ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Функції, повноваження та акти ПУ. Функції та завдання адміністрації ПУ

Функції Президента України - основні напрямки діяльності (найважливіші обов'язки) глави держави, обумовлені його місцем і роллю в системі органів державної влади.

Компетенція Президента України — сукупність визначених Конституцією та законами України предметів відання та повноважень, якими Президент України наділяється з метою забезпечення реалізації його функцій як глави держави.

Повноваження Президента України — конкретні права та обов'язки глави держави з вирішення питань, віднесених до його відання.

Функції та повноваження, що належать згідно з Конституцією України виключно Президентові України, складають прерогативу глави держави.

Представницькі повноваження - повноваження із представництва держави у внутрішньо- та зовнішньополітичних відносинах. Зовні країни Президент України: представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України; приймає рішення про визнання іноземних держав; призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях. Як представник держави у внутрішньополітичних відносинах Президент:забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави; звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України;призначає Представника Президента України в Автономній Республіці Крим.

Повноваження Президента стосовно до Верховної Ради України та у сфері законодавчої влади:користується правом законодавчої ініціативи у Верховній Раді України;підписує та офіційно оприлюднює закони, прийняті Верховною Радою України;накладає вето щодо прийнятих Верховною Радою України законів із подальшим поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради України;призначає всеукраїнський референдум щодо змін Конституції України, проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою;припиняє повноваження Верховної Ради України, якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Повноваження Президента України у сфері виконавчої влади: призначає за згодою ВРУ Прем'єр-міністра України; припиняє повноваження Прем'єр-міністра України та приймає рішення про його відставку;приймає відставку Кабінету Міністрів України;призначає за поданням Прем'єр-міністра України членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняє їхні повноваження на цих посадах;за поданням Кабінету Міністрів України призначає на посаду і звільняє з посади голів місцевих державних адміністрацій;скасовує акти Кабінету Міністрів України та акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Повноваження Президента України у сфері судової влади: призначає третину складу Конституційного Суду України; утворює суди у визначеному законом порядку; -здійснює перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років; здійснює помилування.

Повноваження Президента України у сфері національної безпеки, оборони та військової політики:є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України;призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань;здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави;очолює Раду національної безпеки і оборони України;вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та приймає рішення про використання Збройних Сил України в разі збройної агресії проти України;приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Повноваження Президента України з формування органів і призначення посадових осіб: призначає за згодою Верховної Ради України на посаду Генерального прокурора України та звільняє його з посади;призначає половину складу Ради Національного банку України;призначає половину складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;призначає на посади та звільняє з посад за згодою Верховної Ради України Голову Антимонопольного комітету України, Голову Фонду державного майна України, Голову Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Акти Президента України: Президент України видає акти у формі указів і розпоряджень, які є обов'язковими до виконання на території України. Указ - це правовий акт глави держави, який видається з найважливіших питань, віднесених до його компетенції. Укази можуть мати як нормативний, так і ненормативний (правозастосовний характер). Розпорядження - ненормативний акт глави держави, який має індивідуальний організаційний характер.

Проекти актів Президента України потребують контрасигнації - вони мають бути скріплені підписами відповідно керівниками органів, посадовими особами, які їх готують і подають. До проекту має подаватися список посадових осіб, які його завізували, підписаний Міністром Кабінету Міністрів України або його заступником.

Основними завданнями Адміністрації Президента України є організаційне, правове, консультативне, інформаційне, експертно-аналітичне та інше забезпечення діяльності Президента України, зокрема щодо: реалізації його повноважень як гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина; представлення України в міжнародних відносинах, здійснення керівництві її зовнішньополітичною діяльністю, ведення переговорів та укладання міжнародних договорів України, визнання іноземних держав, призначення і звільнення глав дипломатичних представництв України; здійснення ним керівництва у сферах національної безпеки та оборони; визначення стратегії економічного розвитку держави; здійснення ним й інших повноважень, визначених Конституцією України.

Адміністрація Президента України виконує такі функції: аналізує політичні, економічні, соціальні, культурні та інші процеси, що відбуваються в Україні та світі;здійснює підготування проектів послань Президента України до народу, щорічних і позачергових послань до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, інших програмних документів;забезпечує відносини Президента України з Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Конституційним Судом України, правоохоронними, іншими державними органами, політичними партіями, а також органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, громадськими та іншими організаціями;здійснює підготування проектів конституційних подань Президента України до Конституційного Суду України;вносить Президентові України пропозиції з питань кадрової політики;контролює виконання указів і розпоряджень Президента України;забезпечує оприлюднення законів України, указів і розпоряджень Президента України.

12. Парламент: типи, склад, вибори, повноваження та принципи

Становлення та виникнення представницького органу, який отримав назву «парламент» відбулося в Англії в 1258 році коли було підписано Велику хартію вольностей. Першим попередником ВРУ було Центральна Рада Української Народної Республіки 17 березня 1917 року. Другим попередником ВРУ можна вважати з’їзд хліборобів і землевласників, який відбувся в Києві в 1918 році і на цьому з’їзді було проголошено гетьманом України Павла Скоропадського. І вже безпосереднім посередником ВРУ була Верховна Рада УРСР, яка створена в 1937 році.

Сучасному парламенту притаманні такі ознаки: Загальнодержавний орган, який наділений верховною законодавчою владою; Парламент діє в системі колективного прийняття рішень; Парламент проводить свою діяльність відповідно до наданих йому прав, які чітко закріплені в Конституції України (КУ); Парламент формується на виборних засадах; Парламент – це орган загальної компетенції.

Типи парламентів: 1. Парламенти в країнах, де в основу організації державної влади покладено модель «гнучкого» поділу влади (парламенти типу арени); 2. Парламенти в країнах, де організація державної влади будується відповідно до моделі «жорсткого» поділу влади (перетворювальні (трансформувальні) законодавчі органи або парламенти типу конгресу). 3. Парламенти в країнах, де існує змішана форма правління, тобто в основу організації державної влади покладено елементи як моделі «гнучкого», так і моделі «жорсткого» поділу влади, - парламенти змішаного типу.

Конституційно-правовий статус Верховної Ради України обумовлений визначеною Конституцією України змішаною (президентсько-парламентською) формою правління і характеризується такими суттєвими рисами: 1) підзвітністю і підконтрольністю уряду (Кабінету Міністрів України) парламенту; 2) наявністю у глави держави (Президента України) досить широких повноважень, пов'язаних з діяльністю парламенту (законодавча ініціатива, право розпуску Верховної Ради України, право вето тощо). Це дозволяє віднести Верховну Раду України до парламентів змішаного типу.

Конституційний склад Верховної Ради України – чотириста п'ятдесят народних депутатів України, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п’ять років.

Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради України. Чергові сесії Верховної Ради України починаються першого вівторка лютого і першого вівторка вересня кожного року.

Позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Позачергові сесії Верховної Ради України, із зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу не менш як третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України або на вимогу Президента України.

Повноваження народних депутатів України припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховної Ради України.

Повноваження народного депутата України припиняються достроково у разі: складення повноважень за його особистою заявою;набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;припинення його громадянства або виїзду на постійне проживання за межі України; смерті.

Принципиорганізації й діяльності українського парламенту: народовладдя; законність (легітимність); виборність; колегіальність; гласність; професіоналізм.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти