ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Властивості Конституції України. Правовий захист Конституції України

Властивості Конституції України - це її специфічні риси, які відрізняють Конституцію від інших нормативно-правових актів, характеризують її сутність і зміст. Зазвичай виділяють юридичні, політичні та ідеологічні властивості Конституції України.

Юридичні властивості виражають правову природу Конституції та визначають її місце у правовій системі держави, в системі національного законодавства. До основних юридичних властивостей Конституції України можна віднести такі:

1.Конституція України як Основний Закон є головним джерелом національного права України, ядром усієї правової системи, юридичною базою чинного законодавства. 2.Конституція України характеризується юридичним верховенством, що означає її пріоритетне становище в системі національного законодавства України, вищу юридичну силу щодо всіх інших правових актів. 3. Важливою юридичною властивістю Конституції України є її стабільність, яка забезпечується особливим, ускладненим порядком внесення до неї змін і доповнень. 4. До юридичних властивостей Конституції України можна також віднести пряму дію її норм, що означає можливість звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України. 5. Юридичною властивістю Конституції України є особливий правовий захист, який має на меті забезпечення дотримання конституційних положень, захист від порушень як «знизу» - фізичними і юридичними особами, так і «згори» - різними гілками державної влади.

Правовий захист Конституції України здійснюють: 1. Вищі органи державної влади: Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України. 2. Правоохоронні органи (суди, прокуратура), центральні та місцеві органи виконавчої влади.3. Орган конституційної юрисдикції (Конституційний Суд України), який є основним, визначальним елементом системи правових засобів захисту Конституції України. 4. Збройні Сили України, на яких покладається оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості.5. Громадяни України.

 

 

8. Громадянство: поняття, принципи, підстави набуття та втрати громадянства

Громадянство України – це стійкий, необмежений у просторі правовий зв'язок фізичної особи з українською державою, заснований на юридичному визнанні державою цієї особи громадянином України, внаслідок чого особа і держава набувають взаємних прав і обов’язків в обсязі, передбаченому КУ та законами.

Ознаками громадянства як певного зв'язку особи з державою є:правовий характер;необмеженість у просторі й часі;максимальний характер взаємних прав та обов'язків.

Інститут громадянства - система конституційно-правових норм, що регулюють питання громадянства, складає головний конституційно-правовий інститут.

Джерелами інституту громадянства є:1. Конституція України.2. Закон України «Про громадянство України».3. Чинні міжнародні договори України з питань громадянства.4. Підзаконні акти.

Принципи громадянства – вихідні положення, які визначають істотні риси відносин громадянства: єдиного громадянства; запобіганню виникненню випадків без громадянства (апатризму); неможливості позбавлення громадянина України громадянства України; неможливості екстрадиції (вигнання за межі держави) та депортації (видання іншій державі); захисту державою громадян за кордоном; рівності прав громадян; визнання права громадянина на зміну громадянства.

Підстави набуття громадянства України: за народженням (філіація); внаслідок усиновлення; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства (натуралізація); внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування; внаслідок встановлення батьківства; на підставі з перебування у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

За народженням громадянство України набуває особа: яка народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України; яка народилася за межами України від осіб без громадянства, які постійно на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства іншої держави; батьки або один із батьків якої на момент її народження були громадянами України; яка народилася на території України від іноземців, які постійно на законних підставах проживають на території України; новонароджена дитина, знайдена на території України, обоє з батьків якої невідомі (знайда).

Принцип ґрунту – дитина стає громадянином держави, на території якої вона народилася, незалежно від громадянства батьків.

Принцип крові - дитина стає громадянином держави, батьки або один із батьків якої на момент її народження були громадянами цієї держави.

Оптація – вільний вибір громадянства тієї чи іншої держави в разі з переходу частини території від однієї держави до іншої або проголошення частини території колишньої держави новою незалежною державою.

Трансферт – перехід частини території супроводжується зміною громадянства без права вибору.

За територіальним походженням:особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, брат чи сестра народилися або постійно проживали на території УРСР;дитина, яка народилася чи постійно проживала на території УРСР є особою без громадянства, за заявою одного з батьків або опікуна чи піклувальника;дитина, яка народилася на території України від батьків, що є іноземцями, і набула за народженням громадянство іншої держави або держав, яке було припинене, за клопотанням одного з батьків або опікуна чи піклувальника;

Внаслідок прийняття до громадянства (натуралізація): натуралізацію за законом (усиновлення, встановлення над особою опіки) та натуралізацію за заявою.

Умовами прийняття до громадянства України є: отримання дозволу на постійне проживання в Україні;володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; визнання і дотримання Конституції та законів України;зобов'язання припинити іноземне громадянство або неперебування в іноземному громадянстві безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років; наявність законних джерел існування.

Обставини, що полегшують прийняття до громадянства України: отримання статусу біженця чи притулку в Україні перебування у шлюбі з громадянином України наявність фізичних вад (сліпі, глухі, німі);визначні заслуги перед Україною, державний інтерес для України.

Обставини, що перешкоджають прийняттю до громадянства України: вчинення злочину проти людства чи здійснення геноциду засудження в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину;вчинення на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким злочином.

Підстави припинення громадянства України: внаслідок виходу з громадянства (депатріація); внаслідок втрати громадянства; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Внаслідок втрати громадянства України.Під втратою громадянства звичайно розуміють автоматичне припинення громадянства за певних умов: 1) якщо громадянин України після досягнення ним повноліття добровільно набув громадянство іншої держави; 2) діти, які є громадянами України і усиновлені іноземцем, набувають громадянство усиновителя; 3) громадянин України автоматично набув громадянство іншої держави внаслідок одруження з іноземцем; 4) якщо іноземець набув громадянство України і не подав документ про припинення іноземного громадянства або декларацію про відмову від нього; 5) якщо іноземець набув громадянство України і скористався правами або виконав обов'язки, які надає чи покладає на нього іноземне громадянство; 6) якщо особа набула громадянство України внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Денаціоналізація – примусове позбавлення громадянства особи, яка набула його за народженням.

Денатуралізація - примусове позбавлення громадянства натуралізованої особи.

Повноваження органів: Президент України (ухвалює рішення і видає накази відповідно до КУ, визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання ухвалених рішень), Комісія з питань громадянства при ПУ (розглядає заяви про прийняття громадянства, вихід із нього та подання про втрату громадянства і вносить пропозиції ПУ щодо задоволення цих заяв та подань); Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства (приймає заяви разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства та виходу із нього, перевіряють правильність їх оформлення, приймають рішення про оформлення набуття громадянства особами); міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва і консульські установи (здійснюють повноваження, покладені на спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства і підпорядковані йому органи щодо осіб, які постійно проживають за кордоном.

7. Права та обов’язки людини. Звернення громадян (заява, клопотання, скарга)

Права людини – соціальна спроможність вільно діяти, самостійно обирати вид і міру своєї поведінки з метою задоволення різнобічних матеріальних і духовних потреб людини шляхом користування певними соціальними благами в межах, визначених законодавчими актами.

За змістом права людини – такі її соціальні можливості, які пов’язані з конкретно-історичними умовами; об’єктивно обумовлені досягнутим економічним і культурним рівнем життя суспільства.

Обов’язок - об’єктивно обумовлена вимога держави до особи діяти чітко визначеним у законі чином або утримуватись від здійснення певних дій.

Основні права та свободи людини і громадянина – закріплені в КУ невід’ємні права та свободи людини і громадянина, що належать їм від народження чи завдяки наявності у них громадянства України, гарантуються українською державою і становлять ядро правового статусу особи в Україні.

Залежно від суб’єкта – права людини і права громадянина.

За черговістю їх включення до КУ та міжнародно-правових документів – права першого покоління (громадянські і політичні права, негативні права, виражають незалежність особи від держави, позначають межі її втручання у сферу свободи індивідуума (право на життя, недоторканість житла, виборче право); друге покоління (соціальні, економічні та культурні права, позитивні (на працю, на відпочинок, на освіту, на соц. Забезпечення)); третього покоління (солідарні або колективні права (на мир, безпечне довкілля, самовизначення, на місцеве самоврядування)).

За ґенезою – природні та похідні від них;

За видом суб’єкта – індивідуальні та колективні;

За ступенем їх абсолютизації – такі, що підлягають і не підлягають законодавчому обмеженню;

За характером утворення – основні та додаткові.

Особисті права та свободи: право на життя; на захист свого життя; право на повагу до своєї гідності; право на свободу та особисту недоторканість; право на недоторканість житла; право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції; свободу пересування; право на охорону здоровя; медичну допомогу та медичне страхування; право на вільне укладання шлюбу, охорона сім’ї.

Політичні права та свободи: право на свободу думки і слова; право на свободу об’єднання; право обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування; виборче право; право на свободу зборів, мітингів, походів; право петиції.

Економічні права – забезпечують людині можливість вільно розпоряджатися основними факторами виробничої діяльності, яка складає основу існування та розвитку суспільства.

Соціальні – забезпечують людині гідний рівень життя та соц. Захищеність.

Культурні – сприяють духовному розвитку людини, забезпечують її участь в економічному, соціальному і культурному прогресі суспільства.

Економічні, соціальні та культурні права та свободи: право власності; право на підприємницьку діяльність; право на працю; право на відпочинок; на житло; на соц. Захист; на достатній рівень життя; на освіту; на свободу літературної, художньої, наукової, технічної творчості; на страйк.

Основні обов’язки людини і громадянина – закріплені в КУ вимоги, які пред’являють кожній людині та громадянинові, аби він діяв певним, чітко визначеним конституційною нормою чином для забезпечення інтересів суспільства, держави та інших людей та громадян; недотримання цих вимог тягне за собою юридичну відповідальність.

Основні обов’язки: не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати задані збитки, сплачувати податки і збори, неухильно дотримуватись КУ та інших законів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, захищати Вітчизну, незалежність і територіальну цілісність України, шанувати її державні символи.

Гарантії прав та свобод людини і громадянина – це умови та засоби, що забезпечують ефективну реалізацію прав і свобод кожною людиною і громадянином.

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання)- звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти