ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Розділ 3. Органи державної влади і місцевого самоврядування

Загрузка...

Виборча система

Органи державної влади в Україні або обираються, або призначаються. Обрання Верховної Ради України, Президента України, депутатів і голів сільських, селищних, районних, міських, районних в містах, обласних Порад здійснюється на основі демократичних принципів.

Основними принципами виборчого права України є: загальне, рівне, пряме виборче право при таємному голосуванні; територіальний принцип проведення виборів по виборчих округах; гласність. Законом «Про вибори народних депутатів України» від 18 2001г жовтня. встановлюється, що виборчий процес здійснюється на початках вільного і рівноправного висунення кандидатів в депутати, гласності і відвертості, рівність можливостей для всіх кандидатів в про веденні виборчої кампанії, неупередженості до кандидатів з боку державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування, свободи агітації.

Виборче право України — це система правових норм, регулюючих порядок формування представницьких органів держави, органів місцевого самоврядування. Президента України. Розрізняється поняття виборчого права в об'єктивному і суб'єктивному значенні. В об'єктивному значенні — це сукупність правових норм, а в суб'єктивному — право громадян України обирати і бути вибраними. Активне виборче право, тобто право обирати, виникає досягши 18-річного віку для всіх громадян України. По-іншому регламентується вік пасивного виборчого права, тобто має рацію бути вибраним. Депутатом місцевої Поради можна стати, досягнувши 18-річного віку, а Верхів ний Радою України — 21-річного.

Вибори проводяться на основі принципу загальності. Законом "Про вибори народних депутатів України» встановлюється, що вибори депутатів є загальними: право обирати мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. При цьому Депутатом може бути вибраний громадянин України, який має право голосу, не молодше 21 років на день виборів, і який постійно доживає на території України не менше п'ять останніх років.

Принцип загальності виборчого права виявляється і в тому, що які-небудь прямі або непрямі пільги або обмеження відносно виборчих прав громадян України залежно від походження, соціального і національного положення, расової і національної приналежності, підлоги, освіти, мови, відношення до релігії, політичних переконань, роду і характеру занять забороняється.

Виключення з принципу загальності встановлені самим законом. Так, права голосу не мають громадяни, визнані судом недієздатними.

Принцип рівного виборчого права означає, що вибори депутатів є рівними: громадяни беруть участь у виборах на рівних початках і кожний виборець має один голос.

Вибори депутатів прямі, оскільки депутати всіх ланок Порад обираються безпосередньо виборцями.

Голосування на виборах депутатів таємне: контроль за волевиявленням виборців не допускається.

Принцип гласності при підготовці і проведенні виборів виявляється в тому, що виборчі комісії інформують громадян про свій склад, місце знаходження і режим роботи, про утворення виборчих ділянок і округів, ознайомлюють їх із списками виборців, виборчими програмами (платформами) кандидатів в депутати, партій, виборчих блоків, що беруть участь у виборчій кампанії і т.д. Засоби масової інформації освітлюють хід підготовки і проведення виборів депутатів.

Для проведення виборів утворюються виборчі комісії. Так, по виборах народних депутатів України утворюються: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії (225); дільничі виборчі комісії. Законодавством регламентується правовий статус цих комісій і порядок їх роботи.

Третій розділ Конституції України «Вибори, Референдум" закріплює тільки основи виборчої системи. Вибори у Верховну Раду України в березні 1998 року були проведені по виборчій системі, при якій 225 народних депутатів було вибрано від політичних партій і їх об'єднань, що змішала, а 225 —шляхом представництва від територій, тобто по мажоритарній системі відносної більшості.

Верховна Рада України

Верховна Рада — єдиний орган законодавчої влади в Україні, що складається з 450 народних депутатів, обираних на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки. Не може бути вибраний до парламенту України громадянин, що має судимість за здійснення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.

Верховна Рада здійснює законодавчу, засновницьку і контрольну функції. До її повноважень відноситься: внесення змін в Конституцію України; ухвалення законів; затвердження Державного бюджету України, внесення в нього змін, контроль за його виконанням; визначення основ внутрішньої і зовнішньої політики; затвердження загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, національно-культурного розвитку, охорони навколишнього середовища; призначення виборів Президента, заслуховування щорічних і позачергових послань Президента України про внутрішнє і зовнішнє положення України; зсув Президента в порядку імпічменту; розгляд і ухвалення рішення по схваленню програми діяльності Кабіні та Міністрів України; дача згоди на призначення Президентом України Прем'єр-міністра України; здійснення контролю за діяльністю уряду України; призначення на посаду і звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; схвалення рішення про представлення військової допомоги іншим державам, про напрям Озброєних Сил України в іншу державу або про допуск підрозділів озброєних сил інших держав на територію України; на значення третини складу Конституційного Суду України; дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим за наявності висновку Конституційного Суду України про порушення нею Конституції України або законів України; на значення чергових і позачергових виборів до органів місцевого самоврядування; здійснення парламентського контролю і т.д.

Вказівка в ст. 75 Конституції на те, що парламент є єдиним законодавчим органом України підкреслює особливий правовий статус Верховної Ради в державному механізмі. В наданні парламенту законодавчої влади реалізується принцип народного суверенітету. В результаті парламент законодавчо регулює життя країни і сприяє формуванню демократичної, соціальної, правової держави. В цій меті Верховна Рада приймає закони, ухвали і інші акти більшістю від її конституційного складу, окрім випадків, передбачених Конституцією України. Виключно законами України визначаються: має рацію і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадян; громадянство, правосубєктивність громадян, статус іноземців і осіб без громадянства; права корених народів і національних меншин; порядок застосування мов; основи використовування природних ресурсів, виключно (морський) економічної зони, континентального шельфу, організації і експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку; основи соціальної зашиті, форми і види пенсійного забезпечення; основи регулювання праці і зайнятості, браку, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, утворення, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки; правовий режим митної справи; основи створення і діяльності політичних партій, інших об'єднань громадян, засобів масової інформації, територіальний пристрій України; основи місцевого самоврядування і т.д.

Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді належить Президенту України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів, Національному банку України.

Виключно законами встановлюється Державний бюджет і бюджетна система України. Законом про держбюджет визначається витрати держави на потреби суспільства і цільове призначення цих витрат. Бюджетна система будується на початках справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Держава прагне збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і витрати держбюджету України повинні бути обнародуваний. Контроль за використовуванням засобів Державного бюджету України від імені Верховної Ради здійснює Рахункова Палата.

Верховна Рада працює сесійно. Вона є повноважною за умови обрання не менше дві третини від її конституційного складу. Перше засідання парламенту відкриває найстаріший по віку народний депутат України. Порядок роботи Верховної Ради встановлюється Конституцією України і законом про регламент Верховної Ради України. Чергові сесії парламенту починаються в перший вівторок лютого і перший вівторок вересня кожного року. Верховна Рада обирає з свого складу Голову Верховної Ради, Першого заступника і заступника Верховної Ради і відкликає їх. Парламент затверджує перелік комітетів Верховної Ради, обирає голів цих комітетів. Повноваження парламенту України припиняються в день відкриття першого засідання Верховної Ради нового скликання.

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти