ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Визначення стану озимих культур у зимовий період

 

Озимі культури за несприятливих умов зимівлі часто значно пошкоджуються або навіть гинуть. Головними причинами пошкодження або загибелі озимини в Україні є: вимерзання, випрівання, вимокання та утворення на посівах льодової кірки.

У зимовий період обстеження стану озимини виконують тричі — у третій декаді січня (25.01) та лютого (23.02) і наприкінці першої декади березня (10.03). Якщо у проміжках між датами обстежень бувають різкі відхилення погодних умов від середніх показників у бік сильного зниження температури (нижче мінус 20°С) або сильні і тривалі відлиги, виконують додаткові обстеження.

Взимку життєздатність зимуючих рослин визначають з використанням різних методів.

Метод монолітівполягає у тому, що на кожному полі, де вирощують озимі, у трьох–чотирьох типових місцях по діагоналі відбирають моноліти (мерзлий ґрунт з рослинами). Для цього спочатку місце відбору акуратно звільняють від снігу, після чого сокирою вирубують моноліт розміром 30 х30 см, завглибшки 10 см з таким розрахунком, щоб у зразку були рослини з двох суміжних рядків. Моноліти кладуть у відповідні за розміром ящики, до кожного з яких закріплюють етикетку, де вказують дату відбору моноліту, назву сорту і культури та номер поля. Моноліти ставлять на 1—2 доби у прохолодне приміщення з температурою не вище 10°С для відтавання ґрунту, а потім — у світлу і теплу кімнату з температурою 15—20°С для відрощування рослин. Рослини систематично зволожують і через два тижні підраховують кількість живих, у яких відросла зелена маса, і мертвих, які не відросли. У кожному моноліті визначають відсоток загиблих рослин і виводять середній показник загибелі озимої культури у межах поля.

За кількістю живих рослин і розмірами моноліту обчислюють густоту рослин (шт./м2), роблять висновок відносно збереження чи пересівання площі. Не пересівають площі, на яких збереглося не менше 200 рослин на 1 м2 з трьома–чотирма пагонами. Такі рослини можуть утворити в срередньому 1,5–2 продуктивні пагони й забезпечити врожайність на рівні 30-35 ц/га і більше.

Рекомендується відбирати моноліти при температурі до мінус 15 °С.

Водний метод. Як і при монолітному методі, рослини також відбирають у чотирьох типових місцях поля і у ті ж самі дати. У кожному місці вирубують рослини з двох суміжних рядків завдовжки по 30 см на глибину 2—3 см нижче вузла кущіння і в монолітних ящиках з етикетками їх ставлять на 1—2 доби у приміщення з температурою 6—8 °С для відтавання. Відталі рослини відмивають, відрізують у них верхівки листків та корінці нижче 1 см від вузлів кущіння і вміщують у склянки або в ростильні з водою, в які занурюють корінці до вузлів кущіння. Відрощують рослини протягом тижня у світлій кімнаті з температурою близько 18 °С. Воду через день міняють. Наприкінці тижня у кожному зразку підраховують кількість живих і мертвих рослин та встановлюють середній відсоток загибелі озимини.

Метод цукрового відрощування відрізняється від водного лише тим, що таким же способом відібрані й підготовлені до відрощування рослини занурюють корінцями не у воду, а у 2—3 %-й водний розчин цукру. Рослини у розчині відростають на 2—3 дні раніше і скорочується час для визначення середнього відсотка загибелі.

Прискорений метод оцінки стану рослин. По діагоналі посівної площі обережно викопують (вирубують) у кількох місцях без вибору 30—50 рослин, не допускаючи пошкодження вузлів кущення. Протягом 30—40 хв. рослини у теплому приміщенні відморожують, після чого у них на відстані 1 см від вузла кущіння відрізують корені й листки, а самі вузли переносять у скляну посудину і розкладають на добре зволожені вату, марлю або фільтрувальний папір. Посудину накривають, що забезпечує підвищення у ній вологості повітря, і ставлять на 12—24 годин (краще на 24 години) у тепле та затемнене місце, температуру в якому підтримують на рівні 24—26°С. Якщо рослини живі, то через 24 години у них можна виявити початок відростання коренів, а у головних пагонів — приріст у висоту до 3—15 мм. У неживих рослин відростання не спостерігається. Підрахувавши кількість живих і мертвих рослин, визначають загибель рослин у відсотках.

Біологічний метод контролю полягає у визначенні стану конуса наростання. У живих рослин він має злегка зеленувате, прозоре забарвлення, з добре вираженим тургором усіх його тканин. У загиблих рослин він з утраченим тургором, зморшкуватий, жовто-бурого або брудно-коричневого кольору. Рослини для аналізу конусів наростання відбирають так само, як і при водному методі. Після їх відтавання та промивання відрізують корені на відстані 2 см нижче вузла кущіння і вміщують у склянку з водою, в яку занурюють корінці до рівня вузла кущіння.

Щоб визначити стан конуса наростання, його оголюють від листків — верхні зрізують, нижні недорозвинені обережно видаляють препарувальною голкою. Оголені конуси наростання розглядають під бінокулярною лупою або мікроскопом і її стан оцінюють у балах: якщо конус живий, прозорий, тургорний, ставлять 5 балів; конус живий, тургорний, але вже білий і непрозорий — 3 бали; конус бурий, зморшкуватий, мертвий — 1 бал.

Загальний стан рослин у балах визначають за формулою: , де Б — загальний стан рослин, балів; а — кількість пагонів з конусами, оціненими балом 5, %; в — кількість пагонів з конусами, оціненими балом 3, %; с — кількість пагонів з конусами, оціненими балом 1, %.

Хімічний метод. Стан конусів наростання визначають також за допомогою барвників — тетразолу або кислого фуксину.

При використанні тетразолу готують 0,5 %-й розчин і у склянку з розчином кладуть вузли кущіння (краще поздовжньо розрізані), які 1 годину витримують у термостаті з температурою 40°С, або склянку обгортають непрозорим матеріалом і витримують з розчином та розрізаними вузлами кущіння 4 години при температурі 18— 20°С.

Живі конуси наростання після витримування у розчині тетразолу забарвлюються в оранжевий або червоно-малиновий колір, неживі конуси не забарвлюються.

Водний розчин кислого фуксину готують 0,1 %-ї концентрації. У склянку з розчином вміщують розрізані вузли кущіння на 15 хв, з частим помішуванням. Після цього вузли відразу ж промивають і сортують за забарвленням на дві групи: незабарвлені, які свідчать, що рослини живі й непошкоджені, та забарвлені у червоний колір, що характеризує їхню загибель. Кількість живих і мертвих рослин підраховують у відсотках.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти