ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Дисципліни «Основи охорони праці»

Дисципліни «Основи охорони праці»

Для навч. групЕС-09, ЕС-09 нде, ЕСіМ-09, А(есім)-09,ЗІУ-09, СОЦ-09,а,бЕМ-09

 

Укладач: доц. кафедри охорони праці і аерології ДонНТУ, к.п.н. Костюченко М.П.

 

Студент повинен прочитати та осмислити теоретичний матеріал, методи розрахунку штучного освітлення, а потім виконати контрольну роботу за певним варіантом. Виконане завданняоформити за визначеною формою та здати на кафедру охорони праці (ауд. 9.201, або 9.309 корпус № 9).

 

Види та системи виробничого освітлення

Залежно від природи джерела світлової енергії розрізняють три типи освітлення: природне, штучне та суміщене.

Природне освітлення створюється прямим світлом від Сонця та розсіяним світлом небосхилу. Природне освітлення – освітлення приміщення скрізь вікна, світлові ліхтарі та інші прозорі будівельні конструкції.

Природне освітлення поділяється на:

а) бокове освітлення (як правило, одно- або двобічне), що здійснюється через світлові отвори (вікна) в зовнішніх стінах;

б) верхнє освітлення, яке здійснюється через світлові ліхтарі – отвори в перекриттях і дахах;

в) комбіноване освітлення – поєднання бокового та верхнього освітлення.

Штучне освітлення може бути двох систем – загальне та комбіноване.

Штучне освітлення поділяється на робоче, аварійне, охоронне, чергове. Аварійне освітлення поділяється на освітлення безпеки й евакуаційне.

Загальне освітлення, яке передбачає розміщення світильників у верхній зоні приміщення (не нижче 2,5 м над підлогою), з метою здійснення переважно загального рівномірного освітлення, але не виключається загальне локалізоване освітлення, яке відповідає просторовому розміщенні обладнання робочих місць. Система загального освітлення рекомендується в приміщеннях, де на всій площі виконуються однотипні роботи, а також там, де створення місцевого освітлення утруднено. Загальне освітлення повинно забезпечити нормальні умови для життєдіяльності та праці людини, при яких він не напружує зір. У противному випадку необхідно створювати місцеве освітлення.

Місцеве освітлення створюється світильниками, що концентрують світловий потік безпосередньо на робочі місця. Одне місцеве освітлення у виробничих приміщеннях заборонене.

Комбіноване освітлення, яке є результатом суперпозиції (накладення) загального та місцевого освітлення. Комбіноване освітлення рекомендується там, де необхідна висока точність виконання робіт, де обладнання створює різкі тіні або робочі поверхні розташовані вертикально (штампи, гільйотинні ножиці тощо), а також там, де на різних робочих місцях вимагається різна величина освітленості. За комбінованого освітлення на частку загального освітлення припадає мінімум 10 %, але не менше 100 лк при люмінесцентних лампах і 30 лк при лампах розжарювання. При цьому найбільше світла дають лампи місцевого освітлення. Наприклад, позначення в світлотехнічних таблицях: 400/200 (місцеве/загальне).

Суміщене освітлення – освітлення, за якого недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.

За функціональним призначенням штучне освітлення поділяється на такі види:

1. Робоче освітлення – освітлення, яке створює необхідні умови для нормальної трудової діяльності людини.

2. Чергове освітлення – освітлення, що передбачається в неробочий час. Чергове освітлення за рівнем освітленості значно менше, ніж робоче.

3. Охоронне освітлення – освітлення, яке передбачено вздовж меж території, що охороняється в нічний час. Норми охоронного освітлення Еmin = 0,5 лк.

4. Освітлення безпеки – освітлення для продовження роботи при аварійному відключенні робочого освітлення. Освітлення безпеки поділяється на аварійне освітлення та евакуаційне освітлення.

4.1. Аварійне освітлення – освітлення, необхідне для продовження роботи при аварійному відключенні робочого освітлення. Аварійне освітлення необхідне за обставин неможливості припинення роботи важливих промислових об’єктів (електростанції, підстанції, насосні станції, хірургічні відділення лікарень тощо), тривалого порушення технологічного процесу, виробничих приміщень з кількістю працівників понад 50 осіб, у випадку вибухів, пожеж, отруєнь людей тощо. Якщо освітленість робоча Ероб , то аварійна освітленість Еав розраховується за формулою:

Еав = 0,05 Ероб , (1.19)

де Еав ³ 2 лк (всередині приміщення) і Еав ³ 1 лк (зовні приміщення). Живлення аварійного освітлення має бути надійним і повинно здійснюватися від незалежного джерела (дизельний електрогенератор, акумулятор, система шин інших джерел живлення). Аварійне освітлення автоматично вмикається при відключенні робочого освітлення.

4.2. Евакуаційне освітлення – освітлення для евакуації людей із приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення. Евакуаційне освітлення передбачається для виробничих приміщень з числом працюючих, понад 50. Норми евакуаційної освітленості Еmin = 0,5 лк (всередині приміщення) і Еmin = 0,2 лк (зовні приміщення).

До виробничого освітлення пред’являються такі основні вимоги:

– рівень освітлення робочих поверхонь робочих місць має відповідати ДБН В.2.5-28-2006. Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення;

– штучне світло, що використовується на підприємствах, за своїм спектральним складом повинно наближатися до природного;

– має бути забезпечена часова стабільність рівня освітлення, його просторова рівномірність, відсутність різких контрастів і тіней на робочій поверхні, а також сліпучих блисків;

– бути надійним, економічним, простим в експлуатації.

 

Нормування розрядів зорової роботи

Існують вісім розрядів зорової роботи, яким відповідають нормативні значення освітлення (табл.1).

Таблиця 1

Нормативні значення освітлення

Характеристика та розряд зорової роботи Найменший лінійний розмір об’єкта розрізнення, мм Штучне освітлення, лк Природнє освітлення, КПО III, %
комбіноване загальне верхнє бокове
Найвищої точності – I Менше 0,15 5000 – 1250 1200 – 300 6,0 2,0
Дуже високої точності – II 0,15 – 0,3 4000 –750 750 – 200 4,2 1,5
Високої точності – III 0,3 – 0,5 2000 – 400 500 – 200 3,0 1,2
Середньої точності – IV 0,5 – 1,0 750 – 400 300 – 200 2,4 0,9
Малої точності – V 1,0 – 5 300 – 200 1,8 0,6
Груба – VI Більше 5 1,8 0,6
Робота з матеріалами, що світяться – VII Більше 5 1,8 0,6
Загальне спостереження за ходом технологічного процесу – VIII 200 – 20 1,8 – 0,2 0,6 – 0,1

 

Кожний розряд зорової роботи на декілька підрозрядів зорової роботи, яким відповідає певний контраст об’єкта з фоном, визначена характеристика фону та освітленість. Зокрема, якщо зорова робота за комп’ютером відноситься до розряду середньої точності (робота з текстом, висота шрифту в пікселях, px=14), то підрозряди зорової роботи унормовані так (табл. 2):

Таблиця 2

Норми підрозрядів зорової роботи

Підрозряд зорової роботи середньої точності Контраст об’єкта з фоном Характеристика фону Штучне освітлення при системі загального освітлення. Освітленість, лк
а Малий Темний
б Малий Середній
Середній Темний
в Малий Світлий
Середній Середній
Великий Темний
г Середній Світлий
Великий Світлий
Великий Середній

 

Штучні джерела світла

Як джерела світла у сучасних світильниках застосовуються три основних типи ламп: лампи розжарювання, газорозрядні лампи та світлодіодні лампи. Штучні джерела світла характеризуються світловіддачею. Світлова віддачахарактеризує ефективність джерела світла, тобто скільки світового потоку він виробляє, споживши 1 Ват електроенергії. Світлова віддача джерела світла – відношення випромінюваного джерелом світлового потоку до споживаної їм потужності. Вказана величина є показником ефективності та економічності джерел світла. Вираз для світлової віддачі має вигляд:

h = Ф / Р , (1.22)

де Ф – світловий потік, що випромінює джерело; Р – споживана джерелом потужність; [h] = 1 лм / Вт.

Питома установлена потужність загального штучного освітлення не повинна перевищувати максимально допустимих величин, наведених у табл. 3.

Таблиця 3

Однакові світловіддачі ламп

Джерело світла Електрична потужність джерела світла, Вт
Лампа розжарювання
Енергозберігаюча (люмінесцентна) лампа

 

Переваги газорозрядних ламп такі: відносно велика світлова віддача (50 – 80 лм/Вт), мала яскравість поверхні, що світиться, відносно холодна поверхня колб, спектр випромінювання близький до природного, великий термін служби (близько 10000 год). Вказані лампи дозволяють створювати високу освітленість поверхонь. До недоліків газорозрядних ламп відносяться: нестійка робота при низьких температурах середовища та зниженій напрузі, складна схема вмикання, шум дроселів, відносна дороговизна, наявність проблеми утилізації (пари ртуті небезпечні для людини), пульсація світлового потоку. Останній недолік є небажаним тому, що негативно впливає на стан зору, а також може викликати стробоскопічний ефект, який полягає в тому. що обертальні з певною частотою предмети здаються нерухомими або такими, що обертаються в протилежному напрямі. Пульсацію можна ослабити шляхом підключення газорозрядних ламп на різні фази трифазної мережі, або застосування блоку високочастотного живлення.

Номінальний світловий потік люмінесцентних ламп визначають за табл. 6.

Таблиця 6

Світильники

Світильник – джерело світла (лампи) разом з освітлювальною арматурою. Арматура забезпечує кріплення лампи, подачу до неї електричної енергії, запобігання механічному пошкодженню та забрудненню, електробезпеку, вибухо- і пожежобезпеку.

Окрім цього, арматура призначена для перерозподілу світлового потоку, захисту очей від блискучості, запобігання забруднення джерела світла та його пошкоджень.

За напрямом світлового потоку світильники поділяються на типи (табл. 11).

Таблиця 11

Параметри світильників

№ з/п Тип світильника   Число ламп   Тип лампи   Потужність лампи, Вт КСС Ступінь захисту h
СД2ДРЛ ДРЛ Г-1 ІP20
С34ДРЛ ДРЛ Г-3 ІP20
С35ДРЛ ДРЛ К-1 ІP20
СД2РТС ДРЛ Г-1 5¢3
ППРДРЛ ДРЛ М ІP63
ППДДРЛ ДРЛ Д-2 ІP63
РСП05 ДРЛ Г-1 ІP23
РСП05 ДРЛ Г-3 ІP23
РСП05 ДРЛ К-1 ІP23
РСП08 ДРЛ Г-3 5¢0
РСП08 ДРЛ К-1 5¢3
РСП08 ДРЛ Л 5¢0
РСП10 ДРЛ Г-3 ІP20
РСП10 ДРЛ К-2 ІP20
РСП11 ДРЛ Д-1 ІP60
РСП11 ДРЛ М ІP60
РСП12 ДРЛ Г-1 ІP60
РСП13 ДРЛ Г-1 5¢4
РСП13 ДРЛ Г-3 5¢4
РСП13 ДРЛ К-1 5¢4
РСП14 ДРЛ Г-1 5¢0
РСП14 ДРЛ Г-4 5¢0
ЖСП01 НЛВД Г-4 5¢0
ЖСП01 НЛВД К-2 ІP53
ГСП14 ДРІ Г-2 5¢0
ГСП15 ДРІ Г-2 ІP54
РСП16 ДРЛ Г-1 ІP54
РСП17 ДРЛ Г-1 ІP20
РСП17 ДРЛ К-1 ІP20
РСП17 ДРЛ Г-3 ІP20
ГСП17 ДРІ Г-3 ІP20
ГСП17 ДРІ К-1 ІP20
ЖСП17 НЛВД Г-4 ІP20
РСП18 ДРЛ Г-2 ІP20
РСП18 ДРЛ Г-4 ІP20
РСП18 ДРЛ К-2 ІP20
ГСП18 ДРІ Г-2 ІP20
ГСП18 ДРІ Г-4 ІP20
ГСП18 ДРІ Д-2 5¢0
РСП20 ДРЛ Г-1 ІP63
ЖСП20 НЛВД К-2 ІP20
ССП02 ДРІ Г-3 5¢0
ССП02 ДРІ К-2 5¢0
ИСП01 ГЛН Д-2 ІP20
ИСП02 ГЛН К-1 ІP54
НСП01 ЛР Д-2 ІP23
НСП01 ЛР Д-2 5¢3
НСП02 ЛР М ІP54
НСП04 ЛР М ІP23
НСП09 ЛР М ІP50
НСП11 ЛР Д-1 ІP60
НСП11 ЛР М ІP60
НСП17 ЛР Л 5¢3
НСП17 ЛР Г-4 5¢3
НСП17 ЛР К-1 5¢3
НСП20 ЛР Г-1 5¢0
НСП20 ЛР Г-2 ІP63
НСП22 ЛР Д-2 5¢0
НСП22 ЛР Г-1 ІP63
НПП02 ЛР Д-1 ІP54
Н4БН-150 ЛР Г-1 2ExiIIТ2
Н4БН-150 ЛР М 2ExiIIТ2
Н4Б-300М ЛР Г-2 2ExiIIТ2
Н4Б-300М ЛР М 2ExiIIТ2
Н4Т2Н-300 ЛР Г-2 2ExiIIТ2
Н4Т2Н-300 ЛР М 2ExiIIТ2
В4А-60 ЛР Д-1 2ExiIIТ2
ВЗГ-100А ЛР Д-1 2ExiIIТ2
ВЗГ-200АМ ЛР Д-1 2ExiIIТ2
ВЗГ-200АМ ЛР Д-2 2ExiIIТ2
В4А-200М ЛР Д-1 2ExiIIТ2
В4А-200М ЛР Д-2 2ExiIIТ2
ОДР ЛЛ Г-1 ІP20
ЛД ЛЛ Д-2 ІP20
ЛД ЛЛ Г-1 ІP20
ЛСП02 ЛЛ Д-2 ІP20
ЛСП02 ЛЛ Г-1 ІP20
ЛСП06 ЛЛ Д-2 ІP20
ЛСП06 ЛЛ Г-1 ІP20
ЛСП13 ЛЛ Л ІP20
ЛСП13 ЛЛ Г-2 ІP20
ПВЛМ ЛЛ Д-2 5¢0
ПВЛМ ЛЛ Г-1 5¢0
ПВЛМ ЛЛ Д-1 5¢0
ПВЛМ ЛЛ Д-1 5¢0
ЛСП12 ЛЛ Д-2 5¢1
ЛСП12 ЛЛ Г-1 5¢1
ЛСП12 ЛЛ Д-1 5¢0
ЛСП18 ЛЛ Д-1 5¢0
ЛСП16 ЛЛ Д-1 ІP54
ПВЛП ЛЛ Д-1 ІP54
ЛСП14 ЛЛ Д-1 ІP54
Н0ГЛ ЛЛ М 2ExiIIТ4
Н4Т4Л ЛЛ Г-1 2ExiIIТ4
Н4Т4Л ЛЛ М 2ExiIIТ4
Н4Т4Л ЛЛ Г-1 2ExiIIТ4
Н0ДЛ ЛЛ М 2ExiIIТ5
Н0ДЛ ЛЛ Г-1 2ExiIIТ5
Н4Т5Л ЛЛ М 2ExiIIТ5
Н4Т5Л ЛЛ Г-1 2ExiIIТ5
Н4Т5Л ЛЛ М 2ExiIIТ5
Н4Т5Л ЛЛ Г-1 2ExiIIТ5

Захищеність очей людини від сліпучої дії світла світильника визначається захисним кутом. Захисний кут – кут між горизонтальною площиною, на рівні якої розташоване штучне джерело світла та площиною, поза якої вже видно промені від світильника. Величина захисного кута повинна бути не менше 15°.

Умовні позначення світильників (рис. 1), в яких застосовують лампи різної потужності або різного типу (наприклад, люмінесцентні і розжарювання або

Рис. 1. Умовні позначення світильників відповідноГОСТ 17677-82

люмінесцентні й ерітемні), повинні мати такі позначення, відповідно міждержавного ГОСТ 17677-82:

– основного типу джерела світла;

– способу установки світильника;

– основного призначення світильника;

– номера серії світильника;

– числа і потужності основного типу ламп;

– числа і потужності ламп іншого типу або іншої потужності, які вказують в дужках, при цьому повинна вказуватися цифра 1, визначаюча число ламп;

– номери модифікації світильника;

– кліматичного виконання і категорії розміщення за ГОСТ 15150.

Допускається додатково до умовного позначення привласнювати світильникам умовне найменування. Умовне найменування повинне розміщуватися після умовного позначення світильника. Застосування умовного найменування без умовного позначення не допускається . Світильники поділяються на однолампові та багатолампові (дволампові, трилампові,чотирилампові тощо)

Приклади умовних позначень світильників:

– підвісний світильник для виробничих будівель з двома прямими трубчастими люмінесцентними лампами потужністю по 40 Вт, серії 01, модифікації 024, кліматичного виконання УХЛ, категорії розміщення 4: Світильник ЛСП01-2Ч40-024 УХЛ4;

–підвісний світильник для виробничих будівель з однією лампою розжарювання загального призначення потужністю 500 Вт, серії 05, модифікації 016, кліматичного виконання У, категорії розміщення 3: Світильник НСП05-500-016 У3;

–підвісний світильник для громадських будівель з двома прямими трубчастими люмінесцентними лампами потужністю по 40 Вт і однією ерітемною люмінесцентною лампою потужністю 30 Вт, серії 02, модифікації 005, кліматичного виконання УХЛ, категорії розміщення 4: Світильник ЛС002-2Ч40/1Ч30/-005 УХЛ4;

–настільний світильник з двома лампами розжарювання загального призначення потужністю по 40 Вт, серії 02, модифікації 005, кліматичного виконання УХЛ, категорії розміщення 4 для освітлення житлових приміщень: Світильник ННБ02-2Ч40-005 УХЛ4 «Орфей».

 

Вимоги до освітлення

У навчальних приміщеннях загальної і середньої спеціальної освіти незалежно від типу освітлення слід розташовувати робочі місця учнів так, щоб світло від природного освітлення падало на них, як правило, з лівого боку. Нерівномірність природного освітлення виробничих і громадських будинків з верхнім або комбінованим освітленням не повинна перевищувати 3 : 1.

Загальне штучне освітлення виробничих приміщень, призначених для постійного перебування людей, повинно забезпечуватися розрядними джерелами світла. Застосування ламп розжарювання допускається в окремих випадках, коли за умов технології, середовища або вимог до оформлення інтер’єра використання розрядних джерел світла неможливе або недоцільне. Нормовані значення КПО для виробничих приміщень допускається приймати відповідно до табл. 19.

Таблиця 19

Література

1. Бронштейн И.Н. Справочник по математике для инженеров и учащиеся втузов / И.Н. Бронштейн, К.А. Семендяев. – М.: ОГИЗ, 1948. – 556 с.

2. Гандзюк М.П. Основи охорони праці: Підручник / Гандзюк М.П., Желібо Є.П., Халімовський М.О.; за ред. М.П. Гандзюка. – Х.: Факт, 2005. – 480 с.

3. ДБН В.2.5-28-2006. Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення. – К.: Мінбуд України, 2006. – 80 с.

4. Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин. ДСанПіН 3.3.2.007-98. Постанова Головного держ. санітарного лікаря України від 10.12.1998 р. №7. – К.:МОЗ України, 1998. – 26с.

5. Катренко Л.А. Охорона праці. Курс лекцій. Практикум: навч. посібник /Л. А. Катренко, Ю. В. Кіт, І. П. Пістун, – Суми:Університетська книга, 2011. – 540с.

6. Костюченко М.П. Основи охорони праці, охорона праці в галузі: Навч.-метод. посібник. – Донецьк:ІПШІ Наука і освіта, 2010.– 160 с.

7. Основи охорони праці: навч. посібник / П. С. Атаманчук, В. В. Мендерецький, О. П.Панчук, О.Г. Чорна. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 224 с.

8. Основи охорони праці : [навч.посібник для студентів вузів] / Березуцький В. В., Бондаренко Т. С., Валенко Г. Г., Васьковець Л. А. Вершиніна Н. П. та ін.]; за ред. В.В.Березуцького. – Х.: “Факт” , 2005. – 480 с.

9. Основи охорони праці: підручник / [Ткачук К.Н., Халімовський М.О., Зацарний В.В. та ін.]: за ред. К.Н.Ткачука, М.О.Халімовського. – К.: Основа, 2006. – 448 с.

10. Чертов А. Г. Физические величины (терминология, определения, размерности, единицы): Справочное пособие. – М.: Высшая школа, 1990. – 335 с.

11. Яворский Б. М. Справочник по физике для инженеров и студентов вузов / Б.М. Яворский, А.А. Детлаф. – М.: Из-во “Наука”, 1977. – 942 с.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

КОНТРОЛЬНА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Провірив, доц. Костюченко М.П.___________/____________

( дата підпис )

Донецьк, 2013 р.

дисципліни «Основи охорони праці»

Для навч. групЕС-09, ЕС-09 нде, ЕСіМ-09, А(есім)-09,ЗІУ-09, СОЦ-09,а,бЕМ-09

 

Укладач: доц. кафедри охорони праці і аерології ДонНТУ, к.п.н. Костюченко М.П.

 

Студент повинен прочитати та осмислити теоретичний матеріал, методи розрахунку штучного освітлення, а потім виконати контрольну роботу за певним варіантом. Виконане завданняоформити за визначеною формою та здати на кафедру охорони праці (ауд. 9.201, або 9.309 корпус № 9).

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти