ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Індивідуальні й колективні трудові спори

Індивідуальні трудові спори — непорозумін­ня між працівником і власником (уповноваженим ним органом), що виникли в трудових правовідноси­нах. Чинне трудове законодавство передбачає два органи, які мають право розглядати трудові спори. Це — комісії з трудових спорів (КТС) і районні (міські) суди.

КТС обираються загальними зборами (конферен­цією) трудового колективу підприємства, установи, організації з кількістю працюючих не менш як 15 осіб.

Порядок обрання, чисельність, склад і строк пов­новажень комісії визначаються загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації. Кількість робітників у складі комісії з трудових спорів підприємства не може бути меншою від половини її складу.

Чинним трудовим законодавством установлено перелік спорів, що можуть розглядатися в КТС і що розглядаються в судах. Наприклад, відповідно до ст. 224 Кодексу законів про працю КТС є обов'язко­вим первинним органом із розгляду трудових спорів, за винятком спорів, що безпосередньо розглядають­ся в судах, або спорів деякої категорії працівників.

Відповідно до КЗпП в районних (міських) судах розглядаються трудові спори за заявами:


працівника чи власника або уповноваженого ним органу, коли вони незгодні з рішенням КТС;

прокурора, якщо він уважає, що рішення КТС суперечить чинному законодавству; працівника підприємства, установи, організації, де комісії з трудових спорів не обираються; працівника про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, змі­ну дати й формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконан­ня роботи з меншою оплатою (в середньому та­ких спорів судами України розглядається близь­ко 8 тисяч);

керівника, головного бухгалтера підприємства, установи, організації (філіалу, представництва, відділу та іншого відокремленого підрозділу), їхніх заступників, а також службових осіб мит­них органів і державних податкових адміністра­цій, яким присвоєно персональні звання, служ­бових осіб державної контрольно-ревізійної служби та органів державного контролю за ціна­ми; керівних працівників, які обираються, за­тверджуються чи призначаються на посади державними органами, органами місцевого й ре­гіонального самоврядування, а також громад­ськими організаціями та іншими об'єднаннями громадян, з питань звільнення, зміни дати і формулювання причини звільнення, переведен­ня на іншу роботу, оплати за час вимушеного прогулу і накладення дисциплінарних стягнень; власника (уповноваженого ним органу) про від­шкодування працівниками матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації; працівників у питанні застосування законодав­ства про працю, яке відповідно до чинного зако­нодавства попередньо було вирішено власником або вповноваженим ним органом і профспілко-


вим органом підприємства, установи, організа­ції (підрозділу) в межах наданих їм прав;

• працівників, запрошених на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації;

• молодих спеціалістів, які закінчили вищий на­вчальний заклад і в установленому порядку на­правлені на роботу на підприємство, в установу, організацію;

• вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років або дитину-інваліда, а одиноких ма­терів — за наявності дитини віком до 14 років;

• виборних працівників після закінчення строку повноважень;

• працівників, яким надано право поворотного прийняття на роботу;

• інших осіб, з якими власник або вповноважений ним орган відповідно до чинного законодавства зобов'язаний укласти трудовий договір.

Щоправда, за Конституцією України будь-який працівник може звертатися до суду для вирішення трудового спору без урахування наведеного вище по­рядку, тобто звернення до КТС за вирішенням тру­дового спору не є обов'язковою умовою для подаль­шого звернення до суду.

Працівник може звернутися з заявою про вирі­шення трудового спору безпосередньо до районного (міського) суду в тримісячний строк од дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а в справах про звільнення — в місяч­ний строк од дня вручення копії наказу про звіль­нення або від дня видачі трудової книжки.

Для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, уста­нові, організації, встановлюється строк в один рік од дня виявлення заподіяної працівником шкоди.

Колективні спори, на відміну від індивідуаль­них, — це спори між найманими працівниками,


трудовим колективом (профспілкою) і власником чи уповноваженим ним органом із питань: установ­лення нових або змін чинних соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; укладення або зміни колективного договору; виконання колектив­ного договору або його окремих положень; невико- | нання вимог законодавства про працю.

Колективні спори вирішуються веденням перего­ворів із використанням спеціальних процедур і засо­бів. Якщо сторони спору не дійшли згоди в перегово­рах, вони формують спеціальну комісію для вироб­лення практичних рекомендацій щодо сутності спору і проводять консультації. Така комісія має назву примирювальної та являє собою орган, що його призначено для напрацювання рішення, яке може задовольнити сторони спору. Залежно від рівня спо­ру (виробничий, територіальний, національний) ко­місія розглядає спір протягом, відповідно, п'яти, де­сяти або п'ятнадцяти днів. За погодженням сторін ці строки можуть збільшуватися.

У разі несхвалення комісією рішення зі спору, яке задовольнило б сторони конфлікту, створюється трудовий арбітраж — орган, що складається із за­лучених сторонами спеціалістів, експертів, інших осіб. Трудовий арбітраж ухвалює рішення протягом 10 днів од дня його утворення (за рішенням більшос­ті членів трудового арбітражу цей строк може бути продовжено до 20 днів).

Під час вирішення колективних трудових спорів жодна зі сторін не може ухилитися від участі в про­цедурі примирення.

Сторони конфлікту, примирювальна комісія, тру­довий арбітраж зобов'язані використати для врегу­лювання колективного спору всі можливості, не за­боронені законодавством. Для вирішення колектив­ного спору, одержання підтримки своїх вимог трудовий колектив має право організовувати і про­водити страйк, збори, мітинги, пікетування, де­монстрації в порядку і формах, передбачених чин-


ним законодавством. Страйк застосовується як крайній захід вирішення конфлікту, коли всі інші можливості вже використано.

Страйк проявляється в тимчасовому колективно­му добровільному припиненні роботи працівниками (наприклад, невихід на роботу, невиконання своїх трудових обов'язків) з метою вирішення колектив­ного трудового спору. А втім, деякі категорії праців­ників не мають права на такі заходи (приміром, пра­цівники органів прокуратури, суду, державної вла­ди, правоохоронних органів).

Дотримання вимог, передбачених законодав­ством, щодо процедури проведення страйків є обов'язковим, інакше його може бути визнано неза­конним. Рішення про незаконність страйку вино­ситься в судовому порядку. Це рішення є підставою для припинення страйку і початку роботи, що була припинена. Організація та участь у незаконному страйку є порушенням трудової дисципліни з.на­станням усіх можливих у такому випадку негатив­них наслідків (вжиття заходів дисциплінарного по­карання, позбавлення премій та оплати терміну страйку).

Відповідно до чинного законодавства страйки мо­жуть бути заборонені в період проголошення надзви­чайного стану (строком до одного місяця) або у воєн­ний час.

Питання для самостійної перевірки знань

*• Що таке трудове право, предмет його регулювання?

^ Які ви знаєте джерела трудового права?

>• Охарактеризуйте Кодекс законів про працю.

^ Що таке колективний договір? Між ким він укладається?

^ Що таке трудовий договір?

>• Хто може виступати сторонами трудового договору?

^ В чому полягає зміст трудового договору?


> Дайте характеристику трудового контракти. Які він має особливості! чим відрізняється від звичайного трудового договору?

^ Що таке строк випробування і навіщо він потрібен?

^ Кому не може бути встановлено строк випробування?

^ Які ви знаєте форми і строки трудового договору?

^ Які документи надає працівник для прийняття його на роботу?

>• Як оформляється прийняття працівника на роботу?

^ Практичне завдання: напишіть заяву про прийняття на роботу. Назвіть випадки, коли працівник, який звільняється з роботи, не повинен відпрацьовувати два тижні,

^ Чи може залишитися на роботі працівник, котрий подав заяву про звільнення?Якщо так, то на яких підставах?

^ Хто з працівників не може розривати трудовий договір із власної ініціативи? Чиє якісь винятки?

^ Практичне завдання: напишіть заяву про звільнення за власним бажанням,

^ Які є підстави для розірвання трудового договору з ініціа­тиви власника?

^ Коли не вимагається згоди профкому на звільнення праців­ника з ініціативи власника?

^ Коли неможливо звільнити працівника з ініціативи влас­ника?

>• Практичне завдання: складіть наказ про звільнення пра­цівника через скорочення штату,

^ Що таке робочий час? ^ Які види робочого часу визнаєте? ^ Назвіть тривалість робочого часу. ^ Хто має право працювати неповний робочий час? ^ Назвіть види часу відпочинку. ^ Скільки є святкових і неробочих днів? Назвіть їх. ^ Що таке відпустка, які види ТІ'ви знаєте? *• Яким працівникам надається відпустка, що перевищує 24 календарні дні?

> Коли настає право на відпустку?

^ Хто позбавлений права на відпустку?


^ Практичне завдання: напишіть заяву на відпустку. ^ Назвіть особливості прийняття неповнолітніх на роботу. ^ Які документи необхідно подати для працевлаштування неповнолітнього?

*• /Уо яких роботах не мають права працювати неповно­літні?

^ Назвіть особливості звільнення неповнолітніх із роботи. ^ Чому необхідно дотримуватися трудової дисципліни?

*• Якими методами забезпечується трудова дисципліна? ^ Назвіть види заохочень і дисциплінарної відповідальності.

*• Які особливості застосування дисциплінарної відпові­дальності?

*• Які є підстави для матеріальної відповідальності?

^ Назвіть види матеріальної відповідальності й випадки, ко­ли її може бути застосовано.

^ Практичне завдання: складіть пояснювальну записку з факту порушення вами трудової дисципліни.

^ Що таке трудовий спір?

^ Які є види трудових спорів?

^ Які органи мають право розглядати індивідуальні трудові спори?

> Як вирішуються колективні спори?

> Чи можна заборонити проведення страйків і коли?


Глава IX

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти