ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правовий статус народних депутатів України, місцевих Рад народних депутатів

Загрузка...

Депутати — повноважні представники народу у відповідних Радах народних депутатів.

Їх статус регламентується Конституцією України, законами України «Про статус народного депутата України», «Про місцеве саме управлінні в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад народних депутатів» і т.д.

Народні депутати України здійснюють свої повноваження на постійній основі. Вони не можуть мати іншого представницького мандата або перебувати на державній службі. Перед вступом до посади вони приносять присягу: «Присягаю на вірність Україні. Зобов'язав всіма своїми діями відстоювати суверенітет і незалежність України, піклуватися про благо Батьківщини і добробуту Українського народу. Присягаю дотримувати Конституцію України і закони України, виконувати свої обов'язки на користь всіх співвітчизників».

Присягу зачитує старший по віку народний депутат України перед відкриттям першої сесії новоизбранной Верховної Ради України, після чого депутати скріпляють присягу своїми підписами під її текстом. Відмова принести присягу вабить втрату депутатського мандата. Повноваження народних депутатів України починаються з моменту того, що приніс присяги.

Народні депутати, беручи участь в роботі Порад, вирішують питання державного, господарського і соціально-культурного будівництва, організовують проведення рішень Поради в життя, здійснюють контроль за діяльністю державних органів, підприємств, організацій і установ. В своїй діяльності депутат керується загальнодержавними інтересами, враховує запити населення виборчого округу, добивається проведення в життя наказів виборців.

Депутати зобов'язані підтримувати зв'язок з своїми виборця мі. Так, відповідно до законодавства народний депутат Ук раины підтримує зв'язки з виборцями, колективами, які висунули його кандидатом в депутати, а також колективами інших підприємств, організацій, установ, державних органів і суспільних об'єднань громадян, органами місцевого самоврядування, розташованими на території його виборчого округу.

Депутати користуються правом вирішального голосу з питань, що розглядаються на сесіях Поради і засіданнях його постійних комісій. Народний депутат України має право обирати і бути вибраним до органів Верховної Ради, пропонувати питання для розгляду Верховною Радою або його органами, вносити проекти ухвал, інших актів, поправок до них, вносити пропозиції і поправки до проектів законів, володіє законодавчою ініціативою.

Народний депутат України має право запиту до посадовців всіх державних органів, керівників підприємств, установ, організацій, на невідкладний прийом посадовцями, вимагати припинення порушення законності, брати участь в роботі місцевих Порад.

Законодавством регламентуються основні гарантії депутатської діяльності. Так, ніхто не має права обмежувати повноваження народних депутатів України, за виключеннями, передбаченими Конституцією України і Законом «Про статус на рідного депутата України». Їх права не обмежуються навіть при введенні надзвичайного і військового положення. Народний депутат не може притягати до кримінальної відповідальності, арештований або притягав до адміністративної відповідальності, яка накладається в судовому порядку без згоди Верховної Ради. Законом гарантуються трудові права народного депутата України, право на безкоштовний проїзд.

Депутат зобов'язаний дотримувати Регламент Ради, інші нормативні акти, що визначають порядок діяльності Ради і його органів, бути присутній на пленарних засіданнях Ради, засіданнях комітетів.

Повноваження народних депутатів України припиняються одночасно з припиненням повноважень парламенту України. А достроково вони припиняються у випадку: складання повноважень за його особистою заявою; вступи до законної сили звинувачувального вироку відносно нього; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; припинення його громадянства або виїзду на постійне мешкання за межі України; смерті. Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата ухвалюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради. У разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності повноваження народного депутата України припиняються достроково на підставі закону за рішенням суду.

Президент України

Президент України — глава держави. Він обирається громадянами України на основі загального, рівного, прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на 5 років. Правовий статус Президента і порядок його обрання регламентується Конституцією України, законами України «Про вибори Президента України».

Президентом України може бути громадянин України не мо ложе 35 років до дня виборів, проживаючий на території України не менше 10 років і володіючий державною мовою. Одне і те ж обличчя не може бути Президентом України більше двох термінів підряд.

В раніше діючій Конституції України встановлювалося, що Президент України є главою держави і главою виконавської влади. Визнання Президента главою держави є традиційним в конституціях багатьох країн світу. Принципово нове визначення статусу Президента України означає, що Президент займає особливе місце в системі органів державної влади, безпосередньо не входить ні в одну з її гілок. В Конституції України закладена система гарантій, перешкоджаючих перетворенню Президента України в авторитарного правителя. Вони полягають в обмеженні періоду повноважень Президента — 5 років, в його обранні на основі прямих виборів, їх альтернативним характером, неприпустимістю заняття поста Президента більше двох термінів підряд, можливістю усунення його з посади, визнання не відповідними Конституції України нормативних актів Президента України на підстав рішення Конституційного Суду України.

Згідно ст. 102 Конституції Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Це означає, що Президент несе персональну відповідальність за безперебійну роботу механізмів захисту Конституції України і прав людини, зобов'язаний вживати заходів у випадках збоїв в їх реалізації. Президент України забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави. В здійсненні всіх цих задач Президент України може використовувати тільки закріплені за ним конституційні повноваження, діяти в рамках Конституції України. Як глава держави Президент представляє Україну усередині країни і в міжнародних відносинах.

Новоизбранный Президент України вступає на пост не пізніше ніж через 30 днів після офіційного оголошення результатів ви свиня, з моменту того, що приніс присяги на урочистому засіданні Верховної Ради. Президент України, вибраний на позачергових виборах, приносить присягу в п'ятиденний термін після офіційного оголошення результатів виборів. Він користується правом недоторканності на час виконання повноважень. За посягання на честь і гідність Президента винні особи притягуються до кримінальної відповідальності на підставі закону. Звання Президента охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки Президент України не був зміщений з поста в порядку імпічменту. Президент виконує свої повноваження до вступу на пост ново вибраного Президента України. Повноваження Президента припиняються достроково у випадку:

а) відставки;

б) неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я;

в) змішення з поста в порядку імпічменту;

г) смерті.

Відставка Президента України набуває чинності з моменту оголошення їм особисто заяви про відставку на засіданні Верховної Ради України. Неможливість виконання Президентом своїх повноважень за станом здоров'я повинна бути встановлений на засіданні парламенту України і підтверджений рішенням, прийнятою більшістю від її конституційного складу на підставі письмового представлення Верховного Суду Украины—по обігу Верховної Ради і медичного висновку.

Президент України володіє значними повноваженнями. Він: ухвалює рішення про визнання іноземних держав;

призначає і звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі і відзивні грамоти дипломатичних представників іноземних держав; припиняє повноваження парламенту України, якщо протягом 30 днів чергової сесії планерні засідання не можуть початися; призначає з відома Верховної Ради прем'єр-міністра України, припиняє повноваження прем'єр-міністра і ухвалює рішення про його відставку; призначає третину складу Конституційного Суду України; відміняє акти уряду України і акти Ради Міністрів Автономної Республіки Крим; здійснює помилування; підписує закони, прийняті парламентом України; має право вето відносно прийнятих Верховною Радою України законів з подальшим поверненням їх на повторний розгляд парламенту України і т.д. Президент України протягом трьох днів після виступу через Конституцію України має право видавати схвалений Кабінетом Міністрів України і скріпляючі підписом прем'єр-міністра укази з економічних питань, не врегульованим законом, з одночасним представленням відповідного законопроекту до парламенту України. Все це свідчить, що Президент України володіє достатньо широкими повноваженнями для активного впливу на все соціально-економічні і політичні процеси в країні.

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти