ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Рубки головного користування

Основи теорії рубок лісу. Поняття про спосіб рубки в лісівництві. Призначення рубок головного користування. Термінологія пов’язана з рубками головного користування. Лісівничі та лісоексплуатаційні вимоги до способів рубок.

 

Суцільні рубки

Умови появи і розвитку системи суцільних рубок. Класифікація суцільних рубок. Екологічні зміни в лісових екосистемах в результаті проведення суцільних рубок.

Основані організаційно-технічні показники суцільно-лісосоічних рубок: напрям лісосіки, напрям рубки, ширина і розмір лісосіки, спосіб і термін примикання лісосік, довжина лісосічного ряду, їх лісівниче значення. Розрахунок ширини лісосіки. Технологічні показники суцільних рубок в лісах різних лісорослинних зон та переважаючих деревних порід. Поняття про концентровані рубки. Умови їх появи. Вплив концентрованих рубок на зміну мікроклімату лісів та хід поновлення на вирубках. Умовно суцільні рубки, їх поява, застосування та лісівнича оцінка.

Поновлення лісу на суцільних вирубках та заходи щодо їх сприяння. Застосування і перспективи вдосконалення технології проведення суцільно-лісосічних рубок. Переваги та недоліки суцільно-лісосічних рубок.

 

Поступові рубки

Класифікація поступових рубок. Елементи поступових рубок. Рівномірні та нерівномірні поступові рубки. Способи поступових рубок та умови їх

застосування.

Способи поступових рубок у соснових, ялинових, букових і змішаних твердолистяно-хвойних лісах. Основні організаційно-технічні показники поступових рубок: терміни вирубки деревостану, кількість прийомів рубки, ступінь зрідження деревостану при різних прийомах рубки, принципи відбору дерев у рубку. Рубки Д.М.Кравчинського та рубки Бузулукського бору. Умови застосування класичних нерівномірно-поступових рубок у різних типах лісу. Заходи сприяння природному поновленню при поступових рубках з врахуванням типів лісу. Оцінка поступових рубок та перспективи їх застосування в сучасних умовах.

 

Вибіркові рубки

 

Характерні особливості вибіркових рубок. Виникнення і розвиток вибіркових рубок. Класифікація вибіркових рубок. Способи вибіркових рубок і умови їх застосування. Підшукові, підневільно-вибіркові та добровільно-вибіркові рубки. Система Дауервальда та її застосування.

Позитивні сторони і недоліки різнх способів вибіркової системи рубок. Перспективи застосування добровільно-вибіркових рубок в лісах України.

 

Комбіновані рубки

 

Особливості комбінованої системи рубок. Способи і варіанти комбінованих рубок. Механізовані улоговинні рубки Львівського лісотехнічного інституту. Вибірково-вузькосмугові рубки Вагнера. Вузькосмугові поступові рубки Каутца. Поступово-клиновидні рубки Ебергарда і Філіппа. Вибірково-поступові рубки Орлова. Вибірково-лісосічні рубки Лейбундгута та інші. Доцільність застосування комбінованих рубок в лісах України.

 

Комплексні рубки

 

Поняття про комплексні рубки. Біогрупа як об’єкт проведення комплексних рубок. Умови та перспективи застосування комплексних рубок.

 

 

Очистка місць рубок

 

Лісівниче значення очистки місць рубок. Способи очистки місць рубок та їх застосування при різних способах головних рубок в різних лісорослинних умовах. Технологія вогневої очистки та строки її проведення. Очистка місць рубок при вивезенні з лісосік дерев з кронами. Використання порубкових залишків при тракторному трелюванні деревини на нестійких грунтах. Особливості очистки місць рубок у гірських лісах. Використання порубкових залишків як сировини для лісохімічної промисловості, на технологічну тріску та на паливні брикети.

Очистка місць рубок у країнах Західної Європи, Скандинавії та Північної Америки.

 

Особливості рубок головного користування в різних лісорослинних умовах

 

Рубки головного користування в лісовій, лісостеповій і степовій зонах. Рубки в гірських районах, їх особливості та лісівнича ефективність. Особливості рубок в лісах зелених зон міст та промислових центрів. Перспективи використання несуцільних способів рубок в лісах України.

 

Рубки догляду за лісом

 

Загальні відомості про догляд за лісом. Природне зрідження деревостанів з віком та доцільність зміни його на штучне зрідження. Загальні завдання рубок догляду. Економічні, біологічні та технологічні передумови рубок догляду за лісом. Види рубок догляду залежно від віку насадження (освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка). Мета кожного виду рубок догляду. Класифікація дерев при рубках догляду. Зміна умов середовища після проведення рубок догляду.

Регулювання світлового потоку рубками догляду та його вплив на зміну інших екологічних факторів життєдіяльності лісу.

 

Загальна характеристика рубок догляду за лісом

 

 

Організаційно-технічні показники рубок догляду

 

Методи рубок догляду: верховий, низовий, комбінований. Відбір дерев у рубку при освітленні, прочищенні, проріджуванні та прохідних рубках.

Інтенсивність рубок догляду (ступінь зрідження деревостанів). Повторюваність рубок догляду. Критерії для призначення лісостанів в рубки догляду в першу і другу чергу. Щорічний обсяг кожного виду рубок догляду. Узгодженість терміну початку і завершення рубок догляду з умовами місцезростання насадження, біологічними особливостями деревних порід, що входять до його складу та інтересами мисливського господарства і побічних лісових користувань.

Способи зріджування насаджень при рубках догляду: суцільний, коридорний, груповий. Практика їх проведення та лісівнича доцільність. Технологічні прийоми рубок догляду: лінійний, лінійно-селекційний. Вузькопасічна, середньопасічна та широкопасічна технології рубок догляду, їх застосування.

Особливості технології рубок догляду в гірських лісах. Застосування підвісних одноканатних установок для трелювання деревини та лісівнича оцінка цієї технології.

Хімічний догляд за лісом. Практика хімічного догляду в зарубіжних країнах. Способи і технології хімічного догляду за лісом. Оцінка хімічного догляду за лісом і перспективи його розвитку. Догляд за підростом, підліском та узліссями, обрізання гілок та сучків.

Технологія підготовки ділянки та документації на проведення рубок догляду. Принцип концентрації місць рубок та його оцінка. Поквартально-блочне проведення рубок догляду з 5-річним циклом. Перспективи та шляхи вдосконалення рубок догляду за лісом.

 

Рубки догляду в деревостанах різного складу

 

Особливості догляду за чистими та змішаними лісостанами. Догляд за насадженнями в різних лісорослинних зонах. Рубки догляду в соснових лісостанах Полісся, Лісостепу та Степу. Рубки догляду в рівнинних та гірських ялинових лісах. Догляд за лісостанами ялиці. Рубки догляду в дубових лісостанах. Особливості догляду за дубом в умовах Правобережжя, Лівобережжя та Степу України. Рубки догляду в чорновільхових типах лісу. Особливості рубок догляду за буком в гірських лісах Карпат та в рівнинних букових лісостанах. Рубки догляду в березняках та осичниках. Рубки догляду в березняках та осичниках. Рубки догляду в лісостанах інших листяних порід.

 

Санітарні рубки

 

Екологічна спрямованість санітарних рубок на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Особливості призначення санітарних рубок в лісах різних категорій. Ознаки дерев хвойних і листяних порід, за якими вони призначаються до рубки. Вибіркові та суцільні санітарні рубки. Терміни відводу та проведення санітарних рубок.

 

Лісовідновні рубки

 

Лісовідновні рубки як різновид комплексних рубок, що поєднують елементи рубок головного користування та рубок догляду для поновлення захисних водоохоронних та інших корисних властивостей лісів, збереження біорізноманіття, підтримання і формування складної породної, ярусної і вікової структури деревостанів. Особливості призначення лісовідновних рубок і застосування відповідних способів і технологій розробки лісосік.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти