер функ­ціонування права; сприяння ефективній роботі ме­ханізму правового регулювання.

Основними вимогами до правовиховної роботи є: набуття людиною основ правових знань; необхід­ність формування у свідомості людини переконань, настанов, мотивів активної правомірної поведінки; формування у людей соціально-комунікативних якостей особистості та ін.

Форми правового виховання

Правовиховна робота здійснюється у певних формах. До таких форм теорія та юридична практика відносять: правове навчання; правову агітацію; пра­вову пропаганду; юридичну практику; історію укра­їнської та світової культури з правової тематики; са­мовиховання .

Правове навчання — конкретний вид навчально­го процесу, в перебігу якого під керівництвом до­свідчених юристів члени суспільства оволодівають правовими знаннями, навичками, вміннями здійс­нення правових норм.

Правову агітацію визначають як форму правово­го виховання, що полягає у правовому впливі на правосвідомість і настрої членів суспільства через колективні та індивідуальні співбесіди, виступи на мітингах, зборах із допомогою преси, телебачення та ін.

Правова пропаганда — цілеспрямована діяль­ність із формування у членів суспільства високого рівня правосвідомості та правової культури, роз'яс­нення правової політики й поширення правових знань, ідей, іншої правової інформації з допомогою засобів масової інформації та інших форм доведення правової інформації до широкого загалу.

Юридичну практику можна визначити як сукуп­ність напрацьованого досвіду внаслідок правотворчої, правоохоронної та з реалізації права (включно з правозастосовною) діяльності різних суб'єктів права.

Історія української та світової культури з пра­вової тематики визначається як система літератур­ної, художньої, кінотелевізійної та іншої творчості про правову дійсність.

Самовиховання як важлива форма правового виховання

Особливу цінність для підвищення рівня правової свідомості та правової культури має правове самовиховання — цілеспрямована, повсякденна, систематична діяльність людини з оволодіння право­вими знаннями, формування позитивних правових мотивів і настанов, навичок правомірної поведінки, що полягає в самостійних зусиллях, спрямованих на вироблення звички до активної правомірної пове­дінки.

Правове самовиховання передбачає глибоке само­стійне вивчення чинного права, системи чинного за­конодавства. Людина прагне самостійно виробити в собі потребу діяти відповідно до норм права, гарту­вати свою волю, оцінювати свою поведінку на під­ставі нормативне закріплених вимог.

Волю слід розглядати як психологічну власти­вість людини, що проявляється в усвідомлених діях для досягнення поставленої мети з переборюванням труднощів і перешкод. Цілеспрямована, повсякден­на, систематична діяльність людини з оволодіння юридичними знаннями, формування в її свідомості позитивних правових навичок і настанов, здійснен­ня моделей поведінки, що відповідають чинним нор­мам права, може здійснюватися лише за наявності активного вольового аспекту, що означає самоорга­нізацію і стриманість, прояв активності й витримку, рішучі дії за екстремальних обставин, здатність керувати своїми діями чи утримуватися від дій тоді, коли це необхідно. Вольова людина вміє стримувати власні інтереси й потреби та діяти в напрямку, яко­го вимагають правові норми, для досягнення сус­пільної мети.

Правове самовиховання передбачає не тільки гли­боке вивчення правових норм, формування поваги до чинного правового закону, вироблення звички його дотримуватися та впевненості у його справед­ливості, а й формування у своїй свідомості правових почуттів, у яких відображаються переживання особистістю відносно тих вчинків і дій, що встанов­лені правовими нормами. До правових почуттів від­носять почуття відповідальності, дисциплінованості, обов'язковості, потрібності правового регулювання та ін.

Отже, правове самовиховання є ефективною фор­мою виховної роботи з підвищення рівня правової свідомості та правової культури.

Питання для самостійної перевірки знань

· Дайте загальну характеристику правосвідомості та правовій культурі (поняття, структура, види).

· Розкрийте зміст правової ідеології та правової психо­логії.

· Охарактеризуйте професійну правосвідомість.

· Розгляньте поняття і форми правового виховання.

· Дайте визначення самовиховання як форми правового ви­ховання.

· Покажіть напрямки виховання у юристів професійного рівня правосвідомості та правової культури.


Глава VI

ОСНОВИ ПРАВОВОЇ ПОВЕДІНКИ ТА ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

 

Правове мислення та його значення для правової поведінки

Правове мислення — це процес опосередко­ваного та узагальненого відображення правових явищ у їхніх істотних властивостях, зв'язках і стосунках. Людина може пізнавати навколишній світ із допомогою відчуттів та безпосереднього сприй­няття різноманітних предметів і явищ. Якщо ж якос­ті явища недоступні для споглядання, пізнання їх можливе тільки через мислення. До таких явищ і на­лежить право.

Ознаками правового мислення є: розумове пі­знання правових явищ і зв'язків між ними; правові явища у відображенні людини виступають в узагаль­неній формі; воно відображає найсуттєвіші власти­вості правових явищ, без яких право існувати не мо­же; це евристична діяльність людського мозку з від­шукання найхарактерніших властивостей, що вимагає від мислячого значних практичних знань, умінь і навичок, здатності орієнтуватись у проблем­них ситуаціях; велике значення при цьому нале­жить мотивації (наявності правових потреб, інтере­сів і прагнень) та волі людини в досягненні постав­леної мети.

Зовні правове мислення може проявлятись у пра­вовій поведінці, і тільки тоді воно має соціальне зна­чення.

 

Поняття правової поведінки

У суспільних науках є чимало визначень цього поняття. Не розглядаючи їх, зазначимо, що в теорії права вирізняють декілька аспектів, а саме: по­ведінка криє в собі деякі особливості діяльності й спілкування; поведінка характеризує лише такі ді­яльність і спілкування, які зовні виявляють внутріш­ній стан людини; поведінка має бути соціальне значу­щою; явище мусить бути виявлене зовні та фіксоване органами інших суб'єктів відчуття; поведінка обов'язково повинна контролюватися волею людини.

Для глибшої характеристики правової поведінки треба розглянути її об'єктивні та суб'єктивні озна­ки. Виходячи з наведеного вище, можна сформулю­вати такі ознаки правової поведінки: соціальне зна­чення поведінки; знаходження поведінки під конт­ролем свідомості й волі людини; регламентованість поведінки правом; підконтрольність поведінки дер­жаві; здатність поведінки потягнути за собою юри­дичні наслідки.

У теорії права розроблено також поняття механіз­мі/ правової поведінки як сукупності засобів, із допо­могою яких здійснюється регулювання поведінки людини правом.

Механізм правової поведінки криє в собі: правові норми, що регулюють поведінку людини; юридичні факти, з якими закон пов'язує настання юридичних наслідків чи виникнення, зміну або припинення правовідносин; правовідносини як взаємозв'язок суб'єктів права та юридичні обов'язки; акти здійс­нення суб'єктивних прав і юридичних обов'язків.

Універсальними засобами механізму правової по­ведінки є законність, правосвідомість і правова культура. Вони взаємодіють з іншими елементами цього механізму в кожному окремо взятому випадку правової поведінки.

Правова поведінка поділяється на правомірну і протиправну.

 

Правомірна поведінка

Правомірна поведінка — це суспільне необ­хідна, бажана і допустима під кутом зору інтересів громадянського суспільства поведінка індивідуаль­них і колективних суб'єктів, що проявляється у здійсненні норм права, гарантується та охороняється державою.

До ознак правомірної поведінки різні автори від­носять: об'єктивну можливість і необхідність; бажа­ність і допустимість; відповідність інтересам грома­дянського суспільства; гарантованість і охорону дер­жавою; відповідність поведінки нормам права.

Правомірну поведінку суб'єктів можна диферен­ціювати за різними критеріями, як-от: за складни­ками юридичних фактів — юридичні вчинки та індивідуальні акти; за формою реалізації права — додержання, виконання, використання, правозастосування; за змістом правовідносин — здійснення суб'єктивних прав, свобод, юридичних обов'язків, законних інтересів; за формою вияву назовні — дія та бездіяльність; за способом детермінації — актив­на і пасивна; за способом формулювання в норматив­них актах — прямо і побічно передбачена правовими нормами.

Можна навести й інші підстави класифікації пра­вомірної поведінки, серед яких слід звернути увагу на поділ правомірної поведінки залежно від актив­ності суб'єкта: соціальне активна; позитивна (зви­чайна); конформістська; маргінальна.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти