ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ОРІЄНТОВНА ПРОГРАМА ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Розділ І. Основи теорії держави і права

Виникнення держави і права

Основні теорії виникнення держави і права. Роль держа­ви і права в організації суспільства та здійсненні політичної влади.

Основи теорії держави

Поняття "держава" та її ознаки. Апарат держави. Внут­рішні й зовнішні функції держави. Форми держави. Держа­ва та особистість. Держава та об'єднання громадян. Ознаки й загальна характеристика правової держави, взаємо­зв'язок із громадянським суспільством.

Основи теорії права

Поняття "право" та його ознаки. Право — особливий вид соціальних норм. Функції права. Система права. Норми права, їхні види. Правові інститути і галузі права. Джерела права. Закони й підзаконні нормативні акти. Правові відно­сини.

4. Основи законності й правопорядку, суспільного поряд­ку й дисципліни

Поняття "законність", "правопорядок", "суспільний по­рядок", "дисципліна". Юридичні гарантії законності. Пра­во громадян України на захист.

Основи правової поведінки

Правомірна і протиправна поведінка. Правопорушення та юридична відповідальність. Принципи, види й цілі юри­дичної відповідальності. Підстави притягнення до юридич­ної відповідальності та звільнення від неї.

Розділ II. Конституційне законодавство України

Україна — суверенна держава

Декларація про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р. (Закріплення державного, національного і на­родного суверенітету). Акт проголошення незалежності Ук­раїни від 24 серпня 1991 р. Референдум 1 грудня 1991 р. За-


кон України "Про правонаступництво України" від 12 ве­ресня 1991 р. Декларація прав національностей України від 1 листопада 1991 р.

Конституція України — Основний Закон держави

Конституційні форми правління, державного устрою, державного режиму в Україні. Державна символіка. Дер­жавна мова. Конституційне закріплення мов національних меншин.

Громадянство України. Характеристика понять "люди­на", "особа", "громадянин". Набуття і припинення грома­дянства України.

Конституційні права та свободи людини і громадянина України. Конституційні обов'язки. Рівність прав та обов'язків. Сучасні міжнародно-правові стандарти в царині прав людини.

Конституційне закріплення права на освіту. Гарантії пра­ва на освіту в Законі України "Про освіту".

Право громадян на об'єднання в політичні партії та гро­мадські організації за законодавством України. Право гро­мадян на свободу світогляду та віросповідання за законодав­ством України.

Конституційний обов'язок захисту Вітчизни, незалеж­ності й територіальної цілісності України. Зміст загального військового обов'язку.

8. Форми здійснення народного суверенітету Безпосередня та представницька демократія. Поняття й види референдумів в Україні. Конституційне й галузеве ре­гулювання проведення референдумів і виборів в Україні. Принципи виборчого права і види виборчих систем.

9. Конституційний принцип поділу влади на законодав­чу, виконавчу, судову

Принцип поділу влади та його застосування в Україні. Система державних органів та органів місцевого самовряду­вання за Конституцією України. Правовий статус і повнова­ження Верховної Рада України. Статус народного депутата України.

Президент України та його повноваження. Кабінет Мі­
ністрів України (Уряд України): склад, порядок формуван­
ня, повноваження. Центральні та місцеві органи виконав­
чої влади.


Поняття самоврядування. Органи місцевого самовряду­вання в Україні.

Завдання судової влади в Україні в перехідний період. Судова система загальної юрисдикції. Конституційний Суд України. Вищий арбітражний суд України. Інші ланки судової системи. Система судових органів у перехідний період.

Поняття й система правоохоронних органів в Україні

Законодавство про прокуратуру, адвокатуру та інші пра­воохоронні органи.

Повноваження прокуратури за Конституцією України у перехідний період. Система органів прокуратури.

Завдання і функції адвокатури. Види адвокатської діяль­ності. Місце адвокатури в захисті прав людини.

Завдання, функції та правовий статус міліції. Закон Ук­раїни "Про міліцію" від 20 грудня 1990 р.

Правовий статус Служби безпеки України.

Поняття оперативно-розшукової діяльності.

Система органів і посадових осіб, які вчиняють нотарі­альні дії.

Розділ III. Окремі галузі законодавства України

Трудове законодавство

Кодекс законів про працю України. Сторони і зміст трудо­вого договору. Трудові правовідносини. Прийняття на робо­ту. Особливості прийняття на роботу неповнолітніх. Поря­док припинення трудового договору з ініціативи працівни­ка. Порядок припинення трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу. Робочий час і час відпочинку неповнолітніх. Трудова дисципліна. Види дис­циплінарних стягнень. Порядок накладення і зняття дис­циплінарних стягнень. Матеріальна відповідальність пра­цівника за шкоду, заподіяну підприємству, установі, орга­нізації. Індивідуальні й колективні трудові спори. Охорона праці.

Законодавство про соціальний захист та охорону здоров'я

Поняття і види пенсій. Пенсійне забезпечення військово­службовців та осіб начальницького і рядового складу орга­нів внутрішніх справ. Статус і соціальний захист громадян,


які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи. Статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Ос­новні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні. Державний захист сім'ї й дитинства.

13. Екологічне законодавство

Правова охорона навколишнього природного середови­ща. Права та обов'язки природокористувачів. Складові природно-заповідного фонду. Правові засоби охорони ат­мосферного повітря і тваринного світу.

14. Земельне законодавство

Земельний кодекс України. Форми власності на землю. Особливості оренди землі. Плата за землю.

15. Цивільне законодавство

Цивільний кодекс України. Суспільні відносини, що ре­гулюються цивільним правом. Суб'єкти цивільних право­відносин. Цивільна право- і дієздатність. Поняття й види власності в Україні. Суб'єкти права власності. Захист права власності. Поняття й види цивільно-правових договорів. Поняття й загальна характеристика договору купівлі-про-дажу, майнового найму, позики, дарування. Цивільно-пра­вова відповідальність, її підстави. Спадкування за законом і за заповітом.

16. Приватизаційне законодавство

Поняття приватизації. Форми приватизації державних підприємств. Приватизація майна державних підприємств. Приватизація невеликих державних підприємств (мала приватизація). Поняття приватизаційних паперів.

17. Законодавство про підприємницьку діяльність

Поняття підприємницької діяльності. Обмеження в за* нятті окремими видами підприємницької діяльності. Види організаційно-правових форм підприємницької діяльності. Форми господарських товариств. Обмеження монополізму в підприємницькій діяльності. Функції Антимонопольного комітету. Правові основи інвестиційної діяльності. Понят­тя "банкрутство". Порядок визнання юридичних осіб банк­рутами.

18. Житлове законодавство

Житловий кодекс України. Види житлового фонду. По-



рядок надання житла. Договір житлового найму. Відпові­дальність наймача за невиконання договору житлового най­му. Приватизація державного житлового фонду.

Шлюбно-сімейне законодавство

Кодекс про шлюб і сім'ю України. Шлюб і сім'я за сімей­ним законодавством. Умови й порядок реєстрації шлюбу. Розірвання шлюбу. Шлюбний контракт. Особисті й майнові права та обов'язки подружжя. Права та обов'язки батьків і дітей. Опіка й піклування.

Законодавство про податки. Податкова політика в Україні

Система оподаткування та її значення. Види податків, зборів та обов'язкових платежів. Платники податків та об'­єкти оподаткування. Відповідальність за порушення зако­нодавства про податки.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти